Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:30 02.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема За образованието на българинанови  
Автор Модератор (Черна котка)
Публикувано05.07.01 23:28



Прави ми впечатление едно друго нещо освен психологията му. В България, (нация техническа), хората се стремят към преследване на "високо образователни" титли - доктори, доценти, професори... Учат, учат, учат... Учат, за да учат после пак същото навън. Кандидатстват и ги приемат. И се измъкват от страната, намират хляб другаде.
Тука на запад какво става? - хората имат среден и малък бизнес. Наследяват семейния бизнес веднага след училище, или след колеж. Ама това университети... е, има и такива, разбира се. Но болшинството от "средната" класа, т.нар. "middle class", (с гордост се числят към нея защото жизнения стандарт е висок), поемат семейния бизнес, или започват свой. И въпреки, че нямат висше, имат акъл за бизнес... в кръвта им е, бизнесмени се раждат. Ама не мошеници, просто бизнес.
С една дума - тук хората са money-oriented. Парите идват от бизнеса. Много хора не губят време и години в образование. Затова като се каже, че си завършил университет, ехеее, това е голяма работа за тях. Може да нямат висше образование, ама по- ги кефи да имат пари, да инвестират по борсите и в имоти, и ... бе пари правят хората и не се шегуват.
После - икономиката. Значи в България няма добре развита икономика, затова всеки гледа да учи, после да иде в чужбина и да си търси работа.
А какво остава за самата България?



Тема Re: За образованието на българинанови [re: BИ]  
Автор{AEGlS} (Нерегистриран)
Публикувано06.07.01 00:08



Много си прав. Аз правя абсолютно същото. А замислял ли си се защо го правят хората? Интересно ще ми е да чуя мнението ти.




Тема Re: За образованието на българинанови [re: {AEGlS}]  
Автор Модератор (Черна котка)
Публикувано06.07.01 01:24



Българите го правят, според мен, защото икономиката в България е на ниско ниво... меко казано... и няма работа за образовани специалисти. Затова гледат да учат много.
От друга страна, ако икономиката е добра, ще има място за бизнес. За бизнесИ. Но... виж, аз се движа в определена среда тук, и не знам дали мнението ми е меродавно. Очаквам и други да се изкажат.
Привет! :-)



Тема Re: За образованието на българинанови [re: BИ]  
Автор Vrooom ()
Публикувано06.07.01 01:50



Криворазбран кариеризъм. Хартиен някакъв, но не в зелен отенък. Всички (почти) майки и бащи, баби и дядовци казват на децата си как няма да се оправят без образование, какво да очакваме при такава масираност. А не казват, че няма оправия без пари. Защото по соц-времената беше (е било) много неприятно да се оплакваш от беднотията си. Това време си отива :)) Бавно, но сигурно.
Но не може да се отрече, че средата в университета е по-различна от тази в семейството и "на улицата". Дава, поне на желаещите да получат, ако не добро образование, то поне методи да се получи подобно. И някаква отговорност, може би заради изпитите.
Всъщност, ВИ ... при вас можеш ли да си намериш добре платена работа без образование ... ако нямаш разбира се някакъв наследен бизнес?



Тема Re: За образованието на българинанови [re: Vrooom]  
Автор Модератор (Черна котка)
Публикувано06.07.01 02:08



Ех... добре... Не обичам да разкривам личните си дела, но... най-накрая ще кажа, че се намирам в Южна Англия. Тук за местните е напълно достъпно да намерят прилична работа, така че да се издържат нормално и самостоятелно, дори и да нямат висше образование. Да.
Имам познат, който е наследил семейния бизнес от баща си, Citroen dealer, и е на 30 години, и прави щури пари... И ми обясняваше оная вечер как няма нужда да се ходи в университет (понеже времето е пари), а номерът бил да се прави бизнес... Прав е човекът за в неговите условия. Наследява бизнеса от баща си. Неговата фирма е най-многогодишния бизнес за Ситроени в Англия, и се гордее с това защото е семейно. Но не е само той. Ако семейството няма бизнес, то младите тук са много предприемчиви, но истина е и че има почва. Тази почва има ли я в България?
Не съм специалист по икономика, затова очаквам включване от ЧеНе, или някой друг компетент! Това, което казвам е само наблюдения от средата в която съм.
Апропо... Имам висше образование по информатика от България. Това ме доведе до добра работа. Само университетското образование, дори и без много опит. НО имам познат, местен, който печели почти колкото мен, но без никакво образование. Казва, че работи office work, но не сме достатъчно близки, за да го питам точно какво работи.... нещо в някаква фармацевтична компания... не знам.
Привет! :-)))



Тема Re: За образованието на българинанови [re: BИ]  
Автор Vrooom ()
Публикувано06.07.01 02:26



Здрасти :)) За Англия беше казала някъде вече мисля ... както и за информатиката :))
Почва. Има наченки и не знам ЧеНе какво ще каже, но нещата се задвижват. Надявам се когато се върнеш, както разбирам, вече да има поне две лопати чернозем :))
По трудното идва от завистта. Доколкото знам в САЩ хората обичат богаташите си. Тук се наблюдава отвратително отношение към тях, дали заради първоначалното новообогатяване по незнамкакви пътища, заради пирамиди и банкови сривове, но да си богат тук = да си мръсник.
Апропо... като сме с връзки вече, не можем ли да уредим един-два Ситроена с дясна дирекция по-тънко, да оправим мобилността на семейството:)))



Тема Re: За образованието на българинанови [re: Vrooom]  
Автор Модератор (Черна котка)
Публикувано06.07.01 02:39



Хехе! Дясната дирекция... ми на мен ми отне известно време докато свикна с карането "улево" :-))) Но се справих, даже не очаквах, щото... на първия ден в който карах Ситроена един тип ме офраска на едно огромно кръгово кръстовище, хаха, ама нали тука всичко е наобратно... Е, платих си за поправка на калника като поп :-))) Тук всичко е наопаки, не само уличното движение. И хората са малко наопаки, тия истинските англичани имам предвид, не многонационалността в Лондон. В Лондон съм живяла около месец, но е абсолютна лудница. И ужасно скъпо :-(
За дясната дирекция май няма как да те уредя :-) Просто тука всичко е наобратно... ох... бе... да не се оплаквам много, ама аз лично зор видях докато свикна с нацията им. Свикнах. Оправям се. Сама. Е? И сега ми липсват нови цели. Ми... психология... бррррррр!



Тема Re: За образованието на българинанови [re: Vrooom]  
Автор fractal (Wind)
Публикувано06.07.01 02:44



" отвратително отношение " към парите на другите е самоубийствен начин на мислене в психологията (на Българина, и/или на който още е достатъчно глупав). При липсата му, се печелят пари от всичко - даже и от услуги за богати, разглезени и немислещи. А при "Игнорация", те и така се правят от ВСИЧКО, но никой не прикрива даже че са от наркотици, оръжие и т.н. където е лесното.

Наскоро чух мнение че най-чисто си изкарват парите Арабите (сред богатите) - петрола си се излива от недрата на миналото, те си пият шербета, и пълен непукизъм - да му мислят за "човек за човека е вълк" в бизнеса из паричните пустини - East POst-Communist (няма работа, няма пари, няма даже и камили )



Тема Re: Леви-деснинови [re: BИ]  
Автор Vrooom ()
Публикувано06.07.01 02:54



За уреждането не беше сериозно :)) почти
Последно не разбрах - липсват ли ти нови цели или психологията брррррр :)) Не те разпитвам... стана ясно, че не ти се говори за лични неща :)
С тази информатика ...сега и психология ..хе ... аегиса в скобите е твоя човек.
А за Англия може би е написано повече от която и да е друга държава, нация, култура. Спомням си сега нещо от рода на "Как да бъдеш упадъчен" ...май. Чак лекичко ти завиждам за сблъсъка на кръговото, ако го приемеш като метафора.



Тема Re: Не знамнови [re: fractal]  
Автор Vrooom ()
Публикувано06.07.01 02:56



за психологията, но очевидно "чист" бизнес не може да има при такава настройка. Остава надеждата.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.