Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:16 17.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Що за съоръжение ?!?нови  
Автор Ramirez (радиоактивен)
Публикувано09.02.06 13:48



Наложи ми се да пътувам около варна и варненското езеро и успях да разгледам това съоръжение доста от близко.

Виждал съм 4 или 5 такива от двете страни на варненското езеро. Две от тях са покрай ЖП линията към Варна. Това което снимах се намира съвсем до пътя Варна - Константиново - Белослав. От южната страна на езерото съм виждал поне още едно такова съоръжение.

Първоначално мислех че конструкцията е метална и че служи като пасивен отражател. Какво беше учудването ми обаче когато го разгледах отблизо !!! Оказа се че са дървени дъски !!!

Някой има ли представа за какво служат тези съоръжения. Мисля, че е свързано с корабоплаването във варненския залив. Всички съоръжение са ориентирани да "гледат" в посока на входа на варненския залив.









Тема Re: Що за съоръжение ?!?нови [re: Ramirez]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано09.02.06 19:51



Ako si spomniam dobre ot kapitanskia kurs koito izkarah predi niakolko godini wseki kanal ima t.nar channel markers, starboard i portboard, kogato wlizash wuw kanala durjish portboard markerite (cherweni) ot strana na portboard i starboard markerite (zeleni) ot strana na starboard-a. Kato napuskash kanala e tochno obratnoto - moje tezi "suorajenia" da sa slujili za okachwane na swetlinite ili da sa bili boiadisani w razlichni cwetowe, wupreki che gorespomenatite markeri obiknoweno sa plawashti (shamanduri). Sled kato kazwash che gi ima ot dwete strani - edna sreshtu druga li sa ? Nai-weroiatno sa sredstwa za nawigacia



Тема Re: Що за съоръжение ?!?нови [re: Hamcho]  
Автор Ramirez (радиоактивен)
Публикувано09.02.06 20:18



И аз си мисля, че е свързано с навигацията. Плаващи маркери, светещи (мигащи) в червено и зелено наистина има и вечер се виждат много добре. Не мога да кажа дали точно от другата страна на канала има същия такъв маркер, но плаващите със сигурност са един срещу друг.



Тема Re: Що за съоръжение ?!?нови [re: Ramirez]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано09.02.06 20:54



Plawashtite slujat da opredeliat plawatelnia kanal i zonata koiato e prekaleno plitka za plawatelnite sudowe (mejdu markera ot suotwetnata strana na kanala i brega). A polzwaneto na cherwena i zelena swetlnia za portboard i starboard e prieta w moreplawaneto - taka moje da se opredeli posokata na dwijenie na wseki plawatelen sud - kak se dwiji spriamo teb - ot liawao nadiasno ako wijdash starboard swetlinata (zelena) ili ot diasno naliawo ako wijdash cherwenata port board swetlina . Po sushtia nachin moje da opredelish dali idwa kum teb ili se otdalechawa ot teb. Tezi suorujenia izglejdat dosta stari - zabeliaza li dali ima elektricheski razpredelitelni kuti za zahranwane na swetlini? Inache s tia naprechni duski - samo kowesh lamarina i eto ti otrajatel :-))) oztawa i da se wurtiat okolo osta si :) i si gotow...kakto sa izostaweni...



Тема Re: Що за съоръжение ?!?нови [re: Ramirez]  
Автор дядo Koлeдa (вярващ в чудеса)
Публикувано10.02.06 11:07



От поне 2 години се чудя ( ма не много активно ) какво е това :-) Интересно е че наистина вероятно е нещо около канала.. щото съм виждал как редицата съоражения завива под Аспарухов мост и последното стърчи в Аспарухово... Опитвах по едно време да се оглеждам дали има пряка видимост между съораженията .. и май няма.. още тогава ми се стори съмнително да са радио съоражения :-) но това че са дъски не знаех .. странно е щото като обикалях за едно трасе до Белослав се качвах на една такава мачта от южната страна на канала... но аз зяпах за видимост не разгледах добре съоражението ... но не ми направи впечатление да са дъски т.нар. отражатели.. наистина сега ми припомни тогавашното любопитство :-) .. очевидно е че тия неща сега не са действащи - в ужасно състояние са

Прави каквото искаш и не пречи на другите да правят същото


Тема Re: Що за съоръжение ?!?нови [re: Hamcho]  
Автор дядo Koлeдa (вярващ в чудеса)
Публикувано10.02.06 11:10



Няма никакъв помен от захранване .. иначе щях да се изкуша да се включа за ретранслиране :-)
Не се въртят .. но някак си са насочени едно към друго .. поне така ми се стори навремето

Прави каквото искаш и не пречи на другите да правят същото


Тема Re: Що за съоръжение ?!?нови [re: дядo Koлeдa]  
Авторmaxxim (Нерегистриран)
Публикувано10.02.06 22:21



Това са отражатели които се явяват като отметки на радара на кораба и
маркират бреговата ивица в гъста мъгла.
Има ги и по бреговата ивица на морето



Тема Re: Що за съоръжение ?!? [re: maxxim]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано11.02.06 04:00



Durweni otrajateli??? hmm
ili pak neshto ne sum razbral no ramirez spomena che sa ot durwo...



Тема Re: Що за съоръжение ?!?нови [re: дядo Koлeдa]  
Автор ex-man (дървен философ)
Публикувано11.02.06 11:41



Аз тъй като гледам са боядисани в бяло с черна ивица по средата (вертикална). Може да е нещо за визуален контрол...
Ако са се боядисвали редовно с бяла боя, ще се виждат от далече мисля...

______________
На всеки на пук!


Тема Re: Що за съоръжение ?!?нови [re: maxxim]  
Автор Ramirez (радиоактивен)
Публикувано12.02.06 17:28



Със сигурност са дървени. Бях на самото съоръжение.
В петък говорих с LZ4BU от Варна който ми обясни, че съоръжението е точно за навигация. Така и не разбрах как точно трябва да съвпадат реперните точки, но това няма особенно значение. За съжаление на клуба съоръжението не е свързано с радиокомуникацийте

За състоянието им - наистина е окаяно, при това еднакво зле са всичките съоръжения които съм виждал.

От южната страна на Варненското езеро съоръженията са две - първото е преди Константиново, на едно жере високо около 20-25 метра. Следващото е това което е на снимката - точно между Константиново и Белослав.

Другите две съоръжения съм ги виждал от ЖП линията. Едното е точно на една ЖП гара, може би Белослав (монтирано е отново на високо жере около 20-25 метра високо) - не съм много сигурен, а второто е около 300-400 метра от същата ЖП гара от северната страна на линията разположено на едно възвишение.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.