Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:34 26.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Комплексинови [re: пak aз]  
Автор EasyBreezy (вятърничава)
Публикувано16.11.06 18:43



Пък аз си имам собствена теория за комплексите. Според мен, всички те се свеждат до общо два основни комплекса (срещащи се заедно и поотделно).

Първият е чувството, че си "несправедливо ощетен" (смятам, че е различно от това да ти бъдат засегнати легитимните интереси!).

А вторият е стремежът да се харесаш на всяка цена.

Вписва ли се във вашите наблюдения?

Приятна вечер,



Talent will out

Тема Re: Комплексинови [re: EasyBreezy]  
Авторпak тoй (Нерегистриран)
Публикувано16.11.06 21:11



Има и още един - да смяташ, че си много проницателен



Апропо, има ли "справедливо ощетен"?



Тема Re: Комплексинови [re: EasyBreezy]  
Авторcheni (Нерегистриран)
Публикувано16.11.06 22:04



Мдаа,това първото,мисля,че съм го срещал при хора с физически недъзи или чието детство и по-нататъшен живот не са били леки!



Тема Re: Комплексинови [re: пak тoй]  
Авторcheni (Нерегистриран)
Публикувано16.11.06 22:11



ААааАА ...... Взе да става много сложно!да не стане така,че за всичко си има комплекс?



Тема Re: Комплексинови [re: cheni]  
Авторkoмплekcap (Нерегистриран)
Публикувано17.11.06 09:06



Не е сложно.

Просто тук закачката е между EasyBreezy, която е горда с мисълта, че е открила Америка, и мен



Иначе си прав - ВСЕКИ човек, с изключение на пълните дебили, има комплекси (притеснения - къде осъзнати, къде не), които проличават най-силно при опита да бъдат компенсирани.

Един от най-разпространените комплекси сред мъжете е Наполеоновия комплекс. Ниските мъже (Наполеон е бил нисък) са средно статистически по-амбициозни и агресивни от едрите мъже, защото съзнателно или не, се считат ощетени от природата и се напъват да докажат, че не само не са по-лоши, но дори са по-качествени от останалите.

Подобен комплекс се наблюдава напоследък при така наречените "бизнес дами" и жените началнички. Този тип жени са доста по-агресивни и арогантни от мъжете със съответния статус, защото избиват комплекса на "слабата" жена.





Тема Re: Комплексинови [re: пak тoй]  
Автор EasyBreezy (вятърничава)
Публикувано17.11.06 15:44



В отговор на:
---Има и още един - да смяташ, че си много проницателен---

Себе си ли имаш предвид?



За "несправедливо ощетените". И двете думи са важни, защото според мен някой ако почне да говори в категориите "справедливо"/"несправедливо" (особено по отношение на самия себе си), това е явен признак за комплекси.

Приятен ден

Talent will out

Тема Re: Комплексинови [re: cheni]  
Автор EasyBreezy (вятърничава)
Публикувано17.11.06 15:48



Далеч не при всички! Има хора с недъзи и с тежки заболявания, които живеят пълноценно и смислено. И са доброжелателни към другите. И има здрави и прави хора, които се смятат (извинявай за повторението) за "несправедливо ощетени", защото все не могат да дадат шестия си апартамент под наем "на добра цена"



Приятен ден!

Talent will out

Тема Re: Комплексинови [re: koмплekcap]  
Автор EasyBreezy (вятърничава)
Публикувано17.11.06 15:55



Скъпи Комплексар, мисля, че е добре да бъдем внимателни с приписванията.

Както може би си забелязал, споделих каква е лично моята теория за комплексите. Тя не претендира за научност и ми върши работа чисто прагматично - да идентифицирам по-отрано хората с комплекси и да редуцирам общуването си с тях до минимум.

Замислих се и над твърде обобщената ти представа (поне така, както е изложена) за бизнес дамите и жените-началнички. Познавам доста такива жени (без да принадлежа към тези категории) и бих твърдяла, че случаите, които ти описваш, са по-скоро изключение, отколкото правило. Поне това показват моите лични наблюдения. (Говоря естествено за истински бизнес дами, а не за мутрески, които си играят на "бизнес".)

Приятен ден,



Talent will out

Тема Re: Комплексинови [re: EasyBreezy]  
Авторkoмплekcap (Нерегистриран)
Публикувано17.11.06 16:43



Естествено, че теб.



Този път в прав текст, защото иронията е за по-интелигентни събеседници.

Пак не ми отговори има ли смисъл понятието "СПРАВЕДЛИВО ощетен", за да използваш "НЕСПРАВЕДЛИВО ощетен".

Не се напъвай, явно ти е прекалено дълбока тази материя.



Тема Re: Комплексинови [re: EasyBreezy]  
Авторkoмплekcap (Нерегистриран)
Публикувано17.11.06 16:46



Драга ми EasyBreezy,

Какво искаш да ми кажеш с:

„Както може би си забелязал, споделих каква е лично моята теория за комплексите. Тя не претендира за научност...”

– че аз правя обратното, т.е. „обобщавам научно”?

Още първия си отговор към cheni съм завършил с думите „Научно обяснение не мога да ти дам”. Колкото до втората част на горната ти фраза, аз не деля хората на комплексари и некомплексари, защото всеки човек е „комплексар” и най-много тези, които „нямат никакави комплекси”.

„Подобен комплекс се наблюдава напоследък ...”

Тази фраза ли наричаш обобщение? Изразът „се наблюдава” означава точно „частично проявление” на нещо. Освен това, искрено съжалявам, че по обективни причини ми се налага при подобни наблюдения да изхождам от своя, а не от твоя опит. Ако пак се замислиш, може и да се досетиш защо.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.