Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:54 12.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпо  
Автор Prokimen ()
Публикувано24.10.09 13:04



- колкото и странно да звучи заглавието - твърдение, лично аз не съм изненадан от позицията на автора.

От чисто етични съображения ще се въздържа от коментар по интервюто, което е безспорен опит да се обработи българското съзнание за налагане на икуменическите безпринципни принципи.

По - страшно и зловещо звучи протестът на цариградския патриарх Вартоломей, отправен към главата на Еладската православна църква. Да се надяваме, че двата православни портали - умереният на Пламен Сивов и прогръцкият с византийско коварство ще публикуват текста на български език, а претенциозните богослови ще си направят труд да направят подобаващ коментар в светлината на православната догматика и канонично право.





Вселенский Патриарх Варфоломей направил архиепископу Афинскому письмо, в котором он решительно протестует против , подписанного группой мирян и клириков, а также несколькими иерархами Элладской Православной Церкви, сообщает .



"Это "Исповедание" утверждает, что все те, кто общается с инославными и молится вместе с ними, автоматически ставят себя вне Церкви. Это означает, что все патриархи и другие главы православных Церквей, вместе с их Святыми синодами как участники подобных общений и диалогов, автоматически поставили себя вне Церкви! Те, кто подписали "Исповедание", таким образом объявили всех нас находящимися вне Церкви, то есть раскольниками, и тогда удивляет, почему они до сих пор не прервали общение с нами, поскольку мы, по их мнению, находимся "вне Церкви", - пишет в своем письме глава Вселенской патриархии.

Патриарх Варфоломей также утверждает, что "все Православные Церкви приняли решения об общении с инославными" и, соответственно, все те, кто критикует это, выступают против "всеправославного решения". Комментируя это заявление Вселенского Патриарха, издатели "Orthodox Outlet for Dogmatic Enquiries" приводят одиннадцать примеров канонических нарушений, допущенных Вселенским Патриархом и официальным православием за последние годы, таких, как совместные моления с Папой Римским или исповедание папского примата из стен патриаршего собора.

Как можно говорить о "всеправославных решениях", когда Всеправославного собора не было уже много веков, задаются вопросом авторы "Исповедания веры". Они заявляют, что не отказываются от диалога и инославными, однако хотят, чтобы он проходил в рамках православной традиции. Авторы напоминают Патриарху Варфоломею, что 6 автокефальных Православных Церквей (Иерусалимская, Сербская, Болгарская, Грузинская, Элладская и Церковь Чехии и Словакии) не подписали "Баламандские соглашения" от 1993 года, где речь шла об общении с католиками, как совершенно неприемлемые с православной точки зрения.

Авторы "Исповедания веры" выражают свое огорчение тем, что Вселенский Патриарх, который является инициатором межконфессионального диалога, отказывается от диалога с чадами своей собственной Церкви. Однако они намерены "остаться членами своей Церкви, что бы ни случилось".


Главата пък на Кипърската църква или Архиепископът на Нова Юстиниана и цял Кипър - Архиепископ Хризостом Втори стига още по-далече. Осъждайки участниците , Кириархът на Кипърската църква наричай антиикуменистите "душевноболни", което научаваме от .

Редактирано от Prokimen на 24.10.09 13:06.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Prokimen]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано24.10.09 13:14



Прокимен, има ли откъде да се извади нещо като нагледен списък с онези наши и чужди православни йерарси, които съответно са "за" и "против" близостта с католиците?
Имам и още един въпрос: "икуменизъм" се нарича католическият стремеж към сближаване между всякакви вярващи, а не само между католици и православни, нали? Докато нашите "съгласни" йерарси са готови само на сближаване с католици?

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: glishev]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано24.10.09 15:30



Екуменизъм или икуменизъм е движение за сливане в едно на всички християнски църкви.
Терминът "екуменизъм" е измислен и въведен в употреба от председателя на ИМКА (Международна младежка християнска организация), видният масонски водач Джон Мот, на конгреса на „Международния мисионерски съвет“, свикан през 1910 г. в Единбург.

Друга версия е че екуменизмът е католическа инициатива, водеща своето начало от Втори Ватикански събор . Идеята е обединението на всички Християнски църкви в една всемирна религиозна общност , прераснала също и в Обединение на всички религии и религиозни хора в името на мира и безопасността на човечеството и новият световен ред. Екуменизмът се възприема от поддръжниците си като едно по-модерно тълкувание на християнството в контекста на модерните светски виждания.
------------------------------------------------------------------------------

ТОВА излезе от Гугъл.
И за най-неразбиращите е ясно, че икуменизмът подготвя базата на "църквата" на Антихриста.





Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Tимoтeй]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано24.10.09 16:18



Проблемът не е обединението на църквите, а на християните.

Защото все пак Иисус Христос е един единствен и общ за всички.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Aлekc]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано24.10.09 17:36



Дори и християните не могат да се обединят, защото не се отказват от ересите си, а да се обединят всички църкви в Една, това не вярвам да го видя, докато съм жив!

Или дано да съм на смъртно легло, когато това стане!



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Tимoтeй]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано24.10.09 19:15



Християните могат да се обединят само в името на Иисус Христос, на любовта към Бога и към ближния, а не чрез обсъждане на догматичните различия помежду им.

По-точно от тях се иска преди всичко да искат искрено да се обединят. Останалото не е в тяхна власт, а единствено във властта на Светия Дух.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Aлekc]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано24.10.09 21:07



Точно Светият Дух е казал да не се молим с еретични християни. Как ще се обединим като не можем да се молим заедно? Това е АБСУРД!



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Tимoтeй]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано24.10.09 21:28



На кого го е казал?





Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Prokimen]  
Автор Prokimen ()
Публикувано24.10.09 21:28





Ватикан, 23 октября 2009, Zenit - Agnuz - "Мы должны как можно раньше достичь единства, чтобы, наконец, совершать Евхаристию вместе. Народ не понимает наших разделений", - сказал болгарский православный епископ Тихон Папе (на фото), принятый Понтификом по окончании общей аудиенции в среду 21 октября на площади святого Петра в Ватикане. Владыка Тихон заявил, что не пожалеет усилий ради того, чтобы содействовать как можно более скорому восстановлению общения между католиками и православными. Как сообщает L'Osservatore Romano, для Тихона, стоящего во главе епархии центральной и восточной Европы Болгарского Патриархата, "конечно, важен богословский диалог, который ведется в эти дни на Кипре, но не следует бояться говорить о том, что необходимо как можно раньше достичь способа совершать Евхаристию вместе". "Католик не станет православным, и наоборот, но к алтарю мы должны подходит вместе". Тихон сказал Святейшему Отцу, что "это желание возникло в ходе работы ассамблеи" его епархии, проходящей в Риме, в которой принимают участие все священники и по два делегата от каждого православного прихода Болгарии. "Мы пришли к Папе, - подчеркнул православный иерарх, - чтобы сказать ему о нашем желании единства, а также потому, что он является Епископом Рима, города, принимающего нашу ассамблею".

Перевод: Католическая информационная служба Agnuz (София Халходжаева)






Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Tимoтeй]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано24.10.09 21:47



Ами след като ги докосне Светия дух, те ще се отърсят от еретичните си заблуждения.

Защото, казано е:

Блажени чистите по сърце, защото те ще видят Бога.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Aлekc]  
Автор Kossoman ()
Публикувано24.10.09 22:06



Доколкото във всяка от християнските деноминации водеща сила е требничеството, обединение скоро не се очертава. Никой не ще баницата да се дели на повече дялове.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Kossoman]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано24.10.09 22:12



В момента най-сочната баница е западноевропейската, така че...

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Aлekc]  
Автор Kossoman ()
Публикувано24.10.09 22:19



Ама и най-опитните баничари са там...



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Aлekc]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано24.10.09 23:03



Хиляда години не са докоснати от Светия Дух, още хиляда ли да чакаме?



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Kaлoмaин]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано24.10.09 23:07



На светите отци епископи от Вселенските събори, наследници на Апостолите. "Угодно бе нам и на Светия Дух".



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Kossoman]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано24.10.09 23:10



Тук познахте - земни интереси са зад този прословут икуменизъм. Духовните хора изобщо не го искат. На тях не им трябва - трябва им Небето! А Там се стига с послушание на Бог и Църква.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Tимoтeй]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано24.10.09 23:26



Чакай, чакай! Не съди за хората днес по техните предшественици. Грехота е!

Всеки човек отговаря пред Бога лично и се спасява лично.

КОЛЕКТИВНО СПАСЕНИЕ НЯМА И НИКОГА НЕ Е ИМАЛО!

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Aлekc]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано25.10.09 13:33



Католиците следват своите водачи, папи и кардинали.
1000 години нито папите, нито кардиналите, нито пасомите са осенени от Светия Дух!!

С изключение на няколко десетки или стотици, станали православни.
Това е истината. Светият Дух осенява чистите сърца. Къде чисти сърца днес?

Няма колективно спасение, но членовете на Църквата Христова имат голямо предимство пред целия свят!



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Tимoтeй]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано25.10.09 13:38



Който има голямо предимство, обаче носи и много по-голяма отговорност за спасението и на останалите!

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Tимoтeй]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано25.10.09 14:23



Ти какво мислиш за св. Франциск например?



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: xenox]  
Автор Sisilia ()
Публикувано25.10.09 14:26



Аз искам да попитам за св.Силвестър, папа Римски. Защо "папа"?



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Sisilia]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано25.10.09 14:35



Защо ли? Ами чети:



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Aлekc]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано25.10.09 14:58



Прав си донякъде. Защо?
Защото ние имаме ОБРАЗЦИ, които да следваме от тия 2000 г. Църква и тези образци ни учат как да се спасяваме и как да не гледаме големите лични грехове на свещеника.

Такива огромни образци никъде няма по света.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: xenox]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано25.10.09 15:01



Може да се спаси по Божия милост. Нали помниш как една монахиня видяла на сън Франциск, който и казал, че правиланата вяра на стареца до него, св. Серафим Саровски е най-добра и правилна.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Prokimen]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано25.10.09 15:10



Българският епископ казва, че крайният резултат от сближението е обща евхаристия. Как да го разбираме това, освен като съзнателно отстъпление на БПЦ от църковните Правила.

Пяната на остъпление излиза на повърхността и се вижда от всички.

Които имат очи.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Tимoтeй]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано25.10.09 17:16



Аха, ясно, стоплих, католиците, явили се насън на православен, може да се спасят. Започвам усилено да сънувам католички с цел спасението им :) (Само жената да не разбере защо се усмихвам насън).

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Tимoтeй]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано25.10.09 17:16



А в правилата на клуба пише да не се хули Църквата... Българската такава.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: glishevнови [re: glishev]  
Автор AGLER ()
Публикувано25.10.09 18:29



(Само жената да не разбере защо се усмихвам насън).



Само да не започнеш да се чудиш защо и
жена ти се усмихна на сън!



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: glishev]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано25.10.09 23:47



Истинската Църква - никога!
Но еретичните настроения и желания за земни облаги - винаги трябва да ги изобличаваме. Иначе ще имаме грях! Ако мълчим.

Нека да дойдат и да ме убият. Тогава няма да говоря нищо...



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: glishev]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано25.10.09 23:51



Не си чел явно. Тя е католичка и монахиня и се моли. Вижда нейния човек и непознат старец и католишкия светия й казва, че истината е при този старец, а не при него.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Tимoтeй]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано26.10.09 08:12



Прав си, не съм прочел.

Обаче се получава много странно положение. Католическата монахиня вижда насън двама светци, единият от които й сочи другия за пример. Щом двамата са заедно, значи и свети Франциск е спасен - по милост, както казваш. Кога се е спасил? Нямаме данни на смъртния си одър да е станал православен, а в Чистилище не вярваме.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Tимoтeй]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано26.10.09 08:16



Никой няма да те убие. Днес единственият шанс за мъченичество е да идеш в Ирак...

Тимотее, аз съм убеден, че православната Църква у нас е Българската патриаршия. Следователно тя като такава не бива да бъде хулена. Пък и наистина го пише в правилата на клуба, така че бих трил всякакви неща по адрес на самата институция (защото тя е и институция) и нейната история.
Ти сега казваш, че ересите и грешките на отделни нейни представители трябва да се посочват. Съгласен съм. Тогава защо, аджеба, преди се ядосваше, когато тук критикувахме митрополит Николай и неговите очевидни странности?

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: glishev]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано26.10.09 09:49



Нека не забравяме, че никой в България не би трябвало да е ненаказуем и над закона - нито депутат, нито министър, нито митрополит.

В края на краищата той си остава винаги редови гражданин на тази държава и ако например прелъсти непълнолетно момиче или момче, трябва да бъде съден по общия ред, без значение какво мнение има за самия себе си.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: glishev]  
Автор Prokimen ()
Публикувано26.10.09 10:21





В отговор на:

... има ли откъде да се извади нещо като нагледен списък с онези наши и чужди православни йерарси, които съответно са "за" и "против" близостта с католиците?

Имам и още един въпрос: "икуменизъм" се нарича католическият стремеж към сближаване между всякакви вярващи, а не само между католици и православни, нали? Докато нашите "съгласни" йерарси са готови само на сближаване с католици?






По първия въпрос, струва ми се, че е твърде да се отговори. Ситуацията се мени едва ли не всеки ден. Доскоро се смяташе, че най-консервативният между православните глави е починалият Иерусалимски патриарх Диодор. На едно съвещание на главите на православните църкви в Истанбул, когато Вартоломей изиска от всички да приложат най-строги мерки срещу православните ревнители на друвното благочестие, наричани пежоративно в България "зилоти", само патриарх Диодор се осмели да рече, че се прегръщат с еретиците, а се съвещават да се борят срещу своите си.

Тази смелост да възрази на православния папа му струваше твърде скъпо. Бяхме свидетели на безпрецедентна наглост и овчедушие на главите овни. Вартоломей, потъпквайки всякакви канони и благоприличие, запрети Иерусалимския патриарх. Никой не възрази.

Моля, не приемайте тези ми сказания като отплескване от въпроса Ви. Това е своеобразна светлина за съвременната катастрофална безпринципност "страха ради юдейскаго", както се казва в Евангелието.

Колкото и скандален да беше случаят с Иерусалимския патриарх Диодор, той си понесе санкцията, защото гръцкото правителство, което финансира гръцките Цариградски, Александрийски и Иерусалимски патриарси, се подчини на Вартоломеевия каприз.

Дори Московската патриаршия, която беше прекратила евхаристийното си общение с Истанбул, не се възпротиви на каноническия абсурд и опасен прецедент.

На фона на тази жалка картина, остава да медитираме какви ще да са задкулисните сили които решават какво да мислят и правят поместните православни църкви.

Имахме неотдавна друг случай с епископ Диомид от Московската патриаршия. Той изтъкна най-основателно каноничните нарушения, свързани и обвързани с икуменизма, но единствено архиепископ Иполит прояви смелост да изрази публично своята солидарност. Последва санкия - запрещение в служение.

Възможно е мнозина да негодуват в себе си, но се боят да останат без заплати.

ПАРАТА ПРАВИ БОРБАТА

Струва ми се, че в България биха проявили строгост единствено патриаршеските митрополити Натанаил и Николай.

Църковните води са твърде мътни за да се види дъното.

Отците Серафим Алексиев и Сергий Язаджиев споменават в тяхната книга за



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Prokimen]  
Автор Prokimen ()
Публикувано26.10.09 10:34





Колкото до втория Ви въпрос, брат Тимотей е отговорил възможно най-лаконично и твърде ясно.

Много правилно сте поставили въпроса си, който изглежда погрешен, както и много вярно е отговорил брат Тимотей.

Инициативата идва от протестантите и отначало римо-католическата църква, смятаща се за единствената църква Христова, показвала видимо крайна критичност към икуменизма.

Спомням си, архимандрит Сергий Язаджиев всякога подчертаваше с присъщата си огненост, че задкулисно римо-католиците дърпат конците на икуменизма и подготвят момента когато всичко бъде готово за да се признае главенството на папата.

Преди зо години тези приказки на архимандрит Сергий можеха да изглеждат като "тиха лудост". Ето че доживяхме до тайните споразумения в Равена и от този момент т.н. "световно православие", подразбиращо т.н. "канонични" юрисдикции или официално признати поместни църкви, се е забързало с главозамайващо темпо към явно ОБЕДИНЕНИЕ с Ватикана.

Приказките на патриаршеския епископ Тихон са безспорно и очевадно доказателство. Очевадно доказателство е и мълчанието на патриаршеския Синод. Много вярно поставя акцент свещеникът Главев в своята статия, но по всяка вероятност ще остане глас в пустиня защото нашите претенциозни богослови, които се превъзнасят по-високо от небесата, са заети с часовниците и лимузините на някои архиереи и неволно стават оръдия на духа на времето - да се отклони вниманието от същественото и се тласне тълпата към погибел на душите си, загубвайки благодатта на Св. Дух.

Това е скромното ми виждане по въпросите и не ангажирам никого с моите съображения и уверености.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Prokimen]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано26.10.09 10:45



Жалко! Покрай многото общуване с католици сигурно съм станал податлив на приказките им (но понякога се усещам, че приказват странни неща) и все пак това с Йерусалимския патриарх е наистина абсурдно. Лошото е, че не католиците са виновни за дрязгите между самите православни.
А ревностен православен, струва ми се, е едно, докато "зилот" - друго.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Prokimen]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано26.10.09 10:46



Тъй и тъй, добър отговор. Благодаря.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: glishev]  
Автор Prokimen ()
Публикувано26.10.09 11:28



В отговор на:

Жалко! Покрай многото общуване с католици сигурно съм станал податлив на приказките им (но понякога се усещам, че приказват странни неща) и все пак това с Йерусалимския патриарх е наистина абсурдно. Лошото е, че не католиците са виновни за дрязгите между самите православни.
А ревностен православен, струва ми се, е едно, докато "зилот" - друго.




Твърде често създавам неправилно впечатление за себе си. Боя се да не създам убеждение, че съм още по-крайностен и от брат Тимотей. Аз познавам римо-католици отблизо и имам адмиративни чувства към онова, което е положително. Любимият ми преподавател е една професорка по богословие в католически институт, генерална игуменка на цяла конгрекация. Тя ме възхищавала не само с енциклопедичните си познания, критична мисъл и педагогически подхват, но и с нейната човещина, каквато не съм срещал сред православните си братя и сестри.

Най-близък свидетел съм на искрената вяра и трудно сравнимо благочестие на римо-католици. Никога не съм виждал такова сред православните семинаристи, а и не виждам нито един православен свещеник да си наложи ежедневно правило да пребивава цял час в храма на "тиха молитва" или часово съзерцание в молитва на Св. Дарове. Всичко това извън часовете на обществено богослужение.

Някога съм се учил да прповядвам от сектанти. Една бивша неправославна клубна участничка, с която не се познаваме лично, знае от своя близка петдесятничка, че често сме си беседвали в Русе и пазим взаимно добри чувства.

Всякога подчертавам, че докато нито един от моите руски енорияши, известни професори и автори на книги и учебници не ми е помагал в изучаването на френския език, една еврейка - юдейка, преподавателка в Алианса в Париж ми беше помогнала безплатно. Тогава ходех в подрасник, с дълга брада и дълга коса. Тя най-безкористно ми помогна в изучаването на езика извън платените курсове, а по време на отпуска натовари своя приятелка еврейка да проверява упражненията ми. Това за Франция е на ръба на чудото.

Аз не съм против взаимното опознаване и взаимно уважение. Аз не приветствам демагогията на съвременната форма на икуменизъм, която не е лишена от меркантилност.

Частично разбирам заглавието на интервюто на епископ Тихон. Докато за нас е немислимо да предоставим наш храм, дори и пустеещ за римо-католически молитвени нужди, православните се ползват от римо-католическото съдействие в чужбина. И нашата община във Франкфурт се ползва от безвъзмездното съдействие на старокатолицитеЭ предоставящи своя храм и помещения за български нужди. Дядо Тихон се канеще гръмотевично с връзките си във Ватикана да изгони българите от римо-католическия храм, но видимо общата му култура не прави разлика между римо-католици, подчиняващи се на Ватикана и старо-католици

Онези, които ще потърсят от свидетелството ми "под вола теле", ще успокоя, че дори някогашната руска задгранична църква се е ползвала от римо-католическите услуги и е ползвала техен храм в Австрия, а в руски храм във Франция пееше църковен хор от католици.

Когато руският Леснински манастир се е евакуирал от Сърбия, пристигайки във Франция без никакви средства, е бил приютен от римо-католически манастир във Фуркьо, недалече от Версай. Така са съжителствали католически монахини и православните монахини от РПЦЗ.

Дори в сегашният замък в Провемон, където се помещава самостоятелно Леснинският манастир, са запазили петела на покрива на църквичката на замъка, преустроена в манастирски храм.

Когато един женски католически манастир се изпразва, решили да го предоставят на православните руснаци и сега там е старческият дом в Кормей (недалече от Париж) с преустроена православна църква.

После, възродителката на българския зилотизъм - приснопаметната Игумения Серафима Ливен - се е учила като малка в една иезуиска школа край Париж, а архимандрит Серафим Алексиев е защитил доктората си в старокатолическо богословско заведение.

Нещо повече. Синът на канонизирания от Московската патриаршия Серафим Вырицки, предсказал патриаршеството на Алексей Втори, е приел римо-католицизъм и е умрял като католик. Баща мц- светецът - не се е противил нито пък е проявил чудодействената си молитва да спаси сина си, загрижен да спасява другите с чудесата си и измисленото молитвено стоене като преп. Серафим Саровски на камък.

Струва ми се, че нормалните човешки отношения между православни и инославни са несравнимо по-чистосърдечни и пропити от евангелска любов. Колкото отношенията са на по-високо ниво, толкова духът на демагогията е по-силен и понеже парата прави борбата, който плаща, той и налага сценария на играта.

В отговор на:

Лошото е, че не католиците са виновни за дрязгите между самите православни.




Директно не са виновни, но духът на отстъпническото обединение или поглъщане, както Московската патриаршия погълна и обезчести РПЦЗ, действа и нетърпи никаква задръжка в ускоряващото се темпо на мнима евангелска любов и безпринципно самоунищожение.

Колкото до зилотизма, то си има за корен ревността. Зилоти има и сред атонското монашество, което подразбира усилен аскетизъм. Само извратеното българско съзнание придава пежоративен характер на ясното наименование с чисто православна етимология. Другото за което Вие споменавате, него аз го оприличавам с инертната топлохладност, намекната в Апокалипсиса. Ще се намерят ли сред тези "нормални" православни хора с будна съвест един ден да кажат, че съвестта им не позволява повече компромиси или ще се осмелили някой да подаде заявление за съборно осъждане на епископ Тихон за тази открита проповед на ерес, както подчертава отец Главев с пустинния си пастирски глас?! Ето я разликата. Едните, в топлохладността си мислят да са в истината, другите се отделят от отстъплението, защото не могат с немощната си десница да го спрат и се боят да не ги помете и тях.

само по себе си монашеството се появява като зилотизъм - ревност или ПРОТЕСТ, както пише отец Иоан Мейендорф, срещу подмяната на евангелския дух с човешката меркантилност на тогавашния епископат.

Редактирано от Prokimen на 26.10.09 11:49.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Prokimen]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано26.10.09 14:29



Zelos на гръцки си е ревност, но имам предвид, че едно е да си ревностен във вярата и взискателен към себе си, а друго - да търсиш непрекъснато в какво да изобличаваш другите. Тези, които обикновено наричаме "зилоти" по-скоро имат тази репутация.

А това с меркантилността е напълно вярно! Пълна свинщина. Взаимното уважение е безценно, но и не трябва да е безпринципно.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: glishev]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано26.10.09 18:55



Вероятно е спасен, но по милост и там също има по-високи нива на спасени и по-ниски. Този сън е Божия милост за католиците и протестантите даже.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Tимoтeй]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано26.10.09 20:18



В такъв случай можем ли и ние да приемем Франциск от Асизи за светец?

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: glishev]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано26.10.09 20:53



Защото има принципна разлика между критика на лични грехове, и догматични отстъпления.

За епископ Николай се говореше само за лични грехове. Затова го защитих, защото за такива грехове, Сам Христос го защитава!

"Не слушайте какво върши, а какво говори".

А когато другите епископи говорят ЕРЕТИЧНО, ти си мълчиш. Поради защо?
Явно паради незнание. И на теб Господ да ти прости!

А на тези, които ЗНАЯТ, Господ пак може да прости, до далеч, далеч по-трудно... А може и да не прости! Както реши...



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: glishev]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано26.10.09 23:09



Важното е дали Бог го е приел за такъв.

А човеците са ясно - едни ще го приемат, а други не.

На теб и на мен може да допада, но за отец Серафим Роуз, Франциск Асизки е жертва на измамни духовни прелести.

Само където не се знае отец Серафим Роуз на какво пък е жертва...

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Tимoтeй]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано26.10.09 23:15



Извинявай, но Исус казва те говорят, а не вършат за книжниците и фарисеите. И ги изобличава безпощадно на други места за личните им грехове, отбелязвайки, че няма да им се размине осъждането за в геената.

За Иисус личните грехове са много по-важни от всичко останало!

Особено ако ги извършва свещенослужител.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Aлekc]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано27.10.09 00:09



Нали се разбрахме, че съм всеяден :) Аз и Серафим харесвам.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Tимoтeй]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано27.10.09 00:10



Няма да се разберем с теб, ама нали поне не е от лошотия...

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: glishev]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано27.10.09 07:28



И аз го харесвам, да си призная.



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: glishev]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано27.10.09 23:23



За католишки светец - да, но за православен и дума да не става - просто по-издигнат духовно католик.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: glishev]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано27.10.09 23:28



Да бъдем Едно е казал Христос - а за да бъдем, трябва да се разберем!
Постарах се да бъда ясен.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Aлekc]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано27.10.09 23:32



Иисус може да осъжда свещениците за лични грехове, но ние можем само да докладваме на епископа и той да вземе мерки, ако реши че този личен грях - при това доказан от няколко свидетели - излага свещенството и Църквата.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: glishev]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано28.10.09 00:04



Не виждаш голямата светска хитрост към зилотите ревнители на вярата.
Светът не ги харесва, защото го изобличават в предателство на Духа на отците. Ето в това изобличават зилотите небрежните и топлохладните.

Дори и думите "Православие или смърт" не са зилотски, а обикновени православни думи. Заради православната вяра стотици и дори хиляди са отивали на сигурна смърт, че дори и заради една икона.

Зилотите са ПРЕЧКА пред Отстъплението и светът ще се опълчи още повече срещу тях, за да не остане НИКОЙ верен на Духа, но Бог няма да позволи зилотите да отстъпят. Дори и малко да останат.

В какво "непрекъснато" търсят да обвиняват зилотите отстъпниците - точно в дребните и по-едрите и още по-едрите отстъпления на нашата вяра. Те не могат да не говорят - да мълчиш, казва светията, е предателство към Христос!
Те преди да говорят това, са били взискателни към себе си и са ДЛЪЖНИ да го кажат.

Дори и да пострадат и даже да умрат. Ти се объркваш и се дразниш защото си човек от последните времена, и светът те дърпа към себе си с огромна сила. Преди векове ВСИЧКИ православни са били зилоти! Днес са единици... Тях ги дърпа Небето с огромна сила!...

Само не казвай, моля те,че пак не си ме разбрал...



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Tимoтeй]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано28.10.09 02:05



Нима не знаеш, Тимотей, че най-често рибата се вмирисва от главата?

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Tимoтeй]  
Автор Prokimen ()
Публикувано28.10.09 11:02



В отговор на:

Не виждаш ...зилотите ревнители на вярата.
Светът не ги харесва, защото го изобличават в предателство на Духа на отците. Ето в това изобличават зилотите небрежните и топлохладните.

Дори и думите "Православие или смърт" не са зилотски...

Зилотите са ПРЕЧКА пред Отстъплението и светът ще се опълчи още повече срещу тях, за да не остане НИКОЙ верен на Духа, но Бог няма да позволи зилотите да отстъпят. Дори и малко да останат.




Брате, много се боя, че си въобразяваш неща, далече от Истината. Ти си човек с висше образование и това те задължава да си трезв в духовните неща и да не се опияняваш от привидната ревност без корен в истината.

Няма да пиша отново онези неща, които многократно съм ги казвал и неотдавна трих и преизтривах в отговорите си към теб.

Колкото до прословутото "Православие или смърт" на атонския манастир, струва ми се, че дяволът ги изпързаля на ролкови кънки.

Техният пример е най-недостоен за подражание.

Редактирано от Prokimen на 28.10.09 11:11.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Aлekc]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано28.10.09 14:44



Така е, за съжаление, но това не бива да ни праща извън ЦЯЛАТА Православна църква при чистите и здрави еретични Глави...



Тема А духовната радост в мъката?нови [re: Prokimen]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано28.10.09 16:47



Малко е тъжен и малко е смешен, нашият разговор с теб, уважаеми Прокимен.
Но много повече тъжен и твърде малко смешен. Защо?

Защото си разменихме ролите - ти, бидейки монах, заговори като светски човек, а аз, бидейки светски човек, заговорих като истински монах! Докъде стигна този свят на последни времена!

Изпързаляни от сатана не са монасите зилоти, а светът и ти в него. Монахът е във света, но не е от света, както знаеш. Той е жител на Небето и страданието на зилота тук на земята, заради Бога и Църквата, за него е благост и радост, и светъл пример за подражание на нас, хората от света.

Днес светът повече от вчера го е страх, че ще се разболее от рак, че ще му се наложи да му се отреже един крак или една ръка, или да му се извади окото - тоест, той сам да си го извади - като спре да гледа телевизия, например...

А отдавна е забравено, че ТОВА са Думи на Христос... Забравихме, че в борбата си с греха ние трябва да понесем страдание и болка, че дори от смъртта не трябва да ни е страх. На ДУМИ всички знаят, че грехът е по-лош от смъртта, но на ДЕЛО не само че нямат сили да го изпълнят, но дори се присмиват и така осъждат! тези, които имат “безумната” смелост да го изпълнят. Вместо да ги похвалят и да се ободрят.

Така де – щом те могат, защо и ние да не можем?! А не можем, защото желанието ни за РАДОСТ земна е изпълнило и просмукало сърцата ни толкова много и тъй напълно, че не е останало в тях и едно мъничко местенце за малко МЪКИЧКА заради Христос...

А за смъртта – ааа, само това не!...



Тема Re: А духовната радост в мъката?нови [re: Tимoтeй]  
Автор Prokimen ()
Публикувано28.10.09 17:36



Брате, жестоко се лъжеш или просто нямаш вкус към Истината. Дали човек е монах или лаик (не в съвременното мирско разбирие на думата, а в християнското му такова от гр.лаос =народ (Божий) - не е толкова от значение. Някогашните лаици и част от сегашните старовери живеят по-строго и от монасите, изчитайки всекидневно богослужебните последования в домашни условия или заменяйки ги с хиляти т.н. "Иисусови молитви" и поклони.

Прочее, сърцевината на зилотизма е пребиваване в ИСТИНАТА и страейки се да й служат. Това служение не е критика и самоизнасилване да се спира каквото и да било, а личностно опазване от апостасийния дух и прояви.

В този контекст, онези атонски монаси, които развяха словесното знаме и текстово изписан парцал с патрийния лозунг "Православие или смърт" са в буквалния смисъл на думата изпързаляни от дявола. Не зная как да ти го кажа, за да го разбереш, защото въпреки изсилванията ти с тези тежки словенни гбллета, ти брате си твърде далече от Истината и още по-малко пък я свидетелстваш, макар и да сивъобразяваш прелестно, че си зилот и монах в света.

Ако атонските монаси служеха на истината, нямаше да се обръщат към Московския патриарх да ги защитава от гръцката полиция.

Човек не може да изобличава икуменизма и да го признеава за благодат въз благодат. Те, ако не се лъжа, са признали омофора на архиепископ Хризостом Втори и не признават благодатта на останалите старостилци, а за официалните църковни юрисдикции е ддори немислимо да се говори. Прочее, дяволът ги изпързаля или те показаха пред лицето на света, че си играят на шикалки - избягали от един трън и се покачили на цял храст шипки.

За другите ми аргументи, моля те, не ме въвеждай в изкушение пак да ти ги преповтарям, че коренът Ви на зилотизъм е бесовски. Не може магът и професионален шарлатанин Киприан да съслужи с отявления икуменист Александрийски патриарх, да го лишат от сан и той да си създаде синод и да облагодатява българското старостилие. Това е чиста проба демагогия, а никакво свидетелство за Истината, която няма нищо общо с лъжата и неосведомеността на тълпата.

Направи си труд да прочетеш еклезиологията на новомъчениците и руски изповедници. Дано ти просветне в омагьосаната глава.

После, Киприановата еклезиология е най-бесовското изобретение и си чиста проба еретическо, от която страна да я погледнем. Могат да си мислят, че се спасяват с него само хора, които поставят своята си самоизмама по-високо от самата Истина.

Редактирано от Prokimen на 28.10.09 17:36.



Тема Re: А духовната радост в мъката?нови [re: Prokimen]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано28.10.09 18:46



Не си ме разбрал. Аз не говорех за определен манастир или синод старостилен.
Говорех по принцип. Дори и думите "Православие или смърт" също ги приемам като общи за всички православни. Ако ти се плашиш от смъртта и си готов да отстъпиш малко или съвсем малко - колкото ти кажат - от православието - то ти този лозунг никога няма да го приемеш, независимо кой го е казал.

А за това кой синод е в Истината, не сме се разбрали и няма да се разберем.
Това си ни е ясно. И е излишно да го подхващаме отново.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Tимoтeй]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано29.10.09 11:57



Тук си прав - лошото е, че или човешкият език е немощен да изрази съгласието, или е достатъчно силен, за да изрази само несъгласието.

Но това, което си казал - че за да сме едно, както иска Христос, трябва да се разберем - е много добър отговор на постоянния въпрос защо са толкова важни догматичните различия с инославните и защо първо трябва да се преодолеят, при това без компромиси. Поздравления! Една точна мисъл по верски въпрос винаги може да се прилага по много поводи.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Prokimen]  
Автор agentOO6 (free agent)
Публикувано29.10.09 12:31



Да, да.
А тайните протоколие на Сионските мъдреци - всичкит рябвало да се кланяме само на една църква тяхната. А сега познайте коя е тяхна църква. Тази дето иска да е световна църква.

Редактирано от agentOO6 на 29.10.09 12:32.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: glishev]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано29.10.09 15:46



Човешкият език е ясен и достатъчно точен, за да изрази Божия Закон, но човешката ни "мъдрост" е достатъчно силна, за да Му се противопостави "умно"...

Когато се насилим и станем послушни на Духа на Църквата, тогава ние напълно ще се разбираме помежду си.

И както си чувал, послушниците ги избират дали стават за монаси, като ги карат да засаждат лука с корените нагоре. Който послуша, става за монах. И с Духа на Църквата е нешо подобно- който е послушен, става за спасение и се лишава от Божие наказание...

И тоя път бях прекалено ясен...



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: agentOO6]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано30.10.09 00:50



Не е така.



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: agentOO6]  
Автор Prokimen ()
Публикувано30.10.09 10:42



В отговор на:

А тайните протоколие на Сионските мъдреци - всичкит рябвало да се кланяме само на една църква тяхната. А сега познайте коя е тяхна църква. Тази дето иска да е световна църква.




Тази книга е забранена в някои демократични страни на Запад. Историци и други специалисти твърдят, че произведението е поръчан фалшификат

Иначе, не случайно е наложен един термин "световно православие", който не е идентичен с вярата на древната апостолска църква, оградена с канони, създавани с вдъхновението на Св. Дух.

Днес все повече и повече се налага човешкото в църковните дела и все по-рядко можем да сме убедени, че Св. Дух продължава да осенява всички решения на църковните администрации или в освещаващата Му сила на широките маси, които нямат трезвост и съвест в делата на собственото си душеспасение.

Редактирано от Prokimen на 30.10.09 10:44.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Kossoman]  
Автор Prokimen ()
Публикувано30.10.09 10:50



В отговор на:

Доколкото във всяка от християнските деноминации водеща сила е требничеството, обединение скоро не се очертава. Никой не ще баницата да се дели на повече дялове.




Не съм убеден в това Ви съждение, защото требничарството е най-вече православен патент.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Prokimen]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано30.10.09 11:28



Тези, които твърдят, че тайните протоколи на Сионските мъдреци са фалшификат, всъщност могат да оспорват единствено хипотетичното авторство на текста, но не и самия него, защото той е исторически факт.

Нещо повече. Това е първият политически манифест (все едно чий), авторите на когото си поставят за цел икономическото, финансовото и политическото обединение на света под ръководството на едно световно правителство, а също подробно описват средствата, с помощта на които те се надяват един ден да постигнат своята далечна по това време крайна цел.

В него наистина се споменава, че този единен бъдещ свят ще се управлява от евреите, просто защото единствено при тях гениалността се предава по наследство, докато при неевреите, тя е по-скоро изключение. Т.е. евреите са единствените, които имат необходимия природен, информационен и финансов потенциал да осъществят подобен амбициозен план.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Prokimen]  
Автор Kossoman ()
Публикувано30.10.09 11:44



Да, може да имаме известни терминологични проблеми, които трябва да си изясним. Требничарството по дефиниция може да е православен патент. Но зад него стои меркантилността на духовенството. А по отношение на меркантилност, способност и желание за правене на пари от религиозните потребности на хората, православното духовенство отдавна диша прахта и на католици, и на протестанти. Та докато в религията се въртят мноооого пари - обединение няма да има.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Kossoman]  
Автор Prokimen ()
Публикувано30.10.09 12:09





В отговор на:

А по отношение на меркантилност, способност и желание за правене на пари от религиозните потребности на хората, православното духовенство отдавна диша прахта и на католици, и на протестанти.






Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Prokimen]  
Автор Kossoman ()
Публикувано30.10.09 14:42



Не знам на какво се усмихваш. Това, че православното духовенство изостава в съревнованието никак не означава, че не участва в него.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Kossoman]  
Автор Prokimen ()
Публикувано30.10.09 18:08



На елегантната лексикална композиция

Звучи ми като музикална прелюдия в сравнение с моя вагнеровски словесен бумтеж и гръмотевици.

Възражения и съмнения нямам. Едните като че ли участват по-цивилизовано или рафинирано, отколкото другите.

Редактирано от Prokimen на 30.10.09 18:09.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Tимoтeй]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано31.10.09 05:35



Боя се, че не ставам за послушник



Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...

Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: glishev]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано31.10.09 09:48



Обаче май за непослушник ставаш отлично, нали?



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: glishev]  
Автор Prokimen ()
Публикувано31.10.09 15:42



В отговор на:

Боя се, че не ставам за послушник




Струва ми се, че послушничеството би могло да бъде от полза, ако да имаше духоносни старци. В днешно време послушничеството е желано във формата му на овчедушие.

Брат Тимотей се представяше преди години като монах в света, но и той никога не е бил на никого послушник. Едва ли ще може да бъде това, което препоръчва.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Prokimen]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано31.10.09 17:11



Така е, Прокимене. Много съм стар, за да бъда послушен на когото и да било. Виж на светец сигурно мога да бъда, но светци трудно се намират, особено в България днес!

То и младите не те слушат тебе, а камо ли мене...



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: glishev]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано31.10.09 17:17



Непослушниците сами си пожелават страдание, защото нали искат спасение.
Ето и по темата две мои хайку по мисли на велики руски старци:

Болестите идват тогава,
когато за подвиг сме решили,
че нямаме сили...

Божият път е в добро
да се насилваме самички,
към всичко и към всички.

Избирай- или насилие към Преданието или страдание!
Иначе спасението ще го гледаш през крив макарон, като се казваше...

Редактирано от Tимoтeй на 31.10.09 17:18.



Тема Що е хайку?!нови [re: Tимoтeй]  
Автор Kossoman ()
Публикувано31.10.09 17:26



17 срички, подредени в 3 реда - 5 срички в първия ред, 7 - във втория и 5 в третия...
Тематиката засега я оставяме настрана.



Тема Re: Що е хайку?!нови [re: Kossoman]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано31.10.09 17:34



Да, класическото хайку, но освен него има и съвременно. Много японци пишат съвременно и философско, а не само за природата.



Тема Re: Що е хайку?!нови [re: Tимoтeй]  
Автор Kossoman ()
Публикувано31.10.09 17:36



Добре де, много добре знаеш, че това, което пишеш не е хайку. Що не го назоваваш просто като тристишие или там нещо си, което е в същност?



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Aлekc]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано31.10.09 18:55



Идеален съм :)

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Що е хайку?!нови [re: Kossoman]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано31.10.09 18:59



Това е литературна тема :)

Тимотее, май съм виждал книга с религиозни "хайку" от някой си Тимотей и дадено фамилно име (не помня, за съжаление). Твоя ли е?

Ето едно истинско, пак религиозно:

Жега!
От носа на Големия Буда
излита лястовица.

Масаока Шики

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Що е хайку?!нови [re: glishev]  
Автор Kossoman ()
Публикувано31.10.09 19:05



Не е литературна. Етична е. От там до религията и в частност - православието остава една малка крачка.



Тема Re: Що е хайку?!нови [re: Kossoman]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано31.10.09 22:17



Това е съвременно хайку.



Тема Re: Що е хайку?!нови [re: glishev]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано31.10.09 22:23



Трябва да е моя.

Пресилено е да се каже, че това е религиозно хайку....
Ето религиозно:

Ако не си понесъл укор,
не ще видиш небеса!
Пийте укорите като вода...



Тема Re: Що е хайку?!нови [re: Tимoтeй]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано31.10.09 23:59



Е, така наречените природни почти винаги са и философски. На хайку не му трябват много финтифлюшки.

Ако ще се подвизаваш в този жанр, по-добре първо мини през теорията и практиката на класическите автори.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Що е хайку?!нови [re: Tимoтeй]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано01.11.09 00:02



Наистина ще го обърнем на литература :)

Ами, това, което цитирах, си е религиозно. А твоето не е хайку. Призив е. Трите кратки реда да не те заблуждават. Има принципи за краткост, за едва загатнат подтекст, за недоизказаност, които са задължителни за хайку.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Що е хайку?!нови [re: glishev]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано01.11.09 18:08



Класическата японска форма НЕ Е подходяща за нашия роден език.

Затова, виждайко колко ИЗКУСТВЕНО и СКОВАНО звучат българските хайку, писано по японски класически образец, аз спокойно и правилно пиша естествено и свободно за прослава на Бога и Църквата по свободен и естествен начин!

Така /по форма/ пишат и много млади японски поети. Сега остава да ги науча да пишат така и за Христос. Стига някой японски поет, знаещ български да ми помогне и преведе моите хиляди хайку за Христос!!



Тема Re: Що е хайку?!нови [re: glishev]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано01.11.09 18:10



Задължителност в изкуството няма.
Има добро и полезно за душата или добро за слуха и безполезно за душата!



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Aлekc]  
Автор Prokimen ()
Публикувано04.11.09 17:22



В отговор на:


Ами след като ги докосне Светия дух, те ще се отърсят от еретичните си заблуждения.




От историята знаем, че Константинопол, за да спаси кожата си от турския ятаган, загуби главата си заради унията, която Вие упоменавате в един от постингите си.

Информацията Ви е погрешна, че всички са подписали. Предостатъчен е фактът, че св. Марк Ефески не е подписал, а авторитетът му тежал повече отколкото десетки други православни иерарси. Заинтриговащо е да се знае дали подписите на православните са били свободно сложени или не, защото се подчертава, че св. Марк Ефески е избягал.

Московският митрополит Исидор подписва също уния с Ватикана, но повече кракът му не е стъпил в Русия. Това обезсмисля подписа му и с нищо не въвлича поместната църква в уния.

Редактирано от Prokimen на 04.11.09 17:23.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Prokimen]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано04.11.09 17:57



Алекс май чу за Флорентинската уния от един мой постинг :)

Аз нямам проблем с унията, факт е, че тя се е случила, че императорът е бил там и че несъгласните с дадена идея винаги драматизират. Никой не е спирал митрополит Марк от това да си иде.

Хубаво е да се припомни, че в 1439, когато е подписана унията, Ефес, градът на Марк, е бил вече под османска власт, а османците по обясними причини са били против сближаване между православни и католици. Вероятно Марк е искал да опази ако не себе си, то поне града си от османски изстъпления. Така че и той действа не само заради принципи, а под натиска на обстоятелствата.

Общо взето, против унията са били преди всичко духовниците от вече завладени територии.

Освен това мнението, че Константинопол е превзет от османците заради унията, за мен е незащитимо. През 1204, когато кръстоносците го превземат, уния не е имало. През 1261, когато ромеите си го връщат, ромеите са били по-униатски настроени и в 1274 сключват споразумението в Лион (а не губят Константинопол). След 1456, когато унията е отхвърлена, християните не си връщат Града. Следователно няма връзка между уния и превземане.

Става дума за много по-прости неща: топове, кораби, пари и хора. Османците са ги имали, а ромеите - не. Историята е прозаична, за съжаление.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Prokimen]  
Автор oldfrog (ентусиаст)
Публикувано15.11.09 12:25



Написал съм Ви дълготийка, но надявам се ще Ви бъде полезна.

Драги Ми Prokimen,
Извинявам се за малко късното включване, но по някакво НЕСЛУЧАЙНО съвпадение съм на вълната на тази тема, доста преди да я видя. Миналата неделя я свалих.

Сега да си дойдем на думата:
Не отричам принципно съществуването на вярващи искрено и благодатно спасени от Бога католици. Визирам Отец Жак Верлин, за когото съм писал в клуба. Може да се каже, че въпреки Католическите залитания, Бог е намерил начин да ги доведе до истинско осъзнаване на греховността в тях и ги е дарувал с истинско покаяние.

Но наличието на такива католици по никакъв начин не може да повлияе на съвместяването на вероизповедните системи на католицизма и православието, които са всъщност два различни светогледа и то от два различни свята.

Понеже Алекс цитира нещо по повод Унията между католици и православни на събора във Феррара-Флоренция в темата на Батя Тимотей
„С кой дух общуваме” видя ми се добре да приведем малко повечко история за въпросната случка. Изводите са, че притиснати от евентуалното завладяване от Турците, православните са направили ПОЛИТИЧЕСКИ отстъпки, а не религиозно духовни. Всъщност при завръщането си в своите енории, нищо от латинската практика не е въведено в Православието. Католическият плен на Православното богословие от по-късните времена идва след завладяването на Константинопол от турците и не е предмет на нашето разглеждане.

Следващият текст е от „Историят на Християнската Църква” на Александър Дворкин:

„Както изглежда, към 1438 г. латинското богословие за чистилището, в което попадат душите, успели да се покаят, но не успели преди смъртта да направят всички изкупителни работи за греховете през своя живот, било вече твърде добре разработено. Западните делегати на Ферраро-Флорентийския събор утвърждавали, че това учение е апостолско, светоотеческо и задължително за цялата Църква. За тях чистилището е било място в задгробния свят, където попадат душите за извършване на изкупителни работи чрез наказание за своите неизкупени грехове. Макар че вината за грях, както те считали, завършва със смъртта, то наказанието така или иначе трябва да бъде понесено.

Това учение е невъзможно да се разбере извън легалистическата латинска система, в която за обясняване на есхатологическите реалности се използват юридически концепций. Зад тази доктрина стои легалистическото убеждение, че Божествената справедливост изисква удовлетворение. Именно затова душите след смъртта са длъжни да понесат изкупителни наказания за „отмяна” на своите грехове.

Тази изпипана до най-малките детайли есхатология се основавала преди всичко на авторитета на Рим, схоластическата теология и на ред положения на някои латински отци, в особеност свт. Амвросий Медиолански и свт. Григорий Велики (Двоеслов бел. Жабока). Така че латиняните е имало на какво да се позовават. За разлика от тях гръцката патристическа литература, като правило, заобикаля с мълчание конкретните въпроси за следсмъртната участ на човека, напълно резонно считайки за неблагочестиво да се опитва да проникне в тайните на Божественото домостроителство.

Във връзка с това на византийците се наложило да формулират отговор на учението за чистилището направо на събора. Свт. Марк Ефески доказвал, че нито богослужението на Църквата, нито отците, нито Писанието дават основание за идея за чистилището. Той отбелязвал, че практиката и преданието на Църквата мълчат и за промеждутъчното състояние или място на душите след смъртта, и за материалния огън, не говорейки вече за схоластическото различие между вина и наказание. Несъмнено, на византийците не е било просто да разберат легалистичния и рационалистичен модел на изкуплението, съдържащ се в латинското учение, което съвършено не се вписва в тяхното разбиране на смисъла на спасението като общение с Бога, като личен духовен ръст, който продължава в следващия живот.

Окончателното определение на събора от 1439г. относно чистилището било основно латинско по съдържание. Съгласно него, някои души „се очистват чрез очистително наказание след смъртта”, други, вече очистени, се вдигат на небето, а трети, ако са некръстени или умират в състояние на смъртен грях, „незабавно се спускат в ада”.

При все това това формално определение се явява малко по-смегчена версия на западното учение. В него не са били включени две положения, против които гърците възразявали особено рязко. Това е положението за материалния огън и самата идея за мястото или състоянието на очистване, което се нарича чистилище.

Така че не трябва да признаваме този пункт за безусловна победа на латините. Въпросът остава неопределен и неубедителен и за двете страни.

Учението за чистилището, както то е било сформулирано във формулата на унията от 1439 г. станало богословското основание на доктрината за индулгенциите (които като че ли можели да съкратят времето на пребиваване в чистилището) в много била плод на разработените във Флоренция определения.

2. Такъв също провал характеризира и пунктът на съглашението засягащ още по-съмнителното учение за filioque.

Ето и линк за целия текст от историята на Дворкин за Ферраро Флорентинския събор:
http://pagez.ru/olb/dv1/63.php

Малко коментар:
Исая 53:5
Но Той биде наранен поради нашите престъпления, Бит биде поради нашите беззакония; На Него дойде наказанието докарващо нашия мир, И с Неговите рани ние се изцелихме.

Изцелението е от греха, а това е всъщност спасението. Наказанието също е върху Него.

Римляни 4:25
Който биде предаден за прегрешенията ни, и биде възкресен за оправданието ни.

Исус е предаден за прегрешенията ни, а не нашето наказание в чистилището.

Тит 3:7
та, оправдани чрез Неговата благодат, да станем, според надеждата, наследници на вечния живот.

оправдани- минало свършено време на глагола. Не „оправдава се” или „ще се оправдава”, а вече завършено. И как от ОПРАВДАН вече човек ще търсиш допълнителни компенсации за беззаконията му?

И как от „оправдание чрез Неговата благодат” ще търсиш оправдание чрез изкупване на грехове чрез лично страдание?

Страданието изгражда характер, но не оправдава пред Бога като нещо, което ще замести жертвата на Сина Му. Защото СТРАДАНИЕТО в чистилището си остава страдание на ГРЕШЕН ЧОВЕК.

1 Йоаново 1:7
Но ако ходим в светлината, както е Той в светлината, имаме общение един с друг, и кръвта на Сина Му Исуса [Христа] ни очиства от всеки грях.

И още нещичко за контекст:
8 Ако речем, че нямаме грях, лъжем себе си, и истината не е в нас.
9 Ако изповядваме греховете си, Той е верен и праведен да ни прости греховете, и да ни очисти от всяка неправда.
10 Ако речем, че не сме съгрешили, правим Бога лъжец, и Неговото слово не е в нас.

Тезата на стих 7 разкрита в 8 до 10.
Докато стоим във вярата, ревнуваме за Господа и се стараем да ходим в светлината на Неговата правда,
„кръвта на Сина Му Исуса [Христа] ни очиства от всеки грях.”

И този текст говори за всеки грях, както тези, които сме извършили преди повярването си, така и тези, за които ще се каем след повярването си. Всички грехове за целия живот на човека, който е християнин. И ако това е така, какви функции има да прави това чистилище!?

Естествено, че не търся да оправдая делата на Николаитите, които са учили, че след като Божията благодат оправдава всеки грях, вече може да се греши на воля и хайде на разпътния живот, щото Господ ще ни прости.

Текстът изрично казва, че тази прошка е за греховете на тези, които се подвизават в светлината и понякога грешат, а не тези, които се подвизават в тъмнината и никак не искат да излезнат от нея.

И ако еврейският Първосвещеник влизаше веднъж в годината в Светая Светих за умилостивение на Бога за греховете на целия народ, то какъв Първосвещеник си имаме ние според автора на Евреи.
Евреи 4:15
Защото нямаме такъв първосвещеник, Който да не може да състрадава с нас в нашите немощи, а имаме Един, Който е бил във всичко изкушен като нас, но пак без грях.
Евреи 5:2
такъв първосвещеник, който може да състрадава с невежите и заблудилите, защото и сам той е обиколен с немощ,
Евреи 7:26
Защото такъв първосвещеник ни трябваше: свет, невинен, непорочен, отделен от грешните и възвисен по-горе от небесата;
Евреи 8:1
А от това, което казваме, ето що е смисълът: Ние имаме такъв първосвещеник, Който седна отдясно на престола на Величието в небесата,

И ето го нашият важен текст:
Евреи 7:25
Затова и може съвършено да спасява тия, които дохождат при Бога чрез Него, понеже всякога живее да ходатайства за тях.

Ходатайството е винаги за всичко и ако това е така, то как се вписва чистилището в това? Марк Ефески би отговорил: „Никак!”

Да ударя и една балтия, идеята за която на свт. Марк.
2 Коринтяни 5:10
Защото всички трябва да застанем открити пред Христовото съдилище, за да получи всеки според каквото е правил в тялото, било добро или зло.

Идеята за чистилището съдържа по подразбиране, че след като има наказания за доизчистване, то те трябва да са минали през съд, за който обаче нЕма никакви сведения нито в Писанията, нито в Преданието.

Само че съденето на Божието домочадие не е като съденето на света, където се раздават наказания, а тук се дават и отнемат награди, но спасението за тези, които са изгубили наградата си, е като главня през огън.

1 Коринтяни 11:31
Но, ако разпознавахме сами себе си, не щяхме да бъдем съдени.
32 А когато биваме съдени от Господа, с това се наказваме, за да не бъдем осъдени заедно със света.

За да не се стигне до участие в съда над невярващите, то ти сам себе си съдиш, както и Бог те съди, но ... в сегашно време е „биваме съдени от Господа”, а и от самите себе си. нЕма признаци за чистилище след смъртта.

1 Коринтяни 3:15
А тоя, комуто работата изгори, ще претърпи загуба; а сам той ще се избави, но тъй като през огън.

13 всекиму работата ще стане явна каква е; защото Господният ден ще я изяви, понеже тя чрез огън се открива; и самият огън ще изпита работата на всекиго каква е.

Ясно, че огън ще изпита и изяви, но не огънят на чистилището, а огънят на Господния ден. И не греховете ни, а делата ни за Господа, които са изградили нашия характер.

Прелюбопитен съм, какво чистилище очаква разбойника на кръста, който нЕмаше време за никакви дела на вяра, а направо чу думите:
Лука 23:43
А [Исус] му рече: Истина ти казвам, днес ще бъдеш с Мене в рая.

Май имаше само едно невъобразимо дело на вяра, каквато и апостолите не показаха. В най-невъзможната ситуация, когато нищо от Божествеността на Исус не личеше, разбойникът го изповяда като ГОСПОД БОГ НА ЦАРСТВОТО МУ, което не искаше да покаже в момента.

Безсмислено е да продължавам повече. Чистилището противоречи май на всяко нещо в Писанието. Но ми се иска да кажа няколко думи за важността на проблема. Малко проблемче ли е, за което може да си затвориш очите, или е нещо по-голямо?

Когато гърците са се сблъскали за пръв път на събора с определението за чистилището, те са си помислили, че става опит за ново възкресяване на старата ерес на Ориген за апокатастасиса, възстановяването на всички.

И всъщност са прави. Макар че тогава не са го осъзнали добре. Чистилището е модифицирана версия на идеята за апокатастасиса, но просто на практика това е ограничен апокатастасис. Чрез наказанието в чистилището се приобщават към спасените почти всички, изключая най-тежките грешници. Но с малко „сакрални” хитринки като индулгенциите и въобще участието в латинската църква, на всеки се дава възможност да мине теоретично през чистилището, което гарантира ПЪЛЕН АПОКАТАСТАСИС на всички членове на латинската църква.

Самата идея на чистилището е, че чрез наказанието в него ЧОВЕКЪТ ПЕЧЕЛИ СВОЕТО СПАСЕНИЕ. А изтърпяването на наказанието е чиста проба човешко дело. Човекът го изтърпява.

А това означава, че всъщност човекът се спасява САМ.

И сега стигам до тъжната констатация, че всъщност „идеята за чистилището” е една идея за спасението на човека, което човек си изработва сам като изтърпи определено наказание.

Всяка идея за спасение се нарича Благовестие. И ето ги едно до друго двете благовестия:

Човек чрез страдание в чистилището си (до)изработва спасението. (На Латините)

И тъй, оправдани чрез вяра, имаме мир с Бога, чрез нашия Господ Исус Христос; Римляни 5:1 (На Православните)

И за ревнителите на чистилището, които много приличат на ревнителите на обрязването, когато се изправят до Апостолското Благовестие се вижда, че това са всъщност две различни по своя произход и съдържание Благовестия. Дали е „изтърпяване наказание в чистилището” или „обрязване според Закона” това си е:
ДРУГО БЛАГОВЕСТИЕ!

А за такива неща Апостол Павел си е казал Анатемата много отдавна.

Вече е ясно защо съм си дал труда да го спретна това романче. Защото въпросът за чистилището отива в графата на тежкия еретизъм на Другото Благовестие и е анатемосан от ниво, каквото и съборите на църква нЕмат. Директно от Самия Бог чрез устата на Апостол Павел.

И ако Другото Благовестие на Юдаистите е звучало:
„Човек се оправдава чрез вяра плюс дела по Закона.”
То това на латините звучи така:
„Човек се оправдава чрез вяра плюс страдание в Чистилището.”

Защо се получава така?

Препоръчвам книжлето на Александър Каломирос „Против лъжливото единение”:
http://pravbeseda.ru/library/index.php?page=book&id=303

Да преведа нещичко за възбуждане на любопитството:

„VI. ТАЙНАТА НА БЕЗЗАКОНИЕТО

Католицизмът позволи да разцъфне в западното християнство духът на този свят. Той потопи християнската мисъл в рационализма и езическия светоглед на антична Гърция. И накрая католицизмът, с неговия непогрешим Папа, привнесе механически елемент в отношенията между човека и Бога, учейки, че Бог е обещал да говори чрез устата на грешни и високомерни хора, каквито са били много Папи. Ренесансът и хуманизмът бяха кръговратът на западно-християнския свят към идолопоклонството. В действителност те са били проявление на разочарованието на хората от опороченото християнство. Хуманизмът, проповядан, за нещастие, даже от така наричаните християни във вида „елино-християнска цивилизация”, е станал днес религията на века.”

За съжаление Каломирос е прав.

И в идеята за чистилището просто човекът се спасява сам, като изтърпява наказанието, което само Божият Син Исус би могъл да изтърпи вместо него, за да бъде прието от Бога. И това не е Богопоклонение, а Богопоклонение заменено с човекопоклонение, защото истинският бог на рационално-гръцкия свят е Човекът. Човекът, който си остава бог за самия себе си, макар че формално изповядва някакви други богове, които са сътворени по негов образ и подобие.

Тъжната ми констатация е, че в нашето съвремие все повече Православният свят мисли по латино-протестантски, разбирайте рационално, а се управлява по папистки, разбирайте еднолично, напук на всички православни канони.

Вече по това направление масовото Православие си е направо прегърнало Латините. Идеята за чистилището ще отвори вратите на всички човеци към Пълния Апокатастасис, който ще започне да се проповядва. Затова Латините искат да приобщят всички религии под тяхната шапка. Чистилището е обединяващата идея и теоретичен фундамент. Гледах филм за един „протестантски” пастор, който едва ли не изкара Евангелист Йоан откачил от самота и пости перко, който страшно е изопачил нещата в Апокалипсиса. И нЕма такова нещо като осъждение на грешните. Не бях виждал зала с 10 000 човека да клима с глави в знак на съгласие с казаното. нЕма грешка в цифрата, говоря за американска МЕГА църква с десет хиляди присъстващи човека на „богослужението”. Понастояшем този човек се е приютил !?!? във Ватикана и завежда отдел с точно такова предназначение.

От доста време Масонерията в Православието се опитва да прокара отново идеята за Апокатастасиса. Може да поговорим след време отново по този въпрос.

Чули сте предполагам за „Оптимистичното богословие”. Представител от Парижкия клуб богослови е протойерей Сергий Булгаков, за съжаление. Но останалите са си големи симпатяги. Историята на Дворкин всъщност е компилация от техни работи, според неговите думи. И ще следват тъжни неща, и ще видим синкретичната религия на бъдещето, в която и малкото истина ще бъде всъщност една голяма лъжа.

Спирам дотук, че това вече ще Ви докара главоболие. Нещата са много по-гадни, отколкото въобще можете да си представите. Някои автори и идеи, свързани с гореказаното, са много популярни и широкоразпространени сред православния свят и то сред хората, които би трябвало да са стълбове на истината. Някои „харизматични” идеи и „харизматичните” им автори ги има май на всеки православен сайт и Фен клуб на повлеклите се по модата.

Могат да се напишат още сто страници, но едва ли някой ще ги чете, а и от това, което съм написал, смятам, че нещата са достатъчно ясни накъде е тръгнал света.

Дано да не съм прав за нищо от горенаписаното!

Поздрави
Фрог

Тошо вика: „Не давам православна Яна на латинска вяра!”



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: oldfrog]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано15.11.09 14:30



От доста време Масонерията в Православието се опитва да прокара отново идеята за Апокатастасиса. Може да поговорим след време отново по този въпрос.

Ще ми бъде наистина любопитно да поговорим на тази тема. Но преди това ми отговори само на един единствен въпрос:

Защо няма да има Апокатастасис?

Защото Бог не иска, или защото дори Той не може да го осъществи?

Ако Той не иска всички да се спасят, значи не е всеблаг, а ако ли пък дори Той не може да спаси всички, значи не е всемогъщ?

Коя от тези две пагубни ереси изповядваш?



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Aлekc]  
Автор oldfrog (ентусиаст)
Публикувано15.11.09 15:42



Ще ти отговоря другата седмица.



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Aлekc]  
Автор oldfrog (ентусиаст)
Публикувано22.11.09 14:56



Здравей Алекс,
Доколкото съм видял стила ти на писане в двата клуба, очаквах да ми зададеш един друг въпрос относно Божието всемогъщество:
„След като Бог е всемогъщ, може ли да направи планина, която да не може да повдигне?”

Ако направи планината, която не може да повдигне, то значи не е всемогъщ.
Ако не успее да направи планината, която трябва да не може да повдигне, то пак не е всемогъщ.

И който се поведе по софистичния ти начин на задаване на въпросите, то си е паднал в уловката още отначало.

Този въпрос мога да го задам още по тъпо:
„След като Бог е всемогъщ, може ли да се самоунищожи?”

И на първия и на втория въпрос следва простичкият отговор:
„Бог не прави неща, които са чужди на природата Му!”

Внимавай на този материал, ще го срещнеш отново!

Попита:
„Защо мислиш, че нЕма да има апокатастасис?”

Бих отговорил:
нЕма да има апокатастасис във вечността, защото просто апокатастасиса тече в момента!?!?!?

Чел ли си в Библията:
Римляни 5:8
Но Бог препоръчва Своята към нас любов в това, че, когато още бяхме грешници, Христос умря за нас.

2 Коринтяни 5:18
А всичко е от Бога, Който ни примири със Себе Си чрез [Исуса] Христа, и даде на нас да служим за примирение;

Ефесяни 2:16
и в едно тяло да примири и двата с Бога чрез кръста, като уби на него враждата.

1 Йоаново 2:2
Той е умилостивение за нашите грехове, и не само за нашите, но и за греховете на целия свят.

Каквото е трябвало Бог да направи, за да реши проблема между Него и човешкия род, то Той го е направил с цената на едно ужасно страдание, което е лично Негов Божествен дял.

1 Тимотей 2:4
Който иска да се спасят всичките човеци и да достигнат до познание на истината.

Повече от ясно е какво е Божието желание.

Деяния 17:30
Бог, прочее, без да държи бележка за времената на невежеството, сега заповядва на всички човеци навсякъде да се покаят,

Повече от ясно е какво трябва да направи човекът. Да се покае!

2 Коринтяни 5:17
За туй, ако е някой в Христа, той е ново създание; старото премина; ето, [всичко] стана ново

Повече от ясно е какво ще направи Бог ако човекът се вслуша в зова Му за покаяние.


Ефесяни 2 глава

1 И съживи вас, когато бяхте мъртви чрез вашите престъпления и грехове,
2 в които сте ходили някога според вървежа на тоя свят, по княза на въздушната власт, на духа, който сега действува в синовете на непокорството;
3 между които и ние всички сме живели някога в нашите плътски страсти, като сме изпълнявали волята на плътта и на помислите, и по естество сме били чада на гнева, както и другите.
4 Бог, обаче, Който е богат с милост, поради голямата любов, с която ни възлюби,
5 даже, когато бяхме мъртви чрез престъпленията си, съживи ни заедно с Христа (по благодат сте спасени),
6 и, като ни съвъзкреси, тури ни да седим с Него в небесни места, в Христа Исуса;
7 за да показва през идните векове премногото богатство на Своята благодат чрез добрината Си към нас в Христа Исуса.
8 Защото по благодат сте спасени чрез вяра, и то не от сами вас; това е дар от Бога;
9 не чрез дела, за да се не похвали никой.
10 Защото сме Негово творение създадени в Христа Исуса за добри дела, в които Бог отнапред е наредил да ходим.

Забележка:
Това е възкресението по дух в това тяло в този живот.
Възкресението в ново тяло е при тръба и пришествието на Христос.
1 Коринтяни 15:52
в една минута, в миг на око, при последната тръба; защото тя ще затръби, и мъртвите ще възкръснат нетленни, и ние ще се изменим.

За духовното възкресение Павел говори в минало време, а за телесното в бъдеще.

Направил ли е Бог всичко, което зависи от Него, за да се спасят човеците?

нЕма нужда да се отговаря на такъв въпрос! Очевадно е!
-----------------------------

Сега идваме да съмнението в Божието всемогъщество с оглед въпроса, че не всички човеци ще се спасят:

Бог сътвори човека по Свой образ и подобие, което ще рече, че човекът свободно може да избира между добро и зло. Добро, да се подчинява на законите присъщи на Божественото естество, на които се подчинява и Сам Бог или зло, което е противно на Божественото естество и на което Бог никога не би се подчинил като нещо неприсъщо на естеството Му.

Когато Бог е сътворил човека, е поел съвсем съзнателно риска от евентуалното му непослушание към Божествените заповеди. И за да запази правото на нравствен избор на Своите създания е като че ли ограничил Своето всемогъщество за определено време в определена област на Неговото творение, където се разхождат едновременно синовете на покорството и непокорството на Неговата воля. Но с оглед на глобалните планове на Бога за човешкия род, това си е част от цената.

За да се спасят всички, то би трябвало Бог да ограничи или отмени нравствената свобода на Своите създания.

ЛЮБОВТА Е ЛЮБОВ, КОГАТО Е СВОБОДЕН, А НЕ НАЛОЖЕН ИЗБОР!

А отмяна на нравствената свобода на личностно същество би го превърнала в нещо не по-различно от робот. Това, което характеризира личността като личност е себеосъзнаването и като такава и правото и на волеизява, както тя реши. Независимо дали е добро или зло според Господните стандарти. Стандартите на грешните човеци са доста изкривени.

Откровение 3:20
Ето стоя на вратата и хлопам; ако чуе някой гласа Ми и отвори вратата, ще вляза при него и ще вечерям с него, и той с Мене.

За разлика от повечето съвременни и древни християни, Исус тихо хлопа, докато те с ритник избиват вратата и кресват на Исус да влиза, а на човека вътре да не се противи. Но ... Исус не прави така. Той никого не насилва да му отвори. Хлопа, ако Му отвориш ще влезе, но ако не Му отвориш нЕма да те насилва.

Бог може да вразумява със страдание и горчиви неща, но никога не би наложил със сила покорство и спасението, което произтича от това.

Откровение 16:9
А като се опекоха човеците от голяма жега, похулиха името на Бога, Който има власт над тия язви, и не се покаяха да Му отдадат слава.

Дори последните опити на Бога да вразуми и предпази грешните човеци от вечното отделяне от Себе Си в геената се вижда, че нЕма да имат успех.

Човешкият грях отделя човека от Бога. Бог си е промислил за решаване на проблема. Който иска да живее в хармония с Бога ще послуша горецитираните пасажи. Който не иска да се покори на Бога и да живее в хармония с Него, то Бог ще го изолира в геената, където нЕма да Го дразни с беззаконията си.

Ще ти го кажа простичко като Жабок, както и аз съм го чул от Светия Дух:
„От гнева на справедливостта Ми
се скрийте в милостта на любовта Ми.”
---------------------------

Но защо апокатастасисът е въпреки всичко в този свят?
Защо Бог не дава виждане за Себе Си в цялата си Божествена Слава и тогава да изисква гореизброените неща, а не да ни мъчи да вярваме?

Вярата основно показва искреността на любовта и посвещението към Бога, които, когато са истински, ще преминат през всякакви изпитания и премеждия.

За да бъде обичан заради Самия Себе Си, Бог, както Соломон пред Суламката, скри Своята Царственост и власт при първата си среща с бъдещата Си невяста.

Бог не иска да бъде обичан ИНТЕРЕСЧИЙСКИ, а такава ще бъде любовта на човеците ако не направи нещата според гореописаното.

Авраам уби в сърцето си Исаак, беше взел решението за това. Следващото беше една проста команда към мускулите на ръката държаща ножа. Но точно този момент на искрено решение от ИСТИНСКА ВЯРА вижда Бог и казва:
Битие 22:12
И ангелът рече: Да не вдигнеш ръката си върху момчето, нито да му сториш нещо; защото сега зная, че ти се боиш от Бога, понеже не пожали за Мене и сина си, единствения си син.

И какво следва от това ще си прочетеш сам в продължението на тази глава от Битие.
------------------

Следва поредният въпрос, който сигурно е слушал и Апостол Павел:
„А Бог, като е Всемогъщ, защо не е направил човека така, че всеки да приеме апокатастасиса след чуване на благовестието?”

Само че тук опираме до тайни на Божественото мироздание, които Бог нЕма никакво желание да разкрива в този свят пред нас, грешните човеци. Ето и отговора на Апостол Павел:
Римляни 9:19 На това ти ще речеш: А защо още обвинява? Кой може да противостои на волята му?
20 Но, о човече, ти кой си, що отговаряш против Бога? Направеното нещо ще рече ли на онзи, който го е направил: Защо си ме така направил?
21 Или грънчарят няма власт над глината, с част от същата буца да направи съд за почит, а с друга част - съд за непочтена употреба?

22 А какво ще кажем, ако Бог, при все, че е искал да покаже гнева Си и да изяви силата Си, пак е търпял с голямо дълготърпение съдовете, предмети на гнева Си, приготвени за погибел,
23 и е търпял, за да изяви богатството на Славата Си, над съдовете, предмети на милостта Си, които е приготвил отнапред за слава –

Доволно ни е и това, че Бог въобще ни дава някакъв шанс за спасение, а не да капризничим как да ни бъде даден така, че на нас да ни хареса.

Иди предложи на Путин пясък от Сахара за техния газ и ще получиш шут, който ще те изпрати в околоземна орбита. Бледо е сравнението даже с коментарите които правим за незаслужената Божия милост.

Защото старозаветния текст, който Апостол Павел има предвид, звучи по много страшен и безцеремонен начин. Който се държи нагло и безцеремонно с Ел Шаддай (Всемогъщият) ще си го получи адекватно.
Исая 45:9
Горко на онзи, който се препира със Създателя си! Черепка от земните черепки! Ще рече ли калта на този, който й дава образ: Що правиш? Или изделието ти да рече за тебе: Няма ръце?
--------------------

Ако Ориген си е имал някакви негови странни разбирания за някои неща, то защо сега упорито се търси да се отупа от праха неговата ерес, а не се приемат моите твърдения?

След като ще има апокатастасис във вечността, то нЕма никакво значение какво правиш в този свят. От тук първото следствие е, че нЕма никакво значение каква религия изповядваш. Защото поведението на човека на практика се определя от религията, която изповядва. Дори атеистът си има поведение съответно на религията му. Защото вярата, че нЕма Бог, също е вяра със своето съдържание.

Затова апокатастасисът е особено удобен, за да бъде лишен Бог от поклонението Му. И да се прокара синкретичната религия на Водолея, която тече, всичко е относително и като такова е едно. И ето ти средата, в която ще дойде Антихрист.

Алекс,
С оглед на странните ти разбирания върху Библията може и да съм еретик, но ако не съм, то след прочитането на този ми пост-романче никак нЕма да можеш да кажеш на Бога, когато застанеш пред Него, че не ти е казано!

Покай се, защото наближи Царството Небесно!

Йоан 8:24
По тая причина ви рекох, че ще умрете в греховете си; защото ако не повярвате, че съм това, което казвам, в греховете си ще умрете.

Вечността, която идва с Второто пришествие на Христос само ще зафиксира духовни състояния без никаква опция за промяна. При това нещата се казват от Този, Който командва парада, а не от нашите планове, в които Бог нЕма да пожелае да се впише.

Авраам, който упорито се препираше с Господа Бога за съдбата на Содом и Гомор, не направи това в Ада, а направо каза на богаташа:
„Ти вече получи своето добро.”

А „получи”, което е в минало свършено време, си е в минало свършено време без никакви шансове за промяна някъде в бъдещето.

Оспамих клуба май за тоя що духа, ама знае ли се!?

Поздрави
Old Frog

Тошо вика: „Който си има мъничко от Светия Дух знае кое е по Бога и кое не!”
Любчо рече: а който си нЕма .. вЕрва небивалици...



Тема Re: ИКУМЕНИЗМЪТ в действие или засилващо се темпонови [re: Prokimen]  
Автор pyж (Акиба Рубинщайн)
Публикувано23.11.09 07:05



ойкуменизъм - ясно - дом
а кво ще ми кажеш за ИСИХАЗМА
засилва ли се?!?






тиху!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.