Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:52 05.07.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Анорексия/булимия - групанови  
Автор 3ипpekca (атипична)
Публикувано04.09.04 21:52



Виждам, че темата е много актуална в момента и затова си позволявам да предложа малко информация по въпроса. Забелязах, че има предпочитания към двете крайности - "да си помогна сама" или "да дам ... хиляди евро за лечение в Швейцария". А защо не изберете средния вариант- съчетаване на собствените ресурси с помощ от психолог и взаимопомощ от други момичета?

Вижте предложението за създаване на група на

и прочетете .

Пожелавам успех на всички!



Тема Стига!нови [re: 3ипpekca]  
АвторA-a-argh (Нерегистриран)
Публикувано05.09.04 13:34



Това, че искаш да предложиш "малко информация по въпроса", ако не е поредната нагла реклама, вероятно е добро начинание, но погледнала ли си какви са квалификациите на въпросните специалисти. Защото да твърдиш, че си психотерапевт е едно, а да си получил съответното обучение - съвсем друго. В конкретния случай нито един от посочените на въпросния сайт НЯМА преминато обучение, което да отговаря дори на минималните стандарти за професията (то не че има такива изработени у нас). И все пак един Великотърновски или Югозападен университет, особено след завършена електроника или програмиране и гарнирани с подобни претенции звучат адски странно...
Преди някой да реши да отиде на подобно място не е зле да прецени сам, какво може да очаква от подобни пишман-психотерапевти.

И какъв е този антипсихотичен прякор, който си избрала???



Тема Re: Стига!нови [re: A-a-argh]  
АвторПpeпaтилa (Нерегистриран)
Публикувано05.09.04 14:57



Като имам щастието да познавам някои от тези "специалисти', не препоръчвам на никой да си губи времето...Всички могат да се убедят в "професионализма' на тия лица, само като прочете безумните статии, които са написали. Бога ми, не знам кой им е внушил, че могат да пишат, ако друго не умеят...Направо се отвращавам от хора, които съчетават в себе си големи амбиции и никакви качества за това. Ок, искат да помогат, но това не означава, че могат.
Не съм злобна, всеки има право да опита, защо не? Кой може да бъде спрян да опита да си помогне. Идеята за подобна терапевтична група е добра, друг е въпросът, че тя се прави от квалифицирани и можещи хора. А защо, Зипрекса, не написахте и цената на тази услуга, или ви беше срам?

Мисля, че Зипрекса правилно сте си го изписали....
Ужас!



Тема Ужасътнови [re: Пpeпaтилa]  
Автор 3ипpekca (атипична)
Публикувано05.09.04 18:32



не винаги може да се излекува. Злобата - хич!

Има и една добра новина - лечението е безплатно за пациентите в нашето отделение, не се притеснявай за цената.



Тема Re: Ужасътнови [re: 3ипpekca]  
АвторA-a-rgh (Нерегистриран)
Публикувано05.09.04 18:44



За каква злоба става дума??? Това, което си написала е доста неграмотно.
Още веднъж те питам: Като се правиш на психотерапевт какво и къде си учила? Преминала ли си собствена терапия? В какви асоциации и сдружения членуваш? Кой наблюдава и супервизира работата ти? Какви отговорности поемаш, когато твърдиш, че правиш каквато и да е форма на психотерапия?

Вместо да скачаш като обидена тетка, по-добре помисли как ще отговориш поне на един от тези въпроси. Защото те са важни. И като си правиш реклама е добре да информираш потенциалните ти пациенти за това каква си и какво можеш да им предложиш?

Ясно е, че си търсиш място под слънцето и начин да изкараш някой лев, но не по този начин.



Тема Не те познавамнови [re: A-a-rgh]  
Автор 3ипpekca (атипична)
Публикувано05.09.04 19:14



и не ти дължа никакви обяснения. Пациентите ми знаят какво и колко съм учила, както и къде и какво преподавам. Знаят защо да ми се доверяват, даже знаят, че членството в асоциации не може да лекува.

Всъщност, май веднъж обяснявах за обучението си в клуб "Медицина", където редовно и безплатно отговарям на въпроси от областта на психологията и психиатрията.

Имам си достатъчно място под слънцето. Даже не ми стига времето да си обиколя всичкото място, което имам, с мотора. В случая се опитах да помогна на двете страни - на момичетата, които не могат да намерят кой да се занимава с проблемите им, и на колежка, която знае как да им помогне - виждала съм я как работи и мисля, че ще успее.

За да се разберем за злобата, трябва да знам дали ти и "препатила" сте различни лица, или едно и също.

П.П. Членувам в Българска психиатрична асоциация и имам най-много публикации в нейния бюлетин. Това каква връзка има?



Тема Re: Не те познавамнови [re: 3ипpekca]  
АвторA-a-rgh (Нерегистриран)
Публикувано05.09.04 19:37



Самият факт, че не желаеш да отговаряш на доста конкретни въпроси, за мен е достатъчно краноречив. Надявам се също и за хората, които ще прочетат тези неща. Нека всеки си прави сам изводите...

Не знам кой или коя е "препатила", а и честно казано слабо ме интересува. Колкото до преподаването ти, хайде да не вадим повече неща от кухнята, защото със сигурност няма да ти хареса :-)



Тема Re: Стига! [re: A-a-argh]  
АвторRiana (Нерегистриран)
Публикувано05.09.04 21:00



А ти друга информация по въпроса можеш ли да изложиш? 4ета за квалификации, обу4ения, някакви несъществуващи стандарти и в крайна сметка не ми стана ясно можеш ли да предложиш нещо друго освен критика.
И за конкретния случай ще ми направиш услуга ако ме осветлиш за критериите на които трябва да отговаря терапевта, понеже нищо конкретно не казваш.



Тема Най ме е страх [re: A-a-rgh]  
Автор 3ипpekca (атипична)
Публикувано05.09.04 22:05



от хора, дето все се канят да извадят нещо и все не го вадят...

Ела в работата ми и доведи всички, които се интересуват - ще отговоря подробно на всички въпроси. Само че не разбрах кой пита.

Мислиш, че темата ми е нагла реклама? Не, нагла реклама е друго - да се твърди, че в България никой нищо не може да направи за страдащите от анорексия и булимия и затова най-добре е те да си приготвят по 5 000 - 20 000 евро за лечение в Швейцария. И какво, аз да слушам това, да знам, че не е вярно и да си мълча, така ли? Тук ли ти засегнах интересите, че така реагираш? М?



Тема Лесна работа. [re: existence]  
Автор Velikolepnata (H. M.)
Публикувано21.09.04 14:20



Булимия нервоза (или т.нар. вълчи глад) се определя като нарушение на храненето, в което повтаряеми цикли от прекомерно ядене, особено на храни, богати на въглехидрати (например, сладки, сладкиши, торти. Месните продукти съдържат белтъчини и мазнини и са значително по-неинтересни за булимиците), са съпроводени с драстични мерки за очистване на консумираната храна. Тези мерки включват самопредизвикано повръщане, усилено и жестоко диетуване, силно натоварващи и изтощаващи физически упражнения, прекомерна употреба на лаксативи. Както анорексията, булимията като психологическо нарушение, се основава на недакватността на субективната оценка за нормалността на личното тегло.

Булимичката изпитва панически ужас, че може да натрупа тегло (в следствие на разгулното хранене), което да развали фигурата й и затова предприема най-често предизивиканото повръщане и диета като средство за възстановяване или редуциране на първоначалното тегло.

Анорексичката е обсебена от мисълта, че е с наднормено тегло, което не може да свали по никакъв начин, въпреки изнурителните диети, физически упражнения и употребата на лаксативи, макар то да е нормално или под нормалното. Което, от своя страна, засилва още повече злоупотребата с изтощителните мерки за отслабване, описани по-горе.

Става въпрос за два модела на приемане на храна и съответната степен на ексесивно намаляване на теглото. Много булимици стават анрокесици в последствие, както и много анорексици практикуват "техниките" за намалявене на теглото, обичайни за булимиците.

Булимията е по-разпространеното заболяване, анорексията - по-тежкото.

Има данни, че анорексията възниква малко по-рано от булимията, във връзка с други разстройства на психиката като асоциалното поведение, самоубийствени опити, травматични, сексуални и (доста често) инцестни инциденти, но като цяло и двете се появават в ранното юношество и млада възраст, когато традиционно, с настъпването на половата зрялост, се наблядава естествено увеличеване на теглото, спрямо предпубертетния период.

Най-често обяснения за нарушенията се търсят в психологическата история/състояние на клиентите, но има няколко интересни хипотези, че причината за анорексията и булимията могат да имат органичен характер, свъзран с действието на невротрансмитери като норепинефрина и серотонина върху отделни части на хипоталамуса, както и на допамина като фактор, модурилащ количествата норепинефрин и серотонин.
Възможно е тази връзка да е вродена или следствие на някакво заболяване/увреждане, възможно е и да бъде вторично физиологично кондиционирана в последствие, когато жената (по-често тези нарушения засягат женската популация, отколкото мъжката) реши да променя теглото си според амалгамата от убеждения, формиращи предствата за успешност, привлекателност, пропорционалност, красота.

Убежденията могат да бъдат формирани (утвърдени, предизвикани, наложени) отвън на индивида чрез групова ("красивите" съученички), семейната (спортни натури или амбициозна майка бивша или неуспяла балерина) или обществената (чрез рекламата кое се смята за "модерно", "красиво" и "секси") норми.
А могат да бъдат плод изцяло на личен свърханагажимент, свързан с поддържането на конкретна работа или практикуването на спорт, или вторична реакция, в следствие на други психични проблеми.

Тъй като и булимията, особено анорексията, са заболявания, които са животозастрашаващи, лечението им задължително трябва да включва възможност за и достъп до спешна болнична помощ. Случаите на смърт при анорексичките не са никак малко (макар по данни от други страни, защото в Бг никой не води такава статистика или не я предоставя). Тези заболявания много напомнят наркотичното лечение - клиентите са много упорити в практикуването на ритуалите за отслабване, а повечето от тях са убедени не само, че са на лечение временно и че като излязат нямат да спрат лечението, но и че хоспитализирането им е злонамерено действие на "нищо неразбиращи" близки.

Следователно, лечението е процес, мъчна и неблагодарна работа, често пъти и неуспешна. Убежденията и погрешните възприятия, съпроведени с абсолютистично и иррационално мислене се лекуват трудно, а понякога тялото няма толкова животовреме, за да изчака нагласите и възприятията да се самокоригират и саморегулират.

Затова може би е добре да се ориентирате към центрове, където освен лекари, има и екипи психолози и психотерапевти, ще има други клиенти със същия проблем. Колкото по-бързо и по-упорито се работи с клиентите във всики посоки, толкова по-добра възможност има да се търси подновяването на връзката с нормалния живот.

-------

Не изказвам никакви препоръки и коментари по повод на конкретния център и методите му на работа, защото не познавам нито работата им, нито успаеваемостта им в лечението.
Традиционно обаче за психологическата помощ в БГ, те не са я дали, от което тръгват, предполагам, съмненията в компетентността им. И с основание - всеки може да каже всичко (добро, подходящо) за себе си, а с "аз по тоя път съм минала, та се чувствам избрана да помагам", лично аз не се чувствам комфортно, така че номерът няма да мине. Това не е Космодиск или разносна козметична търговия по домовете, а и аз като съм нямала тоя проблем, например, означава ли, че не мога да помагам на булимици? :)
Опитах се да напиша принципното положение въз основа на световния опит по отношение на нарушенията на яденето.
За отделните пациенти могат да се окажат продуктивни много видове терапия (арттерапия, също), но успехите са по-скоро в сферата на поведенческите и когнитивно-поведенчески такива (преди всяка друга терапия). В интерес на истината, психодрамата на един по-късен етап от лечението, може да се окаже много по-продуктивна от гледна точка лекуване психологическия проблем, отколкото арттерапията.
На този етап, арттерапията в България, както и приложена към конкретните нарушения, ми прилича на "много хубав" белгийски филм, в който знаеш, че нещо си гледал, но не си сигурен какво. Това още повече засилва подозренията в печелбарство. Затова подкрепям изказаното в по-горен постинг - ако се насочвате или търсите лечение, питайте за афилиацията и доказаната компетентност на психотерапевтите.
Ще ви посъветвам същото и ако сте тръгнали на зъболекар, макар и с пълното съзнание, че дипломата и името не са равнозначни на успех. Но пък като клиент поне Вие ще знаете кого и как да държите отговорен за качеството на лечението.

Операциите ги правим оперативно.

Редактирано от Velikolepnata на 21.09.04 14:21.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.