Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:26 01.05.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Лъжата като илюзия и самоизмама  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.21 12:10



Реших да конкретизирам темата за лъжата.
В тази тема искам да разгледаме едно от проявленията на лъжата-лъжата като дълбока самозаблуда и самоизмама.
Когато човекът има страх от отхвърляне ,
когато човекът не може да намери в себе си психически сили да премине през неговата сурова действителност, и в много други ситуации
човекът е склонен да мисли и говори неистини. Той прави това, не за да измами другите. Той лъже себе си и
сам си вярва.
Ако сте наблюдавали в себе си и другите тези проявления на лъжата, дайте примери, разкажете.
Моля, пишете само по темата. Ако имате силни съпротиви към тези проявления на лъжата, ако тя силно дразни вашия морал, темата не е за вас и по-добре не пишете. Което ще значи, че вие сте високи морални същества,които никога през живота си не лъжете, свирепо разгромявате всеки лъжец и го връщате в дупката му, тъмната дупка на неговите самоизмами.
Все пак това е психоклуб и тук е мястото за всякакви примери между психичното здраве и болест.



Тема Re: Лъжата като илюзия и самоизмаманови [re: vida1929]  
Автор Quelle (непознат )
Публикувано26.04.21 12:03



Какво те е патила толкова горката лъжа не мога да разбера?

Бе как ще живееш с истината, бе?!! Нали ще се избием всичките



Тема Re: Лъжата като илюзия и самоизмаманови [re: Quelle]  
Автор vida1929 ()
Публикувано26.04.21 13:16



Ами понеже се опитвам да разбера този вид лъжа, интересна ми е.
Аз съм на принципа-като не мога да разбера нещо, не му се противопоставям, не воювам, а го изследвам. Кога, защо човек не може да живее с истината?
Дали не започва някъде в детството...



Тема Re: Лъжата като илюзия и самоизмаманови [re: vida1929]  
Автор Quelle (непознат )
Публикувано26.04.21 13:30



Е кое пък е истината? Ний сме толкоз несъвършени и възприемаме света всеки през своето си криво огледало, всички или почти всички имаме някакъв бъг. Чети популярна астрономия и ще разбереш, че всичко е относително и туй, което виждаме с несъвършените си сетива, съвсем не е истина

Голямо важно кое е истина, при положение, че само минаваме оттук за някакви си 70 години макс.

Измислиците и самозаблудите ни са единствена възможна реалност за безкрайно мъничкия и силно уязвим сапиенс. Зорът бил докато полудееш



Тема Re: Лъжата като илюзия и самоизмаманови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано26.04.21 17:07



Представи си човек, който е неразбран и отхвърлен. Той много се е надявал да срещне разбиране. Но не се е получило.
Възможно е споменът за случилото се да бъде изтласкан. Човекът не си спомня мястото на срещата, името на този, който го е отхвърлил, разговорите... Чрез изтласкването страданието от отхвърлянето може да бъде избегнато. Това е защитна реакция. Човекът разказва история за живота си, която е лъжлива, но това го спасява от болката.
Представи си, че въпреки забравата, в подсъзнанието на човека остава страхът от неразбиране и това му създава трудности в общуването. Тогава човекът ползва други защитни механизми.
Представи си как човекът попада в ситуация, която схваща като заплашителна - тя може и да не е такава. Но той може да се опита да избяга(защитен механизъм), за да се спаси от отхвърляне, унижение, излагане.
Вместо да избяга от ситуацията, човекът може да избяга в света на фантазиите, където е приет и обичан.
Фантазирането е друг защитен механизъм, който спасява Аза от тревожността и скуката, но може да създаде пропаст между него и реалността.
Има и още защитни механизми, които водят до самозаблуди и лъжливи истории. Само дето тези истории се имат за истинни.

Всъщност, пренаписването на житейската история е освобождаване от лъжливите истории, които отнемат свободата и ролите, които човек изпълнява в живота си. Това не е терапия чрез писане.



Тема Re: Лъжата като илюзия и самоизмаманови [re: Vitalite]  
Автор Quelle (непознат )
Публикувано26.04.21 18:28



пренаписването на житейската история е освобождаване от лъжливите истории, които отнемат свободата и ролите, които човек изпълнява в живота си.

Да бе да, психоложки измислици! По-добре ли ще ти стане да знаеш че си изтеглил къса клечка и си имал кофти детство и и пр. дивотии, отколкото да си фантазираш, че си принц, дето родителите му са го изоставили по прунада, но цял живот го обичат и търсят да го признаят и да му завещаят кралството?



Психологията е измислица, дори астрологията е повече наука от нея. Цялото ровичкане в боклука от детството, уж да се отървеш от него, всъщност те натиска още повече в калта.



Тема Re: Лъжата като илюзия и самоизмаманови [re: Quelle]  
Автор vida1929 ()
Публикувано26.04.21 19:06



Вие двете май казвате едно и също

Аз съм забелязала, че като разказвам нещо за себе си, в процеса на разказване го преживявам наново, виждам го в нова светлина и така се освобождавам от него. Освобождавам се от страховете, от паниката.

Като каза -принцът, аз пък се сетих за принцът и просякът. Принцът май беше щастлив като просяк, но просякът не беше щастлив като принц или нещо такова. Като бях малка, тази приказка ме объркваше.



Тема Re: Лъжата като илюзия и самоизмаманови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано26.04.21 19:07



Защо писането да не е терапия? Преживяваш катарзис и се освобождаваш .



Тема Re: Лъжата като илюзия и самоизмаманови [re: Quelle]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано26.04.21 19:10



Тц, въобще не съм фен на ровичкането в "боклука" от детството. Безсмислено занимание ми се струва.

Друга е "технологията" :))) Но все пак изисква усилие за почит и почтеност към себе си.



Тема Re: Лъжата като илюзия и самоизмаманови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано26.04.21 19:12



Може писането да носи освобождаване.

Имах предвид, че пренаписването на житейската история не се състои просто в писане на испории.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.