Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:15 22.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: bva]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано06.12.17 04:37



Mи ти явно си доста последователен в търсене на контакт с подвижници стремящи се сериозно към Бога. Но да не забравяме че доближаването ни към БОГ, макар да изисква всичките ни сили, все пак зависи основно от Божията благодат.
Този малад монах е интересна личност. Не знаех никакви подробности за него.
От все сърце ти пожелавам усех в търсенията ти.



Редактирано от Metropolis на 06.12.17 04:38.



Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: bva]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано10.12.17 21:22



О, със сигурност не е просто вътрешно изживяване, и е свързване по някакъв начин с Божията благодат (не бих я нарекъл енергийно поле, освен донякъде в смисъла на гръцкото енергия - сила,

). Но какво и как точно се случва - не мисля че грешник като мен може да тълкува... Исихазмът е дълбока тема, според някои е същността на православието.



Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: nabludatell42]  
Автор bva (минаващ)
Публикувано11.12.17 14:57



Аз също не знам, но ето на какво попаднах в търсенето си:

-

- това е документално филмче озаглавено "Какво е реалността?" (оригиналният език на филмчето е английски, но можете да си пуснете машинен превод на български отивайки на най долният ред на ютуб видеото, избираики бутончето субтитри и след това от бутончето в дясно от него (настройки) изберете машинен превод и български....). Та във филмчето се казва че разбирането на ...реалността, преполага наличието на съзнание, като дори се загатва за възможността за съществуване на "колективно/глобално съзнание?"...което ако е така, поне аз, бих свързал с някакъв вид енергийно поле..?
- - това филмче отново е озаглавено "Какво е реалността?", но пречупено през призмата на функцийте и възможностите на човешкият мозък...

Би ми било интересно да чуя и вашите коментари на информацията представена във филмчетата? Или пък да споделите друга такава .

Поздрави, бва



Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: bva]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано11.12.17 17:10



което ако е така, поне аз, бих свързал с някакъв вид енергийно поле..?
Ако разглеждаш твоето съзнание, като вид енергийно поле - да. В противен случай - не. А за повече информация, по- достъпна за западния ум - Юнг.



Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: Exaybachay]  
Автор bva (минаващ)
Публикувано11.12.17 17:42



В интерес на истината въпросът точно какво представлява..."човешкото?" съзнание също остава отворен...Карл Юнг ли имаш в предвид, сиреч

?

Поздрави, бва



Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: bva]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано12.12.17 03:33



Eдно

.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: bva]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано12.12.17 16:11



Интересно, ще ги изгледам когато имам време. Само да вметна, че енергийното поле едва ли се доближава до описанието на Бог. Според православините догмати, Бог не е част от материалната вселена - защото всичко материално е изменчиво и следователно несъвършено. Напротив, Бог твори битието на материалния свят, и както казва ап. Павел "чрез Него живеем, и се движим, и съществуваме", или както казват богословите - Божието свръх-битие е основа за нашето материално битие. Не е всепроникващо енергийно поле, подобно на електрическото

нито е Бог на Спиноза и Айнщайн...



Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: Metropolis]  
Автор bva (минаващ)
Публикувано12.12.17 18:55



Благодаря.

Поздрави, бва



Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: nabludatell42]  
Автор bva (минаващ)
Публикувано12.12.17 19:15



Мда, така така пише...А дали душата ни (каквото и да означава това...) е енергия? Или подобно на Бога е нематерялна? Ако се върнем към първият цитат от темата Йосиф Исихаст говори за сливане на Бога и човека в едно?

На скоро слушах лекций на Станфорд за историческата личност на Христос, в които според някакви източници... Христос бил казал че сам се чудел как душата е намерила дом в несъвършеното човешко тяло...?

Поздрави, бва



Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: bva]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано12.12.17 21:46



Въпросът за съзнанието винаги ще остане отворен - за щастие. Да точно К.Г. Юнг имам предвид.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.