Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:33 28.04.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Биосинтез  
Автор novagodin ()
Публикувано11.07.21 18:05



Biosynthesis. Една от формите на телесно-ориентираната психотерапия, създадена от последователите на Вилхелм Райх. Първият неорайхиански психотерапевтичен метод, получил признание на европейската асоциация по психотерапия. Създателят му, Дейвид Боадела, наскоро навърши 90 години. В Европа, САЩ и Азия съществуват над 40 филиала на международния институт по биосинтез (IIBS).



Новагодин

Тема Re: Биосинтез [re: novagodin]  
Автор vida1929 ()
Публикувано11.07.21 21:20



Разказвала съм много пъти тука за моите две съседки майка и дъщеря, които много се карат и обиждат. Както крещят, изведнъж млъкват и аз притеснена , че може би едната е убила другата, отивам да видя какво става. Те мирясали и кротко си пият чая. Така им завиждах

Ще попитате това какво общо има с темата? Общото е, че човек когато не умее да изразява емоциите си –като мен, те се натрупват във вид на броня от сковани мускули . Като се започне около очите, около устата, врата, та чак до крайниците и така обхване цялото тяло. Така аз бях заприличала на рицар с железни доспехи. И то защо? Защото не смеех да отговарям на баща ми.. Той ми се бърка в живота, постоянно ми казва какво да правя, а аз мълча, защото ако му отговоря-той не чува, не го интересува какво казвам аз. Ако му отговоря по-свирепо, следва една негова физиономия с тъжни очи зад очилата с 8диоптъра, от която ми се свива сърцето и предпочитам да замълча. Така започна да ме боли глава още като ученичка . Прегледаха ме, изследваха ме, нищо не откриха и един ми лепна диагоноза-невроза, друг-психосоматична мигрена, а баба ми каза и ми се струва, че тя е била най-права: нищо й няма, един як лобут и да оди да работи. Мигрената обаче засилваща се, нетърпима, нечовешка продължи години. Проблемите с баща ми се задълбочаваха. Вече откровено исках да го убия. Не помня в кой момент прочетох за Телесно ориентираната психотерапия по В. Райх и с терапевт и сама в къщи биех възглавници, направо ги резпердушинвах, "удушвах" баща ми, крещях му, крещях и на себе си пред огледалото по странен начин-не издавах нито звук, само напрягах мускулите на устата и шията,сякаш крещя, блещех се и правех страшни физиономии,за да уплаша човека,който превръщаше живота ми в ад, лежах на пода и мъжът ми разтягаше краката ми.
Какви ли не още работи правих, някои от които малко странни, ще кажете, но ми помогнаха. Хареса ми, защото има по-малко говорене, в смисъл на споделяне и повече гимнастики, масажи и докосване с върха на пръстите. И енергията тръгва да тече от главата към краката.

Редактирано от vida1929 на 11.07.21 21:59.



Тема Re: Биосинтез [re: novagodin]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано11.07.21 21:33



мерси за инфото, една от формите, викаш - демек има и други ... мче аз само тва кат зачетох, ми то лелей, то тва не море, ами цел гигански окен от информация ... ще требат сигур неколко живота само да го изучиш тва, и както сигур има и още поне петшестина подобни форми, и тва само от последователите на чичко Райх (кат броим сал последователите от времето преди чичко Р. да направи сектата и бизнеса с оргонските акумулатори)

та в тази връзка, ми то ако и останалите корифеи в психотерапията си имат и те секой по петшестина терапии, създадени от последователите им, ми то къде по-напред да погледне чиляк и как да се ориентира в тези океани от какви ли не коя от коя по-екзотично звучащи терапии, щедро обещаващи де що има земни и неземни благини на доверилия им се пациент? ... или клиент?

И пак в таз връзка ми стана интересно как става тая работа с доверяването? Щот пациента (или клиента) се доверява и си разкрива най-съкровено пазените тайни, слабости и слаби места, къде е гаранцията, че терапевтът няма да се възползва от това? Щот терапевтът нищо не разкрива от себе си, само изслушва, прави каквито терапевтични неща прави, прибира парите и минава на следващия пациент ... погледнато отстрани, терапевтът има сметка терапията да се проточи безкрайно и той има предимството да знае как да обработи пациента, така че пациентът да се чувства така че ще неще, да трябва да продължава терапията чак до края на живота си (или на парите си).



Тема Re: Биосинтез [re: DarkSide]  
Автор novagodin ()
Публикувано11.07.21 22:43



Чичко Р., сектата, оргонски акумулатори... Май повтаряш реплики от друга тема. ;-) Че е море от информация, море е - не гази и нема се давиш. Никой не те кара - ни да плуваш, ни да се доверяваш. Въпрос е на избор. Като при спонсорството в АА.



ПП Терапевтът няма сметка да влачи до безкрай терапията, а да постига резултати - това е единствената реална реклама. Щото тия неща се разчуват. Клиентът не е глупак. А стресът за терапевта не е по-малък. Затова тая услуга винаги ще остава скъпа. Не е 15 минутната среща между симпотома и бялата престилка на лекаря. :-)) Всеки терапевт подлежи веднъж месечно поне на лична терапия. И си я плаща.
За тайната... Аз съм длъжен да я пазя професионално по закон. Но нито един клиент не е длъжен. Огромна разлика е.

Редактирано от novagodin на 11.07.21 23:49.



Тема Re: Биосинтез [re: vida1929]  
Автор novagodin ()
Публикувано11.07.21 23:16



Всяка несъзнателна реакция, емоционален блокаж или изпълнение на забрана се осъществява през тялото. Затова само разговорите не са достатъчни. Понякога какво ти казват е по-маловажно от това, как ти го казват. В това е заслугата на Райх, той превръща анализа "отгоре надолу" в анализ "отдолу нагоре". Тялото помни цялата драма. Думите - не.

Новагодин


Тема Re: Биосинтез [re: novagodin]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано12.07.21 00:29



Преди 2 - 3 години обсъждахме тука пикантни факти от практиката на чичко Бернаскони, и той последовател виден на същия чичко Р. , само дето бернасконското био вместо синтез, енергетика се зовеше. Намирам, че синтез звучи значително по-авторитетно от енергетика, енергетиката навява асоциация с далекопроводи, вецове и тецове, докато синтез бие на епруветки, лаборатории и бели престилки.





Тема Re: Биосинтез [re: DarkSide]  
Автор novagodin ()
Публикувано12.07.21 02:29



А, продължаваш с фразеологията на Нъки. ОК, щом ти е по мярка... :-)) Пикантерии ще намериш в живота на всеки голям аналитик. Малките са за това, да обсъждат пикантериите на Големите, до друго те не достигат. Фройд беше обявен за наркоман, Юнг за нацист - дори му гориха книгите в Израел. Райх попадна в затвора, Бернаскони също го съдиха 5 години в Италия, без да стигнат до присъда, за Адлер се говорело, че не виждал пациентите си, толкова късоглед бил. Обаче, както пише Райх: "Няма да марширувам в колона по двама и да мра за тебе, малки човече, не го заслужаваш. Марширувай си сам."



Александър Лоуен и неговата Биоенергетика в САЩ са друга бира, още по-сложна от Биосинтез. Там се доразвива концепцията за телесния и морфологичен субстрат на характерите и личността. На практика се доказва най-твърдо, че идеите на Райх работят в терапевтичната практика. Лоуен почина на 98 г. Всички неорайхиански психотерапевти в България, гещалт терапевтите, дори психодраматистите използват бионерегетика. Изполват я и актьорите в курсовете си.


Има и четвърто, и пето - например Джон Пиракос и неговата Core Energy, също райхианска клонка. Най-популярна е, имат клонове и в Гърция, и в Сърбия, но залагат на друго, към което нямам отношение.


За оргонните лаборатории, където продължават опитите, не говоря. Те са извън сферите на психологията.

Новагодин

Редактирано от novagodin на 12.07.21 02:39.



Тема Re: Биосинтез [re: novagodin]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано12.07.21 10:28



Има и шесто, леля ти Луиз Бурбо, която популяризира идеята на чичко Р. във франкофонския свят с хитовите бестселъри "петте рани от детството", "тялото говори", "слушай тялото си" и множество вариации на темата за тялото и психологическите рани от детството. Поради засиления читателски интерес в последните години взе да ги бълва на конвейер все по-нови и нови бестселъри като разпростря обхвата им и върху любовта, отслабването и прочие животрептящи проблеми на съвременността :)



Тема Re: Биосинтез [re: novagodin]  
Автор vida1929 ()
Публикувано12.07.21 13:54



В това е заслугата на Райх, той превръща анализа "отгоре надолу" в анализ "отдолу нагоре".
Как така?
Но първо да си сверим понятията


Под анализ "отгоре надолу", аз разбирам следното: Човекът въз основа на своя опит си е изградил представи и понятия. И въз основа на тях възприема всяка нова информация.
Под анализ "отдолу нагоре" е да разбирам нещата в контекста на общото. Така ли е или се обърках?
Както и да е, схванах причините за мигрената ми след дълги години на терапия и самонаблюдение и въпреки че разбирам причините, не мога да ги отстраня. Толкова надълбоко емоцииите са се врастнали в тялото-казано най-просто, а по-сложно- соматизирала съм.



Тема Re: Биосинтез [re: DarkSide]  
Автор vida1929 ()
Публикувано12.07.21 14:00



Чичковци, лелички, либоф и отслабване. Като те чете страничен наблюдател, незапознат с темата, ще му изникне много опростена, да не кажа опростачена представа. Язък, че владееш езици. Можеше да си просветител на народа, напредничав чиляк, не чиляк, който пише глупости.
Иначе -много ми допада всичко което си писал за коронавируса.
Не ми отговаряй






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.