Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:50 30.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Проблем с Родителинови [re: Питaщa]  
Авторellina (Нерегистриран)
Публикувано23.02.06 13:40



за благодарности и дума да не става:)) че и "най-искрени" :)))
а колкото до гнева... ти и на нас се разсърди.
Като се караш с продавачите, мислиш ли, че ще ти свалят млякото от рафта с боите?
Търси нещата там, където е логично да ги откриеш.
И както вече ти казаха - това е само форум



Тема Re: Проблем с Родителинови [re: ellina]  
Автор Meceчka (въображаема)
Публикувано23.02.06 14:13



Еми ето що ще каже един "истински" (е, вярно недипломиран още) психолог
Сега сериозно:
Питаща много добре те разбирам, най-малкото, защото и моите родители са такива. Хората тук вече ти казаха как ще се справиш с твоя проблем - като им простиш. Помисли си - защо са се отнасяли така към теб? Как са се отнасяли ТЕХНИТЕ родители към тях? Смяташ ли, че биха били такива, ако бяха получавали достатъчно обич и подкрепа в детството си? Човек не може да даде нещо на другите, ако сам не го е получавал...Всъщност - може! Но се искат страшно много сили, благородство и мъдрост! Докажи си, че ги имаш! Че въпреки всичко си способна да бъдеш по-добра от родителите си и да ги обичаш...колкото и да е трудно.

Слънчевата светлина мисли, че е по-бърза от всичко, но греши-тъмнината винаги е там първа и я чака.


Тема Re: Проблем с Родителинови [re: Meceчka]  
Автор ellina (legal alien)
Публикувано23.02.06 14:26



е-е-е, друго си е като ти го каже психолог
Бързо да се дипломираш, че голям глад за квалифицирани кадри е настанал.




Тема Re: Проблем с Родителинови [re: Питaщa]  
Автор* (Нерегистриран)
Публикувано23.02.06 18:00



"Проблемът понастоящем в нашите отношения е повече в мен, аз не успявам в повечето случаи да комуникирам успешно и доброжелателно с тях, чувствам че ми е невъзможно да ги обичам или уважавам и не мисля, че някога мога да им простя някои неща със сърцето си, макар че много пъти съм опитвала да го правя с разума си."

съветвам те веднага да възвърнеш уважението си към тях. останалите неща са по-безначителни. след това.

ограничи комуникацията и се придържай към финансовия принцип, който ти намекнах. защото човекът е твърде променлив и може да се самоубеди във всякакви 'правилни' виждания. просто ти си в рискова категория и човешки същества са зависими от теб. не е толкова важно, че са ти родители. основен хуманен принцип е да имат достойно съществуване на старини, чисто физически като хора, независимо какви са те и какви чувства изпитваш ти към тях (точно заради тези чувства е нужна дисциплина). в замяна те нищо не ти дължат, вече.

оттук ще продължа и специално за теб ще се направя на психолог. ;) виж сега, съзнанието ти не може да влезе в схемите, които са останали от детството. ти изпитваш някаква непоносимост към тях. но родителите ти ще продължават да те връщат към тези схеми, това не зависи от тях, така е устроено самото съзнание. сега, жестоко е насила да караш родителите ти да се променят, това отпада като вариант. тогава остава самата ти да промениш съзнанието си по такъв начин, че да си неуязвима за това връщане в старото русло, но това е нещо нечовешки трудно! защото комуникацията е адско нещо, тя вплита съзнанието със всяка дума и със всеки жест в старите цикли. старите емоции, по същия начин се отключват. даже родителите ти умишлено (макар и несъзнателно) ще отключват тези емоции, защото човекът който те познават е такъв, така че съзнанието им ще се опитва да създаде връзка, да се интегрира с тебе, ако можем така да кажем. познай какъв е единственият начин.

та ако се явиш на индивидуална терапия, след това би трябвало да си донякъде с промит мозък по отношение на родителите си: или с някакво неутрално чувство или с внушени ти положителни емоции. може също някакви защити. но помисли си дали искаш това и дали това е естествно. това има характер на фалшификация на определени аспекти от живота ти, и понеже тези отношения са градени с години, промяната трябва да бъде доста сериозна.

не знам ако и двете страни желаят да се помирят, дали това може да стане с групова терапия. може би е удачно, но според мен винаги дори след такава терапия остава чувство на горчивина. най-малкото помисли си за майка ти. ако тя сега е щастлива, защо трябва трябва да изкарате всички стари неща, всички тези негативни емоции.

човек не може да живее с родителите си. и дори да живее в една къща, не бива да се вижда много много с тях. някакъв режим да си направи според мен. всеки живее собствения си живот.

пп: този пост е преназначен не само за теб, а за всички, които темата засяга, така че не бързай да ми възразяваш в каквото и да е. :)



Тема Re: Проблем с Родителинови [re: *]  
АвторFry (Нерегистриран)
Публикувано26.02.06 06:38



Ами правилно си го написал/а, да :)
Аз си мисля, ако има дългогодишни натрупвания на негативни емоции, трябва хората да се отделят, поне за известно време... независимо колко са стари и болни родителите... ще е по-добре и за двете страни ако сте по-рядко заедно
Сама прецени какво отношение искаш от тях. Стимулирай поведението им в желаната посока. И още нещо - ако са некоректни, не търси у тях благодарност... колкото и добре да се държиш инстинктивно ще насочват лошите си емоции към теб, особено ако си единствената им връзка със света. Не поддържай общуване извън необходимото...



Тема Re: Проблем с Родителинови [re: Fry]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано26.02.06 14:18



Именно- защо трябва да се търси благодарност? Христос изцелява 10 души от проказа,ако правилно си спомням, а от тях само един му благодари. По-важното е човек да изпитва вътрешно удовлетворение, че е изпълнил дълга си, че е постъпил правилно и така ще се чувства добре-вътрешния мир е по-важен. А мисля,че да се очаква благодарност и признание от хора,които винаги са се смятали за непогрешими и съвършено прави във всичко, си е загуба на време и нерви. И все пак-"Почитай родителите си!"

Редактирано от agrimonia на 26.02.06 14:20.



Тема Re: Проблем с Родителинови [re: Питaщa]  
Автор chapchaps (непознат )
Публикувано26.02.06 16:18



Здравей,
няколко думи и реплики ми направиха впечетление в темата ти.
Първото беше, че особено те отблъсква факта, че те не се чувстват виновни по отношение на теб.
Мила, това е защото те са те карали да се чувстваш виновна по отношение на тях и ти си се научила да поемаш отговорността чрез вина.
Добре ще е да работиш върху себе си, да разбереш, че вината е вреда, тя вреди на всечки в процеса. И не е добродетел, нито е признак на обич.

Второто, което ви направи впечетление, че спаменаваш морала. Кой морал?
Този на който те са те научили?
Който социума е наложил?
За кой морал говориш?
Да дълг ли говориш? И защо морално правилни? Кое е правилно? Кой поставя правилата?

Ти си още обвързана с чувство за дълг, това на което те са те научили. Те не са виновни, те са отговорни за твоето поведение и отношение към тях.
Защо ти се чувстваш виновна.
Самата ти се съдиш, ти си тази, коята може да се освободи, другите не могат.



Тема Re: Проблем с Родителинови [re: Питaщa]  
Автормини (Нерегистриран)
Публикувано27.02.06 00:35



Мисля, че мога да ти помогна. Имахм подобен проблем с родителите си. Не така явен като твоя, защото моите родители, всъщност са обичащи и грижовни и не са ми причинявали зло в буквалния смисъл на думата. Затова и ми беше трудно да осъзная как ме манимулира майка ми. Едва на 35 г. започнах да осъзнавам грешките им и кое в действията им е било неправилно. Това се случи, когато аз самата вече имах достатъчен семеен опит и поотраснало дете и имах база за сравнение. И сега трудно изтрайвам майка ми, и избягвам срещите с нея. Слава богу тя е здрава и не ми се налага да се грижа за нея, но като дойде това време и аз ще го правя. Правилно си разбрала причината да не можеш да им простиш. Не се чувствай виновна за това - всъщност те нямат нужда от твоята прошка, защото не се чувстват виновни. Прошката е нужна на теб, но то не става на сила. Тя ще дойде сама.
Първо осъзнай, че се грижиш за тях, не защото си им задължена, а защото си свясен човек. Това ще те освободи от чувството, че си в капан, от чувството за несправедливост. Второ, осъзнай, че те те манипулират и използват. Сега ти си силната и ти определяш правилата. Покажи им го. Без думи и обяснения, а с действия. Всякакви обяснения и ровене в миналото само ще те наранят отново. Но за да го направиш трябва да се освободиш от чувството за вина, и на задълженост към тях, което такива хора много умело умеят да насаждат. Ти се грижиш за тях, защото така си решила, и ще го правиш по начин, по който ти решиш. Покажи им го. Както те са решавали какво е добро за теб в детството ти, така ти определяш сега какво е добро за тях. Както те са правили грешките си, може би не защото са лоши, а защото са несъвършени, така сега ти имаш право на своите грешки.
Бих ти дала още много съвети, но ще излезе доста дълго. А и не знам подробности. Ако искаш остави някакъв е-mail или някакви други координати.



Тема Re: Проблем с Родителинови [re: мини]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано27.02.06 12:47



Мнението на Мини е чудесно! Много добър съвет и обяснение!



Тема Re: Проблем с Родителинови [re: agrimonia]  
Автор Fry (минаващ)
Публикувано28.02.06 00:55



да

и аз се присъединявам... мн добър съвет

Редактирано от Fry на 28.02.06 01:16.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.