Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:04 15.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: МВР-Психо Тестнови [re: psihoterapevt]  
Авторabv (Нерегистриран)
Публикувано28.03.08 09:47



Не ми е работа, ама не мога да се въздържа.
Миличка, в последния си постинг звучиш като студентка, която току-що е напуснала университетската скамейка и е впрегнала цялото теоритично знание, с което се е явявала по изпити....Мога ли да те попитам нещо...Какво прави един психолог от МВР в подобни форуми? Директорът ти знае ли за изявите ти тук....:)))))



Тема Re: МВР-Психо Тестнови [re: psihoterapevt]  
Авторne-psychoterapevt (Нерегистриран)
Публикувано29.03.08 10:53



Добро предположение, но напълно невярно. Което, съгласи се, поставя въпроса дали така бързо и категорично правиш и заключенията си в работата.
Обаче, оценявам промяната в стила и разсъжденията, така че нека опитаме да спазваме учтив и колегиален тон – защото аз СЪМ психолог и СЪМ работил като такъв във военизирана система и, убеден съм, имам доста повече стаж и житейски опит. Разбира се, нито стажът, нито опитът са непременно критерий за професионализъм, за което си напълно права. И така, коментирам по дадените от теб точки:
- тук отчитам моята грешка,което все пак означава,че притежавам качеството самокритичност – чудесно, а ако погледнеш предишното мнение, ще видиш, че съм отбелязал също така твоята добронамереност към клиентите, която личи и в предишното ти послание
1. Че това е изследване, а не изпит (следователно няма нужда от притеснение) – напълно съм съгласен с доброто ти желание да внесеш спокойствие. Все пак, ясно ти е, че от това изследване зависи бъдещият професионален път на всеки кандидат, така че субективната значимост с нищо не се различава от тази на един изпит
2. Че професионалистите в областта си дават сметка за тревогите на клиентите на институцията и се опитват да им съдействат.Не са злонамерени, а напротив. – Много вярвам, че това Е така.
3. Дадох препоръки за необходимата подготовка, а именно-отпочинал, бодър и т.н., от което до голяма степен зависи представянето. - Съгласен съм. Макар че настоящият сериозен тон е много по-подходящ от емоционално-патетичният в предишното изказване. Разбира се, съществува и възможност да си кореспондирам с двама различни психолози от МВР
А сега на теб в частност мога да отговоря:
1. Щом са ме избрали, значи ставам - моля за извинение, но това е много оспорима теза. В момента се дискутира годността на висши служители в МВР, е, един психолог се назначава много по-лесно от един зам. шеф на НСБОП. Разбери ме добре, не твърдя, че си назначена с връзки, просто казвам, че очакването да бъдеш приемана (ти, както и делегираната ти власт) без колебания и с абсолютно доверие винаги е било неадекватно на реалността, особено в последно време. Компетентността и адекватността на делегираните правомощия се доказва с работата.
2. Опит имам сериозен,макар че според мен това не е критерий за ефективност в трудовата дейност. – опит в коя област, бих казал – една медицинска сестра или една учителка, станали пост-фактум психолози, също имат сериозен и достоен за уважение опит, не в областта на професионалната психология, обаче.
3. Тези думички като "защитно поведение", които използваш,вероятно си ги чувал, но не си професионалист,за да си наясно с тях.И тук ще ти дам малко теория:Защитно поведение практикува всеки човек.За психотестът е важно какъв тип са най-често практикуваните защитни реакции.Съгласи се, че ако си пийвам малко,когато ми е трудно-това не носи добра прогноза. – Нямам нужда от теория, но все пак , благодаря. Напълно съм съгласен с последния въпрос. Но, ако се върнеш към коментара ми, ще видиш, че той беше в съвсем друг контекст – всеки минаващ на интервю човек е защитно настроен, което означава, че отговорите му ще бъдат социално-желателни, няма да влизат в дълбочина и няма да има сериозно себеразкриване (а ако има – това е симптоматично), така че – ако нямаш тестове, които могат да обхванат по-голяма гама от поведения и нагласи, които отчитат степента на социална желателност, до каква степен събраната в интервюто информация ще бъде пълна и достатъчна?
3.Освен това не съм казала, че психолозите четат мисли и т.н.,но наблюдават и невербалната комуникация и мн.мн.други неща.Важно е също да се открият компенсаторните механизми на личността.Тези наблюдения не са в рамките на 1час.,както ти твърдиш. За твое сведение,изследването продължава цял ден. – обаче колко време продължава интервюто?
4.Изледването е винаги в КОМИСИЯ, което също е гаранция за обективна оценка. – по принцип, в частност много зависи от конкретната комисия – и не говоря непременно за злонамереност
5. За рисковите професии,при които има такова тестиране е важно човек да има годности за адекватна реакция в критична ситуация!Може самата тревожност от тестирането да се разглежда именно като такава!И тук е важно дали лицето се справя с нея и как. – напълно съм съгласен
И така, ако се паля, има и друго обяснение, което, вярвам, си разбрала – дълъг стаж в подобна система, идентифициране с нея, емоционална ангажираност, критичност….
И, ако реагирах остро, то беше точно заради две изказвания, цитирам:

На добрият психолог не му е необходим тест, за да направи подборът на кадри. Понякога обаче този етап е просто спуснато от горе задължение.
– с което с един замах отричаш цял огромен клон на психологията.И си приписваш почти божествена мъдрост и прозорливост. И, отбелязвам, че коментирайки моята незапознатост с понятието „защита”, пропусна да коментираш основният въпрос, който ти зададох в тази връзка – кое обективира заключенията ти? Какво става с преноса, който неизбежно правиш в комуникацията с друг човек? С проекциите?
дори ако случайно се наложи да ви повишим тон-някои хора само така вземат отново контрола в свои ръце – а това, съжалявам, но няма как да спестя острия тон – е просто злоупотреба със служебно положение. Защото, ако отидеш на лекар, едва ли би приела да ти вика и едва ли това би те успокоило. Колкото и тревожен да е един човек, нито моралните, нито професионални норми на поведение ти позволяват да му повишаваш то И, в една нормална среда, той би могъл да те съди за това.
Старая се да не прибързвам с изводи, нито с критики, още повече на фона на видимо добро желание по отношение на кандидатите за изследване, НО..изреченията, които цитирах..не говорят за нищо друго, освен за неопитност – нищо лошо, всички тръгваме оттам. Проблемът е прибавената към тази неопитност категоричност и самомнение. Така, че ако наблегнеш на споменатата от теб самокритичност…вярвам че с времето ще станеш един наистина добър психолог в Института по психология – имаш данни, трябва ти време..опит..и по-малко самонадеяност..и много по-малко идентифициране с доминантната и оценяваща позиция, която професионалната ти дейност ти предлага.





Тема Re: МВР-Психо Тестнови [re: ne-psychoterapevt]  
Авторpsihoterapevt (Нерегистриран)
Публикувано30.03.08 16:52



Зарадвах се на писмото ти,защото вече съм сигурна,че можем да проведем диалог. Не с цел оправдание,а просто за информация искам да обясня точките,които предизвикаха раздраза.Никъде не съм казала,че нямам предвид резултатите,получени от тестовете.Само,че както уточних още в първото си писмо,че не мисли теста, а психолога, исках да кажа, че свирявам получения профил с реалността, за разлика от някои колеги (за съжаление).Ти добре знаеш,че всеки тест има изисквания към конкретната личност, с които специалистът трябва да се съобрази.Понякога обаче системата те задължава да изследваш само с определен набор методики например и в изборът им специалистът няма права.(да вземем широко коментираният тук MMPI,който за да си "свърши работата" би трябвало да се предложи само на високо интелигентни лица,което обаче не важи за всички кандидати. А иначе далеч не значи, че тези кандидати "не стават" за тази професия.Представи си какви профили им излизат.)
По отношение на другата точка-за повишаването на тон-то е свързано с наблюдение над колеги и въпреки,че аз не го разбирам (ама наистина)- определено им върши добра работа-постигат доста бърза мобилизация само с едно "Бързо!" например.Не съм имала предвид да се карат на някой и определено не го правят защото са му ядосани,ама аз лично дълго се стрясках от този тон,докато им свикна


Не знам какви са във военната система "неуредиците", но в останалите държавни сектори се опитват да сведат професията до тази на администратора...така, че май при това положение е по-добре да си върнем предишните учители и тям подобни,които изпълняваха нашите функции...



Тема Re: МВР-Психо Тестнови [re: psihoterapevt]  
АвторHe-тepaпeвт (Нерегистриран)
Публикувано31.03.08 13:19



Отговорът ти потвърждава мнението ми, че имаш данни - дори и само заради това, че си склонна да мислиш за хората, с които работиш

, ако приемеш един съвсем добронамерен съвет от по-стар колега - ..продължавай в тази посока-..струва ми се-разбира се сега хипотезирам на базата на минимална информация, че си човек с амбиции, с ентусиазъм, отговорен в работата си, попаднал в среда, която...изглежда не е точно такава..среда, която вместо да развива и стимулира тези ти прекрасни заложби..по-скоро ги потиска и блокира..а ти с времето спираш да виждаш този феномен..- може да бъркам, пак казвам, че мнението ми е на базата на минимална информация.Но...колегите, които повишават тон..и постигат резултати..разбира се, и един насилник постига чудесни резултати в крайна сметка...но..дали това оправдава насилието? Ако тези колеги си позволяват такава злоупотреба със служебно положение..и ти трудно си свикнала-защото си го виждала...може би просто не трябва да свикваш...нямам предвид да се противопоставяш, защото едва ли имаш подобни правомощия...но, да запазиш собствената си визия..да не променяш собственото си поведение..които изглежда са били по-добри и по-коректни...Иначе-механизмът на когнитивния дисонансти играе лоша шега -..адаптираш се към един контекст, като го приемаш за адекватен, за сметка на собствените ти професионални качества и умения..........Ако бъркам, моля за извинение - това мнение е добронамерено и няма за цел да те засегне, по-скоро обратното - да ти даде кураж и..повод за размисъл, може би.
Успех!



Тема Re: МВР-Психо Тестнови [re: Дeйнa]  
Авторtutu (Нерегистриран)
Публикувано26.12.08 13:27



добро




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.