Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:08 21.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Защо изпадам в депресия?  
Авторlina (Нерегистриран)
Публикувано26.12.05 16:01



Здравейте! Надявам се някой да ми отговори защо често съм депресирана. Като че ли нещо ме тласка към това състояние. Нямам необходимото самочувствие, изпитвам тъга без да знам защо, чувствам се безоплезна. По принцип не мога да се оплача, животът ми е прекрасен. Моля ви дайте ми някакво обяснение. На какво се дължи ниската ми самооценка? Знам че когато човек не уважава себе и, и другите не го уважават достатъчно. Искам да се обичам и уважавам достатъчно, как да го постигна? Моля ви дайте ми някакъв съвет. Благодаря!



Тема Re: Защо изпадам в депресия?нови [re: lina]  
Авторблa_блa_блa (Нерегистриран)
Публикувано27.12.05 16:13



Здравей!
Тъй като питаш защо често си депресирана, значи не се оплакваш само от познатата (след)празнична депресия, причинена от еуфорията, многото надежди за нещо прекрасно и неизменното им попарване.
Но все пак присъщото на празниците редуване на големи очаквания и последвали разочарования може при теб да се проявява и през останалите периоди в годината. Винаги има поводи за големи надежди и винаги има обстоятелства, които ги смачкват или най-малкото тушират. Точно в големината на надеждите е, може би, основната причина за потиснатото ти настроение, тъй като колкото са по-големи, толкова по-малко вероятно е да се оправдаят. Или пък можем да говорим за баланс между равнището на претенции и равнището на реалност - колкото по-голяма е разликата между тях, толкова повече расте субективното неудовлетворение.
Ниската ти самооценка се дължи на високата ти самооценака + високата ти самокритичност. Обръщаш внимание повече на грешките си и дефектите си, отколкото на постиженията и добрите си качества. Опитай се да обръщаш повече внимание на последните; напр. когато говориш с някой/и НЕ си мисли непрекъснато дали няма нещо да сбъркаш, дали не изглеждаш глупаво и т.н.
а се старай да следиш самият разговор, да се усмихваш повече, да излъчваш повече сигнали на заинтересованост от другите (за които ти пука и които искаш да те харесват). Помни: каквато и глупост да кажеш, колкото и неадекватно да се "включиш" в някои моменти, ако през повечето време си се усмихвала и си излъчвала сигнали на приемане на другите, ти ще си възприета от тях изцяло позитивно, те ще те харесват и ти ще виждаш и ще знаеш, че те харесват, че си желан комуникативен партньор, а това изцяло ще подобри настроението ти. И обратно - може да си перфектна, но ако не излъчваш сигналите на приемане (усмивка, заинтересовано изражение и др.) ще бъдеш възприета като безполезна темерутка и сама ще се възприемаш като такава.
Освена да те харесват, е важно ида те уважават (както сама казваш); това е малко по-друго - за да го осъществиш, трябва да си имаш някакви свои правила (може и да са неизвестни за другите), заради които някой път си готова да отложиш среща или да демонстрираш необичайна загриженост или да изразиш различно мнение или да направиш забележка; т.е. някакви твои правила, които не ти позволяват да си пълна конформистка, да следваш само обстоятелствата и желанията на другите.
Комбинацията от излъчване на позитивни сигнали при общуване и следване на собствени правила е нещото, което ще те направи по-харесвана и уважавана.
Весели празници!





Тема Re: добавканови [re: блa_блa_блa]  
Автор блa_блa_блa ()
Публикувано27.12.05 16:41



може освен друго да страдаш и от т.нар. сезонно афективно разстройство, дължи се на кратките зимни дни, респективно по-малката пълноспектърна осветеност. Един на 100 дущи страда от това р-во.
Опитай се да седиш по-близо до слънчевата светлина, колкото и да е слаба (напр. ако четеш, си премести стола до прозореца или ако си в сграда стой до прозорците). Иначе от изкуствените източници предпочитай луминисцентните пред обикновените лампи. Но при всички случаи избягвай - когато си будна и не можеш да заспиш - да стоиш в сумрак.

Редактирано от блa_блa_блa на 27.12.05 16:42.



Тема Re: Защо изпадам в депресия?нови [re: блa_блa_блa]  
Авторлинa (Нерегистриран)
Публикувано27.12.05 17:54



Благодаря много! Напълно съм съгласна с теб. Напипа точното място:) Да, наистина съм много самокритична, зодия Козирог. Искам да съм перфектна във всяко едно отношение, но сега разбирам, че от това няма смисъл. Ще опитам да постъпя така както ми каза. Сигурна съм, че ше имам успех. Много ми помогна:) Вече се чувствам по-добре Хиляди благодарности!!!



Тема Re: Защо изпадам в депресия?нови [re: lina]  
Авторнямa знaчeниe (Нерегистриран)
Публикувано28.12.05 09:25



http://health.groups.yahoo.com/group/vda_grupa/

Тук има неща за четене, които може би ще отговорят на някои твои въпроси. Всичко добро!




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.