Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:41 27.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Христос Воскресе!нови [re: isihia]  
Автор Yuppi (phd mhd ahd)
Публикувано30.04.11 23:03



Мерси, това някак е по-приемливо за мен, ако Богът не е просто една личност, ами може да се яви в различни личности ("Лица /Ипостаси/" - множ. ч-ло). За мен всеки човек има собствена психика и някак по-естествено е Бог да има повече представяния за пред по-голямото разнообразие от хорски типажи. Т.е. да не изисква някакво изкуствено напасване от човека, освен разбира се това по пътя на доброто и вярата.

Редактирано от Yuppi на 01.05.11 00:47.



Тема Re: Христос Воскресе!нови [re: Eжko_]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано30.04.11 23:39



Не ме разбра. Сатаната сам се е наричал Аллах, когато е говорил на Мохамед.
Това обяснява всичко - тяхната изкривена религия. Затова техния Аллах не е Бог.



Тема Re: Христос Воскресе!нови [re: Naki]  
Автор фмлМодератор (щастливец)
Публикувано01.05.11 00:08



Днес няма разлика в произношението. На времето може да е имало, но за това е компетентен Глишев

То разлика е било по времето на носовките и юсовките, когато се четяло: Прежде убо словене не имеяхон кънигъ, но чртаами и резаами читааху и гадааху погани сонще..

Ако държите на новобългарски да поздравите, трябеа да кажете "Христос възръсна!" - отогоаря се "Наистина възкръсна!" Този поздрав вместо "Добър ден" и пр православните употребяваме до Възнесение.
А на славянски ще е "Христос воскресе - Воистину воскресе". На гръцки по-мелодично Христос анести - Алитос анести. На арабски Ал-Масиху каам! Хаккану каам и р и пр.

Избави мя от клеветы человеческия, и сохраню заповеди Твоя

Тема Re: Христос Воскресе!нови [re: Yuppi]  
Автор фмлМодератор (щастливец)
Публикувано01.05.11 00:10



Юпи, шегуваш ли се до тука, или произвеждаш психотична продукция?

Избави мя от клеветы человеческия, и сохраню заповеди Твоя

Редактирано от фмл на 01.05.11 00:11.



Тема Re: Христос Воскресе!нови [re: фмл]  
Автор Yuppi (phd mhd ahd)
Публикувано01.05.11 00:31



Не, напротив, въпросите се появяват при опит за схващане, и то не повърхностно. Иначе наистина може да има разминаване в значението на някои думи, но аз разбрах казуса сравнително ясно за мен.

Редактирано от Yuppi на 01.05.11 00:38.



Тема Re: Христос Воскресе!нови [re: Yuppi]  
Автор isihia (старо куче)
Публикувано01.05.11 01:33



чети св. отци, те се изразяват доста по-добре.



Тема Re: Христос Воскресе!нови [re: Tимoтeй]  
Автор isihia (старо куче)
Публикувано01.05.11 01:44



Разбра те добре, но тук има друг аспект - "Аллах" означава Бог /исляма е монотеистична вяра/, а не че непременно Бог е говорил на Мохамед. То и няма как да му говори. Христос влезе на магаре в Йерусалим с мир и любов, а Мохамед на кон и със сабя.
Има една малка подробност - Мохамед би могъл да стане християнин:
"През 575 година Сасанидското царство се притича на помощ на Мека и спасява града от нападение на Царство Аксум, водено от своя християнски лидер Абраха. Арабските племена помолили персийския крал Хосров I Ануширван за помощ и той пристигнал в Мека с пехота и флота от кораби. Персийската намеса попречили на християнството да се разпространи в региона на Мека и Мохамед, който тогава бил на 6 години, и съгражданите му „не израснали под кръста“...





Тема Re: Христос Воскресе!нови [re: isihia]  
Автор Yuppi (phd mhd ahd)
Публикувано01.05.11 01:46



Хареса ми твоето разясняване. Едва ли човешката връзка е излишна.



Тема Re: Христос Воскресе!нови [re: isihia]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано01.05.11 10:46



Ако намекът ти е, че вярвам в един измислен мой си Христос, то може да се окаже, че не е съвсем така.

Пожеланието ми към Сисилиа е малко по-дълбочко.

Пожелавам и всъщност истинска вяра, която е Светия Дух, Който ще направи възкресението на Христос все едно, че е станало пред очите и. Това на свой ред докарва умиране с Христос и възкръсване за живот с него. Има стойност само ако това остане така за нея през целия и живот, а като резултат това и гарантира и възкресение сред праведните в края на времената.

Ако съм станал неудобен, а аз знам, че съм такъв с оглед изобличенията на отстъпленията от Класическото Византийско православие, то нЕма как да се променят нещата. Аз съм си такъв.

А кой в какъв Христос е вярвал, ще се разбере, когато всички застанем пред него.

И да не намерим много Мехмедовци с техния Аллах Акбар, за по-добротолюбиви и благочестиви от нас на този съд.





Тема Re: Христос Воскресе!нови [re: oldfrog]  
Автор _Sisilia ()
Публикувано01.05.11 14:12





Скъпи oldfrog,
благодаря ти за хубавото пожелание!

Нека с Възкресението Христово и ние възкръснем духовно, душите и очите ни се отворят за Истината, нека не отслабва вярата ни и през времето, което ни е дадено от Бога се научив да ценим важните неща в живота - семейството, човешкото общуване и красотата на природата.


Христос воскресе!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.