Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:17 19.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Защитни механизми на Аз-а..нови  
Автор Ariella ()
Публикувано17.03.02 18:51



извинявам се, че имам толкова теми на първа страница, но това е важно..
ще уточняваме термините с Арте..

****
1. Изтласкване- тази дейност на Его-то (Его= Аз), чрез която се отстраняват от съзнанието нежеланите импулси на Ида (Ид= То), заедно с техните производни като спомени, емоции, копнежи и фантазии..Те изчезват от съзнанието, сякаш никога не са съществували..От субективна гледна точка изтласканият спомен е забравен..Не е сигурно дали има друг вид забравяне, освен изтласкването..
изтласкването е изцяло несъзнаван процес..несъзнаван е не само изтласканият материал, но и действията на Его-то, които извършват изтласкването..когато нещо е изтласкано, то се откъсва от Его-то и влиза в състава на Ид-а..

2.Формиране на реакция- при този механизъм едното от двойка амбивалентни чувства, например омразата става постоянно несъзнавано, докато противоположното- в случая любовта , се засилва в съзнанието..Така на пръв поглед изглежда, че омразата се заменя от любов, жестокостта от нежност, неподчинението от послушание, немарливостта от чистота и спретнатост и т.н..В действителност обаче изчезналата нагласа продължава да съществува в несъзнаваното..

3.Изолация- изолация на афект, или изтласкване на емоция..- при случай на болезнени случки в миналото- спомена за случката си запазва достъп до съзнанието, но болезнената емоция, свързана със същата случка се изтласква, няма достъп до съзнанието.,.
-изолация (втори смисъл)- несъзнаван процес, при който една определена мисъл се изолира в буквалният смисъл от предхождащите я и последващите я мисли чрез малки промеждутъци от психичен вакуум..

4.Отменяне- отнася се за действия, целящи да отменят въображаемото зло, което човек си представя, че е причинил като следствие от своите желания, които могат да бъдат не само сексуални, но и агресивни..да стане така, сякаш злото никога не се е случило..
пример- малко дете, което изпитва страх поради враждебните си чувства към свето братче или родителите си, може да реагира по следният начин: отначало то удря обекта, когото мрази, а след това го целува..второто действие цели да отмени първото..

5.Отричане- отричане на неприятни факти от външната действителност чрез фантазиране или действия..блокират се определени впечатления от външният свят..дори и да не са напълно отречени от съзнанието, за тях се отделя много малко внимание..почти никакво..

6.Проекция- личността приписва собствените си желания и импулси на хора, животни и неудушевени предмети от външният свят.."не аз изпитвам това лошо бнещо, а ТОЙ!!"....

7.Насочване към себе си- насочване на инстинктивният импулс към себе си..
пример- дете- ядосано на друг, но се страхува да прояви яростта си, удря или наранява себе си..често се придружава с несъзнавана идентификация с обекта , към когото е насочен импулсът..в примера детето като че ли си казва: 'аз съм този човек и по този начин ще го ударя'..
/за идентификацията се спори дали е защитен механизъм..подобни на нея са интроекцията и инкорпорирането- най- общо се описват като: несъзнавана фантазия за свързване с друг обект чрез механизма на поглъщане../

8. Регрес- защитната роля на регреса е най- силно изразена по време на фаличната фаза на нагонното развитие..Например- за да се избегне страха от фаличните желания , човек може изцяло или частично да се върне обратно в развитието си- да регресира до нуждите и удоволствията на по- ранни фази- оралната или аналната..

/"Увод в психоанализата" от Чарлс Бренър - издателство "Отворено общество" 1993 год./

това са..сега Арте , ако искаш кажи дали ги разпознаваш и ако може да ги използваш термините на български, ще е много добре, за да можем да те разбираме..



Тема o...neee...нови [re: Ariella]  
Автор arte (Kunstobjekt)
Публикувано17.03.02 19:18



shte stanem sa smjah...

kato subracki - natjagacki...

njamam i vreme...v momenta...pociven den...uf...



Тема Re: o...neee...нови [re: arte]  
Автор Ariella ()
Публикувано17.03.02 19:36



нели целта беше да уточним термините, за да можеш да ги използваш на български...за да те разбираме...нали искаш да те разбираме???Или това няма значение...
и утре е ден..виж колко усилия отделих, за да препиша от тази книга..нима няма да уважиш усилията ми???



Тема o...daaa...нови [re: Ariella]  
Автор arte (Kunstobjekt)
Публикувано17.03.02 19:54



......

estestveno Kolejke...

pqrvata spontanna reakzia beshe na mqrselanata v men...

vse-pak e nedelja...

nooo...narzisticnoto udovolstvie da sme na 1-va straniza e po silno...

shte sapretna rqkavi i sapocvame...

neka samo pqrvo da vecerjam...



Тема Re: Защитни механизми на Аз-а..нови [re: Ariella]  
Автор arte (Kunstobjekt)
Публикувано17.03.02 20:13



1. Изтласкване- Verdraengung

2.Формиране на реакция- Reaktionsbildung

3.Изолация- Isolierung

4.Отменяне- eto tova e!!!! Ungeschehen machen!!!

5.Отричане- Verleugnung

6.Проекция- Proektion

7.Насочване към себе си- Wendung gegen die eigene Person

8. Регрес- Regression...nai terapevticnia Abwehr ...
preporqcvam go na vseki v nevroticno sastojanie...
psychohygienniat mu efert e potresavasht...

****

lipsvat oshte njakoi mehanismi /po Anna Freud/ no te sa bliski do posocenite i samata tja kasva, ce e trudno da se diferenzirat edin ot drug...

Spaltung=>raszepvane

Konversion=> tova e interesen Abver...konflikta se "reshava" ili "prehvqrlja" na somaticno ravnishte

i rasbira se nai-sdravoslovnia Abwehr Sueblimierung-a

tam zjalata konfliktnost se prevrqshta v hudojestveni obrasi...
neka si pripomnim samo vlianieto na Psychoanalisata v iskustvoto na XX vek...grandiosno...fundamentalno...

***

sega sme po-najasno nali, Kolejke...
neka prosledim diskusiite na auditoriata i se prigitvim sa "topli shamari"...



Тема Извинение! За намесата! Ама намирам, че...нови [re: Ariella]  
Автор Gatsby© (Нерегистриран)
Публикувано17.03.02 20:15



...не е много фер!

Тя е учила психо в Австрия..на немски. И разбира се, че има проблеми със спецялни термини на БГ. Аз се дразнех и се дразня още, че използва некъв българо немски..при съвсем нормални теми. И съм и го писал.....писнало ми е. Аз не съм писъл 35 години и редко говорил на БГ....ама пиша всичко на БГ...та и грешно да е. Важно е да е разбираемо.

Тук в последно време, както хлапетата "куул" говорят му викаме "Денглиш" => Дойч /немски/ + Енглиш! Тя говори некъв "Бълнемски"__;о))

Но тук е нещо друго!
Знам го от собствен опит!
Моята тясна спецялност. Никога не съм знаел или чувал как са термините на БГ. Като си студент в страна с друг език...по спецялноста учиш нови думи...термини...като дете...майчинския си език. И английски разбира се в последните 20 г. На Бг никога не си чувал тези думи.

Като поканих навремето руски колеги тук....и почнаха в мой международни проекти да работят, се разбирахме...по спецялноста..с некъв руски-немски-английски в началото! Приватно руски или немски....нямаше проблеми. С времето научих термините на руски....та на БГ бих разбрал нещо ако е близко до руския термин!__;о)) А аз бех алергичен към руския. Отказвах и в училище да го говоря!

Ама колкото тук съм говорил...._;о)).....

*Ти нямаш шанс, но използвай го_;о))*




Тема Ти нещо пак откачи!нови [re: arte]  
Автор Gatsby© (Нерегистриран)
Публикувано17.03.02 20:28



Колежката се мъчи да ти предава БГ!
Та да те разбират в БГ-Форуми!
Ти учиш колежката немски!
Та и нея да не разбират в БГ-Форуми!
Как е диагнозата за такова....под-над-между-не-знам-кво-съзнание?
На немски и на БЪЛГАРСКИ?

*Ти нямаш шанс, но използвай го_;о))*




Тема П.П.: Ариела!нови [re: arte]  
Автор Gatsby© (Нерегистриран)
Публикувано17.03.02 20:32



Abwehr = отбрана!
Тя е ходила на детцка градина в немско!
Забравила е БГ-думата!

*Ти нямаш шанс, но използвай го_;о))*




Тема П.П.: Ариела-2нови [re: arte]  
Автор Gatsby© (Нерегистриран)
Публикувано17.03.02 20:37



Abwehr-Sublimierung => сублимация на отбраната
или
Отбранна сублимация....в зависимост от контекста!

Сега знаеш достатъчно немски, та всички тук да разбират тезите ти!

*Ти нямаш шанс, но използвай го_;о))*




Тема Re: Извинение! За намесата! Ама намирам, че...нови [re: Gatsby©]  
Автор arte (Kunstobjekt)
Публикувано17.03.02 20:38



Gatsby,

neka rasgranicim neshtata...
saglasna sam ce se saplitam v BG-De linquistiki...

no v slicaja imame/hme problemi s prevoda i ako bi pomognal shte si polesen sa Psycho-kausata...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.