Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:47 22.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема на сериозно за разбирането между хората.нови  
Автор lmBlack (hladnokryvnia)
Публикувано26.03.02 00:01



Какво пречи на хората да се разбират?
Този въпрос съм си го задавал често, откакто прочетох "Градът" на Артър Кларк, а това беше доста отдавна.
Проблема е , че някои хора считат единствено себе си за универсално мерило за правилност във всичко и дори не се опитват да погледнат през очите на човека срещу тях, не се опитват да почувстват неговите чувства, не се опитват да усетят неговите мисли, е как тогава да го разберат ?
Щом виждаш само маската на човека и не се опитваш да разбереш какво стои зад нея, приемаш маската за същнтостта на човека, а това далеч не е истината. Да правиш някакви изводи на база повърхностни впечтления и да ги приемаш за фундамент на отношението ти към даден човек според мен не води до разбиране, а до грешна предубеденост, която пречи да видиш човека в неговата цялост, с неговите добри и лоши страни и да го приемеш такъв какъвто е в цялото му разнообразие.
Да си обзет от фикс идята да го направиш свой образ и подобие , защото не харесваш някоя негова черта, е доста егоцентрично. Добре да речем, че успееш в това си начинание, колко време ще се наслаждаваш на творението си? Докато разбереш, че за това си има огледала и ти е писнало да виждаш само собственото си отражение, където и да погледнеш!
Хватката е в това да разбереш различните от самия теб и да го приемеш за нормално, и то да ти даде нов извор на вдъхновение, за да можеш да обогатиш собственните си идеи с идеите на другите, а не тотално да отричаш всичко различно.
Да приемаш хората в тяхната цялост без да игнорираш нишо от същността им според мен само ще помогне за разбирането. Естествено не може да се очаква, че ще получиш взаимност, но поне е едно добро начало към взаимното разбиране, към съпреживяването ...
А вие какво мислите по въпроса ?



Тема Re: на сериозно за разбирането между хората.нови [re: lmBlack]  
Автор Aceн (cтyдeнт)
Публикувано26.03.02 00:15



temata ti e sa forum "Moral i etika"...

lipsata na "rasbirane" pomejdu ni e geneticno salojena v "programata" ni i sozialno- psychologiceski bih objasnil fenomena s neobhodimata "konkurenzia" i borba pomejdu ni sa da ima rasvitie...

predstavjam si SKUKATA na vsemirnoto "rasbiratelstvo"...

budistka, hristianska, mjuselmanska NIRVANA...

gledame se mqdro v ocite i GRADIM SADRUJNO svetloto si bqdeshte....

obvsemat me depresivno-suizitalni trqpki...



Тема Re: на сериозно за сериозното.нови [re: lmBlack]  
Автор Ariella ()
Публикувано26.03.02 00:27



мдааа...



Тема Re: на сериозно за разбирането между хората.нови [re: Aceн]  
Автор lmBlack (hladnokryvnia)
Публикувано26.03.02 00:55



Ама изобщо не говоря за морал и етика, това са норми прозихождащи от обществото, наложени на индивида по един или друг начин. Аз говоря за обратното , общество разбиращо индивидите, а не ограничаващо индивида.
И конкуренцията не я разбирам като задължително кръвопролитие, за да погледнеш по-отвисоко не е задължително да стъпиш на главата на някой друг, говоря за взаимно изтласкване нагоре, не за физика.
Скучно ли , ще ти бъде ако когато имаш нижда от нещо винаги има човек който може да ти помогне.
Не говоря за еднаквост и строга подреденост, а за хармонично разнообразие.
И не е задължително разбирателството да води до загуба на стимула за развитие и прогрес. Това се пулучава само когато , всичко си градил на омраза и врагове. Изчесне ли врага( унищожиш ли го ), търсиш нов за да не загубиш стимула.



Тема Re: на сериознонови [re: Ariella]  
Автор lmBlack (hladnokryvnia)
Публикувано26.03.02 00:57



Само толкова ? А така се надявах да поговорим ... ...



Тема Re: на сериозно за разбирането между хората.нови [re: lmBlack]  
Автор Aceн (cтyдeнт)
Публикувано26.03.02 01:16



"Скучно ли ще ти бъде ако когато имаш нyжда от нещо винаги има човек който може да ти помогне?"

**********

DA!

OPREDELENO!

Редактирано от Aceн на 26.03.02 01:17.



Тема Re: на сериозно за разбирането между хората.нови [re: Aceн]  
Автор lmBlack (hladnokryvnia)
Публикувано26.03.02 01:25



Това е мазохизъм :-), правилото " Ако нещо може да стане по-трудно, защо да го правя лесно" важи в доста ограничени случаи.
Аз продължавам да твърдя, че човека е социално животно и сам не може да оцелява, колкото и да се дърпа от природата си !:-)



Тема Re: за идеализма....нови [re: lmBlack]  
Автор Oro (коректен)
Публикувано26.03.02 01:27



Може би не си очаквал моята намеса...за малко.... но....идеализма ти ми напомни това време, когато бях.....нищо повече от "млад"....нищо повече от "идеалист" нищо повече от вечно гладен и......влюбен в света, в красивото и хармоничното и.....започнах да получавам един след друг удари, след удари и......болки след болки.....Спомням си моите молитви от онова време...../сега ми се струва че е...векове назад..../
" Господи, защо ???? На кого причиних зло, кого обидих, кого нараних? Искам всички да са щастливи.....помагам на всички без да се щадя......Защо ме нараняват....и то най-вече тези, на които съм помогнал най-много.....Аз искам само да живея в мир и хармония с всички.....помогни ми!
И ....никакъв ответ. Докато всичките ми големи блянове.....се срутиха изведнаж....сгромолясаха се с трясък и се отзовах внезапно на едно болнично легло......и видях кръвта ми да изтича от тялото ми постояннно......и никакви доктори не можеха да я спрат.....
....................................................и тя изтича все тъй.....в продължение на поне..........12 год. И нямаше земна сила да спре това.......
.....За това време успях да напусна БГ - защото докторите ми бяха казали, че ако не сменя тотално начин на живот, обкръжение....всичко - никой не може да ме спаси.....Болеста била психосоматична.....


Днес си спомних за това /поради твоята тема/............
Кръвоизливите като по чудо ...спряха от самосебе си.......Аз открих какво е това, което хората наричат "Нирвана"....... и живея в това блаженство всеки ден......Работя и съм като всички други хора ....на пръв поглед....
Но......не съм.
Открих нещо........открих това изживяване в Мен, което ме спаси от агонията..........Аз нямам вече никакви душевни болки и страдания, самота, депресии........И много неща научих за това време......които не са измислени от ...човека.....Много неща ми бяха разкрити......които не всеки би разбрал.....
И които ме направиха наистина Свободен Човек. По-свободен и от птица...

" Open your mind for the Beauty inside "


Тема Това е мазохизъмнови [re: lmBlack]  
Автор Aceн (cтyдeнт)
Публикувано26.03.02 01:29



...taka e ...

tova mi e v prirodata...



Тема Re: за идеализма....нови [re: Oro]  
Автор Aceн (cтyдeнт)
Публикувано26.03.02 01:51



a kak reflektirash agresiata?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.