Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:55 15.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема търся 5W-ова радиостаниция за парапланеризъмнови  
Авторdoctora (Нерегистриран)
Публикувано15.03.03 14:45



На Вие съм с радио-комуникациите, затова ще ви помоля за съвет. Занимавам се с парапланеризъм и ми трябва радиостанция в обхват около 140-170 или 433. Направих кратко проучване по сайтовете и за себе си установих, че може би най-подходящи за целта ще са 5W-овите модели, тъй като разстоянията при нас са големи и терена е хълмист. Проблема е, че не знам към какво точно да се насоча, на каква цена и от къде да си го купя. Цените ми се виждат доста соленички. Ако някой има някаква идея - нека да помогне.
P.S. Групата сме от 5-6 човека. Не знам дали това има някакво значение за вида на апаратите. Попаднах на някакви евтини модели (Кобра ако не се лъжа), които са по двойки, но от никъде не можах да изровя повече информация за тях.



Тема 433 MHz по-добре!нови [re: doctora]  
Автор Ramirez (радиоактивен)
Публикувано16.03.03 00:20



Здрасти!

Ако искате да ползвате станция с мощност 5 Вата ще трябва лиценз за всеки един от вас. Това е положението ако се погледне от гледната точка на законност.
Като най-удобен вариант ми се струва използването на 433 МХз станции с малка мощност.
Това което казваш че има станции по двойки ... не е точно така. Вероятно се има предвид че са окомплектовани по две и се използва CTCSS / подносеща / субтон за да не се отпушват станциите от други такива на същатата честота.
Станциите на 433 Мхз за свободно ползване излъчват 10-50 мВт. и осигуряват доста добра връзка в свободно пространство (пряка видимост), при използването им във въздуха няма да имаш никакви проблеми дори на разстояния от порядъка на 10тина километра.
Пък като са ти за парапланеризъм, за какво са ви в пресечена местност ?

Наистина можеш да си намериш и използваш станции за 140-174 Мхз с мощност до 5 вата, обаче никога не знаеш на кого можеш да попаднеш по честотите и дали няма да те погнат

Такива станции каквито търсиш не са много евтини. Втора ръка можеш да си намериш от $100 нагоре.



Тема Re: 433 MHz по-добре!нови [re: Ramirez]  
Авторdoctora (Нерегистриран)
Публикувано16.03.03 01:08



Благодаря за информацията. Това за 433 Мхц никак не е лоша идея. Доколкото разбирам това е любителска честота. Що се отнася до мощността - при полет няма проблем, както казваш има пряка видимост, но при нас е дори по-важно да имаме контакт след като кацнем. В повечето случай нямаме пряка видимост един с друг. За цената - положението наистина не е много розово. Чудя се станции на 433 с мощност 1-2 вата дали няма да са разумния компромис. Не знам също в коя фирма да си потърся (повечето от приятелите ми не са навити на втора употреба). Чух, че Alinco имали изгодни модели, но нищо повече не знам. Според теб кой ще е най-удачиния апарат (като марка, модел и цена)?



Тема Re: 433 MHz по-добре!нови [re: doctora]  
Автор Ramirez (радиоактивен)
Публикувано16.03.03 02:01



Наистина Алинко имат модели на 433 Mhz, но изходната им мощност беше м/у 0.5 и 1 Ват
Най-добре погледни на


модела беше DJ-S41

А специално за 433 MHz - това е долната част на радиолюбителския обхват, разрешен за ползване без лиценз, но със станции с мощност 10 mW
За по-високи честоти (над 434) и по-големи мощности се изисква лиценз.
Незнам защо, но много хора разбират под любителски обхвати такива които са разрешени без лиценз, което е много погрешно.



Тема Re: 433 MHz по-добре!нови [re: Ramirez]  
АвторPeteRHR (Нерегистриран)
Публикувано17.03.03 11:23



Може ли да ми кажете на кои честоти трябва да се говори с позивни (LZ...)
Лиценза само за мощност ли е или и за определени честоти. От къде мога да получа повече информация?
Мерси



Тема Re: 433 MHz по-добре!нови [re: Ramirez]  
Автор selski_tarikat (непознат)
Публикувано17.03.03 14:39



Знаеш ли как стои въпроса с 4естота 446Мхц и 0.5 вата мощност? Кой е регулаторния орган в Бг откъдето може да се раzбере кое е раzрешено ?



Тема Re: 433 MHz по-добре! [re: selski_tarikat]  
Автор DAMON (ралиджия)
Публикувано17.03.03 21:07



Регулаториня орган се казва Комисия за регулиране на съобщенията

. Там можеш да намериш националния честотен план къто пише кои честоти за какво се използват. Има и още един документ - Обща лицензия №207 за радиолюбители където пише как се придобива радиолюбителски клас и кои честоти и мощности могат да се ползват със всеки клас. Тия документи ги има на сайта.



Тема Re: 433 MHz по-добре!нови [re: DAMON]  
АвторPeteRHR (Нерегистриран)
Публикувано18.03.03 10:48



каква мощност мога да използвам без регистрация и на кои честоти.



Тема Re: 433 MHz по-добре!нови [re: DAMON]  
Автор selski_tarikat (непознат)
Публикувано18.03.03 14:03



mersi, namerih tova koeto tyrseh. sajta e iz4erpatelen.



Тема Re: 433 MHz по-добре!нови [re: PeteRHR]  
Авторham (Нерегистриран)
Публикувано19.03.03 19:49








Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.