Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:46 14.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Proceduri  
Автор AC (Лош)
Публикувано21.10.03 09:09



malko mi e trudno da si zadam vaprosa zatova shte pitam iako lamerski

kakva e procedurata za govorene po radiostancii na bg

primerno kato analogichnata na engl.:

storm base, chase one, over.
chase one, storm base, over.
storm base, chase one, blah blah, over.
chase one, storm base, roger, over.

neshto takova
pomnia che v kazarmata ni go obiasniavaha ma sum go zabravil.
niakade ima li napisan reglament ili procedura koiato da procheta?

P.S. mersi za turpenieto

Иска ми се да се напием, да си разкинем ризата и да се манем от тоя живот!


Тема Re: Proceduriнови [re: AC]  
Автор DAMON (ралиджия)
Публикувано21.10.03 12:21



Ами зависи за каква цел използваш радиостанцията... За професионални, за любителски и т.н.



Тема В гората..нови [re: AC]  
Автор kanila (Phillipines)
Публикувано21.10.03 13:54



Дърта гарга до стария пън Овър..
Стария пън, кажи дърта гарга, овър.

Дърта гарга - изгубих връзка с глиган 1 и скална коза, плийз адвайз, овър.

И т.н. :)

Lo there do I see the line of my people, back to the beginning.


Тема Re: Proceduriнови [re: AC]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано21.10.03 18:29



Dialoga na FM ne e strogo opredelen za liubitelski celi i obiknoweno na simplex (stancia do stancia) se izpolzwa sushtia ezik koito se izpolzwa i pri upotreba na repeater. Az ne sum w Bulgaria i ne moga da kaja kakuw e razprostranenia manier na goworene. Sigurno si ima niakakwi osobenosti (kato napr. polzwaneto na dumata "toki" kato stawa duma za HT (handie talkie, Hand-held transceiver)(suglasen sum che upotrebata na "portatiwna (UKW) radiostancia" e nepriemliwo i dulgo, no pone moje da se prawi opit dumata da se pishe/izgowaria pravilno na angliiski ako niama podhodiashta bulgarska duma za upotreba.
Kakto i da e..towa e druga tema...

Ne znam sushto dali e prieto inicialite (callsigns) da se proiznasiat na angliiski ili se polzwa niakakwa fonetichna wersia na bulgarski.
(Spomniam si che predi dosta godini, biah na poseshtenie w Bulgaria za malko, se indetificirah na edint ot repeater-ite (mislia che beshe na cherni vruh) sus angliskia phonetichna azbuka (Alpha, Bravo, Charlie, Delta, ect) pri koeto posledwa komentar ot stancia - "Ia, tuka pa niakoi se pravi na anglichanin, abe zashto iniciala mu ne zapochwa s LZ?" (az biah dobawil "/LZ" na kraia na moia callsign)

Obiknoweno, ako tursish opredlena stancia 1wo kazwash neinata pozivna (callsign), a sled towa twoita. Drugata stancia potwurjdawa wruzkata kato polzwa sushtia metod - kazwa 1wo twoiata pozivna (toest na stanciata, koiato tia tursi/vika) i posle kazwa neinata (turseshtata stancia).
Ot tam razgowora e normalen, kato e prieto na kraia na dulgi monolozi ot strana na edna ot stanciite (razbirai - stanciata predwa za produljitelen period ot wreme), predi da prikliuchi i da mine na priemane da kaje sobstwenia si inicial (callsign), s koito zawurshwa predawaneto i otstupwa chestotata na otsreshtnata stancia. (towa w USA se prawi otchasti i zaradi iziskwaneto na FCC (part 97.119) stanciata da se indentificira pone wednuj na wseki 10 minuti).
Dialoga sled towa se wodi normalno, kato ot wreme na wreme niakoia ot stanciite zawurshwa replikata si sus dwata iniciala wuw sushtia format (za da moje slushashtite da razberat mejdu koi se wodi razgowora, ili ako uchastwat niakolko stancii, togawa po tozi nachin se adresira opredelena replika kum opredelena stancia.
Pri polzwane na repeater ne se izpolzwa dumata "Over" (ne znam kakuw e bulgarskia wariant, mojebi "Priemam!"), tui kato repeater-a ima t.nar. courtesy tone (i towa ne znam na bulgarski kak mu wikat). Towa e "beep" koito se dobawia ot samia repeter na kraia na wsiako predawane, za da uwedomi ostanalite stancii che repeater-a e w rejim priemane.
Na simplex i osobeno pri losha wruzka, smushtenia i t.n. polzwaneto na "Over" ulesniawa provejdaneto na razgowora, za da niama pripokriwane na predawaniata.
Otnosno Roger (ili kakto niakoi obichat da kazwat Roger-Roger) towa sa polzwa w smisul (potwurdeno, prieto i razbrano i t.n.)
Tozi tip razgowor s upotreba na kodowe, Over, Roger, ect e harakteren predimno za woenni i poilicia.
Towa sa obshti polojenia w USA, prepolojenieto mi e che do izwestna stepen sa walidni za BG no ne moga da kaja sus sigurnost




Тема Re: Proceduriнови [re: DAMON]  
Автор AC (Лош)
Публикувано21.10.03 20:19



interesuvame voenni, policeiski, profesionalni

be ne e koi znae kvo obache kato pochnete da si vikate
alo, gosho, ko staa
povtori
a ne
dai pak

i stava boza... prosto mi beshe lubopitno na bg kak e

Иска ми се да се напием, да си разкинем ризата и да се манем от тоя живот!


Тема Re: Proceduriнови [re: Hamcho]  
Автор AC (Лош)
Публикувано21.10.03 20:26



mersi za detailnoto obiasnenie

ia kaji tia FCC license zaduljitelni li sa
che vchera kato razbrah che mi triabva i mi umria entusiazma
az imam nai-obiknoveni motorolki t5700
kvo chak puk tolkova ta i license

P.S. pitam za BG procedurata shtoto si govorim s edin bulgarin na bulgarski i ne vurvi da si vikame over. osven tova dokolkoto si spomniam armeiskata beshe razlichna v bg ot tazi koiato sum chel pri amerikancite... purvo e koi govori, posle e na koi govori... neshto takova

Иска ми се да се напием, да си разкинем ризата и да се манем от тоя живот!


Тема Re: Proceduriнови [re: AC]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано21.10.03 22:08



FCC e Federal Communication Comission i e instutucia wuw USA ekwiwalentna na Komiteta po suobshteniata ili kakwoto tam se kazwa sega.
FCC niama nikakwa wlast w BG taka che license ot FCC ne ti wurshi rabota nito ti e nujen w BG
W BG ti triabwa radioliubitelski license koito se izdawa ot suotwetnata BG institucia, NO tozi licenz e za rabota na chestoti opredeleni za Radio-liubitelite

Motorola T5700 raboti na chestoti koito se opredeleni za FRS/GMRS - Familiy Radio Service/ General Mobile Radio Service i za tiah NE E NUJEN licenze.
OBACHE towa se otnasia za USA - FRS/GMRS chestotite sa swobodni za polzwane bez licens samo w USA (za GMRS e nujen license, za koito obahce se plashta za da se poluchi - niama izpiti).
Toest ako beshe w USA niamashe da ti e nujen nikakuw license i niamashe da ti e nujno dori da imash inicial/pozivna ili kakwoto tam shtesh go narechi, nito puk da se podchiniawash na niakakwi prawila (oswen za towa che niamash prawo da modificirash stanciite)
W BG tezi stancii ne sa razresheni za polzwane tui kato chestotite na koito rabotiat (w obhwat 462 Mhz) sa prednaznacheni za drugi celi (starite analogowi mobifoni raboteha na chast ot tezi chestoti).
Za evropa i w sluchaia BG sa ti nujni radiostanci koito rabotiat na PMR446. Towa e evropeiskia ekwiwalent na FRS. Za tiah sushto ne ti e nujen license i moje swobodno da gi polzwash.
Na kratko kazano - sus ili bez license - T5700 ne sa razresheni (legalni) w BG




Тема Re: Proceduriнови [re: Hamcho]  
Автор AC (Лош)
Публикувано22.10.03 03:18



pich
v usa sum
:))) sigurno triabvashe da utochnia po-rano

znachi ne mi triabva FCC license v usa
che vchera kato go prochetoh na kutiata i mi potunaha gemiite

Иска ми се да се напием, да си разкинем ризата и да се манем от тоя живот!


Тема Re: Proceduriнови [re: AC]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано22.10.03 13:35



Well, T5700 e FRS/GMRS, toest raboti i na chestoti za dwata standard-a.
Ako go polzwash na FRS kanalite ne ti triabwa license.
Ako go polzwash na GMRS ti triabwa..prashtash po poshtata check - ne sum siguren kolko struwashe i go poluchawash.. license-a waji za wsichki chlenowe ot semeistwoto.



Тема Re: Proceduriнови [re: Hamcho]  
Автор AC (Лош)
Публикувано22.10.03 23:23



nai-setne mi stana iasno
mersi

samo deto ne znam koi polzvam ma tuka veche shte cheta knijkata
mnogo ti blagodaria

a po osnovnata tema za procedurite mai stignah do izvoda che niama takava procedura na bulgarski. nie po star bulgarski obichai si maame kvot ni doide na um :)))

Иска ми се да се напием, да си разкинем ризата и да се манем от тоя живот!



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.