Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:39 18.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема За "диктатурата" в комуникациятанови  
Автор Dracoid (0)
Публикувано25.07.11 16:27



Здравейте :). Бих искал да попитам за един проблем ,който съм срещал и аз и много мои познати по време на комуникацията с определени хора. Някои твърдят,че това си е чисто човешка черта.Аз не мисля така - поне не бих искал. Но за всеки случай е срещана във интернет форумите. Е,може би става ясно,че говоря за един особен тип "диктатура" в комуникацията, когато някой държи на всяка цена да те накара да приемеш някаква концепция ,единствено правилната според "налагащият"- от "правилната" диета, "правилната" подредба на дома, като се мине през "правилния" музикален жанр ,певци и състави ,"правилният" начин на живот" и се стигне до "правилната реалност" и ако щете - "единственият Истински Бог".Е,да не забравя и "правилният" футболен отбор. Ужасният проблем е,че човекът отсреща не винаги го прави от злоба. Попадал съм на най-различни случаи , но всички те изтощават, разочароват ,понякога съм бил депресиран с дни или съм реагирал бурно - като един вид психологическа алергия, която в последствие влошава отношенията ми с тия хора. И да си призная,колкото и болно да ми е -понякога съм се поддавал,за да запазя отношенията.А след това те се разрушават по една или друга причина.И угризенията,че съм направил такава жертва за въпросния човек са ужасни.Попадал съм на следните случаи :

1. Човекът ти е приятел и го прави добронамерено ,но все пак упорито. Кара те да правиш нещо или да мислиш нещо ,което със сигурност ще ти навреди. Нерядко приятелската среда те подтиска и те кара да започнеш да пушиш ,ако ли не -"не се вписваш". Има ли начин хем да запазиш добрите отношения хем да не правиш тия жертви?Известно ми е,че компромиси се правят в името на разни отношения,но не и когато това,което те карат разбираш,че не е ОК.
В България много се налага едно убеждение че "заради приятелите си не бива да емигрираш" - нищо ,че единственият ти шанс за реализация и материално благополучие са навън.И някак средата ,именно чрез близките отношения се явява нещо като хомот или вериги.

2.Има една особена група хора ,които ,въпреки че може да са добронамерени в една или друга степен ,обичат да доминират. И ако решат да те убеждават в нещо, показват завиден талант - "дълбаят" те извътре ,при това доста подмолно,използвайки това ,че са ти близки и имаш добро отношение към тях.
И тук вече съм правил доста сериозни грешки ,да приема,но после горчиво съжалявам,че съм направил компромис със себе си.Често по-късно съм осъзнавал,че комуникацията с тия хора нерядко дърпа надолу и след това чувството е много неприятно. Е,може да им окажеш твърд отказ - но съм забелязал странно поведение : започват да гледат остро и да стискат зъби. Такава причина в някои случаи е била нещо като завист и чувство за малоценност - да те накара да "слезеш" до неговото ниво( мен лично са ме карали да се откажа да практикувам професията си и да взема нещо по-елементарно и "реално","земно").Отказът е водил до влошаване на отношенията.А всеки отговор да убедиш отсрещният ,че не е толкова "зле" колкото си вярва е като да бъркаш в рана.

3.Третата група хора може да са ти родители ,колеги ,хора ,с които прекарваш огромна част от времето си.При отказ започват да крещят,дори да обиждат и се проявяват именно като диктатори.За капак - много често си личи,че са в грешка,която по-късно осъзнават или пък животът им показва,че са били в грешка,но пак не отбират.Комуникацията става напрегната ,често децибелите са високи. Но накрая си като капнал.

4.И накрая - има хора, от които си зависим, с които си принуден да комуникираш ежедневно(шефове, преподаватели ,колеги) ,които не ти мислят доброто и въпреки всичко обичат да манипулират, контролират,нерядко да насаждат интриги ,гадости. Именно заради такива се хванах да изучавам манипулативна психология и въобще да изучавам начините за психологически контрол(дори в някои случаи от езотерична гледна точка).Комуникацията с такива хора ми е била крайно токсична.Не,това не са само интернет "величия" - срещал съм ги доста във реалният живот.Натрупал съм доста негативизъм ,огорчение, фрустрация от такава комуникация и когато се сетя за това, изпитвам желание да се реванширам,но се тровя още повече.

Та ще ми е интересно да споделите опит и да дадете препоръки. Интересно ми е -защо някой прави всичко това?Защо се опитва да налага мнение ,често да го прави с всякакви средства?Защо има хора, които биха унижавали ,подигравали и дори убивали(то религиозният фундаментализъм си е именно това). Как противодействате?Има ли начин на хората, които го правят не от злоба да уравновесиш и излекуваш комуникацията? Има ли начин на вторият тип да им внушиш страх и убеденост,че номерът им няма да мине и трябва да знаят на кого могат да си показват зъбите и да се избегне конфликт? И накрая -тези ,които си налагат грешното мнение(което за мнозинството може да е очевидно) -как се постъпва с тях ,но така че да си спестите нервите?


Благодаря на всички ,които ще се отзоват.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Dracoid на 25.07.11 16:34.</EM></FONT></P>

Редактирано от Dracoid на 25.07.11 16:38.



Тема Re: За "диктатурата" в комуникациятанови [re: Dracoid]  
Автор specular (ентусиаст)
Публикувано27.07.11 00:06



Разбира се, че е човешка черта, и до определена степен е нещо нормално и необходимо. В крайна сметка всеки поне малко интелигентен човек си търси компания от хора с мнение. Няма реално такова нещо като "диктатура" в комуникацията. Затова и самият ти вероятно си му сложил кавички. Защото сам не си вярваш, че става дума за това. Има два варианта:
1) Диктатура, на хора с власт над теб - дали морална, дали юридическа. А комуникацията е просто средство тя да бъде изразена, макар и да не е реално необходима.
2) Слабохарактерност и липса на стабилно мнение, поради което всяка междуличностна комуникация изглежда като налагане и усещане на загуба на идентичност.

В първият случай можеш да разгледаш единствено вариантите да се освободиш от тази диктатура. Дали физически или психически, каквото е удачно за ситуацията. Никоя диктатура не е нещо едностранно наложено - винаги има две страни които са се съгласили на нея. Проблемът е когато си наистина зависим, и тогава единствената ти възможност е да работиш по прекъсването на тази зависимост. След като го постигнеш, взаимоотношенията вече се подлагат на сериозно преразглеждане.

Вторият случай е до характер и ум. Огромната част от хората са конформисти и ако не следват едно право и широко течение не знаят какво да правят. Стигайки до различни мнения, се подвеждат по собственият си конформизъм, че някой може да ги принуди насила да правят нещо (без бой...). Не, в същността на проблема са отчаяните им опити да лобират - хем да да си запазят познанствата, хем да си спестят една огромна част от характера и разбиранията им. А защо тогава толкова държат на тези познанства? Ако е за правенето на услуги, нещата са измислени много отдавна - трябва лицемерие. Но при повечето е водещ конформизма, и идеята, че трябва да се впишеш в колектива, да изглеждаш като другите. Колективът е винаги ТЪП и БАВНОРАЗВИВАЩ, защото се базира не на индивидуално израстване, а на древни инстинктивни принципи. Да, човек избира между него и себе си. Средното положение се нарича ЛИЦЕМЕРИЕ. Ако не играеш наистина добре, тоя същият колектив ще се обърне срещу теб и ще те смачка, защото си мислиш, че можеш да си различен. Това е борбата за индивидуалност, която някои започват от 1-ви клас, други на 50, а по-голямата част - НИКОГА... Днешното общество тъне в невежество относно тези неща. Дори не подозира какво реално значи индивидуализма... Става дума за еволюция, чийто едва начални зачатъци са в 21 век...



Тема Re: За "диктатурата" в комуникацията [re: specular]  
Автор blood2 ()
Публикувано27.07.11 23:32



1."Разбира се, че е човешка черта"--"Няма реално такова нещо" Противоречие.

Щом властта не е в мен, всичко друго е форма на диктатура.

2."А комуникацията е просто средство" Комуникацията всъщност е диктатурата, няма комуникация, няма Диктатура.

3. " Слабохарактерност и липса на стабилно мнение" Диктатора е много по-слабохарактерен и склонен на компромиси заради властта която иска да запази.

4."В първият случай можеш да разгледаш единствено вариантите да се освободиш от тази диктатура." Тоест да се освободи от морала и да стане Нищо, това ли я съветваш?

5." Никоя диктатура не е нещо едностранно наложено" То това е определението, диктат на Едната страна.

6."винаги има две страни които са се съгласили на нея. " Ако двете страни са съгласни няма диктат, а разбирателство.

7." Проблемът е когато си наистина зависим." От просташки доводи поука не се прави. Как да си Независим, като комуникираш с Диктатора?

8."След като го постигнеш, взаимоотношенията вече се подлагат на сериозно преразглеждане." Вълка козината си мени, но нрава не. Защо пак лъжеш?

9. "Вторият случай е до характер и ум. " Какво общо има ума с мускулите или властта? Пак лъжеш.

10. Комформист- Човек, който успява да се пригоди без проблем към дадена ситуация, нагаждач.
" ако не следват едно право и широко течение не знаят какво да правят" Ако си нагаждач, не следваш общо правило. Докога ще ни лъжеш? Това е в природата ти да си нагаждач.

11."че някой може да ги принуди насила да правят нещо" А не може ли? Ти свободно ли избираш по какви правила да живееш?

12."А защо тогава толкова държат на тези познанства?" Заради дрогата наречена пари.

13. "Колективът е винаги ТЪП и БАВНОРАЗВИВАЩ" Само ти си УМния, защото си човека Индивидуалист.

14. "Ако не играеш наистина добре, тоя същият колектив ще се обърне срещу теб и ще те смачка." Тоест, не е колектив, а Индивидуалисти. На теб крака ти или ръката или друга част като е слаба, отнасяш ли се Зле с нея или си я пазиш? Има ли колектив при конформисти-- неееееее. Защо пак ни лъжеш?

15. "а по-голямата част - НИКОГА" Как става тоя номер? Като си индивид, как да не се бориш срещу другите?

16. " Става дума за еволюция, чийто едва начални зачатъци са в 21 век." Какво ново имат хората през 21 век? Нов орган ли, нови тъкани ли, да имат силиконови цици, ама нещо генетично какво толкова различие има? Нищо. Едни и същи са си.

А , ако си Философ ще знаеш, че Еволюция няма има просто принципи в Клонирането и образуването на нови гени. Няма Еволюция на Енергията.

Въобще как толкова грешно пишеш? Че и съвети ще ми даваш?



Тема Re: За "диктатурата" в комуникациятанови [re: Dracoid]  
Автор Socratt (помагащ)
Публикувано28.07.11 10:39



,, Когато често срещаме дадени хора,те стават част от живота ни.Като станат част от живота ни,започват да се опитват да го променят.И се сърдят когато не правим това,което те изискват от нас-понеже всеки мисли,че знае как другия трябва да живее живота си,но всъщност никой не знае как трябва да живее своя собствен.'''

Паулу Куелю-Алхимикът

Казал го е много добре, когато не знаеш, как да живееш собственият си живот, почваш да учиш другите как те да живеят живота си.
И обратното, имайки мисия в живота си няма да имаш време за да искаш да командваш когото и да е.



Тема Re: За "диктатурата" в комуникациятанови [re: Socratt]  
Автор blood2 ()
Публикувано28.07.11 11:13



Човек не знае, той се възползва от последователности и процеси.



"И обратното, имайки мисия в живота"

Кой ти е дал тая мисия да го уточним? Бог или ДНК и гените? И ако е ДНК и гените, това мисия ли е или просто био-химичен процес, който го осъзнаваш как протича и ти харесва?

Прах при прахта.
Труп до трупа.
Няма място за суета.

Редактирано от blood2 на 28.07.11 11:20.



Тема Re: За "диктатурата" в комуникациятанови [re: blood2]  
Автор specular (ентусиаст)
Публикувано31.07.11 01:42



Хаха... мислех те за маааалко по-умен...



Тема Re: За "диктатурата" в комуникациятанови [re: specular]  
Автор blood2 ()
Публикувано31.07.11 08:54



Аз пък одавна не те смятам за умен.



Редактирано от blood2 на 31.07.11 10:02.



Тема гадостнови [re: Socratt]  
Автор lodkarq ()
Публикувано06.08.11 22:08



Във всеки клуб в dir-а пише по един шизофреник или се прави на такъв, а може и да е само един, но е взел dir-а на мушка и иска да го съсипе. Къде са модераторите, админите или и те са в кюпа?





Тема Re: гадостнови [re: lodkarq]  
Автор blood2 ()
Публикувано07.08.11 10:35



Шизофренизма е защитна реакция, срещу садизма прилаган от останалите хора и институциите.




Ужааас.



Тема ЩО СИ НАСТРЪХНАЛ КАТ НА ЗЛО КУЧЕ ГИНЕТАЛИЙТЕ?нови [re: lodkarq]  
Автор Петко Марков Петков (рекордьор)
Публикувано08.08.11 20:41





цитат:

Във всеки клуб в dir-а пише по един шизофреник или се прави на такъв, а може и да е само един, но е взел dir-а на мушка и иска да го съсипе. Къде са модераторите, админите или и те са в кюпа?
край на цитата.


Що си тъй настръхнал бре чиляк !.. успокой се малци.. Ъхъ!..





Редактирано от Петко Марков Петков на 08.08.11 20:51.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.