Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:46 05.07.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема mnogo interesno-psihoanaliza na chalgataнови  
Автор veseloto (непознат )
Публикувано24.06.01 14:39



Когото и да спрем на улицата всеки ще ни потвърди, че не харесва даже и не понася т.н. чалга макар, че я слуша. Защо се получава това? Защо другите хора като разберат, че слушаш чалга те игнорират? Това се получава заради конформизма, защото някои ако сега въведе да се слуша и да бъде мода техното хората се юрват да слушат техно. Високите слоеве са враговете на чалгата но защо? Защо високите слоеве не слушат чалга, а обикновеният работник слуша? Тук ще се опитаме да дадеме обяснение на този феномен. В чалгата какви са текстовете и какво изразяват те? Основните теми са печелене на пари и харченето им по кръчми и по жени (за предпочитане чужди)! Други ключови думи са: сделки, далавери, приватизации, пари, пачки, левове и марки; жени, мацки, гаджета, гладни и пищни хиени; кръчми, ресторанти, питиета (предимно уиски) и материални придобивки – коли (за предпочитане мерцедес, ферари и баварец), златни накити – колиета, гривни и синджири. Други теми в наличния ни корпус от текстове всъщност изобщо няма! Тези песни са хубаво нещо и са ни полезни, защото ни помагат да разберем за какво си мисли в момента обществото. Когато обществото няма пари се правят песни за пари. Когато то ходи пеша се пее за коли.
И тук е време да отговорим защо обществото се разцепва на две – за и против чалгата? Ще отговорим от психоаналитична гледна точка. Основния нагон на човека е сексуалния (З. Фройд). Индивида си мисли непрекъснато за секс, макар и несъзнателно но повечето хора се опитват да го изтласкат от съзнанието към несъзнаваното. В чалгата се опява точно този нагон, който т.нар. високо общество го изтласква. Този естествен нагон като се изтласква води до невроза. От тази гледна точка чалгата е полезна и не трябва да се гледа лошо на нея. Проблема е, че много малко хора го осъзнават това. Но защо хората се страхуват да мислят за този нагон и се отричат от него като всички ние го носим в себе си. Хората, които са според Е. Дайнов от “горното” общество са в много по-голяма степен невротици от долното общество. Единствения доказан начин за освобождаване и лечение на неврозата е като болния симптом се изживява (катарзис), а всъщност т.нар. чалга помага да стане това. И ако това общество, което се смята за нещо повече от останалото го осъзнае това, то със сигурност ще промени част от своя светоглед. Със чалгата хората (които я слушат) живеят истински, тъй като това, което мислят и им се върти в главата могат да чуят изпяно от друг човек. Тук е мястото да се запитаме защо малко хората слушат класика, и които могат да я разберат? Ами защото тази музика не дава нищо на хората. Чрез нея човека не може да чуе мислите си изпяни от друг. Колко хора днес ходят на опера и колко на фолк дискотека? Просто тук няма нужда от коментар!!!
Всяка музика си има място и време за “консумация”. Един водач на автобус от градския транспорт по време на работа няма да слуша класика, а чалга естествено и обратното като отидеме на опера няма да слушаме чалга, а класика. Основния проблем от една страна идва от това, че хората не ходят често на опера и не са редовни потребители на този тип музика и така им липсват навици да я слушат. От друга страна малко хора в днешно време могат да си позволят това удоволствие докато повечето хора биха предпочели да си дадат парите да отидат на кръчма и да обърнат няколко бири под ритмите на “чалгата”. В сравнение с чалгата излиза, че класиката е много слаба опозиция!
Ние не можем да кажем твърдо “за” или “против” защото и двете музики си имат своите положителни и отрицателни страни. Тази полемика за чалгата и за класиката няма да се изчерпа докато хората не променят своя светоглед и ценностно отношение. Тази промяна ще бъде много трудна особено при хората със закостеняло стереотипно мислене.



Тема Re: mnogo interesno-psihoanaliza na chalgataнови [re: veseloto]  
Автор Well__ (Галопиращ ...)
Публикувано24.06.01 14:47



Абе, на кой му пука ... като си нямат други грижи ...
Я стига, да слушаме каквото си щем, това е свободата на духа. Ограничителите да ... (автоцензура )



Тема Re: mnogo interesno-psihoanaliza na chalgataнови [re: Well__]  
Автор searcher (нещо...)
Публикувано24.06.01 14:51



"Само да те гепна, дънките щи цепна...." Туй свобода на духа ли му викаш?



Тема Re: mnogo interesno-psihoanaliza na chalgataнови [re: searcher]  
Автор Well__ (Галопиращ ...)
Публикувано24.06.01 14:54



Хе, лошо ли е като проява на страст ?!?



Тема Авторът е кривоглед, а речника му - ограниченнови [re: veseloto]  
Автор 4eHe (от T-Rex)
Публикувано24.06.01 16:30



Гледа в посока, която не му разрешава да обясни защо други държави не могат да произведат нещо така уникално като чалга.

Разполага с арсенал от думи*, които дефинират света му до мах 111 000 кв км.

Според мен, зрелостната му група е между 11 и 11 1/2 години. Имам материали от племенницата ми, писани на 9 г които са, по детски, по-целево ориентирани. Но тя чете Карнеги и ходи на сбирки на дистрибутори на Орифлейм ( с думи прости, пише ЗА аудитория)

Веселото, трябва да те попитам нещо честно. Може ли ?

Колко отчаяно търсиш място за споделяне на наученото по психология?
Влезе за да преподаваш или да научаваш (и двете опции са еднакво достижими чрез интернет).
Себе си ли ще вземаш на сериозно или темите ?




*Една от причините за параноично поведение е употребата на фиксиран запас от думи в единствен език. Последните примери са Сталин и Хитлер.
Прочетено в Maslow On Management - Andy Kay Discussion with Abe on Self Actualizing Personality;



Тема Веселонови [re: veseloto]  
Автор Mr_floyd (непознат)
Публикувано24.06.01 17:03



ама много весело ми стана като те чета. То няма лошо да си ги мислиш тези неща, но как пропусна да кажеш нещичко поне и за Музиката. Успя да напишеш толкова много неща без да се сетиш за какво иде реч :)) Аз ако ще не ватман ..ами семкаджия ....каналджия .. и изобщо каквото там си мислиш, че е "народен" човек, да стана ОТНОВО няма да допусна чалгата до себе си, независимо от онова, което казваш изразявала. А да оставим настрана въпроса дали успява да го прави. Повечето ми познати, слушащи чалга ПРЕДПОЧИТАТ например латиното ..само не съм сигурен, че знаят за какво се пее там :)) Затова те ям сега - дали си прав ? Не казвам, че не си :)) А за какво те яде 4еНе-то не знам :))

And any fool knows a dog needs a home
A shelter from pigs on the wing


Тема Mr Floydнови [re: Mr_floyd]  
Автор 4eHe (от T-Rex)
Публикувано24.06.01 17:11



Щото съм Повелителят на Кулинарния нагон в клуба, как защо !
Сега сериозно : като не ползваш български ежедневно, ставаш чувствителен към граматиката. Лепнатото е бездарно във всяко отношение - и като граматика, и като аргумент. По-интересно е Защо веселото го довлачи в клуба.

Не съм сигурна че имам отношение към чалгата. Имам към носителите й. Знам нещичко и за разпространителите.

Има по-забавни начини да правиш хляб, но това си е чисто персонална гл.т. Продуктът не става за експорт, например. Заслужава ли си въобще употребата му на вътрешен пазар в такава проекция ????



Тема Re: Mr Floydнови [re: 4eHe]  
Автор Mr_floyd (непознат)
Публикувано24.06.01 17:26



Е ... то си е твоя работа какво отношение да имаш към веселото, нямам намерение да мисля за това :)
А чалгата очевидно е много желана ..и продавана ...ти си помисли дали си заслужава

And any fool knows a dog needs a home
A shelter from pigs on the wing


Тема Re: Mr Floyd- фен на чалгатанови [re: Mr_floyd]  
Автор 4eHe (от T-Rex)
Публикувано24.06.01 17:33



Това, че ти харесва все още не е аргумент за износ. Ако всеки продукт, употребяван от българин бе ОК за ЕС, по грубите ми изчисления мин заплата щеше да е като тази в Германия.

Нещо, което не може да се изнася (носейки всички белези на носителя и производителя си) не е достатъчно добро за никой пазар. Персоналните предпочитания имат малко общо с пазарната цена.

Не те ли тревожи, че манталитета на българския чалга фен не става за продан ?



Тема Re: a be vie ste kone s kapachiнови [re: veseloto]  
Автор veseloto (непознат )
Публикувано24.06.01 17:35



NE MOGA DA RAZBERA SHTO ZA HORA STE OSOBENO ONZI GOSPODIN KADETO E MNOGO KOMPLEKSIRAN (gorkia), KOITO ME SRAVNQVA S NQKAKVO MOMICHENCHE AMA TOI NE E VINOVEN CHE E TOLKOVA OGRANICHEN VINOVNI SA MAIKA MU I BASHTA MU I NQMA DA E ZLE DA OTIDE NA PSIHIATAR A NE NA PSIHOLOG!!!!!!!!!!1




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.