Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:31 30.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема "Да виждаш Бога както е"нови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано22.11.11 14:08



Ами ето, че се хващаш на въдицата - понеже разсъждаваме от умността на теоретичната ни псевдоначетеност, но не и от праксиса на духовните си преживявания, които са низки и мерзки. За това и не можем да схванем основното и главното: че бъдещето - не за всички и не за такива като нас, а само за някои - започва още тук и сега. Онова "тогава" важи за нас, грешните, но не и за обожените Богосъзерцатели, кеито имат в себе си Бога още отсега и които по подобие на св. Игнатий могат да се нарекат богоносци.

"Да виждаш Бога както е" - това е точният превод от оригинала.

А точният превод на 1Иоан 3:2 не е "ще Го видим както си е", а "ще Го виждаме както е". Тоест, това е процес, а не еднократен акт.

Това Богосъзерцателно Богопознание ако за такива като нас е недостижимо, то за някои е напълно възможно и достижимо още тук и сега, както малко по-нататък и пояснява св. Иоан Богослов:

[3:6] Всякой, който пребъдва в Него, не съгрешава; всякой, който съгрешава, не Го е видял, нито Го е познал.

Бог е Светлина и Богоозарените пребъдват още тук в Нея, както казва и Апостол Павел:

[2Кор., 4:6] Бог, Който някога заповяда да изгрее светлина от тъмнината, Той Същият озари сърцата ни, за да бъде светло познанието на славата Божия, проявена в лицето на Иисуса Христа.

[От Иоан свето евангелие 11:9-10]Който ходи дене, не се препъва, защото вижда светлината на тоя свят; а който ходи нощя, препъва се, защото светлината не е в него.

Работата е там, че ако ние не можем още отсега да влизаме в бъдещия век, то защо се опитваме да пречим на онези, които са удостоявани да познават Бога още тук и сега.

Парусията (Второто пришествие) започва в думите на светиите и ето защо св. Симеон Нови Богослов може да напише: “За тези, които са станали чада на светлината и синове на идващия ден, за тези, които винаги ходят в светлина, никога не ще дойде денят Господен, защото те вече са с Бога и в Бога”. Техният град няма нужда ни от слънце, ни от месечина, за да светят в него, понеже Божията слава го е осветила и светило му е Агнецът” (Откр. 21:23).

"Аз треперя и се радвам, ставам безгласен затова, че Творецът на света ме е посетил, мене, грешния човек."

Ела, Ти, истинска Светлина

Св. Симеон Нови Богослов

Ела, Ти, истинска Светлина. Ела, вечен живот. Ела съкровена Тайна. Ела безименно Съкровище. Ела неизречено Нещо. Ела Лице непостижимо. Ела непрестанна Радост. Ела не залязваща Светлина. Ела истинска Надежда на всички, които искат да се спасят. Ела на лежащите ставане. Ела Възкресение на мъртвите. Ела, Могъщи, Който всичко винаги правиш, преобразяваш и изменяш с едно желание. Ела, невидими, съвършено недосегаеми и неосезаеми. Ела, Ти, Който всякога пребиваваш неподвижно и ежечасно целият се предвижваш и идваш при нас лежащите в ада – Ти, Който пребиваваш по-горе от небесата. Ела, превъжделено, постоянно провъзгласяно Име - за нас е съвършено невъзможно да кажем или да узнаем какво именно Си Ти, и от какъв род си. Ела вечна Радост. Ела неувяхващ Венец. Ела Порфира на Великия Бог и Цар. Ела, кристаловиден и украсен със скъпоценни камъни Пояс. Ела , непристъпно Подножие. Ела, царска Багреница и наистина самовластна Десница. Ела, Ти, Който си възлюбил и обичаш моята нещастна душа. Ела, Ти Сам при самия защото като виждаш, аз съм сам. Ела, Ти, Самият, който създаде в мен желание, за да те желая съвършено непристъпни. Ела, мое Дихание и Живот. Ела, Утешение на смирената ми душа. Ела, Радост и Слава и непрестанна моя Утеха. Благодаря Ти, че т Си Съществуващият над всички Бог, Който Си станал един дух с мен, неслитно, неизменно, неизменяемо и си станал за мен всичко: неизречено Ястие, доставящо съвършени дарове и преизливащо се в устата на моята душа, и обилно течащ Източник на моето сърце в блестящо одеяние, и попаляш демоните, с очищение ме очистваш с непрестанни и свети сълзи, които твоето присъствие дарува на тези, към които Ти идваш. Благодаря Ти, че Ти Си станал за мен Ден, Който няма вечер и незалязващо слънце – ти , Който няма къде да се укриеш и всичко заедно изпълняш със Своята слава. Защото Ти никога от никого не Си се скривал, но ние , неискайки да дойдем при Тебе, сами се скриваме от Теб. Да, и къде ще Се скриеш Ти, Който нямаш никакво място за Твоя почивка? Или за какво Ти би Се скрил, Ти, Който не Се отвращаваш и не се гнусиш от никого?

И така, всели Се в мен сега, владико, и обитавай и пребивавай в мен – твоя раб, Блаже, неразделно и неотделимо до смъртта , за да се намирам и аз в моя изход и след него в Теб, Благи, и да съцарствам с Тебе Бога, Който е над всички. Остани, Владико, и не ме оставяй сам, за да не би да ме погълнат моите врагове, които винаги искат да погълнат моята душа, та като дойдат и те намерят пребиваващ в мен, напълно да избягат и да не се укрепят срещу мен, като видят тебе, най-Силния от всички, да се покоиш вътре, в дома на смирената ми душа. О, Владико, как Си си спомнил за мен, когато бях в света и когото не те познавах, , сам Си ме избрал, отделил си ме от света и си ме поставил пред лицето на Твоята слава, така и сега чрез Твоето обитаване в мен съхрани ме винаги да стоя вътре и неподвижен, за да те съзерцавам непрекъснато и да живея аз, умрелият и да имам Тебе, аз винаги бедния да бъда по-богат от всички царе и ядейки, и пиейки Тебе и ежечасно да се обличам в Теб, сега и в бъдеще да се наслаждавам с неизречими блага. Защото Ти Си всяко Благо и всяка Утеха и на тебе подобава слава на светата и единосъщна и животворяща Троица – в Отец и Син и Светия Дух почитана, познаваема, покланяема и на Която всички верни служат сега и винаги и во веки веков. Амин


Ако горните цитати бяха от арх. А. Сахаров, без съмнение щяхте да го обвините в прелест.


Редактирано от Ежко на 22.11.11 14:11.



Тема Re: Това е бъдещият век, приятелюнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано22.11.11 14:18



Ами за да ви предпазя, да не правите опити да се отдавате на Богосъзерцание, да не би да познаете Бога и да се обожите още отсега.




Редактирано от Ежко на 22.11.11 14:19.



Тема Re: "Да виждаш Бога както е"нови [re: Ежко]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано22.11.11 14:20



Бог да помага да стигнеш скоро до степента на Св Симеон Нови Богослов, за която уверено обясняваш и от която явно те делят милиметри. Като видиш Бога, помоли Му се и за нас. Има там, кажи, едни... Помоли се и за тия дверски светила в областта на обожението, дето пак ги цитираш, без да ги назоваваш.

Редактирано от Пpaвocлaвeн ckoт на 22.11.11 14:26.



Тема ПС Цитатите на Сахаровнови [re: Ежко]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано22.11.11 14:38



Ако горните цитати бяха от арх. А. Сахаров, без съмнение щяхте да го обвините в прелест.

Ако бяха, ама не са.

Ако беше прочел поне бегло прословутите книги, които защитаваш напосоки, щеше да видиш огромната разлика между химните на св Симеон (които са богословие в поезия) и Сахаров с неговите "извънпространствени бездни", "безлики абсолюти", "вибриращи светлини", "космически енергии които пречат на молитвата" (!), нужда от пълен мрак за да се моли, с неговото Имебожничество и т.н. Да се занимават с тия видения неоисихастите, съзерцателите на Таворската светлина, които изглежда са множество по сайтовете.

А обикновените вярващи да си препрочетем "Болна и здрава мистика", да си държим правилцето, да се изповядваме и причащаваме и да следваме св. Амвросий Оптински, който лаконично казва: "Не се стреми да видиш нещо, докато се молиш, иначе ще видиш...с рога!"

Редактирано от Пpaвocлaвeн ckoт на 22.11.11 15:32.



Тема "Осъждането пък е поради това. . ."нови [re: Ежко]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано22.11.11 14:48



[1Пе., 2:9] Но вие сте род избран, царствено свещенство, народ свет, люде придобити, за да възвестите съвършенствата на Оногова, Който ви е призовал от тъмнина в чудната Своя светлина;

От Йоана свето Евангелие


[1:4] В Него имаше живот, и животът беше светлината на човеците.
[1:5] И светлината в мрака свети, и мракът я не обзе.

[1:9] Съществуваше истинската светлина, която просветява всеки човек, идващ на света.
[1:10] В света беше, и светът чрез Него стана, но светът Го не позна.
[1:11] Дойде у Своите Си, и Своите Го не приеха.
[1:12] А на всички ония, които Го приеха, - на вярващите в Неговото име, - даде възможност да станат чеда Божии;
[1:13] те не от кръв, ни от похот плътска, нито от похот мъжка, а от Бога се родиха.


[3:19] Осъждането пък е поради това, че светлината дойде на света, но човеците обикнаха повече мрака, нежели светлината, понеже делата им бяха лоши.
[3:20] Защото всякой, който прави зло, мрази светлината и не отива към светлина, за да не бъдат изобличени делата му, понеже са лоши.
[3:21] А тоя, който постъпва по истината, отива към светлината, за да станат делата му явни, понеже са по Бога извършени.



Из Първото съборно послание на св. ап. Йоан Богослов

[1:5] И благовестието, което чухме от Него и ви възвестяваме, е това, че Бог е светлина, и в Него няма никаква тъмнина.
[1:6] Ако кажем, че имаме общение с Него, а ходим в тъмнината, ние лъжем и не постъпваме по истината;
[1:7] ако ли ходим в светлината, както и Той е в светлината, имаме общение един с други, и кръвта на Иисуса Христа, Неговия Син, ни очистя от всеки грях.




Тема Re: "Да виждаш Бога както е"нови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано22.11.11 14:57



"Бог да помага да стигнеш скоро до степента на Св Симеон Нови Богослов за която уверено обясняваш и от която явно те делят милиметри."

Мен не ме мисли. По-скоро се замисли за себе си, ако в неуместния си сърказъм да не би напразно да изговаряш всесвятото Име.




Тема Последният ми постинг по темата.нови [re: Ежко]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано22.11.11 15:08



какво има да те мисля, ти си Воинът на Светлината срещу тъмните скотове като мене. Пейстни още десетина цитата от Словото, в които се споменава думата "светлина". Така ще докажеш окончателно, че архимандрит Софрони като го изнасяли като дете на ръце от храма, виждал Таворската светлина и съзерцавал Бога "лице в лице":

"Живого Бога я познал с самого раннего детства. Бывали случаи, по выходе, вернее сказать — выносимый на руках из храма, я видел город, который был для меня всем миром, освещенным двумя родами света. Солнечный свет не мешал ощущать присутствие иного Света. Воспоминание о нем связывается с тихой радостью, наполнявшей тогда мою душу. Из моей памяти выпали едва ли не все события этого периода, но Света сего я не забыл...



Значи дори и 4-5 години не е имал, щом на ръце го изнасяли, на 2-3 годинки и вече познал Живия Бог в Таворските Му енергии. Е - който иска да вярва на това, да вярва, който чул - чул, който разбрал - разбрал. Повече няма да ме съблазниш да обсъждам тия смущаващи изказвания.

Редактирано от Пpaвocлaвeн ckoт на 22.11.11 15:15.



Тема Re: ПС Цитатите на Сахаровнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано22.11.11 15:14



Работата е там, че вие се имате за виждащи. А аз предпочитам да не хуля онова, което не само че не познавам, но и нямам и опитност. Не защитавам личност, а принципно това, че неслучайно св. пророк Моисей е наречен Боговидец, че неслучайно св. Игнатий - Богоносец, че неслучайно, когато преди Бог да се всели в сърцата на Апостолите на Петдесятница те виждат сиянието на огън, подобен на огнени езици, че Бог е Светлина, Която в мрака свети и мракът не може да я обземе, че никой, като запали светило, не го захлупва със съд, нито го туря под одър, а го туря на Светилник, за да виждат Светлината ония, които влизат, че чистите по сърце могат да видят Бога, както и Сам Бог откровява:

[Мат., 5:8] Блажени чистите по сърце, защото те ще видят Бога.


Редактирано от Ежко на 22.11.11 15:25.



Тема "нима никога не сте чели:"нови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано22.11.11 15:24



Значи не допускаш, че едно 3 годишно сърце може да бъде осенено свисше по чуден начин - нещо по-вече - съблазнява те.



[21:15] А първосвещениците и книжниците, като видяха чудесата, що Той стори, и децата, които викаха в храма и думаха: осана Сину Давидову! възнегодуваха
[21:16] и Му рекоха: чуваш ли, какво казват те? А Иисус им отговори: да! нима никога не сте чели: "из устата на младенци и кърмачета Ти си стъкмил похвала"?




В отговор на:

Значи дори и 4-5 години не е имал, щом на ръце го изнасяли, на 2-3 годинки и вече познал Живия Бог в Таворските Му енергии. Е - който иска да вярва на това, да вярва, който чул - чул, който разбрал - разбрал. Повече няма да ме съблазниш да обсъждам тия смущаващи изказвания







Тема Re: Това е бъдещият век, приятелюнови [re: Ежко]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано22.11.11 17:13



Ежко, тук ни изгуби.

Последно ти си против Богосъзерцанието на Силуан, така ли.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.