Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:23 30.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Какво искаме в действителност?нови  
Автор Един мислител ()
Публикувано19.07.00 00:15



Защо не можем да се задоволим никога? Защо темите в клубовете ни омръзват толкова бързо? Защо познатите ни ни омръзват след време? Защо никой не е достатъчно умен, за да ни задоволи интелектуалните изисквания? Защо искаме да знаем повече? Защо обичта ни винаги изгасва в един момент и търсим нов обект? Защо материалното ни състояние никога не ни е достатъчно? Както се казваше в един филм(май Матрицата): всички живи организми се стремят да живеят в равновесие с околната среда. Единствено хората не могат да се задоволят с околната среда - те консумират всичко и след това мигрират в нова среда, за да изконсумират отново всичко и т.н.т.... Като говоря за среда, става дума и за приятели, любими, учители, ученици, слушатели, знания, пари.... Какво стои в дъното на постоянното ни търсене? Дали това търсене не ни прави нещастни в същност?

Тема Какво искаме в действителност?нови [re: Един мислител]  
Автор питон ()
Публикувано19.07.00 00:25



две неща движат света любовта и парите. за интернет казват : секса и бизнеса без коментар.

Тема Какво искаме в действителност?нови [re: Един мислител]  
Автор LA_PIOVRA ()
Публикувано19.07.00 02:04



някой беше казал, че движещите сили са: страхът,мързелът, злобата, сексът......... радвам се, че сме търсещи същества .... ;-)) .... все пак това е някаква движеща сила ;-)))

Тема Какво искаме в действителност?нови [re: Един мислител]  
Автор Никой ()
Публикувано19.07.00 09:32



Не си съвсем прецизен мислителю. Нека да кажем ,че много често се случва така както си го разказал във въпросите си. Но не бих се съгласил , че се случва винаги. Защо не можем да се задоволим никога? Най-често това се дължи на простичкия факт , че нямаме идея какво всъщност искаме. Натоварваме някаква цел с прекалени очаквания и когато я постигнем ядно си казваме - "не е това мамка му". А защо не можем да формулиране цел , която да задоволи очакванията ни , е тема на друг разговор ,който за да спазим стила на дискусиите тук , естествено няма да проведем. Защо темите в клубовете ни омръзват толкова бързо? Тук ако бях събеседник в телевизионно предаване , с удоволствие щях да заявя - "аз ви благодаря за този въпрос". Този ти въпрос има още по-прост отговор - защото теми всъщност няма. Има нравоучителни послания , откровени глупости , комплексираност и какво ли още не , но теми няма. Но вината за това да няма теми , далеч не е на клуба. Мисля не е нужно да обяснявам , че вината си е на участниците и в частност на нивото им на подготовка по зададената тема , а тя нека напомня за всички е "психология". Защо познатите ни омръзват след време? Пак бих добавил - понякога. Та понякога се случва така по три възможни причини. Толкова са изостанали в развитието си от нас , че се къса нишката на комуникация. Толкова са напред в развитието си от нас , че нишката отново е скъсана. Толкова ни е еднакво нивото на развитие , че тънката нишка отново е прецакана. Как може да се преодолее това е естествено тема на онзи разговор , който няма да се проведе. Защо никой не е достатъчно умен , за да задоволи интелектуалните ни изисквания? Е аз да ти кажа нямам чак такова самочувствие. Има много хора които задоволяват интелектуалните ми изисквания. И понеже част от тях няма как да ги срещна по улиците , си решавам проблема по един доста древен , но уверявам те успешен начин - просто чета. Защо искаме да знаем повече? Не всички мислителю , не всички. Има много хора , които вече имат обяснение на нещата и не искат да знаят повече. А и как би могло , след като знаят всичко. Ако обаче проформулираме въпроса в "как да знаем повече" , отговора е пак простичкото - като четем повече. Защо обичта ни изгасва в един момент и търсим нов обект? Това не е въпрос за отделна тема , това е въпрос за отделен форум. То е нещо като темата за вътрешното "аз" и връзката му с крокодилите , салфетките и магнитните бури. Защо материалното ни състояние никога не е достатъчно? Досадно се повтарям , но пак не винаги приятелю. На мен това което имам ми е достатъчно. Стремежът към по-голяма консумация обаче е нещо което е вълнувало не само теб. Много светли умове на нашата съвременност предупреждават , че неконтролируемия стемеж към "повече" е същинската заплаха за цивилизацията ни , но глухите все още сме прекалено много. Какво стои в дъното на постоянното ни търсене? Признавам си , че заради този въпрос се изкуших да прегазя през всички останали. В дъното на постоянното ни търсене е потребността ни да избягаме от жестокостта и унижението. Ако на това твъредение ще противопоставяме обичайните заклинания за "божественото в нас" , "стремежът към звезите" и подобни проникновения от средните векове , не бих аргументирал твърдението си.(Впрочем , то за съжаление не е мое.) А ако някой иска да отправи аргументирана критика на горното , с удоволствие ще обменя мисли по темата. Дали това търсене не ни прави нещастни? А дали червеното по крилцата на калинките не е причината за наводненията в Индонезия? Кажи ми какво точно е нещастието и аз ще ти кажа как да избягаш от него. С уважение! Никой

Тема Какво искаме в действителност?нови [re: Един мислител]  
Автор МУЛЕ ()
Публикувано19.07.00 17:31



Нещастието е да не знаеш КОЙ си. Когато не знаеш кой си, търсиш отговора на 10000000000001 въпроса. Ти си изброил някои от тях. Ако не знаеш кой си.....КОЙ задава въпросите? И защо да му отговарям, АААААА? Ще ти отговоря, когато разбереш кой си. Можеш да продължаваш нататък.

Тема Какво искаме в действителност?нови [re: Никой]  
Автор Един мислител ()
Публикувано20.07.00 00:17



Благодаря ти за обстойния отговор, Никой. Прав си за първите въпроси. Идеален случай няма. Има твърдения, които се приближават повече до действителността и които се приближават по - малко. Горните твърдения се приближават повече - доста повече. Целта ми със тях беше да подготвя почвата за последните два въпроса - какво се крие в дъното на постоянните ни търсения и дали те не са основа за нещастието? Ти казваш - потребност да избягаме от жестокостта и унижението. Ако си аргументираш твърдението може да се опитам да те оспоря. Не защото имам готов отговор. Просто, за да стане диалог. А в диалога се ражда истината. Понякога.... А за нещастието - според мен нещастие е синоним на неудовлетвореност. Неудовлетвореният е нещастен. По тази логика вечно търсещият е нещастен. Желанието води до нещастие. Защото желанието поражда неудовлетвореност и търсене..... Много будистко изказване стана, но така го чувствам..... Е, кажи как да избягам от желанието.........

Тема Какво искаме в действителност?нови [re: LA_PIOVRA]  
Автор Един мислител ()
Публикувано20.07.00 00:20



Може и да си права. Може би не е важно какво търсим, а как го търсим......;-)

Тема Какво искаме в действителност?нови [re: МУЛЕ]  
Автор Един мислител ()
Публикувано20.07.00 00:25



Голямо противоречие има в думите ти Муле! Като знам кой съм, няма да имам въпроси, всичко ще ми е ясно, така ли? Тогава за какъв дявол ще ми трябваш ти да ми отговаряш, АААААА? Ще продължавам нататък щом разрешаваш......

Тема Какво искаме в действителност?нови [re: Един мислител]  
Автор Никой ()
Публикувано20.07.00 14:19



Пренесох отговора си във "Философия" , понеже ми се струва , че на този разговор все пак мястото му е там. Никой

Тема Какво искаме в действителност? [re: Един мислител]  
Автор LA_PIOVRA ()
Публикувано20.07.00 14:39



Edin mislitel, zaщо искаш да избягаш от желанието, та нали удовлетворяването на нуждите и желанията водело до щастие .... ;-))) нима ако нямаш мечти и стремежи и не търсиш пътища и отговори няма да водиш едно безсмислено съществуване???


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.