Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:58 30.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Re: Тактики на учене и бързо запомняненови [re: Aledar]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано23.12.02 11:52



Здравей, ще се опитам да ти дам отговор. Макар, че имай предвид с магическа пръчка няма да стане, изисква се дооста усилие и тренинг. Ариела е предложила наистина добри неща, определено е важно да се правят извадки, това систематизира материала. Също и предложението на Българинът е дообро, това сме го учили в гимназията като асоциативно помнене, но то става когато се помнят кратки неща, за обемист материал е трудно приложимо, или само в случи когато не можеш конретно нещо наистина да запомниш и ако си сигурен че сетиш ли се точно това мисълта ще си тръгне сама, и тогава го прилагаш конкретно за това нещо.

Та мойте предложения, вадила съм ги от учебника на брат ми по "Педагогическа Психология" на проф.Любен Десев:

Има 5 етапа на логическото запомняне:
- разбиране смисъла на запомняното
- анализиране материала
- откриване на съществени мисли в него
- тяхно (на същ. мисли) обобщаване
- запомяне на обобщения материал

По-важни прийоми за рационално запаметяване:
- смислово групиране на учебният материал. Търсене и откриване в него на смислови опорни точки
- съставяне план, систематизация и графично образно моделиране
- кодиране съдържанието със разнообразни специални знаци, т.е. знаково или символно опростяване на запомняното
- редуване на повторения в процеса на заучаване материала с опити на негово активно възпроизвеждане

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!

Редактирано от Gergi на 23.12.02 11:54.



Тема Re: Тактики на учене и бързо запомняненови [re: Aledar]  
Автор Бълrapин oт ceлo (булгаристанец)
Публикувано27.12.02 17:14



Съсредоточи се и ще видиш колко лесно се попива всичко.

Я мо'ем две неща: мо'ем да пишем, а мо'ем и да не пишем!


Тема Re: Тактики на учене и бързо запомняненови [re: Gergi]  
Автор Aledar (демон)
Публикувано09.01.03 13:00



Не знам... мозъкът ми отказва да запомня неща, които смята за излишни. Май начинът е да го убедя в обратното, но не знам как.

Благодаря ти много, ще помисля върху това, което си ми дал... И сядам да уча по Криминалистика.

dear god make me a bird so I can fly far far away from here

Aledar~


Тема Re: Тактики на учене и бързо запомняненови [re: Aledar]  
Автор aya (непознат)
Публикувано18.01.03 15:48



ako nameri6 uspe6en na4in se obadi!



Тема Re: Тактики на учене и бързо запомняненови [re: Aledar]  
Автор webkid ()
Публикувано18.01.03 21:38



Криминология?

Къде учиш?



Veni, Vidi, Vici.

Тема Re: Тактики на учене и бързо запомняненови [re: Bylgarinyt]  
Автор Fast Taker ()
Публикувано19.01.03 12:04



Да ама така ше трябва да помни два пъти повече неща



Тема Re: Тактики на учене и бързо запомняненови [re: Aledar]  
Автор Fast Taker ()
Публикувано19.01.03 12:42



Аз по едно време бях заразен от идеята за разни методи за учене и запомняне - Силва, други разни, като например постепенно запомняне/припомняне нещата от изминалия ден, с цел упражняване на паметта, релаксация и медитация и т.н. ... И в резултат станах ужасно мързелив, защото се надявах на някакво чудо .... И когато дойде време за истинско учене .

Изводите, които успях да направя до момента от чисто практическа гледна точка, без да съм усвоил някакви специални умения, е, че е важно разбирането на материала (за съжаление това не е приложимо за предмети като историята и философия ..). Това служи като основа върху която да се запомнят детайлите
Друго нещо което помага е нагласата - дали учиш нещо, защото трябва или защото е интересно и може да ти свърши работа...
Тези неща са разбира вече отдавна открити и систематизирани, както по-горе е написала Gergi и в крайна сметка пак всичко опира до яко четене и упражняване. Но аз все още се надявам, че има и други начини
Приятно учене



Тема Re: Тактики на учене и бързо запомняненови [re: Aledar]  
Автор indra (macondo)
Публикувано19.01.03 16:09



методът Silva би трябвало да ти свърши работа. защо не опиташ?

esto no es tan simple como parece


Тема Re: Тактики на учене и бързо запомняненови [re: Aledar]  
АвторДиka HП (Нерегистриран)
Публикувано27.01.03 14:15



Аз съм почти на 54. Някъде съм чела, че за да запомниш едно нещо трябва да го забравиш и научиш 7 пъти. Е, за мен е трудно да кажа, че съм правила точна това. Но не мога да запомня нещо, което не съм разбрала добре и това, което не мога добре да си представя и да свържа с други стари знания. И съм съгласна, че е добре да ми е интересно това, което чета. Аз учех задочно, имах две малки деца и съпруг, майка ми беше жива и много ни помагаше. Чувството, че трябва да успееш и заради близките мобилизира и мотивира помненето. Успех!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.