Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:09 26.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Омраза.нови [re: Koпpинa_И_Xлopoфopм]  
Автор Бeзcъннa (студена)
Публикувано23.11.01 01:02



На мен пък нещо не ми се връзва в тая мисъл... Нали някой някого мразел? Защо да го боли, ако загуби врага? По-скоро май има гняв заради загубата на мишената. "Да загуби врага си" не значи ли или онзи да умре, или да замине много надалеч, или просто да се сдобрят? Ако е налице пристрастеност към машинации, да има постоянна битка, противопоставяне, действие - как да е. Но ако другата страна не "хваща томахавката", каква битка ще е това? Да боли от загубата на враг ми се струва възможно само ако войната, противопоставянето са спорт, страст някаква вече. Аха! Сигурно това е идеалната омраза, в чист вид? Да мразиш заради тръпката? Май така става - единият мрази, напада, опитва да нарани, да въздейства по някакъв начин на "врага", а "врагът" не реагира, не се вълнува, че някой си прави някакви напъни да му повлияе... оттам на тоя, който мрази, му става още по-зле, защото вижда "врага" като недосегаем и вероятно си казва "Кой?! Ти ли бе? На мене? Я да те видя сега!" - и почва поредната атака с още повече настървеност.

Ох, никак не искам да изглежда като че споря с теб... обаче по този повод: А това, което наричаме омраза когато някой просто ни е неприятен е съвсем друго... обединяваме с тази дума различни чувства - злоба, завист, болка, презрение, обида... Значи - ако си злобен, ще гледаш да нараниш; завистниците са майстори на идеалните сплетни; болката виж, може да преобърне човека, тя мисля, има отношение и е често първата стъпка към омраза. А презрението не е ли с най-честа проява безразличие? Не че абсолютното безразличие не може да наранява, но липсата на отношение пък не ми прилича на омраза.

Представяш ли си колко време, мислене и кой знае още какво губи мразещият? Виждала съм много грозни сцени и всеки път се усещам, че гледам съжалително нападателя...

Извинявай, че стана толкова дълго, само опитвам да си изясня тоя вид отношение.

- - - -
В купената от теб книга твоя е само хартията.


Тема Re: Омраза.нови [re: Well]  
Автор Бeзcъннa (студена)
Публикувано23.11.01 01:07



Трябва значи да имат някаква допирна точка все пак, за да си пречат? Махаме това, което ги свързва и няма да има за какво да се мразят повече. Защо ли ми се струва по-добър избор да смениш работата (например) вместо да се мразиш с колегите.

- - - -
В купената от теб книга твоя е само хартията.


Тема Re: Омраза.нови [re: Бeзcъннa]  
Автор 8H (кръг)
Публикувано23.11.01 01:15



Трябва да няма никаква допирна точка (освен работата, на едно физическо място), че да си пречат.

Насилието, да си там, където си оставаш непознат по всякакъв друг начин, освен с работата си.



Тема Re: Омраза.нови [re: Бeзcъннa]  
Автор Koпpинa_И_Xлopoфopм (амбивалентна)
Публикувано23.11.01 01:17



И на мен ми се искаше да го изясня... онази абсолютна омраза създава един вид връзка между хората, много силна при това. Не съм съгласна с това за мишената, понеже то предполага неравностойност на противниците. Но тук наистина навлизам в твърде много абстракности, а въпросът ти е съвсем конкретен и касае омразата в ежедневните й проявления.
Права си за това - ако си злобен, ще гледаш да нараниш; завистниците са майстори на идеалните сплетни; болката виж, може да преобърне човека, тя мисля, има отношение и е често първата стъпка към омраза. Всичките тези неща са някакви проявления на омразата в някакъв аспект, а не омразата по принцип, като цяло. Просто смисълът на думата е малко изкривен...
Грозни сценки виждаме навсякъде. Дребнавост преди всичко. За мен омразата е нещо грандиозно, на което не се раждаме научени... също както и любовта. Аз за себе си мога да кажа, че не умея да мразя истински и моите прояви на омраза са си точно моментите прояви на слабост и дребнавост, за които после, като е минало време, си казваме, че е трябвало да се владеем. Не знам сега дали изясних какво искам да кажа....

Everything is broken up and dances


Тема Re: Омраза.нови [re: PYTHON]  
Автор Бeзcъннa (студена)
Публикувано23.11.01 01:18



Хм, май написах на Well нещо подобно. Изглежда много лесно. А някои се мразят с години! Но пък е сигурно защото има неща, които са непоправими. Какво съм се зачудила и аз? - кой знае как ще намразя някога някого, ако ми направи непоправимо зло. Ще взема такива случаи на омраза да ги оправдая. Подлежащите на решаване противоречия обаче няма да мога да разбера.

- - - -
В купената от теб книга твоя е само хартията.


Тема Re: Омраза.нови [re: STRANGEWORLD]  
Автор Бeзcъннa (студена)
Публикувано23.11.01 01:22



Нещо като "Дай да се сбием, та после да се прегърнем"?

- - - -
В купената от теб книга твоя е само хартията.


Тема Re: Омраза.нови [re: Бeзcъннa]  
Автор 8H (кръг)
Публикувано23.11.01 01:31



Мисъл,

защото, света е прикрит, скрит, самоопаковал се, но при сбиването, и другите танци, и фехтовални номера, се загубват и зачезват дрехите, тогава обичта става силно първична и първосигнална, като освобождаване след дългото криене, прикриване, да имаш враг в леглото си! (това май е и мисълта на Дрюон ? :-)

(Strangeworld, не се сърди че се намесих!)



Тема Още една мисълнови [re: 8H]  
Автор Koпpинa_И_Xлopoфopм (амбивалентна)
Публикувано23.11.01 01:38



и ще взема да се хоризонтирам, докато не сте ме набили


"Войната е мир" - Джордж Оруел, "1984"


Хм?

Everything is broken up and dances


Тема Re: Омраза.нови [re: Koпpинa_И_Xлopoфopм]  
Автор Бeзcъннa (студена)
Публикувано23.11.01 01:40



Сетих се, че по филмите съм гледала истории за двама, които цял живот са врагове, остаряват и още си въртят номера, а когато на единия се случи нещо лошо, другият е пръв на помощ. В битката като че ли са откривали положителните качества на другия, почувствали са уважение към него, а са продължили да враждуват по инерция. Всъщност мнението за "мразения" човек е високо, цениш го като личност. Продължаваш състезанието, разправяш наляво-надясно колко се мразите... а в себе си го харесваш...
Тоест - отвън се вижда злоба и омраза, а отвътре не е така, само че на човека му е трудно да разбере какво изпитва точно. Ей в такива случаи може да боли за врага, да.

- - - -
В купената от теб книга твоя е само хартията.


Тема Re: Омраза.нови [re: Бeзcъннa]  
Автор Koпpинa_И_Xлopoфopм (амбивалентна)
Публикувано23.11.01 01:44



Да, това имах предвид... за чистата и благородна омраза. Щях да дам един пример с Александър Македонски, защото с него е свързан цитатът на Морис Дрюон.

Everything is broken up and dances



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.