Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:43 05.07.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема различиетонови  
Авторjbc kgc (Нерегистриран)
Публикувано12.03.05 12:46



Мога ли да ви попитам тук, красиви ми психоложки, какво за вас е различието, и до каква степен се препокрива с лудоста или пси проблемите?
Има ли нещо вярно, че пръкне ли са на земята нещо различно(а то всъшност всичко е различно, ) задължително има някакв пси проблем който ТРЯБВА ДА БЪДЕ РЕШЕН.
Предполагам ме разбрахте , ако ли не ,кажете мога и да разясня :)



Тема Re: различиетонови [re: jbc kgc]  
Автор geogrup. (ди бе?)
Публикувано13.03.05 17:27



Незнам за нещото на земята, но в България определено 999 от 1000 имат ПСИ проблеми.



Тема Re: различиетонови [re: geogrup.]  
Авторчokи (Нерегистриран)
Публикувано14.03.05 20:10



че и психолозие даже



Тема Re: различиетонови [re: jbc kgc]  
Авторkoтe мoтe (Нерегистриран)
Публикувано15.03.05 02:15



В психологията за да се нарече нещо "лудост" по принцип трябва не само да е различно но и да причинява страдание на този който го има и/или да е опасно за тези наоколо, този който го има, или да пречи на функционалноста (да пречи на начина на живот). Всички други различия са просто ексцентричности.



Тема Re: различиетонови [re: koтe мoтe]  
Авторydjxd (Нерегистриран)
Публикувано15.03.05 11:37



Това последното ми хареса, но мило ми коте, не си ли се замисляла, че психо(лозите и атрите)изцяло търсят страдание, и не рядко пъти обвиняват човек в страдание, независимо дали тай е съгласен или не.А и понеже повечето хора са си наивни и лесно маниполационни, с дар слово , психо(лозите и атрите) често успяват да убедят човека в това което ТЕ искат.
Не ме разбирайте погрешно, наистина има хора които , по някакъв начин се нуждаят от някаква подобна помощ, и от време на време , някой да им зададе точния въпрос, но ми се струва че в повечето случаи на човек му е необходимо само внимание и любов.Да бе клиширано звучи знам ,ама това е което мисля аз.Проблема не е в повечето случай в човека а в средата и обществото.Как обществото обявява нещо че е страдание за човека,без да се интересува за мнението на ЧОВЕКА.За това различие говоря май.И за всеобщото маниполиране.
Ако ви се мисли по този въпрос, готов съм да дебатирам с всеки.
:)



Тема Re: различиетонови [re: ydjxd]  
Авторchany (Нерегистриран)
Публикувано15.03.05 15:28



Аз мисля, че има психолози и психиатри (но не зная всъщност ти в какво ги обединяваш, според мен това са две МНОГО различни професии - едните учат медицина 5 години и после психиатрия, докато другите учат психология в СУ например. Разликата за мене е много съществена. Вторите, ... имам една такава приятелка. Не зн от къв зор ги учи тея работи?! но е голяма шматка. Да, шматка! Доколкото я познавам, може и да стане психолог........знам ли, всъщност, но няма особена дарба според мене.......) способни мдам на внимание и любов. При това твърдя че имам приятелка психиатър, която е много добра... като човек. За това предполагам и като психиатър в работата си е такава. Мисля, че не преглежда пациенти-не знам в кокво се състои точно работата й, но все пак е вярно, че какъвто е човекът, такъв е и в работата си. Така мисля. И смятам че е вярно.Е?

Не трябва да слагаш всички...........в кюпа. Ако въобще :кюпа: е такъв какъвто го назоваш, ...........всъщност кой би могъл да каже това. Не е ли по добре да съдим за човека според човека, или имат значение тука статистически..............данни?





Тема Re: различието [re: koтe мoтe]  
Авторchany (Нерегистриран)
Публикувано15.03.05 16:05



Двете понятия луд и психично болен се различават по употербата си. Луд е названието което се употребява в разговорната неофициална реч и носи всички негативни аспeкти на пренебрежението или раздразнението и т.н. към някой който е, или проявява признаци на психично болен.

Луд не е психологическо-психиатрично, медицинско понятие. МислЯ? опровергайте ме ако греша......


Сега какво мисля(фрагментарно казано) по въпроса:

Хм. Някой, който вика................това не е различие.
Всички хора викат понякога и правят скандалчета понякога. Мисля, че разликата е в честотата. Или жестокостта. Липсата на мярка. Или човечност.
Тогава, ако нещо, което е прието за нормално, е прието в някаква честота, при лудостта има преминаване на тази честота. Ето един аспекст на нещата.

също мисля, че при някои психични заболявания като шизофренията например има и някакви физиологични изменения.

От моята приятелка знам,че шизофрениците извън фазите си се чустват и държат като нормални хора. Тогава какво? Мишел Фуко пледираше да не се отнасяме към лудите...............като ги изолираме и т.н., тоест по този начин, по който са се отнасяли до преди. и до сега! Но ........наистина някои психично болни са опасни. И се нуждаят от помощ.

Да, относно екцентризма - има и ексцентрични психично болни. Даже някои луди са доста ексцентричини, струва ми се. Има не-опасни ексцентрични луди.
А от друга страна, някои ексцентрици са...............си направо МАЛКО луди, дали симпатично или не. Когато това ...МАЛКО се премине сериозно.....може би тогава възниква.....заболяването!

Има неврози и психологически проблеми, които не са лудости. Нито пък различия.

І
Мисля че има съществена разлика между лудост и различие. Лудостта е психическо разтройство. Сериозно затормозяващ пациента психически проблем или отклонение от обществените норми, дължащо се на психологическо разтройство, а не на ....морално несъвестно поведение. (За съжаление някои престъпници според мене имат и психически отклониения!) Понякога проявяващо се и физиологически, не само ментално.


Различието е отстояние от обществено приетото, от обществената норма за битуване, поведение, облекло, държание и маниери, език. Има различия, които са добре интегрирани, и други - не толкова добре интегрирани в обществото. Тоест различия, които съжителстват с нормата, битувайки в периферия на обществото........по някакъв начин!




..........не ми се пише повече по въпроса



Тема Re: различиетонови [re: ydjxd]  
Авторchany (Нерегистриран)
Публикувано15.03.05 16:20



Аз мисля че ти сериозно бъркаш две неща:

Когато обществото не може да разпознае нормата в поведението на някого го обявява за луд. Без да има медицински основания за това, защото понякога обществото няма нужда от медецинските основания. Като например, ей тая даскалица е луда бе!

Със сигурност не е луда, а има и някои луди де. Но както казах луд си е разговорна употреба и като такава се изполазва.........хм.

От друга страна обществото по принцип е склонно да отхвърля различието, и по тази причина да го обяви за лудаст, тоест за нещо което трябва да бъде медикирано, тоест да се подложи на лечение. Тоест да се ИЗПРАВИ по някакъв начин, или да влезе в нормата,
или да бъде изолирано, понеже лудите биват изолирани от обществото, тва е ясно.

Мене лично също ме дразни това, защото е кофти когато си ексцентрик и когато започната да те зоват ЛЕКО ЛУД:

Цитирам, всички гении и поети са леко луди

Ами кофти е. И е травмиращо.

Но няма общо с психолозите мисля.

Това го казва обществото. Иди го кажи на някой психиатър. Мисля че щи пусне лека усмивчица.



Тема Re: различиетонови [re: chany]  
Авторkjhvkjc (Нерегистриран)
Публикувано21.03.05 02:50



бреи Чани много интересни отговори.Още ги осмислям така че позволи ми по късно да ги коментирам.Така, мога ли да попитам пак вси4ки, какжи са 5те пържи думи които ви идват на акъла при споменаването на думата различие, и после 5 те думи които според ВАС описват различието.Хубаво ли е изобщо различието, до каква степен,и (ама откровенно) не е ли по лесно просто следването на някакъв модел.Коло според вас в обществото следват модели, има ли вярно че единиците които не се вписват в рамките на някакъв модел, са до извесна степен отхвърлени във времето си именно като луди(под някаква форма) луд--странен---особняк--различен :)
благодаря за отговорите, ако изобщо има такива :)



Тема Re: различиетонови [re: kjhvkjc]  
Автор FANTAZlA (наблюдател)
Публикувано21.03.05 16:57



Първите 5 думи, които ми идват наум при думата "различие":
особен, непокорен, неконтролируем, неадекватен, смахнат
5-те думи, които характеризират "различен":
хихихи, май са същите 5 /като горните/
Иначе сериозно........хубаво е да има различие /то съществува, така или иначе - независимо дали го приема обществото/; модела на поведение е норма само при определени случаи.
Различието аз го приемам в неговата позитивна форма / т.е. толерирам положителните прояви на различието/.......
Всеки има право да е самият себе си.........хората СА и ЩЕ останат различни - в това е чара им.

Трябвя да се живее!



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.