Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:51 15.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: nabludatell42]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано12.12.17 21:52



Човешкото описание неизбежно се основава на познатата ни вселена - в този смисъл за всяко едно такова може да се каже "едва ли се доближава до описанието на Бог".



Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: Exaybachay]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано13.12.17 16:04



Абсолютно точно. Затова се приема че най-доброто описание е апофатическото, т.е. описание на качества които Бог няма - "безначален, безкраен...несътворен, неизменяем, неизменен.. несложен, безтелесен, невидим, неосезаем, неограничен, безпределен, непознаваем"

Препратка, кратко е - "

" ( Иоан Дамаскин, "Точно изложение на православната вяра")

Редактирано от nabludatell42 на 13.12.17 16:12.



Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: bva]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано13.12.17 16:11



За душите ни - бих заложил на нематериална, каквато би трябвало да е същността на всички духовни същества като ангелите.

За сливането на човека и Бог или обожението на човека, по православния термин, има писано доста. Например

. Много интересна тема, благодаря че я повдигна

Дай ги тези лекции от Станфорд явно се позовават на небиблейски източници...



Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: nabludatell42]  
Автор bva (минаващ)
Публикувано13.12.17 17:38



Благодаря, за обожението за сега прегледах само главата озаглавена “Обожението като цел на човешкият живот“, но май ми е трудно да разбера (да си представя) "Може ли човек да стане бог по благодат?" и какво по точно значи това. Може и да е написано по долу в текста? Ще погледна по късно...

За лекцийте на Станфорд за историческата личност на Христос, ги слушах на аудио книга (на английски са) озаглавена Historical Jesus и за Iphone (Itunes) можеш да опиташ да си я свалиш примерно от тук:

. Aко не успееш ми пиши, имам я свалена като 165 MB Zip file под MP3 формат.....Трябва само да видим за някой cloud service да ти я пратя...

Поздрави, бва



Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: Exaybachay]  
Автор bva (минаващ)
Публикувано13.12.17 17:41



Да...

Поздрави, бва



Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: nabludatell42]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано14.12.17 14:40



Прочее - къде е Прокимен, знаете ли? Че искам да го попитам нещо - то и всички ще питам, но той като по- вътрешен може би ще знае повече подробности.

Става дума, един приятел ме пита дали знам откъде произхожда традицията да се съхраняват и надписват черепите на починали монаси - пък аз даже и не съм чувал за това.



Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: Exaybachay]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано15.12.17 16:53



Не зная. Бях му писал бележка преди две-три седмици, но не ми отговори... Надявам се да е добре.



Тема Връх Синай, Светите Земинови [re: bva]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано17.10.22 16:04



.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.