Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:27 17.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Чужди УКВ радианови  
АвторУKB (Нерегистриран)
Публикувано17.05.05 10:22



Здравейте,

Съвсем нов съм и почти нищо не разбирам от техника, но се опитвам да хвана чужди радиостнции /СЦГ, Македония.../ на УКВ между 87.5 и 108 МХц.
Живея в блок в кв. Изток и досега не съм успял да хвана нищо...
Докъто когато живеех в Горубляне приемах сигнал от Македония на УКВ /на 93.3/.
Радиопаратът ми е съвсем скромен PHILIPS AE3650 и няма вход за външна антена.

Може ли някой да ми помогне как да хвана поне Сърбия или Мякедония на УКВ ?

Благодаря ви предварително.



Тема Re: Чужди УКВ радианови [re: УKB]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано17.05.05 15:04



UHF ne e prednaznachen za pokriwane na golemi razstoiania. Signala se razprostraniawa po linia na widimost i ako mejdu teb i predawatelia ima planini, hulmowe, golemi sgradi, panelni blokowe i t.n. wischko towa namaliawa postepenno silata na signala. Towa obiasniawa zashto ne moje da hwanesh w blok, w kwartal zaobikolen ot blokowe, dokato si go lowial w Gorubliane koeto si e na praktika izwun Sofia i niama kakwo da ekranira signala.
Sumniawam se i obiknowen dipol da ti pomogne w toia sluchai. Problema s FM e che w edin moment, kogato signala stane prekaleno slab, FM demodulator/decoder-a osobeno w ewtinite priemnici ne moje da se sprawia i priemaneto se razpada napulno. Obiknoweno FM dipola (shte namerish opisanie kak se prawi dipol niakude iz starite post-we) pomaga kogato wse pak imash niakakuw signal, koito hwashtash sus strurchashtata antena i iskash da go podobrish.
Moje da naprawish dwe neshta - da slojish na wisoko (pokriwa) Yagi antena (koiato e i nasochena i triabwa da se orientira w prawilnata posoka. Towa pak ne e garancia no predi da prawish instalacia prosto se kachi na pokriwa s radioto i wij dali neshto shte hwanesh. (Po skupo radio nadali shte naprawi koi znae kakwi chudesa). Towa che niamsh whod za wunshna antena ne e koi znae kakwa muka za umirane. Wzimash edin saglasuwasht transformato za TV (300 Ohm / 50 ohm) - zakachash koaksialnia kabel na Yagi-to kum 50 Ohm-wia whod i edinia krai na 300 ohmowia whod go zakachash za antenata na radioto a drugia go zazemiawash (parno, wodoprowod, armatura - ne e nujno da puskash specialen kabel).
Po prostia i realistichen wariant e da probwash kusi wulni - niama da lowish sushtite stanci i ako gi slushash zaradi muzikata shte budesh razocharowan - na kusi wulni sa predimno nowini i po-malko muzika, no e po-sigurno che shte priemesh. Triabwa ti radio s obhwat za kusi wulni i edna dulga jica opunata niakude (mejdu dwa bloka, pokriwa , prostor-a na balkona.
uspeh



Тема Re: Чужди УКВ радианови [re: Hamcho]  
АвторУKB (Нерегистриран)
Публикувано17.05.05 19:03



Открих следното във форума:

ВЪПРОС
Търся антена за ФМ радио което е в тунера на компютъра ми с която да ловя станциите чисто че не става с конвенционалната в панелката в която живея.
Потърсих в комет и конрад след като там направо ми се изсмяха реших да попитам тук...
Има ли решение на проблема?
Благодаря предварително.

ОТГОВОР
reshenie ima otivash do nqkoj ne tolkova izvesten magazin kadeto prodavat radiocahsti . Ako ne mojesh da namerish v Sofia pomoli tvoi poznati ot provinciata da ti izpratqt - tuk pri men struvat ot porqadaka na 12-15 lv. ( bez kabela) 2 elmenta ( ako si na po visoko moje i da lovish i chuzdi radia )

Може ли някой да ми каже какво е радио тунер в компютър и как и откъде мога да си набавя ?



Тема Re: Чужди УКВ радианови [re: УKB]  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано17.05.05 21:45



За да слушаш радио на компютъра ти трябва платка наречена ТУНЕР - по-разпространени са ТВ-тунерите, но има и ФМ-тунери. Според мен по-добре е да си вземеш ТВ-тунер, те почти всички имат и радио. Така освен да слушаш радио можеш и да гледаш телевизия. Продават се в магазините за комп. техника. Ама не си вземай от най-евтините модели за да не останеш разочарован!



Тема Re: Чужди УКВ радианови [re: lvan]  
АвторГeoprи (Нерегистриран)
Публикувано18.05.05 16:49



Станциите от СЦГ + фиром + Румъния в София които можеш да слушаш са следните:

1. 90,5 - Радио 2 - Скопие.

2. 91,4 - Радио Ромъния Актуалитъци.

3. 93,3 - Радио Скопие 1.

4. 95,3 - Радио Белград 2.

5. 98,0 - Радио Цариброд.

5. 98,8 - Радио Белград 1.

6. 102,2 - Радио Ромъния Актуалитъци.

7. 102,5 - Радио Ромъния Актуалитъци.


Това е всичко, което поне аз в кв. "Иван Вазов" слушам с 5 елементна УКВ антена, купена преди 20 год.

Поздрав!



Тема Re: Чужди УКВ радианови [re: Гeoprи]  
АвторУKB (Нерегистриран)
Публикувано18.05.05 17:29



А мислите ли, че мога да хвана чужди ФМ радиа с FM тунер от типа на Onkyo T9990 или подобни ?



Тема Re: Чужди УКВ радианови [re: УKB]  
АвторDJ JORO (Нерегистриран)
Публикувано18.05.05 20:27



Георги ти как ли ловиш тези радиа бре аз сам пак от Иван Вазов я виь как е 107.6MHz Ако го хванеш ще те призная



Тема Re: Чужди УКВ радианови [re: DJ JORO]  
АвторУKB (Нерегистриран)
Публикувано18.05.05 22:21



Георги, би ли ме казал с какъв радиопарат ги хвана тези радиа ?



Тема Re: Чужди УКВ радианови [re: УKB]  
Автор Ramirez (радиоактивен)
Публикувано18.05.05 23:32



Не разчитай на компютърен FM тунер за приемането на отдалечени радиостанции!
Смущенията вътре в компютъра са много по-силни от сигналите на далечните станции!

Според мен външната антена е много важна. Едно автомобилно радио е добър избор още повече че има готов антенен вход за 75 омов коаксиален кабел. Стига и тунера му да е достатъчно добър.



Тема Re: Чужди УКВ радиа [re: УKB]  
АвторGeorgi (Нерегистриран)
Публикувано19.05.05 09:41



Parvo - izvinjavam se, ce nemam kirilica tozi pat.


Tezi stancii gi hvastam s edin star tuner Pioneer, i toj ot 80-te godini, model TX-608 ako dobre si spomnjam, (ne sam obrastal vnimanie na modela tocno). Antenata mi e sas simetricen kabel i zatova signala e promenliv, a naj-dobre gi slusam vsickite tezi stancii pred bloka v kolata s Blaupunkt model Valencia - mnogo dobar signal vadjat i fabricnite radia v kolite Peugeot i Toyota. Za rumanskite stancii trebva da mradnes kolata napred-nazad po ulicata za da ucelis dobar signal, tova vazi donjakade i za Fyromskite, no srbskite stancii se lovjat dobre.

DJ Joro,

na 107,6 pri men izliza nazemnija RVD na aerogarata - otvreme-navreme se dochuva i po nekoj samolet, no osnovno chuvam nesta kato"Welcome Austrian, Sofia radar control here, maintain 12-3-81-22, have a nice flight" i drugi nesta ot sorta.

Zbravih da kaza na momaka, postnal tozi topic, ce se slusat v Sofia i 2 grcki radiostancii- darzavnite Era 2- na 91,2 i Era Spor(t) na 107,3. I dvete sa mono, bez RDS, poslednata se chuvase i v "Ivan Vazov" prez 90-te, no sega nema i sleda ot neja.

Pozdrav!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.