Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:15 19.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
* Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Re: Психотерапевтинови [re: jana]  
Автор ДPaka (кофти тръпка)
Публикувано07.06.12 14:45



Защо даденият линк не се отваря, толкова много ми е необходима актуална и проверена информация за психотерапевти в страната...





Тема Основни понятиянови [re: jana]  
Автор Камшик (непознат)
Публикувано16.09.13 19:33



Субект – човекът като същество, което опознава външния свят (обекта) и въздейства върху него.
Субективизъм – направление, което отрича обективната реалност и смята за единствена реалност индивидуалното съзнание, субективните усещания и възприятия.
Обект – съществуващия вън от нас и независимо от нашето съзнание външен свят, материална действителност, всеки предмет като част от тази действителност.
Психични процеси – отразяват външния свят и нашето вътрешно отношение към него.



Тема Re: Основни понятиянови [re: Камшик]  
Автор blood2 ()
Публикувано18.09.13 16:44



"Психични процеси "

Отражение, но не действителност. Подражание, но не същност.



Тема Re: Основни понятиянови [re: blood2]  
Автор Kaмшиk (непознат)
Публикувано18.09.13 18:09



Събеседникът е отражение на собствените ти представи за теб, когато пред теб няма огледало, по това разбираш, че не си пред него. Действителността зависи от ъгъла, в който се намираш и впечатлението, което оставят заобикалящите те хора, води до имитиране, когато те не са намерили същността, която притежава всеки.



Тема Re: Основни понятиянови [re: Kaмшиk]  
Автор blood2 ()
Публикувано18.09.13 19:06



Събеседникът не е отражение, той е такъв какъвто иска да е, а не какъвто искаш да е. Затова има свободна воля.

"Действителността зависи от ъгъла, в който се намираш и впечатлението, което оставят заобикалящите те хора, води до имитиране, когато те не са намерили същността, която притежава всеки."

Действителността не зависи. Ти зависиш. Твоят илюзорен образ зависи от представите ти за себе си и действителността. Ти имитираш, не създаваш оригинал, а копие което не зависи от теб, а от действителността.



Тема Re: Основни понятиянови [re: blood2]  
Автор Kaмшиk (непознат)
Публикувано20.09.13 14:48



Всеки от нас е оригинал, волята на събеседника е като твоята и ситуацията е резултат от преценката ти за него спрямо теб.



Тема Re: Основни понятиянови [re: Kaмшиk]  
Автор blood2 ()
Публикувано21.09.13 16:51



Ако хората бяха оригинални щяха да получават дивиденти не от труда си, а от това че са оригинални. Това само потвърждава, че са копия.

Света е еднакъв за всички. Хората са различни. И заради това всеки има собствена воля и собствени разбирания.



Тема Re: Основни понятиянови [re: blood2]  
Автор Kaмшиk (непознат)
Публикувано21.09.13 22:31



Едва ли тези, които ни сковават в рамка се различават от нас. Всеки има изисквания за другия и това, че сме различни, ни прави оригинали.



Тема типология на паметнови [re: jana]  
Автор mmffmm-212605 (непозната)
Публикувано03.11.15 08:11



Психологията определя Паметта като "психичен акт, експресия на цялата личност" (Силами 1996: 197). Трите нейни йерархични нива, в които е разположена информацията от близкото и далечно минало, са:

а) "сензомоторната памет" (ултракраткотрайна и идваща от сетивните органи, тази памет се съхранява за части от секундата);

б) "социалната памет" (най-висшата памет, присъща единствено на човека и свързана с логическия разказ);

в) "аутистичната памет" (заимстваща материала си от усещанията и житейските ситуации, но подчинена само на законите на несъзнаваното).

Според психологията възпроизвеждането на миналото във всяко едно от нивата "е подправено", тъй като паметта не е автоматизъм, а извършена от интелекта на личността реконструкция. В този смисъл "възбудителят" на паметта, независимо дали това е емоцията или усещането, възпроизвежда селектираните вече от Субекта спомени. Следователно, процесът на възпроизвеждане е една повторна селекция.

"Емоцията е преди всичко индивидуална. Тя се проявява, когато субектът е изненадан или когато ситуацията надхвърля възможностите му. Тя изразява неадекватността на субекта и усилието на неговия организъм да възстанови моментно нарушеното равновесие" (Силами 1996: 89).

Освен индивидуална, Емоцията е:

"Обща, интензивна и кратка реакция на организма на неочаквана ситуация, придружена от афективно състояние с мъчителна или приятна оцветеност." (Силами 1996: 89).

"Самата наша природа изисква да забравяме личните преживявания, да им позволяваме да потънат в нашето подсъзнание.

Ако ли пък не сме в състояние да забравим нашите преживявания или ако постоянно ги извличаме и ги "подгряваме", можем да загубим душевното си равновесие, можем да станем психически неуравновесени." (Чехов 1991: 27).

"За да изпиташ усещания, не се изисква никаква подготовка, предварителна работа. Онова, което се иска от вас, е да си заповядате да изпитате едно или друго усещане. Винаги можете да ги предизвикате в себе си, като си кажете:

"Искам да изпитам усещането за радост, отчаяние, щастие" (Чехов 1991: 28).


"Душевното здраве се основава на известно напрежение между вече постигнатото и това, което още предстои да бъде осъществено, или разликата между онова, което човек е, и онова, което трябва да стане" (Франкъл 2000: 97).

За да можем да живеем и творим, трябва да приемем себе си. За да имаме обаче шанс да приемем себе си, необходим е някой друг, някой, който може да ни приема.

kamshik



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.