Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:04 30.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема За забраненото... или?  
Автор Ziggy Hunter (The Victim :-))
Публикувано04.02.02 09:44



Двама монаси - млад и стар - вървели към манастира. Стигнали до река, на брега на която стояла жена. Монасите нямали право да докосват жени и се зачудили как да и помогнат да премине на отсрещния бряг. По едно време по-старият от двамата взел жената на ръце и я пренесъл на другия бряг на реката. Младият останал озадачен от тази постъпка, но не казал нищо. Денят вече бил към края си, а той още се дерзаел от случилото се и най-накрая решил да поговори със стария монах.
- На нас ни е забранено да докосваме жени, а ти не само, че я докосна, а и я пренесе през реката...
- Да, прав си - отвърнал му старият - нямаме право да ги докосваме. Но аз я носих само няколко минути, а ти я носиш вече цял ден...

You can run, but you'll just die tired...


Тема Re: За забраненото... или?нови [re: Ziggy Hunter]  
Автор ()
Публикувано04.02.02 10:22



И какъв е изводът? Ох, точно тоя тип притчи не ми харесват никак. Въобще.



Тема Re: За забраненото... или?нови [re: yф]  
Автор Ziggy Hunter (The Victim :-))
Публикувано04.02.02 10:32



Кои? За монасите ли?

You can run, but you'll just die tired...


Тема Re: За забраненото... или?нови [re: Ziggy Hunter]  
Автор ()
Публикувано04.02.02 10:39



Ала дзен. Там винаги има разни тъпоумни монаси.



Тема Re: За забраненото... или?нови [re: yф]  
Автор Ziggy Hunter (The Victim :-))
Публикувано04.02.02 10:47



По принцип аз съм настроена почти по същия начин.... Но, признавам си- тази притча е добра и показателна... поне по мое мнение...

You can run, but you'll just die tired...


Тема Re: За забраненото... или?нови [re: Ziggy Hunter]  
Автор publika (добронамерена)
Публикувано04.02.02 10:54



...Дзен или Дао...има ли значение...просто важното е че тук хората са много,ама много далеч от източната философия......и от Мечо Пух и Прасчо са далеч...,тук има много Йорита на квадратен сантиметър,което е жалко....,иаз понякога се изтървавам и ставам Йори,но гледам бързо да се поправя...

Редактирано от publika на 04.02.02 10:56.



Тема Re: За забраненото... или?нови [re: Ziggy Hunter]  
Автор ()
Публикувано04.02.02 10:58



Показателен за какво? Според мен историята е бая тъпичка...



Тема Искахнови [re: yф]  
Автор nbb (весела)
Публикувано04.02.02 11:10



да ти кажа нещо, но се отказах да се повтарям. Преди доста време си разменихме реплики във Вечни размисли, дано да ги помниш.
Приятен ден !

Вярно е това, в което вярваш !


Тема Пък на мен ми хареса!нови [re: Ziggy Hunter]  
Автор Kleopatra11 (древна)
Публикувано04.02.02 11:12



Приемам притчата не толкова като поучителна,колкото като показателна.
Компромисите,които правим в живота си.За цената,която плащаме за тях,но тази разумната.
Компромисът си заслужава,когато приемаме нещо извън убежденията си,но оставаме верни на себе си,все пак.
Ако това,което сме извършили ни изкара от равновесие се превръща в жертва и обезсмисля постъпката.
Не отричам жертвите,но те трябва да се правят само в краен случай,когато нямаме избор.Тогава знаем цената и нямаме угризения.

_______________

Не се отчайвай,всичко е загубено...!


Тема Re: За забраненото... или?нови [re: publika]  
Автор Kpъr ()
Публикувано04.02.02 11:19



Май се хвана!!



Тема Re: Искахнови [re: nbb]  
Автор ()
Публикувано04.02.02 11:32



Помня, че говорихме за тоя тъп лаф - вярно е в това, което вярваш. Тоест ти никога не си вярвала в лъжа?!



Тема Re: За забраненото... или?нови [re: Kpъr]  
Автор publika (добронамерена)
Публикувано04.02.02 11:42



...ще ти бъда задължена,...ако понякога можеш да бъдеш по-конкретен...защото аз нямам чувството,че съм се хванала на нещо...
...всеки вижда нещата по различен начин...ето и с тази притча го забелязвам...,а твоят поглед винаги ми е бил инересен,въпреки че не винаги ми е бил много ясен......нещо като притча,която чувам за пръв път и още не съм мислила в/у нея...



Тема Re: За забраненото... или?нови [re: publika]  
Автор Kpъr ()
Публикувано04.02.02 11:49



Здравей!

ами притчата я разбрах така:

единия монах се притеснява от това което прави, и от това което трябва да прави, за да бъде какъвто се иска от него, освен това се оставя да бъде "хванат" от ситуацията, и да мисли по нея цял ден, докато загуби деня си в мислене.
/затова написах че и ти приличаш на него, според това си мнение - хвана се в представата си за страната в която живеем/

а другия действа, и може да мисли за същността си която се обогатява от събитията, след като си е свършил работата...



Тема Re: За забраненото... или?нови [re: Kpъr]  
Автор publika (добронамерена)
Публикувано04.02.02 12:11



.даа,разбираш притчата приблизително като мен,което ме радва..:))),и аз недвусмислено си го признавам,което ме кара да не се чувствам хваната,а напротив,кара ме да се чувствам...свободна..:)))))..ами другите участници в спора не ти ли приличат също на този монах...и разликата м/у мен и тях не е ли в целите ,които преследваме......,за мен "греха"да контактувам с нерегистрирани...не е чак такъв грях...,но когато идвам тук ,вече ще трябва да забравям бързо,че ми харесва да контактувам И с тях...
...това е моята версия.....ще трябва да спазвам канона...

Редактирано от publika на 04.02.02 12:13.



Тема Re: За забраненото... или?нови [re: publika]  
Автор Kpъr ()
Публикувано04.02.02 12:15



като се заговори за "другите" и "всички", и ми става безинтересно....



Тема От тамнови [re: yф]  
Автор nbb (весела)
Публикувано04.02.02 13:06



започнахме разговора, да. Но след това последва друго - че не може да обявяваме хората за тъпи, когато не разбираме какво искат да ни кажат.
А можеш да погледнеш как завършва мисълта - с едно човече, което намига.

Вярно е това, в което вярваш !


Тема Re: От тамнови [re: nbb]  
Автор ()
Публикувано04.02.02 13:09



Притчата не ми харесва. Не съм споменала човек въобще. А зиги е пич, та дрънка.



Тема Аз пъкнови [re: yф]  
Автор nbb (весела)
Публикувано04.02.02 13:16



си мисля, че е жена.
Добре, може грешката да е моя.

Вярно е това, в което вярваш !


Тема Re: Аз пъкнови [re: nbb]  
Автор ()
Публикувано04.02.02 13:33



E жена, не си се объркала. И е пич. Не ми харесва другата дума и затова.



Тема Re: От тамнови [re: yф]  
Автор Ziggy Hunter (The Victim :-))
Публикувано04.02.02 14:02



И то как дрънка.....

You can run, but you'll just die tired...


Тема Re: Аз пъкнови [re: yф]  
Автор Ziggy Hunter (The Victim :-))
Публикувано04.02.02 14:05



Уф, ама мед ми капе на сърцето като те слушам.....

You can run, but you'll just die tired...


Тема Re: За забраненото... или?нови [re: Ziggy Hunter]  
Автор caliostro (шарлатанин)
Публикувано04.02.02 15:46



не разбрах докато я носел дали я е чукал



Тема Re: От тамнови [re: Ziggy Hunter]  
Автор Mickey Mouse (мишок и ½)
Публикувано04.02.02 20:24



Ама ти наистина ли дрън'каш?


...фиуууууууууууууууууууу... Ewig den Weg suchend

Тема Re: За забраненото... или?нови [re: Ziggy Hunter]  
Автор Well (Много му мисля!)
Публикувано04.02.02 21:57



Показателна за какво ?
Едно ограничение? Една необходимост ? ... и едно желание, съвсем човешко, но забранено ... но явно не от разума на всеки един ( до степен на нежелание) а от социалната среда ... и оставя място за себе си в душата и мечтите ... макар изгонено от реалността, но случващо се в душата ... при това разликата не е голяма - да се случва и ин реал.
Показателно за какво ? - как се нарушава забрана в реалността - отдавайки се на страстта, и как не се нарушава, но води до големи последствия - в мисълта за много време присъства ?
Какъв е смисъла да се забрани ? Какво доказва случката ? Че забраната е безполезна и в двата случая? Че трябва умереност например?
А свободата на духа, ако това се търси - в случая трябва просто да се кастрират, иначе това е хормон, нещо като жажда. Не може да се спре ефикасно. Няма как. Или поне е страшно трудно и ненужно. Защото е като да поставяш бент пред реката - нивото се покачва, и бента едва ли ще устои. Но пък е проверка за здравината му. И все пак, кажи си мнението - кое е това, което виждаш в тази притча като добро и показателно ? Иначе може да си го тълкуваме ... виждаш как :))))

*


Тема Re: За забраненото... или?нови [re: Well]  
Автор Ziggy Hunter (The Victim :-))
Публикувано05.02.02 09:26



Не съм изказала мнение поради едната проста причина - защото предпочитам да видя тълкувания по самата притча, отколкото по мнението ми (не това ми беше идеята). Макар че, струва ми се, и в двата случая ще забравим рано или късно за какво всъщност говорим...

You can run, but you'll just die tired...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.