Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:47 22.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: Как да съживим св.Църква?нови [re: Exaybachay]  
Автор Prokimen ()
Публикувано14.07.14 18:49



Не знам дали сте забелязвали, че дори и в този клуб, понякога виждаме изказвания от типа на "какъв ще го диря в този рай - там ще е пълна скука".

Клубни друже, радвам се, че имате все още вдъхновението да сте активист в този клуб! Да Ви изповядам, че и аз започвам да се боя от скуката с някои герои на нашето време



Тема Re: Как да съживим св.Църква?нови [re: Prokimen]  
Автор grg (ентусиаст)
Публикувано14.07.14 20:45



"Евангелието говори за нея"

Евангелието е само книжка. За да се отвърнат от светлината, невярващите първо трябва да я видят във вярващите, а нея я няма. Значи, няма за какво да бъдат съдени, че не вярват!

"Вие как разбирате това за загубата на силата на солта? Може ли солта да се обезсоли? "

Не може, освен ако изобщо не е била солена!


В евангелието с одобрение е описано как Апостолите са ограбвали ранната църква, "съветвайки" ги да си продават всичкият имот и да дават парите на църквата. Такова високо ниво на мошеничество днес няма дори сред сциентолозите, те ограбват "доброволно", но не им искат цялата собственост, и през ум не би им минало да наказват със смърт за отдаване на не целия имот (както във случката със Анания и Сапфира).



Тема Re: Как да съживим св.Църква?нови [re: grg]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано15.07.14 01:14



1. За да обичаш някого трябва да го познаваш.
така е - как можеш да обичаш Бога, който е непознат, ако се още не си Го намерил, как можеш да обичаш Бога, това изглежда абсурдно и то си е абсурдно. За това се гледа закона - чел съм един анекдот:

"Един учен човек попитал равина Авраам:
- Говори се, че даваш на хората някакви тайнствени билки, които били много ефикасни. Дай ми и на мен, че дано се сдобия със страх от Бога.
- Не знам да има билка за страх от Бога - казал равинът - но ако искаш, мога да ти дам една за любов към Бога.
- Това е още по- добре - възкликнал ученият - давай я насам!
- Тя се изразява в любов към ближния - отговорил равинът."

Исус добавя втората заповед не за да ни прави живота по-труден - тя не е условие, което ако не изпълняваш, ще бъдеш пратен в пъклото, а насока, практически приложим съвет, за това как да обикнеш Бога. Ако наистина иска да обича Бога, човек трябва да започне с любовта към ближния, да обича тези, които са като него, защото това е най- близкия до него досег с Бога и ги познава, може да почувства някакво усещане, като че ли си е у дома. После любовта може да продължи да се разширява, но ако не обикне ближния, никога няма и да стигне до Бога. Всичкия закон, всичката религия, всичките пророци, есенцията на духовността се градят на тези две заповеди- всъщност заповедта е една: Любов. Човек може да научи много неща в този живот, но ако не е разбрал любовта, знанието му е просто боклук, по- добре да го захвърли на бунището, да стане отново, като дете и да започне отново да обича - това е то духовния път, казано в кратце: кеф на бучки :Д чак ми е чудно какво толкова не му харесват, трябва или да си насъбрал много страхове, или да си обезчувствил себе си до степен на умопомрачение, за да страниш от духовното.

За да се отвърнат от светлината, невярващите първо трябва да я видят във вярващите, а нея я няма.
само, че нека невярващите, не се безпокоят за вярващите, а да се погрижат за себе си да видят светлината, защото няма кой друг да я види вместо тях - пък къде ще я видят не е от първостепенно значение.

Значи, няма за какво да бъдат съдени, че не вярват!
туй да ти е кахъра. :Д
Амин.



Тема Re: Как да съживим св.Църква?нови [re: Prokimen]  
Автор Дея ()
Публикувано17.07.14 21:18



Здравейте!

Искам да Ви предоставя една статия за свободното Ви време





Тема Re: Как да съживим св.Църква?нови [re: Дея]  
Автор Prokimen ()
Публикувано20.07.14 13:31



Драга Дия,

Благодаря за предоставения линк. Хвърлих повърхностен поглед и една фраза ми се наби в очите, че Църквата би трябвало да е пазителка на любовта. Ако преведем реалността за изчезналата любов и каквато и да било човещина в Църквата на езика на ап. Павел, ще се получи простичката истина, че всичкият театър е за да се чуят звънчетата на кадилницата и да се надишаме с ароматен дим.

Долових в статията нюанс за прословутата "църковна социална дейност". Кой ще я организира? - пак бедните християни за да се донапълнят банковите сметки на богатите владици.

Когато говорим за Църквата, макар тя теоретично да е една, трябва да имаме предвид, че всяка поместна или национална православна църква си има своите обичаи и своето дередже.

Гърците сякаш получаваха по едно време по паница супа от тяхната Църква. Какво е паницата супа след като тази тяхна Божествена Институция - Църква участвала с всичката си божествена благодат в мафиотското ограбване на помощите от Европейския съюз. Крадейки десетки милиони евро по един бандитско престъпен начин, Еладската църква е сякаш най-активният участник в провала на цялата им държава.

Московският и на цяла Русия Светейши господин и патриарх на тяхната Божествена Институция пък вместо да благовести благата вест, запретна ръкави и се залови с мафиотски бизнес с цигари и водка, когато Русия загива с нейните масови пиянство. Ето отново пример как Божествената Институция убива един народ, който си въобразява да е царствено свещенство. Ако на човек са му празни джобовете и няма солидни банкови сметки, може най-много да стане селски поп и да умре от глад в името на владишките бизнес далавери.



В България историята е друга. Открай време Църквата си е била варосана гробница. Ако тя не е способна да помисли за клириците си в старческа немощ, всичко друго е лъжа и измама. Дейността ще я има само ако пълни нечий владишки джоб. С други думи казано, твоето съживяване на Църквата в България ще го има, ако това носи доходи на владиците. Ако духовното възраждане не носи доходи, то ще си остане една илюзия в главите на блажените християни.

Ако следите църкованите новини в Русе, ще Ви стане пределно ясно, че патриархът митрополит е имал твърде нехристиянско обкръжение. Дявол знае какви далавери ще се разкрият от следващия патриарх след като гласовитият дядо Неофит си отиде от Софийска митрополия и трона на славните Български патриарси, които в далееееееееечното минало сияели със святост.

Щом нещата са стигнали чак дотам, че патриархът да няма чувство за отговорност, страх от Бога и срам от народа,то песента за България и нейното църковно съживяване е изпята завинаги.

Визитната картичка на Българската Църква е нейният интернетен сайт - неграмотност и частна фототрибуна. Дотук съм съгласен с "Двери" за сайта, но тамошните прехвалени богословки и пишман докторки на богословските науки са възпитанички на същия проф. Желев, който от време на време пише правдиво.

Ето защо, лично аз, приветствам идеята на Светиня му Пловдивския кириарх да създаде Духовна академия.

Никак не споделям виждането на "Двери" да оприличат идеята на дядо Николай със задаването на тъмен облак. Облакът отдавна виси над родната църковност и всичките богослови на държавните университети не струват пукнат грош. Те се подвизават в плагиатство и изобличения. Никой не написа съвременни учебни помагала за да повдигне на милиметър научното ниво.

Браво на дядо Николай!, но едно е идеята и съвсем друго нещо е реализацията на доброто желание. Ще има да си пасем още много трева докато се появи някой грамотен богослов - душепастир.

Истината е, че богословските факултети са мъртвило и не дават грамотни богослови, от каквито една жива Църква може да има нужда!

Една пловдивска птичка не може да направи национална църковна пролет.

Едва ли клубните писатели и анонимни читатели ще доживеем да видим новото поколение богослови - грамотни и благочестиви християни.

Отдавна бях писал на покойния дядо Максим, че положението в Б.П.Ц. е неспасяемо.

Ако Бог е милостив и пожелае да спаси Църквата както Вие го искате в тази тема, остава да чакаме чудото да се "поиздавят" още няколко владици

Радвам се за Вас, че сте вдигната на върха на клуба Помните ли молитвеното си желание отпреди години, че искахте и Вас да Ви вдигнат :)))

Бог чу молитвата Ви и изпълни желанието Ви. Остава и другото желание да изпълни, удавяйки някой друг владика и да видим началото на църковното спасение

Редактирано от Prokimen на 20.07.14 14:33.



Тема Re: Как да съживим св.Църква?нови [re: Lilla My]  
Автор Prokimen ()
Публикувано20.07.14 14:40



Нали Църквата има 8 певчески гласа. Остават още 6 гласа на попската веселба.

Ти докъде стигна в изучаването на световните премъдрости?



Тема Re: Как да съживим св.Църква?нови [re: Prokimen]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано20.07.14 16:04



хахахаххаха
развеселих се





Тема Re: Как да съживим св.Църква?нови [re: Prokimen]  
Автор Дея ()
Публикувано20.07.14 22:15



И аз Ви благодаря, но моля Ви, до върха на клуба не желая да стигам, а темата е важна.

Ако Вас бяха избрали за дядо Владика, как щяхте да ни съберете?
Задавам си въпросът, защо на Владиците са им нужни много пари, защо??

Днес, на празника на св.Илия, в църквата имаше повече от обичайното малцинство хора, след което отидохме на едно оброчище, посветено на св.Илия.
Някога като дете, кръстът беше захвърлен, сега от три години оброчището се поддържа, отдаваме почит.

Що се отнася до дядо Неофит, струва ми се скромен човек и с чувство за отговорност. Наскоро посети и приюта в Нови Хан.





Тема Re: Как да съживим св.Църква?нови [re: Дея]  
Автор Prokimen ()
Публикувано22.07.14 20:13



Аз не съм омаловажавал темата! Опитах се да обърна внимание на изкривения поглед, който болшинството имат към Църквата. Ако не изградим царството Божие вътре в нас, то външните храмове са нищо повече от капища, макар и в речетатива да се упоменава Бог. Бог е живот и чака от нас да отворим сърцата си за Него и да заживеем пред лицето Му в дух и истина, а не като духовни екскурзианти от този в онзи храм и манастир и да си въобразяваме, че тълпата е Църквата.

Многолюдието не е гаранция за жива Църква и не се вгражда в рамките на християнската есхатология. Ориентир за всичко църковно трябва да е погледът и мисълта ни, прокарани през иглените уши на есхатологията!



Тема Re: Как да съживим св.Църква?нови [re: Дея]  
Автор Дея ()
Публикувано22.07.14 20:45



За мен е удоволствие да Ви чета и колкото повече Ви чета, толкова повече жадувам за познания, толкова повече търся правилните начини за ориентир в така и нелекия път към Бога.

Редактирано от Дея на 22.07.14 20:45.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.