Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:04 22.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема шум КВ и проблеми със заземяваненови  
АвторCBFUNK (Нерегистриран)
Публикувано22.02.06 22:00



имам следният проблем: когато пускам радиото FT817 с батерии на външна антена (на покрива на блока) на нискочестотните диапазони - под 10MHz имам страшно силен шум -около S9 и неможе да се приема нищо. Когато включа мрежовото захранване (13 волта, преработено от компютър) шумът се увеличава на S9+. Ако заземя радиото към парното започва да тече ток около 5А между мрежовото захранване и парното, но шумът спада драстично на S5, но пак неможе да се приема добре (слабите станции въобще не се чуват). Ако остава радиото на батерии и го заземя към парното, шумът почти изчезва и става всичко ОК, но немога да работя само на батерии. Пробвах и със захранване с трансформатор - ефекта е като с компютърното, т.е. пак нестава.
Антената на покрива няма връзка със заземяването на сградата или арматурата.
РС захранването е занулено чрез шукото в контакта (там е занулен контакта, а не е заземен - няма земя, двупроводна инсталация). Ако премахна земята в шукото (корпуса на захранването "виси") - шумът се увеличава.
"Шумът" е типично като на прохождение от слънчево изригване - или подобно, няма следа от 50Hz брум или кратно.
Имате ли някаква идея откъде може да идва това смущение и как да се пребора с него.

Благодаря на всички.



Тема Re: шум КВ и проблеми със заземяваненови [re: CBFUNK]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано23.02.06 00:25



Moga da dam niakolko suweta :

Zabrawi za computernoto zahranwane!!!! Towa sa impulsni zahranwania s mnogo malko filtrirane koito sa mnogo shumni po princip. Dori impulsni zahranwania za komunikacionni celi ot tipa na Alinco DM-330 imat problem sus shum na niskite HF obhwati pod 40 metra. Az imam takowa zahranwane i dobro zazremiawane i na 80 metra pak chuwam shum, koito za shtastie moje da se mesti s Noise Shift-a na zahranwaneto. Obiknoweno komputerno zahranwane obache e koshmar po otnoshenie na impulsen shum. Fakta che imash 5A mejdu masa i zemia sushto gowori za kachestwoto na zahranwaneto - iawno niakoi ot kondenzatorite predi "switcher"-a teche kum masa ili koi-znae kakwo.
Komputernite zahranwania oswen towa imat goliam ripple i ne mnogo dobra stabilizacia i na posledno miasto sa tochno 12V dokato powecheto aparatura optimalno se zahranwa s 13.8 v
Za HF rabota ti preporuchwam klasichesko transofrmatorno zahranwane s dobra stabilizacia. Moje da polzwash i niakolko feritni prusteni (material 43) nanizani na zahranwashtia kabel. Sushto taka dopulnitelni filtrirashti kondenzatori na izhoda na zahranwaneto - ne samo golemi elektrolitni no i s po-malki stoinosti - 10 nF, 100 nF.
Probwai da mahnesh zanuliawaneto .
Ili otkachi wsichko sled transformatora ot shasito na zahranwaneto koeto e zanuleno w chrez shtepsela, ili prosto otkachi zanuliawaneto koeto idwa po prowodnika za masa ot shasito. Probwai sushto i AC filter na zahranwaneto.
Problema e che pri zanuliawane na zahranwaneto podawash nulata kum shasito na radioto i poneje nulata ne e zemia, towa koeto stawa e che prowodnika nula ot zahranwashtata mreja se prewrushta w chast ot antenata ti, i poneje wurwi ot kude li ne "subira" dosta shum.
Nai-dobrie e da polzwash mrejowia transformator kato galwanichno razwurzwane ot wsicko ostanalo po mrejata - za towa prosto zakachash purwichnata namotka na trnasformatora chrez dwuprowoden mrejow kabel i se uweriawash che niama "zanuliawane" w samoto zahranwane.
Sled stabilizirashtia blok - kakato kazah po gore niakolko golemi elektrolitni kondenzatora ot poriaduka na 3-5 000 uF che i poweche, i niakolko po-malki - 1 nF, 10 nF i 100 nF i towa w kombinacia s feritni prusteni bi triabwalo da ti osiguri dobro filtrirane.

"zazemiawaneto" za parnoto sushto poniakoga e losha ideia po gorespomenatata prichina. Ako "zemiata" e prekaleno dulga - poweche ot 4-5 metra, tia se prewrushta w chast ot antennata ti sistema (counterpoise) i e wuzmojno da wkara shum wmesto da se bori s nego. Ako jiweesh po wisokite etaji e wuzmojno da postignesh po dobri rezultati bez RF zazemiawane izobshto - no towa e mnogo idiwidualno - triabwa da eksperimentirash



Тема Re: шум КВ и проблеми със заземяваненови [re: Hamcho]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано23.02.06 04:57



oshte neshto koeto moje da probwash - pusni radioto na baterii, suzdai situaciata kogato shuma e minimalen (kaza che go zazemiawash za parnoto).
Wkliuchi w mrejata edno transformatorno zahranwane i zakachi samo masata za masata na radioto i wij dali shuma shte se poiawi - moje prosto mrejata ti e da e mnogo shumna. Wij dali ima shum, kogato antenata e otkachena, moje shuma da idwa prez antenata
W kraen sluchai - ima golemi gel-cell baterii, koito turpiat dulbok razriad, hermetizirani sa i ne izpuskat gazowe - ako si wzemesh edna takawa, naprimer 70-80 A/h moje da ia polzwash s chasowe i da ia zarejdash prez ostanaloto wreme ako nishto drugo ne pomaga



Тема Re: шум КВ и проблеми със заземяваненови [re: CBFUNK]  
АвторCBFUNK (Нерегистриран)
Публикувано23.02.06 13:16



Мерси за мнението.
Като закача само маса или само + на захранването към радиото шумът се появява. Имам феритни пръстени на захранващият проводник между радиото и захранването. Няма значение дали "земята" или в случая зануляването е свързано към корпуса на радиото/захранването - шум пак има, но по-малък.
Ефекта от използване на трансформатор (имам малък адаптор за 1А ток - истински 1А, не е китайски) е по-малко шум, но далеч от нормалната работа. Поставях всякакви С на изхода на адаптира/РС захр. и на входа на радиото(5000мФ, 10нФ, 100нФ) - нулев ефект.
Според мен всичко идва от мрежата - даже при изключено захранване (само щепсела е включен) идва шум по кабелите за 12Волта независимо дали + или - е свързан, достатъчно е само единият захр. кабел да е включен.
Заземяване по парното - живея на високо - около 40метра са тръбите по вертикала, имам наблизо до прозореца шина за земя от покрива - ще пробвам с нея също, но неочаквам добър ефект.
Явно ще трябва да се боря със 220Вт които идват от контакта - предполагам че има мнооого шум и хармоници. Ако ползвам радиото на батерии всичко е наред.



Тема Спасение няма! [re: CBFUNK]  
Автор Topepo (AlteSchlampe)
Публикувано23.02.06 14:26



Същия проблем го имам и аз. И то се появи сравнително отскоро - няколко години.

Този шум се проявява и в доста по нискочестотните диапазони - СВ и ДВ, и то в райони на Сф, за които навремето бяха характерни МНОГО ЧИСТ ЕФИР и ОТЛИЧНО ПРОХОЖДЕНИЕ на всички диапазони.

Най тъпото е, че шума изчезва почти напълно, когато изнеса приемника - работещ на батерии - на балкона, на едни протегнати ръце навън...

Така че, принуждавам се, за настройки и регулировки, да пъхам инструменти в джобовете и да се изнасям отсреща, в кварталната градинка, където цари пълна ефирна тишина.

Предполагам, обаче, че освен импулсните захранвания - компютри, телевизори и т.н., много мощен източник на тия шумове са намира в ТРАФОПОСТОВЕТЕ. Вероятно се монтират някакви по нови импулсни съоръжения, без изобщо да пука на някого, че ужасно замърсяват ефира... Иначе не мога да си обясня, как целите ни блокове СА БУКВАЛНО ПЪЛНИ с тия излъчвания, и второ, защо са най мощни около силовите кабели и табла...

I'm moving along on the wings of time...

Редактирано от Topepo на 23.02.06 14:32.



Тема Re: шум КВ и проблеми със заземяваненови [re: CBFUNK]  
Автор Hamcho (Ham Hamilton)
Публикувано23.02.06 17:07



Drugo neshto koeto moje da opitash e EMI/RFI AC filters kato tezi =
http://www.filterconcepts.com/ac_filters.html
http://www.jmkfilters.com/
Az polzwam 3 takiwa x 45A da zahranwam wsichkata elektronika w kushti.
Chestno kazano i predi da gi sloja niamah shum po zahranwaneto taka che mi e trudno da opredelia efekta im no na teoria bi triabwalo da wurshat rabota - imat 55-60 db zatihwane na 5-10 Mhz
Predpolagam che takiwa neshta se prodawat w BG sushto.
polzwaneto na takiwa filtri ima i oshte edno predimstwo - te rabotiat w dwete posoki taka che spirat shum da wurwi kum mrejata sushto.
Pri men sum razdelil mrejata na 3 - computri, radio-aparatura i domashno kino i na zahranwashtata linia na wseki krug ima po edin takuw filter. Taka namaliawam shansowete shum ot niakoe impulsno zahranwane da stigne do radio-aparaturata - na putia mu sediat 2 filtera i zatihwaneto im se udwoiawa. Imam i 3 po-malki filtri predi razlichni elektromotori iz kushtata/
Polzwaneto na tezi filtri ima i edin maluk nedostatuk - wseki filtur ima maluk "tech" i suotwetno konsumira malko. Techa se dulji na kondenzatorite koito sa wurzani paralelno na zahranwashtata linia (Moje da namerish shemite im iz tia site-we koito posochih)

"Reality is not optional.''


Тема Re: Спасение няма!нови [re: Topepo]  
АвторLZ5PL (Нерегистриран)
Публикувано23.02.06 18:20



В трафопостовете няма "шумни" съоръжения - знам го със сигурност. Мисля че една от причините именно в последните години да нарасне шумът са импулсните захранвания. По-рано телевизорите бяха с класически захранвания и всички плюехме по тежката руска техника. Сега не знам дали изобщо има някакво битово радиоустройство, което да не е с импулсна захранване и съответно да не набутва шумове по захранващата мрежа. Също LAN-овете вероятно добавят излъчвания (не би трябвало всъщност, нали са усукани, но ...)



Тема Re: Спасение няма!нови [re: LZ5PL]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано24.02.06 00:11



mda...predstawi si wecherno wreme w jilishten blok kudeto ima pone po edin telewizor na apartament, kato dobawish komputrite, i monitorite i kakwo li oshte ne s impulsno zahranwane ....i kato se ima predwid che ne wseki ima kachestwen TV....stawa goliama shumotewica sus desetki impulsni zahranwania, raboteshti na razlichni chestoti, sus losho filtrirane i t.n.
wuw sweta na radio-komunikaciite: switching power supply = root of all evil

Moga da si predstwia napulno kakwo znachi "Spasenie niama" - naprawo sum kusmetlia che jiweia w gorata :-)



Тема Re: Спасение няма!нови [re: Topepo]  
Автор Topepo (AlteSchlampe)
Публикувано24.02.06 10:36



А бе да, със сигурност импулсните захранвания дават много съществен принос в тия смущения. Но съм ги проверявал специално и в 4 - 5 часа сутринта (!), когато всичко живо още спи - но почти няма разлика.... По това време болшинството телевизори, РС и тем подобни би трябвало да са изключени.....

Което ме кара да мисля, че смущенията се генерират и някъде по силовите ел съоръжения. А и по принцип, напълно е достатъчно из трафопостовете да е монтирано някое, макар и спомагателно, съоръжение, но съдържащо не особено мощни силови тиристори....

Мъ на кого му пука!.... Тука да не е Америка, че ще спазваме някакви си там изисквания на FCC за тия неща!

Ама де де!....



I'm moving along on the wings of time...

Редактирано от Topepo на 24.02.06 15:45.



Тема Re: Спасение няма!нови [re: Hamcho]  
АвторLZ5PL (Нерегистриран)
Публикувано24.02.06 17:09



"naprawo sum kusmetlia che jiweia w gorata :-)"

Напълно си прав. А на моя блок сложиха и клетка на мобилен оператор! Сега ако искам да си сложа нова антена, трябва да искам разрешение от него.
Заземяване никакво свястно не мога да направя - от 5-ти етаж до земята са си доста метри. А ham shack-а ми е направо за снимка - 4 квадратни педи етажерка над кухненската маса.
Абе важното е да се забавляваме някак!




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.