Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:04 02.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: Основи на съвременното обществонови [re: Numberous]  
АвторPaйт 3 (Нерегистриран)
Публикувано03.04.08 13:33



Взе много конкретна да ти става теорията... ;)



Тема Re: Основи на съвременното обществонови [re: Numberous]  
Автор ataraxia (новак)
Публикувано04.04.08 08:22



За вродените идеи на Декарт ли говориш?
"Но много малко хора се занимават с тези неща и ги разбират" Обясни повече, да видим дали ще те разбера. Това е уловката на Декарт, че като го четеш изглежда пределно ясен, но пък какви дълбочини има. Чел ли си "Картезиански размишления" на Мамардашвили? Той е четял лекции за Декарт и книгата е на основата не тези лекции. Като я чете човек се оказва, че Декарт въобще не е това, което изглежда на първо четене.



Тема Re: Основи на съвременното обществонови [re: Paйт 3]  
Автор Numberous (член)
Публикувано04.04.08 12:03



Добре, по случай забележката ти ще направя едно уточнение. Постиженията в спорта са сумата (или произведението, пък може и да е с някакъв коефициент) от таланта и генетичните заложби на спортиста.

Ne vsi4ko e vuzmojno, za6toto nqkoi ne6ta sa napulno sigurni


Тема Re: Основи на съвременното обществонови [re: ataraxia]  
Автор Numberous (член)
Публикувано04.04.08 12:08



Не съм чел споменатите размишления.

Да видим например най-известното от Декарт - "Мисля следователно съществувам". Съгласна ли си, че до това твърдение не се достига емпирично (тука имам предвид чрез сетивата)?

Ne vsi4ko e vuzmojno, za6toto nqkoi ne6ta sa napulno sigurni


Тема Re: Основи на съвременното обществонови [re: Numberous]  
АвторPaйт 3 (Нерегистриран)
Публикувано04.04.08 12:59



Започнат ли безкрайните уточнения, истинността и приложимостта на теорията я пиши бегала.



Тема Re: Основи на съвременното обществонови [re: Paйт 3]  
Автор Numberous (член)
Публикувано04.04.08 15:58



Досега беше едно. Да видим, как ще ме накараш да направя и друго.

Ne vsi4ko e vuzmojno, za6toto nqkoi ne6ta sa napulno sigurni


Тема Re: Основи на съвременното обществонови [re: Numberous]  
Авторpaйт 3 (Нерегистриран)
Публикувано04.04.08 17:07



http://tadd.weather.gov/images/turnDrownWarningSign.jpg



Тема Re: Основи на съвременното обществонови [re: Numberous]  
Автор ataraxia (новак)
Публикувано04.04.08 18:38



Естествено, нали Декарт оплюва сетивното познание в прочутите си съмнения и разчита на интуицията, която според него е естествената светлина на ума. Казва, че има неща, които знаем, но не можем да ги кажем, защото езикът не е съвършен. За пример дава понятието Истина - всички знаем какво е, но не можем да я дефинираме. Между другото последното, което е написал преди смъртта си е "Човекът е...." и то останало незавършено, поне така съм чела. Но го нарича мислеща вещ - res cogitsans.



Тема Re: Основи на съвременното обществонови [re: ataraxia]  
Автор Numberous (член)
Публикувано05.04.08 09:39



Хареса ми отговора ти. Сега ще ти кажа яла област от познанието, която е наистина непосилна за неразумно същество поради самата си същност. Математиката. Чисто абстрактно познание, независещо по никакъв начин от сетивата. Декарт е знаел за това, разбира се. Че той има голям принос и в тая наука. До всяка истина постигната в математиката се стига съвсем независимо от сетивата. В чистата математика де.

Ne vsi4ko e vuzmojno, za6toto nqkoi ne6ta sa napulno sigurni


Тема Re: Основи на съвременното обществонови [re: Numberous]  
Автор ataraxia (новак)
Публикувано06.04.08 09:01



Мернах темата ти в другия форум - ясно- математик, който философства. :) Декарт е смятал, че и философията трябва да се основава на такивя ясни начала като геометрията. Да не говорим за Питагорейците. Разводнихме темата.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.