Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:31 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Трябва ли да се каже на човекнови  
Автор чepвeнopoзka ()
Публикувано06.06.06 13:10



че е неизлечимо болен


Нашият човек е възрастен и много чуствителен.Според мен не трябва,но все по-често започва да задава въпросът "кога ще ми мине","и "този лекар не разбира,водете ме при друг"
Трябва ли според вас да му се каже истината?Или ще се депресира и ще стане по-лошо?



Тема Re: Трябва ли да се каже на човекнови [re: чepвeнopoзka]  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано06.06.06 14:32



Зависи...
Добре е да прецените, наистина, доколко би го понесъл (естествено, че няма да го понесе твърде добре веднага!) и какви биха били последиците. Но - мое мнение! - човек трябва да знае подобни неща, тогава и той се подготвя психически по-добре за края, а и останалите свикват по-лесно, след като може открито да говорят за това... отделен въпрос е колко е голям тормозът да си играете на криеница с болестта, ако решите да не казвате и да чакате да си "отиде в мир и спокоен" - никой не знае колко време може да продължи това - неизлечимите болести са само неизлечими и нищо повече - не се знае колко време "ще бъдат неизлечими", преди да почине човек, а - все пак - трябва да се щадят и живите!
Както и да е - все пак - пак казвам: преценете според случая, няма универсален начин на действие!


Мъжете знаем защо!

Тема Re: Трябва ли да се каже на човекнови [re: чepвeнopoзka]  
Автор Black_velvet* ()
Публикувано06.06.06 15:19



Според мен истината не бива да се спестява, дори и в подобни случаи. Лично аз бих предпочела да зная, ака се случи нещо такова с мен.
Възможно е човекът да има желание да каже нещо на някого, ако знае, че си отива завинаги...
Все пак, окончателното решение какво да се направи и как, трябва да вземат възможно най-близките му хора.



Тема Re: Трябва ли да се каже на човекнови [re: 747]  
Автор чepвeнopoзka ()
Публикувано06.06.06 15:27



Благодаря за мнението.
Откриха му някаква болест за която прогнозите са,че скоро ще се обездвижи напълно(сега е почти),но понеже имал здраво сърце и бял дроб,може да изкара още много време-но като жив труп.И сега дотяга с въпросите си,излиза малко,като че ли не му обръщаме достатъчно внимание,но се притеснявам,че ако разбере истината ще стане лошо-има наклонностти да тормози околните според мен

Абе сложно....може би трябва да го оставиме сам да се досети по някое време



Тема Re: Трябва ли да се каже на човекнови [re: чepвeнopoзka]  
АвторSB (Нерегистриран)
Публикувано06.06.06 19:46



Trqbva da se podhodi mnogo delikatno,za6toto ponqkoga pacientite v takiva slu4ai pribqgvat do opiti za samoubiistvo!



Тема Re: Трябва ли да се каже на човекнови [re: чepвeнopoзka]  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано07.06.06 21:48



Ами, наистина, само може да се гадае за реакцията му... пък, ако и - както казваш - има склонност да капризничи, много вероятно е това да се засили с настъпването на болестта, затова е добре да заемете още от сега много открита позиция в комуникацията си с него и да не го оставяте "да ви се качва на главите" - естествено, това не означава да го оставите да умре от глад в самота и мизерия, без да сте минавали с месеци да го видите, но е добре да се поставят ясни граници на това "какво може и какво не може" в отношенията ви - колкото по-открити, директни и коректни са те, толкова по-малко място за манипулация остава и от двете страни...
Мисля, че е по-разумно - все пак - да му кажете, за да се подготви и той сам психически за обездвижването - това не се преживява лесно, особено ако си водил активен живот преди това - така ще му дадете и възможност да направи нещо важно за себе си, което няма да може да направи после (някаква екскурзия или пък изкачване на Черни връх, примерно, което винаги е искал да направи, но е отлагал). Но - пак казвам - вие по-добре го познавате и по-добре може да прецените как и ДАЛИ ИЗОБЩО да го направите!


Мъжете знаем защо!

Тема Re: Трябва ли да се каже на човекнови [re: чepвeнopoзka]  
Автор Лy (белокоса)
Публикувано26.06.06 19:46



Аз лично съм уморена от двуличието около мен. Как да реша верно задача, като ми дават лъжливи изходни данни?! Ама, казват ми някои, то там е мурафетът - да се научиш да разгадаваш кое е лъжа и кое не. Защо, хора? Защо трябва да се хаби ресурс за това?

Свикнахме с двуличието. Моето поколение дори се гордее, че оцеля през соц-а с двуличие. Мислиш едно, говориш друго, а често вършиш трето...
.................
Червенорозке, моето мнение е, че трябва да му кажеш. Само на пръв поглед прямотата изглежда трудно занятие.
Направете му подарък - бъдете откровени с него така, както никога досега не сте били. Кажете му колко го обичате, колко малко ви остава да бъдете заедно и направете съвместно план как да оползотварите най-добре ценните дни до края. Знам колко е трудно да преглъщаш сълзите си в този разговор, преживях го преди време...

"И сега дотяга с въпросите си,излиза малко...". Кажете му - скоро няма да можеш да излизаш, а ни се иска да отидем заедно еди къде си (тук измислете къде би му се е ходило на него самия, но е отлагал; може би пък има място, където ще му е интересно, но той дори не знае, че съществува), направете си снимки там, най-хубавата сложете в рамка (не е нужно да е скъпа, може просто от цветен картон) и я поставете на библиотека или шкаф, край който той минава често денем...

Не гледайте една вечер телевизия, а го подканете да ви разкаже нещо от минало време, но за да избегнете за 1753 път да чуете познат спомен, насочвайте го с въпроси към нещо, което не е говорил досега - така хем ще ви бъде по-забавно, хем пък ще събудите затрурани с прах спомени и ще му дадете "материал" за какво да си мисли, докато е сам денем.

Може ли още да пише, как е с очите? Снабдете го с бели листи и молив и го помолете да нарисува и попълни докъдето си спомня родословното ви дърво; в по-свободни вечери вижте докъде е стигнал и му помогнете да го направи по-пригледно, ако има нужда... Без да знае (за да е естествен) запишете го на касетофон (имате и навярно нещо прашясва, нали) докато той ви обяснява как е разклонено дървото и за кого от рода какво знае. Сега навярно ви дразни със старческото си мърморене, но когато си отиде, с всеки изминал ден ще ви става все по-мил и ще можете да пускате записа един ден и на вашите внуци... Тогава ще сте минали с една крачка напред на освободеното място на опашката пред св. Петър и ще гледате с малко по-други очи света. Вдигнете рисунката с родословното дърво при другите семейни документи, защото и вие един ден ще го попълните на свой ред.

Извини ме, мила, ако тонът ми ти се е сторил менторски.
Просто - горе сърцето!



Тема Re: Трябва ли да се каже на човекнови [re: чepвeнopoзka]  
Автор fascinatingoceanid (непознат )
Публикувано10.07.06 22:04



да ти кажа аз ако бях щях да искам да знам може да ми остават пет дни или пет години но са си мои и ако са последните искам да знам за да ги използвам по най добрия начин
като се обездвижи този човек и му остане да гледа само тавана дали няма да ви обвинява че не сте му казали и не е могъл да отиде за последен път на любимите си места на местата които са се случили най важните моменти в живота му?
за да ги запази в сърцето си, когато няма да може да отиде сам
може би\ съм прекалено емоционална ама ако се абстрахирате че е стар, щото хтова има значение главно за околните... аз човек убевам за такова премълчаване
дори и инфаркт да получа пак по добре да ме убие истината



Тема Re: Трябва ли да се каже на човек [re: чepвeнopoзka]  
АвторЛиa (Нерегистриран)
Публикувано13.07.06 15:40



Не мислиш ли, че човек има право да знае какво става с него?



Тема Re: Трябва ли да се каже на човекнови [re: Лиa]  
Автор чepвeнopoзka ()
Публикувано18.07.06 12:02



не съм сигурна как е по-добре, затова ви питам.Лично аз в такъв случай ще живея по-спокойно,ако ми казват,че има надежда.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.