Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:20 08.07.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Бартек-1 и Бартек-2нови  
Автор Ramirez (радиоактивен)
Публикувано17.05.04 13:18



Реших че ще е интересно обсъждането на тия две схеми на QRP трансивъри и за това пускам нова тема за тях.

В схемата на Бартек-2, така както е публикувана в "Радио, Телевизия, Електроника" има грешка.

В лявата част, от резистора R6 от горната му страна наляво не би трябвало да има електрическа връзка към R5, C4 и R1. Също така RC групата R85C10 отгоре трябва да е свързана към 3 крак на IC1, R5 и R6 (точката там или я няма или не се вижда добре).

За сега това са грешките които виждам, а в процеса на правене ще поствам тук други забележки по схемата.

Започнах да правя Бартек-1, но като се загледах и в Бартек-2 може би ще е някаква комбинация от двете.

Точно в момента обсъждам поставянето на ВЧУ както и дали да сложа транзисторното стъпало м/у IC1 и кварцовия филтър от схемата на Бартек-2, или да карам без него както е в Бартек-1

Линковете за схемите бяха пуснати като reply в темата за QRP-то на LZ1SE. Пускам ги отново тук:






Тема Re: Бартек-1 и Бартек-2нови [re: Ramirez]  
Авторlz3 (Нерегистриран)
Публикувано17.05.04 18:43



вчу на 80м не е необходим.
мчу е необходим, но на предаване трябва да му се намалява усилването, т.е. на предаване мчу не е необходим, а само на приемане.

балансния модулатор трябва да се промени като се шунтира с голям кондензатор вч входа в режим предаване (с някакъв ключ) - потискнето на носеща рязко се подобрява.

радиото е добро и съм правил десетки хиляди връзки за над 10 години безотказна работа.



Тема Re: Бартек-1 и Бартек-2нови [re: Ramirez]  
Автор ex-man (дървен философ)
Публикувано17.05.04 18:51



Лесно може да се проследи някоя съмнителна връзка, като се сравнят принципната схема и графичния оригинал на печатната платка.

Успех на тези които са решили да го правят!

______________
На всеки на пук!


Тема Оригиналната схеманови [re: ex-man]  
АвторИцo (Нерегистриран)
Публикувано18.05.04 09:43



Мисля , че веднъж публикувах линк към оригиналната схема на Бартек, но за всеки случай го пускам пак :
http://www.elektroda.net/download/dwpl.php?file=archiwa/radioelektronik2/minitransceiver_ssb_bartek_na_pasmo_80_m.pdf

Тук със сигурност няма грешки



Тема Бартек-2 платка [re: Ramirez]  
Автор Ramirez (радиоактивен)
Публикувано23.05.04 19:30



Поиграх си да прерисувам част от схемата с PROTEL и да проектирам платка. Пускам линковете ако някой реши да повтаря радиото или част от него.
Отделил съм само тази част от схемата в която са двете A220, кварцовия филтър и диодния превключвател. Мисля че това е основата на радиото и едва ли има много място за промени. Всичко останало подлежи на промяна - VFO, BFO, микрофонен и нискочестотен усилвател, ВЧУ и краен усилвател.

Запазил съм означенията на компонентите от оригиналната схема която в публикувана в "РТЕ". Единствената разлика в платката която съм проектирал е захранването на VT7 през резистора R12 което става от към R9 вместо от към R10.

Напълно е възможно да има някоя грешка. Мисля след почивните дни да почна да правя платката и ако има нещо такова ще редактирам PDF-ите и ще оставя бележка тук.

Платката от страна елементи не е необходимо да се прави - ако някой я дава в платкаджийница да му я правят - тогава може да я добави

Всичко е във формат .PDF. Ако някой му трябват протелските файлове - да се обажда.

21kb
28kb
63kb
28kb



Тема Re: Бартек-2 платканови [re: Ramirez]  
Автор Ramirez (радиоактивен)
Публикувано27.05.04 00:36



Поправих някой грешки и по схемата и в платката. Линковете към файловете са същите. Големината на файловете се различава незначително.

Ако някой все пак реши да повтаря по тези платки, да ми се обади в ICQ да кажа ако има някакви промени неотразени в последните варианти.



Тема Re: Бартек-2 платканови [re: Ramirez]  
Автор Ицo (член)
Публикувано27.05.04 01:06



Хубава платка, ама много големи резистори и кондензатори! SMD - елементи биха ти спестили доста място.
Успех при правенето. Ако има проблеми, обаждай се да помагаме



Тема SMDнови [re: Ицo]  
Автор Ramirez (радиоактивен)
Публикувано27.05.04 15:11



Аз почнах да правя схемата със SMD елементи на експериментална платка но после реших да пробвам да правя платки по метода със прехвърлянето на тонера. По-бързо стана проектирането на такава платка с нормални елементи и за това я направих така. Може би когато го направя (QRP-то де) ще го повторя още един път със SMD елементи и ще направя и такава платка. За съжаление тоя XF-9A е доста голям. Ако намеря по-малък кварцоф филтър ще е чудесно, и размерите много ще намалеят. Правя сметка да го пробвам това радио и със DDS синтезатор, да видим как ще работи с него.



Тема Re: SMDнови [re: Ramirez]  
АвторИцo (Нерегистриран)
Публикувано27.05.04 23:29



За съжаление, не съм виждал по-малък кварцов филтър от този



Тема Диодинови [re: Ицo]  
Автор Ramirez (радиоактивен)
Публикувано28.05.04 13:36



Закъсах с избора на диоди. Единия диод който търся е с възможно по-малък обратен той (порядък 5-10 nA) - това е диода който е към IC1. Другите 4 диода са тези които превкючват VFO и BFO kъм 1вия и 2рия смесител. Подхвърлиха ми за тях да ползвам BA244 (например от телевизионен тунер). Ако някой е повтарял схемата да пише какви диоди е използвал.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.