Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:42 15.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Споре вас има ли елемент на неетичност в огромнатанови  
Автор maycal (ентусиаст)
Публикувано02.01.07 17:35



Има ли , според вас, елемент на неетичност в това, че Мадлен Алгафари взима по 70 лева на час от пациентите си?Вярно е ,че явно има и секретарка, на която плаща, предполагам , че кабинета и не е под наем(освен ако изплаща заем за него), може би пък не приема много пациенти, защото ако са напр. 4 на ден, за 20 дни при нея влизат 5600 лв( но естествено трябва да се извадят данъци...).Това за България е голяма сума.





Тема Re: Споре вас има ли елемент на неетичност в огромнатанови [re: maycal]  
Автор Hoвaroдин ()
Публикувано03.01.07 01:18



Не, защото тя не взима по толкова от всички клиенти /в психотерапията няма пациенти/. Проблемът е, че в България няма свестен закон за психотерапията, откъдето идва и цъкането с език при такива суми. Щото съм виждал в Швейцария психотерапевтичен договор с клиент за една четвърт от деклариран месечен доход като възнаграждение на терапевта за осем сеанса работа. А и когато става дума за патология, при един нормален закон здравната осигуровка на клиента би следвало да покрива до 60-70% от хонорара на терапевта. Но тук такива неща още няма.

BTW Само тригодишната специализация на М. Алгафари при Бернаскони в Швейцария струва 10 000 евро - и при това с голямо намаление, щото е българка, за италианци е три пъти по толкова. Говоря без супервизиите, които също са платени. Ако човек взима по двайсетак, ще му трябват десет-петнайсет години, за да си върне инвестициите. В цял свят душевното здраве е една от най-скъпо платените услуги. Но тук още никой не отчита рисковете за терапевта - кво значи някой клиент в криза да ти ревне на телефона в три посред нощта, че ще скочи от дванайсетия етаж, например. И дори да не го направи, сутринта бащата да ти цъфне на вратата с двама адвокати с обвинението, че си помогнал на сина му да изперка



Тема Re: Споре вас има ли елемент на неетичност в огромнови [re: Hoвaroдин]  
Автор maycal (ентусиаст)
Публикувано03.01.07 11:03



Благодаря за постинга-много съответен!Само не разбрах добре смисъла на този пасаж:" Щото съм виждал в Швейцария психотерапевтичен договор с клиент за една четвърт от деклариран месечен доход като възнаграждение на терапевта за осем сеанса работа."Ако съм разбрал добре, става дума за напълно приемлив разход за клиента(а при Алгафари, в България:8 по 70=560лв., ако това число го счетем за 1/4, значи ,че клиента трябва да е с месечен доход 2240 лв.)



Тема Re: Споре вас има ли елемент на неетичност в огромнови [re: maycal]  
Автор Hoвaroдин ()
Публикувано03.01.07 15:01



Ами долу-горе хора с по две-три хиляди лева доход са и клиентите. Естествено, че една част от тях са сноби, държащи да се похвалят, че са били на терапия при еди кой си терапевт. Но пък в крайна сметка това не е неин проблем. А проблемът със скъпото заплащане идва от това, че дълбинната психотерапия в цял свят не е институционализирана. Т.е. няма такова животно в болниците. Терапевтът предлага услугите си в силно конкурентната среда на частния бизнес, където няма уравниловка и където услугата на най-добрите струва най-скъпо.

Иначе дори в България вече се сключват договори за предварително заплащане - примерно предплатени три месеца терапия като гаранция, че клиентът /най-често момиче или момче на 17-19 г. без собствени доходи/ ще посещава редовно терапевта. Щото го има и другият момент: искат ти гаранция за подобряване на състоянието на сина или щерката, но пък те не ебават да идват редовно на терапия. А накрая ти държат сметка що няма резултат. Да не говорим, че ако два пъти дневно не ти дойде човек /ако имаш трима записани/, губещият си ти и никой друг. Така че е справедливо дори да има обезщетение за пропуснатите часове.

Но в България за свестен закон за психотерапията, който да регламентира взаимоотношенията с клиента в скоро време едва ли ще се приеме. Плащаш си като врачките и астроложките патентния данък и бачкаш полулегално. С тая разлика, че на тях едва ли някой им търси сметка, че не излязъл хороскопа на еди кой си. :-))

Редактирано от Hoвaroдин на 03.01.07 15:03.



Тема Re: Споре вас има ли елемент на неетичност в огром [re: Hoвaroдин]  
Автор maycal (ентусиаст)
Публикувано03.01.07 16:44



" дълбинната психотерапия в цял свят не е институционализирана", акоя психотерапия е институционализирана, предполагам клиничната(в Б-я, напр.)?Впрочем , има ли консенсус относно критериите за клинична и неклинична психология и психотерапия и доколко е рязко разграничението между двата вида терапевти(ясно е ,че когато става дума за психотични състояния, неклинични психотерапевти предполагам изобщо "не слагат пръст", но е интересно как стои въпросът при гранични състояния и непсихотични психични разстройства, интересно е също така каква е частта на "будалкащи" психолози-предполагам, че има и такива, добронамерени, но можещи само да помогнат на някой, който е добре, но има дискомфорт, да се почуства по добре!)



Тема Re: Споре вас има ли елемент на неетичност в огром [re: maycal]  
Автор Hoвaroдин ()
Публикувано03.01.07 22:02



Значи има огромна разлика между психотерапия и психология - дори изобщо не ти е необходимо да бъдеш псохолог по професия, за да станеш добър психотерапевт. И обратното: често един много добър психолог /или психиатър/ е лош терапевт. Разликата е като между учителя по физика и конструктура на двигатели с вътрешно горене. Едното е теория, другото е занаят, който се учи често на собствен гръб и иска дадености като при музикантите.
Колкото до клиничния и неклиничния психолог - първият е подготвен да работи с психопатология, вторият, общопрофилния - не.
А иначе по света често са институционализирани краткосрочните психотерапии - когнитивно-поведенческа, позитивна и пр. Т.е. нерисковите. Мадлен е неорайхиански психотерапевт - т.е. един от най-рисковите, там работата е при висок емоционален градус и при огромно психично напрежение както за клиента, така и за терапевта - няма я кушетката на Фройд, край която можеш да си дремеш, докато клиентът си чопли носа и разказва сънища. Един позитивист може да понесе десетина клиенти на ден, един райхиански терапевт - не повече от трима, ако иска да си запази душевното здраве. Тип "бутик" - а това също влиза в цената.





Тема Re: Споре вас има ли елемент на неетичност в огром [re: Hoвaroдин]  
Автор maycal (ентусиаст)
Публикувано04.01.07 08:55



Отново благодаря за поясненията!
Повече от обща култура(макар и определено насочено по темата), съм наясно, за основния акцент, мисля, на Райх, съответно на неорайхианци , върху мускулните напрежения и блокажи.Интересно (и с оглед на " Мадлен е неорайхиански психотерапевт - т.е. един от най-рисковите, там работата е при висок емоционален градус и при огромно психично напрежение както за клиента, така и за терапевта") дали и как се действа именно в тази насока НАПРАКТИКА-да се преодолеят блокажи, които имат и чисто физиологично измерение, и имат участие в биологичната част от идентичността.Въпросът ми е всъщност как протича една типична неорайхианска "сесия"(с "вис. емоц. градус и огромно псих. напрежение....")?





Тема Re: Споре вас има ли елемент на неетичност в огром [re: maycal]  
Автор Hoвaroдин ()
Публикувано04.01.07 11:46



Ами основното е, че психотерапевтът е активна, а не пасивна фигура, както другаде. Допустими са контактите с тяло, има го емпатийното общуване, т.е. чувствата се превръщат в инструмент - няма я дистанцията, нещата често отиват отвъд интелектуалното общуване, на ниво емоции, усещания, чувства, допир и пр. А това - да допуснеш клиента толкова близо до себе си - е безкрайно рисково, както за него, така и за тебе, трансферните ситуации и проекциите са много по-осезаеми, съпротивите - много по-големи. Иначе подходи по време на анализа много. Тук отношенията често ппреминават отвъд социофилното общуване - интересите на клиента са винаги по-важни от нормите и правилата. За повече информация можеш да прегледаш книгите на Райх, Лоун и Бернаскони.

Редактирано от Hoвaroдин на 04.01.07 11:47.



Тема Re: Споре вас има ли елемент на неетичност в огром [re: Hoвaroдин]  
Автор maycal (ентусиаст)
Публикувано04.01.07 12:17



" За повече информация можеш да прегледаш книгите на Райх, Лоун и Бернаскони. "
Имам само книгата на Цв. Хубенова за неорайхианство, книгата на един друг автор, небългарин,за Райх, чел съм главата в "Психотерапия" , написана от Алгафари, прелиствал съм една две полунаучни-полупопулярни, според мен(всъщност нямам в момента база, за да имам по- определено становище в тази насока), книги на Бернаскони, а на Лоун(почти нищо не знам за/от него,мисля, че и той доста внимание отделя на въпросът за оргазма), тука в Б-я не съм срещал.

" Допустими са контактите с тяло, има го емпатийното общуване, т.е. чувствата се превръщат в инструмент - няма я дистанцията, нещата често отиват отвъд интелектуалното общуване, на ниво емоции, усещания, чувства, допир и пр" Е, това наистина звучи много рисково, така ,както е написано, ако се разбира буквално, не означава ли опасност от цялостно навлизане в интимна сфера, съответно "атака" на идентитета-това ли се цели?Дори и да се приеме, че трябва да се стигне до дълбинни промени в тази насока, едва ли е възможно , допустимо, ефикасно...... по така описания начин!?, да не би пък да има елемент на бутафорност(в смисъл на ритуалност), вместо възможен елемент на демоничност, който допускам(вероятно неоснователно!?)!?

Темата е интересна, и поради това, че както казах, според мен ,идеята за мускулните блокажи и напрежения е много плодотворна, а междудругото и поради това, че самия Райх , в края на живота си се попроменил и съответно е имало някакви съмнения относно психическото му здраве(нямам дастатъчно яснота и по този въпрос, дали изобщо може да се получи!?)...



Тема Re: Споре вас има ли елемент на неетичност в огром [re: maycal]  
Автор Hoвaroдин ()
Публикувано04.01.07 17:30



Ами нали затова са три години и половина обучение - да се сведат всички рискове до максималния минимум. :-))) Затова не от всеки става терапевт, поне не и в полето на преживелищните психотерапии. От 6 се дипломират обикновено двама - другите отпадат по пътя на естествения подбор, когато разберат, че е опасно за тях самите.

Sorry, грешка: исках да напиша Лоуен, Александър Лоуен. :-) Все още "Биоенергетика", "Язык тело" и "Передательство тела" вероятно могат да се намерят тук-там по книжарниците.

Книгата на Цвета Хубенова разглежда Райх в контекста на модернизма, не толкова на психотерапията. Там книгата на Мартин Кунц /или Кунцел/ има повече познавателност. Сега се появи и една нова на един преподавател от ВТУ, Илия Стойков - популяризаторска, но с приемливо поднасяне на райхианската теория за характера и съответните нему блокажи. Щото мускулните блокажи са характерови блокажи - или вторично-личностови. С което опираме до идеята за соматичната природа на психиката. Един характер е и физическа конституция. Без да си преминал през анализа на тялото и без да са "разрушени" мускулните бокажи, които имат защитен за цялата психика характер, не можеш да достигнеш до подсъзнанието. Това с разговори не става. А как става? Ами по много начини, то си е занаят. :-)

А иначе всеки терапевт си е малко чалнат, като голям терапевт е нормално Райх да е бил чалнат в повече - като повечето гении.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.