Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:30 03.07.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: И аз само някои неща да уточнянови [re: X-Man]  
АвторGeri (Нерегистриран)
Публикувано10.03.03 11:26



Am, a moje li da te zapitam osven zavyrshvane na specialnostta Psychology kakvo oshte e nujno za da moje da uprajnqvash profesiqta psihoterapevt? I syjalqvam i moje bi za dosta nedodqlaniq vypros, no kakva e to4no razlikata m/y psihiatyr i psiholog....



Тема Re: Geriнови [re: Geri]  
АвторX-Man (Нерегистриран)
Публикувано10.03.03 19:01



По принцип психотерапията си е съвсем отделно образование, което трае различно време в зависимост от школата. Психотерапевт (пак в зависимост от школата и направлението) се учи задължително след завършено висше образование (медицина, психология и т.н.). Ако става дума за нещо по-сериозно като образователен процес, то той би следвало най-общо да включва задължителна лична психотерапия (т.е. мераклията за психотерапевт трябва да бъде възможно най-наясно със своите "кривини" и след това да оправя чуждите), солидна теоретична подготовка, доста практика, работа под супервизия и естествено полагане на съответните изпити, получаване на съответния диплом, членство в съответната профи-гилдия и т.н.
Така би следвало да бъде, но поради липсата на адекватно законодателство у нас може и с основно образование да практикуваш психотерапия. И честно казано не виждам кой може да ти търси отговорност за простотиите, които можеш да сътвориш след това.
Разликите между психиатър и психолог са доста значителни. Преди всичко психиатърът е медицинско лице, с медицинско образование и съответните права и отговорности (надявам се). Психологът, както става ясно и от името му би следвало да е завършил психология и може да специализира в съвсем различни насоки. В СУ има общо четири специализации и нито една от тях НЕ ОСИГУРЯВА ПРАВО ДА ПРАКТИКУВАШ каквато и да е форма на психотерапия.



Тема Re: X-Manнови [re: X-Man]  
АвторGeri (Нерегистриран)
Публикувано11.03.03 20:47



Може би първия въпрос, с който е най-логично да започна е(не заради друго ами съм Гери Въпроса...или ако се има в предвид съгласуването на род и число съм Гери Въпроската;Р ) къде точно би могъл човек да продължи и по-скоро да започне на ново да изучава една така да се каже нова дисциплина (?!) като психотерапията...Явно в България няма къде, което е донякъде странно, но очевидно е факт. И освен това, колко горе долу във времево измерение трае този процес на , ако мога така да се изразя, на 'надграждане', защото аз точно така го въприех...
И имам един такъв въпрос към теб, а и не само към теб, де...изобщо, според теб дали би имало за в бъдеще практическа реализация на психотерапевти в България или не...защото до този момент в нашата държава това е малко като едно бяло петно май...аз лично имам някакво отношение и становище по въпроса, но като малко дете, което далеч не е толкова информирано за област, в която други доста на дълбоко са навлезли....питам;) Мдам...
И още нещо(сигурно се надяваш последно да е;Р...май ще е) Аз съм запозната с това, че има 4 магистърски програми към специалността в СУ, оба4е акоооооо все още не ме намираш прекалено нагла, бих те помолила така в най-груби очертания да ми нахвърляш като какъв точно може да се реализира човек, записвайки всяка една от тях...
Ам, надявам се на отговор от теб , или от когото и да било друг, който си има идея и иска да опъти едно не съвсем ориентирано и както се забелязва...притеснително;Р дете...;)
Приятна част от денонощието ти/ви желая....



Тема kajete ne6to za velikotarnovskiaнови [re: X-Man]  
Авторcorny (Нерегистриран)
Публикувано14.03.03 12:03



e kakto se e razbralo v sofiskiq nqma da me priemat s moq bal:))pone nqkoi znae li kakav bal trqbva za velikotarnovskiq i kakvi sa izpitite tam.a razlikata mejdu psiholog i psihiatar e 4e psihiatarat lekuva s medikamenti razni otka4alki kato 6izofrenici i dr.a psihologat analizira emocionalnoto i psihi4esko sastoqnie ,problemite na horata no e po4ti nevazmojno da im pomogne ako ne e psihoterapevt.



Тема Re: kajete ne6to za velikotarnovskiaнови [re: corny]  
АвторX-Man (Нерегистриран)
Публикувано15.03.03 10:12



ВТУ е пълна трагедия. По никакъв начин не си струва човек да си губи времето там. И ако се продължава с подобни форми на обучение, в скоро време психолог ще стане обидна дума.



Тема Re:нови [re: Geri]  
АвторX-Man (Нерегистриран)
Публикувано15.03.03 10:42



Значи, първо психотерапията като понятие е твърде общо. В България има наченки на психотерапевтично обучение в някои направления, но на този етап е най-добре да се учи в чужбина. Времетраенето на процеса на обучение е различно, в зависимост от направлението. По подобен начин стоят нещата и с времетраенето на обучението.
Проблемът за реализацията на психотерапевтите у нас е доста сложен. Просто липсват предпоставките за подобна реализация. И проблемът не е само в бедността на българина. Като знам какво масово разпространение и завидна клиентела имат разни енерготерапевти, екстрасенси, баячки, гледачи... По -скоро е въпрос на култура и голямата вина е както на държавата, която тотално е абдикирала от идеята да полага някакви грижи за повишаване качеството за психичното здраве на българина, така и на хората, работещи в областта на психотерапията у нас.
Иначе най-разпространената форма за реализация е да си намериш работа в някоя психиатрична клиника, да работиш там за 200-300 лева и да си "къткаш" клиенти за частния кабинет. Има и друг вариант - да правиш самостоятелна практика, но това е доста трудно - примери като Мадлен Алгафари са приятни (или не чак толкова) изключения.
А завършването на магистратура в рамките на СУ, по никакъв начин не предполага, че ще работиш точно по нея и че въобще има някаква реализация у нас. Според мен те са по-скоро предпоставка за някаква бъдеща специализация и допълнително обучение в конкретна област.
И все пак нещата бавно се променят и докато завършиш (евентуално) може и да бъдат доста различни от тези, за които си говорим сега.



Тема Re: Psychology at Uni Sofiaнови [re: Geri]  
АвторAz (Нерегистриран)
Публикувано23.03.03 02:34



Balut za momi4eta e okolo 5,20-5,30 ot izpita (nezavisimo s kakvo kandidatstva6) plus 2*6 ot diplomata za momi4eta i okolo 0,5 po-malko za mom4eta, t.e. pri max bal 30 - 2 ocenki ot diploma+3*izpita, okolo 27-28. Nadiavam se, 4e ne sum go obiasnila prekaleno oburkano.



Тема Re: Psychology at Uni Sofiaнови [re: Az]  
Автор BekY (edna ot vsi4ki)
Публикувано24.03.03 19:20



Ami... moje da sum tupichka, ama za men e obyrkano... ne shvanah mnogo kak se smqtat ..



Тема Re: Psychology at Uni Sofiaнови [re: BekY]  
АвторBurnlnHell (Нерегистриран)
Публикувано30.03.03 19:40



Zdraveite,vsichki :))
Ta ,da kaja kakvi sa izpitite i kak se oformq bakut za specialnostta Psihologiq v SU :)
Izpityt moje da e ili Bylgarski ezik i litetatura,ili chujd ezik.
Ocenkata ot izpita se umnojava po 3 i se pribavq ocenkite ot diplomata po Bylgarski ezik i literatura i Chujd ezik :)))



Тема Re: Psychology at Uni Sofiaнови [re: BurnlnHell]  
Авторvapros4e (Нерегистриран)
Публикувано30.03.03 22:38



niakoi znae li kak stoiat ne6tata za vi6isti?otdelno li se kandidatirat,po kakva sistema,ima li zna4enie kakvo sa zavar6ili(imam predvid ne6ta razli4ni ot medicina)
abe s dve dumi zavar6ila sam angl. filologia.moga li da karam samo magistratura po psihologia,i ako ne,kolko vreme 6te produlji redovnoto mi obu4enie po psihologia.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.