Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:21 23.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: За неврозите ...нови [re: la.bella]  
Автор socratt (помагащ)
Публикувано19.04.10 12:22



Имаш ли човек до теб-родител, приятел , приятелка?



Тема Re: За неврозите ...нови [re: la.bella]  
Автор t.todorov (минаващ)
Публикувано20.04.10 16:25



Да разбира се, че трябва индивидуална, защото груповата отново ще ви постави в ситуацията, която се намирате сега. Това което казвате, депресия и генерализирана тревожност, както и ПА са доста неща струпани на едно място. Аз ви препоръчвам дълбинна терапия, дългосрочна в която постепенно ще станете експерт на собствената си личност. След това бихте могла да посещавате и групова терапия, където пък ще можете да използвате знанията за себе си и да експериментирате в групата, която е безопасна среда.

http://positum-bg.com

Редактирано от t.todorov на 20.04.10 16:30.



Тема Re: За неврозите ...нови [re: t.todorov]  
Автор la.bella (непознат )
Публикувано21.04.10 02:13



t.todorov, благодаря ви :) Предложението ви звучи логично и смислено. Мисля, че бих имала полза от такава терапия. Проблемът е, че не знам към кого бих могла да се обърна в София. Погледнах сайта в подписа ви, но терапевтите там са от град Варна.



Тема Re: За неврозите ...нови [re: la.bella]  
Автор where is my mind ()
Публикувано22.04.10 00:10



Принципно познавам поне няколко терапевта, които са се специализирали както в една психодинамична (психоаналитична) школа, така и в когнитивно-поведенческата и използват и двете в зависимост от случая, разбира се не казвам, че го правят а ла манджа с грозде.


Иначе в днешно време "нормалният" е невротичен в някакъв смисъл. Иначе не би могъл да се адаптира към невротичната среда




Другото, което мога да ти кажа е, че има различни видове невротици и от психоаналитична гледна точка дали ще се избере когнитивно-поведенчески (т.е. по-структуриран) подход или психодинамичен, зависи от емоционалната зрялост на индивида. Т.е. да кажем дали си невротик, защото си останал на анална фаза в развитието си (което се характеризира с емоции, но не дълбоки) или си такъв, защото си бил подложен на някакъв стрес или по друга причина си регресирал към "аналните" начини за справяне.

Знам, че звучи стрейндж, ама....


change the perspective before the perspective changes you

Тема Re: За неврозите ...нови [re: la.bella]  
Автор where is my mind ()
Публикувано22.04.10 00:12



Лекарствата са за да е човек на крака и да се чувства окей, за да може да мине през терапия. Но психотерапията е това, което реално лекува. Разбира се, зависи от човека и неговите възможности, но ти явно си искаш терапия и усещаш, че си готова за нея, та... отговорът на въпроса си вече го знаеш, ми се струва.


change the perspective before the perspective changes you


Тема Re: За неврозите ...нови [re: la.bella]  
Автор where is my mind ()
Публикувано22.04.10 00:17



Поли Петкова е от Сф, но тя е доста заета.
Георги Кирилов
Светлана Николкова

предполагам, че и да не те поемат могат да ти препоръчат някой колега, подходящ точно за теб.

Иначе от мен - помисли с кой от вашите имаш проблем, дали имаш липсващ родител и т.н., защото понякога за едни случаи е подходяща жена терапевт, а за други мъж. Да, и това е от значение. :)


change the perspective before the perspective changes you

Редактирано от where is my mind на 22.04.10 00:17.



Тема Re: За неврозите ...нови [re: la.bella]  
Автор Socratt (помагащ)
Публикувано22.04.10 22:46



Това са думи на г-н Тодоров от друг пост, аз напълно го подкрепям ------

Психодрамата от своя страна е може би най-мощният метод за прилагане на различни терапии, което я прави много ефективна. Освен чисто Моренянския подход, тя може да се използва като техника от когнитивен, поведенчески и други терапевти и да им служи също толкова вярно.
----

Защо тогава, след като е толкова ефективна-нещо което подкрепям в случая - Ви съветва първо да ходите на лична терапия ,а не на психодрама и аз не разбирам.



Тема Re: За неврозите ...нови [re: Socratt]  
Автор t.todorov (минаващ)
Публикувано23.04.10 19:22



Защото силата на психодрамата е в група. Има опасност обаче в този случай работата в група вместо да засили спонтанността, да направи точно обратното - да се засилят още повече защитните механизми, средата да се преживее като враждебна. Опасенията ми са, че и в групата ще застане в "ъгъла" и няма да се включи. За това си мисля че груповата работа трябва да е на втори план в момента, поне докато човек не "проходи" в познаването на себе си и преживяванията си.
Все пак това е едно мое предположение. Дори и да се подходи към групова терапия, по правило винаги има няколко индивидуални сесии с водещия на групата, където наистина се оценява, дали дадената проблематика е подходяща за групова терапия. Така че и в двата случая би трябвало да получите оптималния работещ вариант за вас.

http://positum-bg.com

Редактирано от t.todorov на 23.04.10 19:35.



Тема Re: За неврозите ...нови [re: where is my mind]  
Автор t.todorov (минаващ)
Публикувано23.04.10 19:27



Също подкрепям Светлана Николкова.
Още, за да имате избор потърсете Димо Станчев, Мален Маленов, Евгени Генчев ... в София има голям избор.
Имайте предвид, че дори всички да са добри професионалисти, може просто да не ви пасне някой. Не се притесявайте да дадете подобна обратна връзка към специалиста. Към вас ще подходят професионално и ще ви посочат свои колеги.
Успех.

http://positum-bg.com


Тема Re: За неврозите ...нови [re: t.todorov]  
Автор Socratt (помагащ)
Публикувано24.04.10 23:06



Тодоров---Има опасност обаче в този случай работата в група вместо да засили спонтанността, да направи точно обратното - да се засилят още повече защитните механизми, средата да се преживее като враждебна. Опасенията ми са, че и в групата ще застане в "ъгъла" и няма да се включи.

Да, ако има твоите познания е много възможно.Но аз и предлагам да отиде при опитен психотерапевт практикуващ психодрама.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.