Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:45 17.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема как мислите има ли психологията гилдиянови  
Авторчyдeщ ce (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 15:56



Нека само тези, които са психолози и работят това след супервизия и множество обучения ми отговорят.
Според вас има ли кой и как да контролира шарлатани-любители да правят терапия и да дават психологически консултации?. Кои е отговорен да спре някой самозван терапевт или консултант да си върши "работата" и да взима по 50 лв за 45 мин??? Например адвокатите си имат адвокатски колегии, лекарите гилдии, съюз, а ние.................
Яд ме е щото някои дори сайтове са направили за да лапат на гръбчето на нуждаещите се от подкрепа и емпатия, а в замяна им предлагат авторитарен подход и дипломата си за "Начална и предучилищна педагогика"



Тема Re: как мислите има ли психологията гилдиянови [re: чyдeщ ce]  
Авторпoтpeбитeл (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 18:17



Въпроса е напълно безмислен .Има само един механизъм за регулиране на психологичната услуга и той е еднакъв за всички видове услуги, вкючително и медицинските - казва се пазарен механизъм .Ако, Вие имахте кабинет , щяхте да знаете , че потребителя не е глупав и иска да плаща не за дипломи , а за резултати .Така , че може Вие да имате 10 дипломи , 15 години супервизия и кабинет на НДК , но , ако първите ви 10 клиента не са доволни и не ви препоръчат на своите приятели , просто ще си умрете от глад .Така , че не се безпокойте за тези, които нямат дипломите Ви . Ако, те не са добри ,никой няма да ги търси и ще си отпаднат .Но, нали разбирате ,че същото се отнася и за тези с дипломите . Впрочем , не знам дали знаете , колко лекари , след въвеждането на пазарният принцип се оказаха неспособни да задържат пациентите си и напуснаха професията , въпреки дипломата си и дори защитената си специалност .Аз, поне познавам двама такива . Познавам и лекар който е толкова некадърен , че изкарва по 100 лева на месец .Но, мой приятел е страшно добър специалист. Работи в екип неврохирурзи и тъй като пациентите вече сами могат да си избират кои екип да ги опперира той само от здравната каса получават две -три хиляди хиляди лева . Но хората от другите екипи получават доста по- малко , просто пациентите не ги избират.Така ,че по - добър регулаторен механизъм за некъдърността от пазарния света не познава .Ако, някой знае нека го каже .



Тема Re: как мислите има ли психологията гилдиянови [re: пoтpeбитeл]  
АвторSCH (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 21:40



И да, и не..
Психологическата помощ или псевдо-помощ предполага много възможости за съзнателно или несъзнателно манипулиране на клиента.
Привързването към терапевта (тъй наречения пренос) се случва бързо и дава възможност за много злоупотреби от страна на недобросъвестен или просто-необучен терапевт. И, разбира се, след години безполезна терапия, това ще стане ясно, но дотогава много пациенти ще бъдат насочени към този кабинет.
Чувала съм случаи на вопиюща некомпетентност, по които никой нищо не може да направи.
Но, на въпроса на колегата - така е, доколкото имаме гилдия, тя не работи в споменатата от Вас посока.
Но, това е реалността и единственият избор е да я приемем и да се погрижим за собствената си компетентност





Тема отговорнови [re: пoтpeбитeл]  
Авторчyдeщ ce (Нерегистриран)
Публикувано07.02.08 13:57



Позволете да не се съглася с мнението за пазарните принципи и законите на търсене и предлагане! Аз не казвам, че имам бегли наблюдения, а имам предвид нещо конкретно. Доста често терапията при въпросните "специалист" дава ефект в началото, тъй като е основана на социална подкрепа и емпатия, а те както знаем дават добра основа за последваща работа. Но.....в следващия момент на клиента се обяснява, че една терапия трае около половин до една година и клиента киха с усещането, че решението е зад вратата, но то не идва
Да, понякога времето лекува, но нали идеята е да има трайни резултати, а не неразрешени конфликти и изтласкани проблеми. Психотерапията не е панацея, но и тя има правила и стъпки. Когато издигнеш хипотези в хода на работа и те не се потвърдят и когато метода ти не дава работа ти или го заменяш или почваш от начало, а ако не можеш..............?
в този случай се насочва клиента към друг специалист, на когото имаш доверие, а при т.нар."терапевти - лаици" тези неща не важат..
Това са моите съображения



Тема Re: отговорнови [re: чyдeщ ce]  
Авторнaлюдaтeл (Нерегистриран)
Публикувано10.02.08 22:40



Всяка терапия има динамика и наистина има дълъг период от време, в който нещата да бъдат усетени, развивани, променяни... Не може да стане отведнъж нещо, особено в психиката, ако трябва да стане нещо положително и с дълготраен ефект... Например представете си, че искате да натрупате мускули, какво правите - тренирате, правите упражнения, ефектът не идва веднага, знаете. Така е и с терапията.



Тема Re: как мислите има ли психологията гилдиянови [re: чyдeщ ce]  
АвторMлaдok (Нерегистриран)
Публикувано19.02.08 01:54



Ако има причина за липсата на консолидирано ядро, което да налага ясни принципи на психологическа практика (Кой, Как, Кога) , то виновни са единствено и само психолозите, или иначе казано тези, които не са го осъществили



Факт е, че педагозите лобират по-силно за професията си и често влизат и в гранични области като психологията. Никой не може да ги вини или упреква, защото всеки професионалист търси и търпи развитие. Професионално ядро се консолидира когато група от специалисти си сътрудничи и се поддържа и всеки нов член навлизащ в тази група трябва да отговаря на определени критерии за да бъде приет. Психолозите в БГ теглят уви в различни посоки и всеки си е гушнал хлаба, пазейки го от другия терапевт, което измества центъра на цялата терапевтична практика. Всички искаме да живеем и да се храним работейки психология, но го правим така сякаш сме живели последните 18 години в България (пак факт) . Що се отнася до шарлатаните, тях винаги ще ги има във всички сфери на живота ... Мисля, че е дълг на всеки практикуващ психолог да прави психологията по достъпна за всички, а не да се надува с дипломи. По този начин предпазва другите от опасността да станат жертви на некомпетентни хора.



Тема Re: как мислите има ли психологията гилдиянови [re: чyдeщ ce]  
Авторhm (Нерегистриран)
Публикувано19.02.08 19:33



Мисля, че на времето шарлатаните са се насочвали към банковите обири, или към игрите тука има-тука няма, а сега се насочват към психологията.



Тема Re: как мислите има ли психологията гилдиянови [re: hm]  
АвторБpeй! (Нерегистриран)
Публикувано20.02.08 23:36



Би ли публикувал списък на...да кажем само 10-те най-богати психолози?
Не споря, че има шарлатани - срамно е, но ги има - обаче да сложиш всички под общ знаменател! Пък и от къде падат тези пари в тази работа, брато? Куцо и сакато се е юрнало да ходи на терапия и да плаща като поп ли, що ли?



Тема Re: как мислите има ли психологията гилдиянови [re: Бpeй!]  
Авторpotrebiteл (Нерегистриран)
Публикувано21.02.08 03:01



Всъщност , и аз бих искал да разбера, не за 10 - десет е много ,но поне трима богати психотерапевти .Без разбира се тези които имат богати мъже .



Тема Re: как мислите има ли психологията гилдия [re: potrebiteл]  
Авторчyдeщ ce (Нерегистриран)
Публикувано21.02.08 15:01



Едва ли, имотното и финансово състояние е най-важното. Наистина не се сещам кой от психотерапевтите (дори и тези, които работят в организации и усвояват проекти на ЕС) може да си купи Майбах или частен самолет. Но пък това е професия основана на ценности и често пъти разрешен конфликт е много по -ценен.
Хрумва ми, че не съм виждал терапевт и на бюрото по Труда, ...............






Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.