Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:52 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Философ се допитва до психологиятанови  
АвторXEГEЛ (Нерегистриран)
Публикувано12.02.02 14:35



Позволете да цитирам едно мнение от учебника на д-р Ачкова за МА, по дефиницията за психично здраве! Психичното здраве се изразява в: "Способността на зрялата личност да изгражда хармонични отношения с другите и да участа творчески в изменението на биологичните и социални условия на заобикалящата среда." Аз като философ, бих ви помолил да коментирате тази дефиниця. Дали тя наистина би могла да се приложи като обективен критерии за разграничаването на нормалното от НЕнормалното в психологията?



Тема на мен това ми звучи супер тъпонови [re: XEГEЛ]  
Автор Kalinski ()
Публикувано12.02.02 14:41



от "зрялата" до... а бе до края!



Тема нормален .. ненормаленнови [re: XEГEЛ]  
Автор Bajlvan (познат)
Публикувано12.02.02 14:56



Според мен .. нищо че не съм психолог .. това определение, много добре отразява разликата между нормален и ненормален .. обаче според нормите на обществото ..

Колко е нормално обществтото, поддържащо такава дефиниция е друг въпрос.
Обществото често класифицира като ненормален човек, който следва интуицията си, чувствата си, инстинктите си, вярата си. Като нормален, то приема човек, съумяващ да потули изявата на тези неща ... или който съзнателно и подсъзнателно е сляп към тях.

не тъгувай, че е свършило - усмихни се, че се е случило


Тема Re: Философ се допитва до психологиятанови [re: XEГEЛ]  
Автор jj (възприемчив)
Публикувано12.02.02 15:00



"хармонични отношения с другите" - Ха!
Ми май по всички параграфи куцам.
Ако това е достатъчно за отговор...

То не че съм се разпретендирал за нормалност, но наистина да дефинираш понятието "нормален психически (психически здрав)" е просто един вид отживелица от учебниците през тоталитаризма. Представа си нямам от психолоческите и психиатрични тълкувания именно на това понятие, а доколкото съм информиран - тези две науки се занимават с явните и не чак толкова прояви на нездравата психика. В тази връзка "дефиницията"(ужасно звучи) би трябвало да започва не от присъщите на здравия човек качества, а от неприсъщите му симптоми, което пак от своя страна е безсмислено, защото тук трябва да влязат всички симптоми, по които се разпознават болестите.

Но със сигурност, според мен, написаната "дефиниция" е някаква утопична идеализация.

Елементарно, Уотсън!


Тема Re: Философ се допитва до психологиятанови [re: jj]  
Автор Kalinski ()
Публикувано12.02.02 15:07



според мен употребата на "нормален" не може да се отнася под път и над път, това е много неточно, за моите представи "нормален" е синоним на "типичен"



Тема Re: Философ се допитва до психологиятанови [re: Kalinski]  
Автор jj (възприемчив)
Публикувано12.02.02 15:38



Да, така е...

Нормален:
- добре вписващ се в калъпа;
- неизненадващ;
- предвидим;
- скучен;
- с малко шлайфане влиза в дефиницията...

Ти какво смяташ по въпроса - има ли смисъл въобще да се дефинира понятието "психически здрав"...?

А като се замислих, много психически болни хора прекрасно влизат в онази дефиниция горе - имам съсед със синдром на Даун - изключително разсъдлив що се отнася до човешко отношение, комуникативен... Но пак дефинициите казват, че болните със синдром на Даун не са "психически здрави", защото...(пак някоя дефиниция).

Хората са го измислили много отдавна - система, състояща се от противоречиви правила (дефиниции) е несъвместима, следователно тя не работи.

Бай Иван горе казва, че една подобна дефиниция си върши идеална работа в даден вид общество. А всъщност в един санаториум за душевно болни, надали някой смята другия за психически нездрав - всичко си е относително. Може би разсъждавам така, защото никога не бих застанал на мястото на психитъра, който преценява.

Елементарно, Уотсън!

Редактирано от jj на 12.02.02 15:42.



Тема Re: Философ се допитва до психологиятанови [re: jj]  
Автор Kalinski ()
Публикувано12.02.02 15:43



И това е така, всичко е въпрос на дефиниции в случая, ако има такива и такива синдроми, значи е здрав или нездрав в каквито известни области има.
Мен ме кефи едно литературно дефиниране на "луд" - гений, докоснат от боговете!Готино!



Тема Тежко болен от психо...... опит...нови [re: XEГEЛ]  
Автор ПЪTниk (ПЪТник)
Публикувано12.02.02 16:35



Тежко билен от психология се опитва да отговори на допитването на Философа Хегел.

Единственият критирий за психично здраве е да си здрав психично.
Най -точно може да ги разграничи болен човек , който преди това е бил здрав.
Тук вече знаят , че съм болен , но никой не знае дали някога съм бил здрав.
Моята болест ми казва,че критирите и при психоболните и при философите са ограничителните ни рамки, а истината е извън тях.
Всички други разграничавания и прилики са неприлични, това ни е позволено, така че не се притеснявай че си здрав.



Тема д-р Ачкова ...?нови [re: XEГEЛ]  
Автор arte ()
Публикувано12.02.02 16:50



...nesnaja koja e tja i koga se e definirala...
no taka formoliranoto me vtrisa...
napomnja mi "onesi" vremena na "vsenaroden-povsemesten-psyciceski podem s zel ponatatqcno rasgrqshtane na vsestranno-rasvitata licnost, nositelka na belesite na sreloto komunisticesko bqdeshte...

i kakvo imam predvid:

1."Психичното здраве" e subektivno-determinirano ponjatie, v savremenata psyciatria se davat iskljucitelno pesztelivi i vnimatelni kvalifikazii v tasi posoka...

2. terminqt "зряла личност" e ostarjal i pocti ne se sreshta vece kato ponjatie v "seriosnata" psychologia, sashtoto "sreeneto" "sasrjavaneto"kato etap ot rasvitieto ne bi sledvalo da bqde ozenjavano i protivopostavjano na po-ranni /nesrjali/ fasi ili sastojania na "smuteno" "sasrjavane"...
sa primer edna nesrjala krusha ne e po-nezenna ot sasedkata i ogrjana po-rano ot slqnzeto...

3. "xрмонични отношения" QUATSCH...na nemski...
otnovo subektivnosti..

4. "творчески изменения на биологичните и социални условия на заобикалящата среда"...???
s kakva zel....???...nima edna "nesrjala" ot shitsofrenia bolna licnost ne e kreativna i ne ismenja sredata okolo sebe si...i to kak...!!!

Spored ICD-9, /standart v psychiatriata/

psihicnoto sdrave e narusheno, kogato licnostta ima "Leidzustand" t.e. ne se cjuvstva SUBEKTIVNO sdrava, i to spored "svojata" individualna predstava sa tova, t.e, kogato se potqrsi pomosht ot kompetentno lize, koeto ot svoja strana diagnostizira sqstojanieto /smushtenieto/!!!!



Тема Може ли да има субективна наука?нови [re: XEГEЛ]  
АвторXEГEЛ (Нерегистриран)
Публикувано12.02.02 19:48



Четейки мненията ви, разбирам, че според вас понятията "психично здрав" и "психично болен" са изцяло субективни. В интерес на истината, аз лично съм склонен да се съглася с това виждане за нещата. Но! Не се ли подкопават така претенциите на Психологията да бъде наука? Науката, по принцип работи с точни, обективни понятия. Нали така?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.