Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:14 05.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Радвам се, че Православието зае достойна позиция  
Автор JoroH (ВРИД)
Публикувано08.03.07 21:37



Днес сутринта гледах Здравей, България по Нова телевизия. По темата за абортите бяха поканили млад свещеник и лекар гинеколог, който прави аборти. Аз съм протестант, но искам да споделя, че съм възхитен от безкомпромисната позиция на свещеника. водещите Коритаров и Лора Крумова го контрираха, че църквата трябвало да осъвремени позицията си, а не да продължава да се води от разбирания от преди 2 000 години, но този наистина Божи човек предпочете да говори от позицията на истината, а не така, че да се хареса на хората. Наистина - за църквата водещият мотив не трябва да е да бъде в синхрон със съвремието, а преди всичко трябва да се стреми да е близо до Бога. Струва ми се, скоро е времето, когато и безкомпромисните православни ще бъдат определяни като сектанти, но нека да са повече хората, за които Бог е на първо място, защото живота на тоя свят е кратък, но вечността е дълга и е много важно къде човек ще бъде през нея. Ето и нещо, което прочетох в сайта на Стандарт:

Не знам дали сме православна държава

Сливенски митрополит Йоаникий

- Дядо владика, какво ще предприемете като Свети синод срещу абортите?
- Пишем писмото, скоро ще е готово. Но то не е толкова спешно. Имаме други въпроси за решаване.
- Какво ще съдържа това писмо?
- В него ще кажем, че е грешно да се прави аборт.
- Ще поискате ли законова забрана от държавата?
- Държавата ни... Не знам дали е православна, за да искаме.
- Как да не е православна, като над 80% от хората твърдят, че изповядват православна религия?
- Не всеки, който казва Господ, е православен. Трябва да го приемаш със сърцето и душата си. Да приемаш каноните, догмите. Това е доказателство, а не голите фрази.

http://www.standartnews.com/bg/article.php?article=181106

Редактирано от JoroH на 08.03.07 21:40.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позицнови [re: JoroH]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано08.03.07 22:15



Здрасти Жоро. Какво да пишат писмо в Синода, то това е решено от 17 века в Православието... но щом пък искат да формулират някаква активна позиция, слава на Бога.

Как 1 милиад и половина аборта, това е чудовищно. Отначало реших, че е невероятно, но като го разделиш на 30 години - по 50 милиона годишно да се правят в Щатите?! Не може да бъде. Да не става дума за света? В Русия са по 2-3 милиона годишно.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позицнови [re: фaмyлyc]  
Автор JoroH (ВРИД)
Публикувано08.03.07 22:23



Хм, това постерче го правих от скрийншот от един американски сайт, където текста беше нещо от рода, че до момента извършените аборти в САЩ са: ( цифрите се движеха). Ако може да намериш приблизителна цифра на аботрите в целия свят, ще преработя постерчето, още повече, че не искам да е антиамериканско, целта е да е срещу абортите.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позициянови [re: JoroH]  
Автор ease ()
Публикувано09.03.07 05:11



Не може държавата да определя на жените дали да правят аборти или не. Не всички жени са православни, нито дори християнки. Не може представители на една религия да налагат собствените си разбирания на другите хора.Нека всеки се води от собствения си морал-като смята,че е грях да прави аборт, нека да не прави. Но не да обвързва други с това.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позицнови [re: JoroH]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано09.03.07 08:21



По-възможно е да е за света (да се отнасяли цифрите за света). Защото напр за 1996 намерих статистика че са извършени приблизително 26 милиона легални и 20 милиона нелегални аборта. Значи за света цифрата пибл 50 милиона годишно е напълно възможна. После и там има динамика - в Китай по-рано имаше по-строга политика да няма трети деца и пр



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позицнови [re: ease]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано09.03.07 11:39



Християните просто не могат да разберат, че хората вече не се интересуват от религиозни догми, а разсъждават със собствения си разум...
Вярващи вероятно ще има още дълго, но ще стават все по-малко и по-малко. Естествено, в обществото ще се вземат други решения...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позициянови [re: ease]  
Автор JoroH (ВРИД)
Публикувано09.03.07 12:45



Засега никой не е искал държавна забрана на абортите. Лекарят, който е бил отлъчен от църквата заради аборти е бил православен. В случая отлъчването, както в предаването обясни отчето, е възпитателна мярка - така се дава шанс на човека да се замисли и покае. Иначе в предаването свещеникът беше донесъл едно един документален видеоматериал, в който се показва какво се случва при аборт на 3 месечен зародиш. Виждаше се, че вече детенцето е оформено като човече, виждат се реакциите му на опитите да бъде убито - то видимо забелязва опасността и реагира - отдръпва се и маха с ръчички. Потресаващо е. Това наистина е убийство, и то твърде жестоко.
Виж , моля те,

, за да разбереш горе-долу за какво иде реч!



Редактирано от JoroH на 09.03.07 13:41.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позициянови [re: JoroH]  
Автор ogrizko (маскиран)
Публикувано09.03.07 13:51



Потресаващи са тези снимки наистина!!

Това съм аз.. огризко!



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позициянови [re: ogrizko]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано09.03.07 19:38



и снимките от мозъчна операция са потресаващи. айде да спрем да правим мозъчни операции?



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позициянови [re: xenox]  
Автор ogrizko (маскиран)
Публикувано09.03.07 19:42



Само дето едното води към живот, а другото към смърт.. ако това за теб е еквивалент, не знам.. :/

Това съм аз.. огризко!



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позициянови [re: ogrizko]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано09.03.07 19:51



да де, ама гнусността и потреса от едно нещо не трябва да са критерий.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позициянови [re: xenox]  
Автор JoroH (ВРИД)
Публикувано09.03.07 21:01



Целта на тези снимки не е да кара хората да повръщат, а да се види, че още от първите седмици бебето е оформено малко човече. Жените, които възнамеряват да правят аборт да видят, че това което искат да убият, е малко човече, а не някаква безформена маса.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позициянови [re: JoroH]  
Автор ease ()
Публикувано10.03.07 03:22



Не можеш ти да налагаш разбирането си за нещата на други хора. можеш само да живееш своята истина.

Според мен абортът е ужасно нещо и не мисля,че има жена която го прави с леко сърце. Приеми,че след като една жена се е принудила да го направи, значи има защо.

Няма в какво да ме убеждаваш-аз не казвам абортът е песен и няма последствия. Казвам,че това е тялото на една жена, и тя има право да решава какво да прави с тялото си. След като зародишът не може да живее извън това тяло, значи е част от него. Когато стане възможно да живее без него, тогава може да се говори за убийство.

Тази картинка с аборта в трети триместър е ужасна. Това според мен трябва да е незаконно.Това вече не е аборт.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позициянови [re: ease]  
Автор JoroH (ВРИД)
Публикувано10.03.07 11:05



Наистина всеки в този свят прави каквото пожелае, а някои вярваме, че за това ще се носи и отговорност. Аз не налагам мнението си, нито оня православен свещеник го е налагал. Имам обаче право, както и той има да кажа каква е позицията по тези неща от гледна точка на вярата си и това не е налагане. Ако една църква претендира, че е християнска, тя трябва да има безкомпромисна позиция, а пък дали някой ще приеме тая позиция, си е негова работа.
Мога да кажа, че в съвременния свят решение за аборт най-често не се взима по неизбежност. Майката например решава че вече има едно и не и трябва второ и отива да прави аборт. Ще вземе да и излезе много скъпо, пак няколко кошмарни месеца няма да може да спи; ще трябва да позабрави за заведенията и дискотеките, а тя е още млада. Или пък я е страх да не си развали фигурата или кариерата. Вече гаджето и няма да я иска и т.н. Най-често става дума просто за нежелание за поемане на отговорност. Да убие човечето вътре в нея се приема за по-отговорно решение.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позициянови [re: JoroH]  
Автор ease ()
Публикувано10.03.07 20:33



Разбира се,че имаш право на мнение и да го защитаваш. Аз казах тези неща,защото беше споменат правенето на абортите незаконни.Това е друго нещо и не може да се допуска.

А аз не искам да съдя никоя жена,че е направила аборт-разбира се, освен ако не е в трети триместър като на онази снимка, когато е просто чудовищно и наистина не мога да повярвам,че това е така. Такива неща се правят ако детето е с огромни неспасяеми малформации или умре в утробата. Не мисля,че е законно където и да било да се прави аборт след опреден момент.

За себе си, знам,че не бх направила аборт, освен по медицински причини, но знам,че в миналото е имало моменти в живота ми, когато ако съм била бременна е нямало да оставя бременността. И благодаря на Бога,че не е се случило защото е ужасно!Не гледам лековато на тези неща, в никакъв случай и мисля,че повечето жени са така.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позицнови [re: JoroH]  
Автор Heпoзнaт® (Архонтствуващ)
Публикувано10.03.07 22:54



Съжалявам, но трябва да те разочаровам. Няма никаква официална позиция на Св. Синод и вероятно никога няма да има. Това е позиция на един отделен свещенослужител, който вероятно ще бъде смъмрен от началниците си за това, че се бърка в светските дела.


Редактирано от Heпoзнaт® на 10.03.07 22:55.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позицнови [re: Heпoзнaт®]  
Автор JoroH (ВРИД)
Публикувано10.03.07 23:21



Е ако е така, както казваш, оценката ми е още по-висока, щом човекът се е осмелил да заеме тази позиция сам.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позициянови [re: JoroH]  
Автор jaime14 (born free)
Публикувано11.03.07 00:47



хареса на хората. Наистина - за църквата водещият мотив не трябва да е да бъде в синхрон със съвремието, а преди всичко трябва да се стреми да е близо до Бога Znachi li, che Bog ne e v sinhron sus suvremieto?





Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позициянови [re: jaime14]  
Автор ease ()
Публикувано11.03.07 04:34



много уместен въпрос!



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позициянови [re: jaime14]  
Автор JoroH (ВРИД)
Публикувано11.03.07 11:17



В отговор на:

Znachi li, che Bog ne e v sinhron sus suvremieto?



Ами определено не е. то грехопадението насам Бог никога не е бил в синхрон със съвремието. Съвремието е изпълнено с грях и нечистота и Бог няма желание да се съобразява с това.
Римляни 12:2
И недейте се съобразява с тоя век, но преобразявайте се чрез обновяването на ума си, за да познаете от опит що е Божията воля, - това, което е добро, благоугодно Нему и съвършено.

Много "съвремия", моди и ценностни системи са се изредили и Бог не е бил в синхрон с нито една от тях. Бог си е избрал да бъде аутсайдер от това общество или по-точно, това общество си е избрало да бъде аутсайдер спрямо Бога, понеже Бог е голямото, а обществото и съвремието са малкото, в сравнение с Него. Известен е факта, че Волтер е казал, че както е тръгнало след 100 години християнството ще изчезне. Всъщност обаче, когато изминали стоте години, се оказало, че библията е най-издаваната книга без конкуренция.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позициянови [re: JoroH]  
Автор jaime14 (born free)
Публикувано11.03.07 14:51



Izvurtai , no ne si goliam maistor. Govorish ot imeto na Bog kato da si mu zamestnik na zemiata! Sigurno staria hem go e iad hem mu e smeshno!





Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позициянови [re: JoroH]  
Автор diadomateyko (старо куче)
Публикувано11.03.07 15:39



Известен е факта, че Волтер е казал, че както е тръгнало след 100 години християнството ще изчезне.

кой е тоя?учасник от клубовете ли?



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позициянови [re: jaime14]  
Автор diadomateyko (старо куче)
Публикувано11.03.07 15:47



Sigurno staria hem go e iad hem mu e smeshno!

говориш така,защото "стария" не ти обръща внимание...
"копелетата",като тебе никога не са били обичани.
тебе те е яд,че "стария" ни е баща...
това дето винаги ти е липсвало на тебе...
питай майка си по тоя въпрос...
ако и тя не ще да те види,тогава си го закъсал...
станал си,като "улично копеле"...



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позицнови [re: diadomateyko]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано11.03.07 16:04



Това е ник на Непознат, да го ритна отзад

Редактирано от фaмyлyc на 11.03.07 16:07.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позицнови [re: фaмyлyc]  
Автор diadomateyko (старо куче)
Публикувано11.03.07 16:11



Това е ник на Непознат, да го ритна отзад



така е като "жената" - му точи рогата...





Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позициянови [re: xenox]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано11.03.07 17:45



Никакви потресаващи снимки не могат накара невярващия да повярва. Много повече труд трябва и много повече любов в Христа.

Тези снимки имат правилно въздействие върху вярващия. За другите е гнусота и боклук.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позициянови [re: JoroH]  
Автор ease ()
Публикувано11.03.07 21:04



и как разбра,че "Бог си е избрал да бъде аутсайдер"?!?!?! Много ми е интересно като някои хора започнат да говорят от името на Бога, като че ли Бог ги е сложил за ПР.

Имай си мнението, но кажи нещо като "аз смятам,че Бог..и тн.", а не Бог мисли това и прави онова. Това е смешно!

Цитатът ти от Римляни, значи именно да не мислиш,че каквото се смята за приемливо от другите е парилно, а да търсиш волята на Бога в себе си, от личен опит, както Бог говори на теб. Той не значи-Бог е станал аустайдер.

Аз не се наемам да кажа каква е волата на Бога за някой друг, нито какъв е той или какво прави, или какво иска. Само с големи усилия и предпазливост се опитвам да разбера каква е волата на Бога за мен.И смятам,че такъв е правилният подход.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позициянови [re: diadomateyko]  
Автор ease ()
Публикувано11.03.07 21:07



ти не беше ли се покаял,за псувните и обидите си?
не значеше ли покянието,че не продължаваш по същия начин и за в бъдеще?
ти можеш да отвратиш доста хора от религията
както и да подкрепиш расизма на много хора, с поведението си



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позицнови [re: jaime14]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано12.03.07 11:22



”Znachi li, che Bog ne e v sinhron sus suvremieto?”
Не, просто значи, че съвремието не е в синхрон с Бога. Та то е очевидно това.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позицнови [re: Heпoзнaт®]  
Автор н@блюдaтeлМодератор ()
Публикувано12.03.07 12:05



Напротив, тук става дума за официална позиция на православието, още от вселенските събори. Специална декларация на Св. Синод не е необходима в случая.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позицнови [re: ask2OO4]  
Автор ease ()
Публикувано12.03.07 13:59



това е по-друго

но я кажи с какво сравняваш-кое време според теб е било в синхрон с Бога? никое...Винаги хората са имали затруднения в тази област.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позицнови [re: jaime14]  
Автор lex ()
Публикувано13.03.07 01:46



Що за въпрос, какво значи Бог да е в синхрон със съвремието?

Любовта и Истината са непроменими и ще важат за всички хора по Земята во веки веков.
Ние трябва да се равняваме по тях, не те по нас.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позицнови [re: ease]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано13.03.07 10:29



Ами никое...
Така е, обаче е имало времена когато хората са били много повече в синхрон с Бога отколкото нашето съвремие. Затова и те, но особено ние има накъде да се стремим.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позициянови [re: ease]  
Автор JoroH (ВРИД)
Публикувано13.03.07 20:00



В отговор на:

и как разбра,че "Бог си е избрал да бъде аутсайдер"?!?!?! Много ми е интересно като някои хора започнат да говорят от името на Бога, като че ли Бог ги е сложил за ПР.



След грехопадението като цяло светът (цивилизацията), се е отклонил от Бога. не се покорява на Божията власт. Словото казва:

1 Йоаново 5:19
Знаем, че ние сме от Бога; и целият свят лежи в лукавия.

За Христос се казва в I послание на Йоан:
1:10 Той бе в света; и светът чрез Него стана; но светът Го не позна.

Йоан 15:18 Ако светът ви мрази, знайте, че Мене преди вас е намразил.
19 Ако бяхте от света, светът щеше да люби своето; а понеже не сте от света, но Аз ви избрах от света, затова светът ви мрази.

Има и много други стихове, които показват, че Бог не приема начина, по който се развива цивилизацията и не желае да се приспособява към нея. Църквата е представена като носител на светлината всред тъмнината на света. Тя не би следвало се съобразява с модерността и да променя ценностната си система, Църквата винаги е била демоде. В началото - спрямо гръко-римската цивилизация, после спрямо следващите моди.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позицнови [re: н@блюдaтeл]  
Автор Heпoзнaт® (Архонтствуващ)
Публикувано13.03.07 21:22



Напротив, тук става дума за официална позиция на православието, още от вселенските събори. Специална декларация на Св. Синод не е необходима в случая.

Същите вселенски събори важат и за католицизма, но папата е непримирим по този въпрос и целият свят непрекъснато научава позицията му. Ние тук най-много да научим за маймунката на нечия свещеническа щерка или за червените обувки на друг свещенослужител.

По твоята логика православието никога не трябва да се изказва по никакъв въпрос и да заема каквото и да е становище по някой наболял проблем, тъй като някой вселенски събор вече се е произнесъл.





Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позицнови [re: фaмyлyc]  
Автор Heпoзнaт® (Архонтствуващ)
Публикувано13.03.07 21:31



Това е ник на Непознат, да го ритна отзад

Някой бял роб пак е седял дълго време на слънце, размишлявайки върху цивилизационния сблъсък между експлоатирани гастарбайтери и експлоататори бедуини.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позицнови [re: Heпoзнaт®]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано14.03.07 17:46



Сестро... какви бедуини сънуваш и изпотена ли се събуди





Тема Любов или отлъчваненови [re: JoroH]  
Автор Prokimen ()
Публикувано20.03.07 13:05






- намирам написаното от Павел николов за великолепно. Отдавна не бях чел нещо смислено, кратко и ясно, което да активира съзнанието за трезви размисли.





Тема Re: Любов или отлъчваненови [re: Prokimen]  
Автор JoroH (ВРИД)
Публикувано20.03.07 22:34



Уважаеми Прокимен,
Прочетох статията в Православие.бг. Разбира се, аз като неправославен, нямам право да давам експертно мнение за дела частноправославни, и мнението, което давам е само въз основа на словото Божие, което чета, както Вас. Свещеникът, когато отлъчва от църквата, не би следвало да е съдил човека. Според православните писания, които съм чел, се приема че отлъчването е възпитателна мярка, с която се дава шанс на грешника да се покае. Ако гинеколкога еднократно е извършил аборт и след това се е изповядал и се е покаял, това не би следвало да е повод за отлъчване, но ако един човек постоянствува да извършва детеубийства и изповядването е започнало да става за него като средство за замазване на греха, без желание, нито опит с този грях да бъде скъсано, то този човек наистина е за отлъчване.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позициянови [re: JoroH]  
Автор JoroH (ВРИД)
Публикувано20.03.07 23:18



Вчера се прочетох следното свидетелство и бих искал да го споделя с вас:
„Аз съм домакиня и регистрирана медицинска сестра в Джсксънвил. Работех нощна смяна от 23 часа вечер до 7 часа сутринта. Когато нямахме много работа, аз отивах да помагам на новородените. Една вечер забелязах легенче отвън в коридора пред родилната стая. В него лежеше мъничко, ревящо, напълно оформено бебе — то бе обаче различно от останалите, то бе абортирано. Това бе бебе, родено след салинова инжекция.
Това мъничко момиченце изглеждаше, сякаш е било потопено в тенджера с вряща вода. Нямаше нито лекар, нито сестра, нито родител, за да утеши това наранено и изгорено дете. То бе оставено да умре само в болките си. Медицинският персонал не бе оставил бебето в родилната стая, нито пък се бяха погрижили да го покрият. Тази вечер аз изпитах срам от моята професия! Трудно е да се повярва, че подобно нещо се случва в нашите модерни болници, но това е истина. Това става през цялото време! Аз си мислех, че болниците са място за лекуване на болните, а не място за убийства. Запитах една сестра от друга болница — какво правят с абортирайите след салинова инжекция деца. За разлика от моята болница, където бебето бе оставено само, задъхващо се за въздух, тяхната болница поставяше абортиралите деца в кофа н ги захлупваше с похлупак! Задушаване! Смърт чрез задушаване! Друга сестра ми сподели, че бе спряла да асистира абортите. Видът на мъничките откъснати ръчички и крачета е нещо, което тя не могла да понася повече!
Не сте ли щастливи от факта, че вашите майки не са били родени в това поколение? Сигурно някои от вас биха завършили живота си самотни в легенче или в кофа с похлупак!"
Катлин Малой, Джексънвил, Флорида




Тема “Щом такава е волята ви, нека бъда така”.нови [re: JoroH]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано21.03.07 09:15



Присъединявам се към това изказване.

В статията си г-н Павел Николов пише, че "Преди изповед свещеникът трябва да каже на каещия се, че той е само свидетел на изповедта му пред Христа."

Какво иска да каже с това - че отецът от Сливен не е изпълнил задължението си да каже: “. . . Христос невидимо стои, за да приеме твоята изповед, а аз съм само свидетел. . . " ? Та това е несериозно.


Доколкото стана ясно, “раздуването” на този случай е тръгнало от самата лекарка, а допълнително се създаде напрежение с помощта на медиите. Доколкото още се разбра, лекарката е била посъветвана да се откаже от този тежък грях, да не върши по-вече детеутробни убийства, което тя не приела. Да, свещенослужителят (отецът) е свидетел, но не какъв да е свидетел. Митрополит Антоний Сурожки казва:

“Той е като приятеля на жениха, който го довежда до невестата или невестата до жениха. Той е приятел на Жениха в този смисъл, че присъства на тайната на срещата между Бога и каещия се човек. Това е най-изумителното, което можем да си представим. Бог го кани да присъства на тази дълбока среща, на този брак на живата душа с Живия Бог. И с какво чувство трябва да стои свещеникът само! Колко дълбоко трябва да разбира, че той е само свидетел - не в този смисъл, че е страничен човек, на когото е дадено да види нещо, а че е п о к а н е н да участва в тази тайна брачна среща... И щом е така, той трябва да разбира, че срещата се случва между Спасителя и каещия се, че той самият, приятелят на Жениха, води каещия се като невеста, и стои изумен, благоговеейки пред тази тайна.” *

Господ не осъдил блудницата, която неправедните съдници осъдили на смърт, но не пропуснал да й каже: “ Иди си и недей вече греши ”. Не става ясно каква е съдбата на тази жена, но се подразбира, че се е покаяла, че е решила да се изправи и да се бори срещу греха.

Свидетелят няма как да не се възпротиви на брака с невяста, която на въпроса “желаете ли да бъдете съпруга на Жениха сега, и винаги и вовеки веков”, отговаря: - “Желая, но позволете ми да си правя това, което си искам, и ако на Жениха не Му се нрави, да си търси друга булка”.

С други думи казано, човек сам се отлъчва от Жениха, а свидетелят само засвидетелства:

“Женихът много желае да бъдете с Него, и ще страда за избора Ви, но щом такава е волята Ви, Той няма да я насилва: Нека бъде така, както Вие желаете”.

Сам Прокимен беше казал някъде (перефразирайки го), че в притчата за Лазар и богаташа, голямата пропаст между Рая и Ада е доброволното НЕ_ ИСКАНЕ и НЕ_ПРИЕМАНЕ на Божията любов, Който няма как да Я дарува там, където не Я искат. Това доброволно, окончателно отказване от Любовта, ще се реши на Христовия Съд, където всеки сам ще осъди себе си. Сам той беше още казал, че при Второто Господне пришествие, ще се вземе решението за окончателния избор - решение, което ще бъде облечено с я с е н волеви акт.

Както е отбелязал преподобни Максим Изповедник, след като Христос умря и възкръсна, спасението ни зависи само от нашето съ_изволение .

Иначе казано, човешката свобода или свободна воля е онзи "КАМЪК", който и Бог не може да повдигне. Бог, сътворявайки човека със свободна воля, я направил абсолютно неприкосновенна по отношение личностният избор на всеки един човек с кой да бъде - с Него (с Бога) или против Него (т.е., с Дявола), - "ограничавайки" самата Безграничност - т.е., Самият Себе Си.

Затова именно, този Съд ще е страшен – не защото Господ, Който е Любов е страшен (пази, Боже, от подобни богохулства), а защото човек сам, по собствена воля остава докрай в извращенията си, в безумието си и защото за пребиваването си във вечния огън всеки сам себе си ще осъди .

"Защото Бог не проводи Сина Си на света, за да съди света, а за да бъде светът спасен чрез Него. Който вярва в Него, не бива съден, а който не вярва, е в е ч е осъден, з а д е т о не е повярвал [по свое ж е л а н и е] в името на Единородния Син Божий. Осъждането пък е поради това, че светлината дойде на света, но човеците обикнаха [по свое ж е л а н и е] повече мрака , нежели светлината, понеже делата им бяха лоши".(Иоан, 3:17-19)

Ако човек пребивава в Ада, то е поради собственият си избор, поради собственото си желание, плод на свободната му воля. Бог никой не насилва да бъде с Него "в кошарата Си" - Той няма да вкара в Царството Небесно насила ни един човек. Т.е.,

- никой няма да бъде в едно с Бога, против собствената му воля, която е от Бога дарувана, и която е напълно свободна, по отношение на избора.

Ако човек е обикнал и свикнал със студа, няма как да иска да се пече на Слънце - за такъв човек, превърнал се в ЛЕДЕНА топка (с ледено студено сърце) Слънцето ще е изгарящо (пази, Боже, сърцата ни да не станат ледени топки). Така че, дори и Любовта да иска да стопли такава душа (изстудила сърцето си подобно на ледена топка ) с любвеобвилните Си топли лъчи, за тази душа- доброволно отказала се от Нея, от Любовта, - това ще е непоносим и убийствено изгарящ огън. Както непоносимо изгаряща е била Самата Истина по отношение на книжниците и фарисеите, които доброволно са Я отхвърлили, и дори осъдили на смърт, избирайки скърцането със зъби, нежели благото Иго.

Това скърцане било породено от завист- именно завистта е тая, която стои в основата единствено Безгрешният да бъде осъден на смърт в едно с грешници.

Във вечния огън ще има плач и скърцане със зъби. Дали това ще е пак от завист - завист, която ще разяжда душите на мъртвите (мъртви без Бога, без Живота, а не мъртви "сами по себе си"), подобно на червей плътта ?Спасителят казва:

"Там ще бъде плач и скърцане със зъби, кога видите Авраама, Исаака и Иакова и всички пророци в царството Божие, а себе си изгонвани навън."

Както се каза вече, при Второто Христово славно пришествие, ще се вземе решението за този избор - решение, което ще бъде облечено с я с е н волеви акт. А за да има решение, трябва Христовото благовестие да бъде предложено и на ония, които не са го чули, както е било предложено при слизането Му в Ада.

Св. Ап. Павел в посланието си до солуняни казва, ”. . . а вам, оскърбяваните, да въздаде утеха заедно с нас, когато Господ Иисус се яви от небето с Ангелите на Своята сила, в пламенен огън да отмъщава на ония, които не познават Бога, които не се покоряват на благовестието на Господа нашего Иисуса Христа” [1:7-8]

Които не се покоряват на благовестието до последно, до край, които доброволно - по своя воля ще отхвърлят истината, след като са я познали, подобно на ония, които след слизането на Христос в Ада са останали по своя воля там, понеже доброволно са направили избора си отхвърляйки Неговото благовестие.


*



. . .

Редактирано от Eжko_ на 21.03.07 11:40.



Тема Re: “Щом такава е волята ви, нека бъда така”.нови [re: Eжko_]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано21.03.07 11:08



В статията има и следния момент. Пише:
”Свещеникът, отлъчил сливенската лекарка-гинеколог, превишава правата си. Не му достига Христова любов към грешниците; забравя, че те са дошли не при него, а при Христос и постъпва като съдия, а не като свидетел на изповедта. А Христос, Праведният Съдия, учи първо пастирите: "Не съдете, за да не бъдете осъдени!" (Мат. 7:1, цит. по гръцкия оригинал).”
В мен буди изумление, че абзац, който завършва с Божията забрана за съдене, представлява сам по себе си осъждане, не просто осъждане на греха, а безцеремонно съдене на конкретен човек ...

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: “Щом такава е волята ви, нека бъда така”.нови [re: ask2OO4]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано21.03.07 11:27



"""В мен буди изумление, че абзац, който завършва с Божията забрана за съдене, представлява сам по себе си осъждане, не просто осъждане на греха, а безцеремонно съдене на конкретен човек ...
"""


И мен ме смущава: "Не му достига Христова любов към грешниците"

С това сякаш казва: понеже съм достигнал съвършенството в любовта си към хората, мога да си позволя да осъждам тетези, които стоят по-долу от мен. Което, разбира се, автоматично го изобличава.



Благословен човек, който се уповава на Господа.

Редактирано от Eжko_ на 21.03.07 11:47.



Тема "Безмълвен вик"нови [re: JoroH]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано22.03.07 12:08










Благословен човек, който се уповава на Господа.

Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позицнови [re: Tимoтeй]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано22.03.07 13:24



Никакви потресаващи снимки не могат да накарат и вярващия да си промени мнението. Жалко, че нямам възможност да публикувам няколко: деца в сиропиталище използвани като сексуални играчки; или деца с лица насинени от бой от пияните им родители; или деца преживяващи с филия хляб и половин канче бульон на ден, защото родителите им си ги имат 8, а са безработни на село... и деветото е на път. И всичко това даже не трябва да го търсиш много далече: елате в Полша - държава в която абортите са забранени. Или ще кажете, че при католиците всичко е възможно... все едно в България няма такива работи.
Иначе е лесно да се говори против абортите. Ама я се хванете да осиновявате деца от сиропиталище за да им създадете поне елементарни условия за развитие. А колко от "добрите християни" са ще си осиновят дете на 3 годинки? А над 6? А над 12? Колкото са по-възрастни с вече изградени в сиропиталищата характери, толкова са по-нежелани... Лесно е да дадеш N лева на сиропиталището, ама на никой не му се живее в такова...

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Абортите са убийство, а убийството е смъртен гряхнови [re: Eжko_]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано22.03.07 13:25





Отец Евгений Янакиев пред „Труд":

Да спрем машината ва платени убийства


Отче, призовахте абортите у нас да бъдат забранени със закон. Защо?

- Това не е моя позиция, а позиция на православната ни църква. Абортът е убийство, а убийството е смъртен грях...

- Но понякога не е ли наложително да се вземат и такива болезнени решения...

- О! Така е наистина. Когато е застрашен животът на майката, няма никакво съмнение...

- А ако детето е заченато в резултат на насилие? Ако майката дори не е навършила пълнолетие?

- Дори и тогава животът му трябва да бъде запазен. А неотдавна имах такъв случай. Двама млади родители, за жалост - бивши наркомани, дойдоха при мен за съвет. Чакаха бебе. Страхуваха се, че то може да се роди с увреждания. Аз настоях да запазят рожбата си. Кой им дава право от името на детето си да вземат решение дали да го има, или не? Роди се здраво, прекрасно бебе... Аз често ходя в училищата, за да разговарям с младежите. Трябва да им се обяснява. Абортите са следствие от сексуалната разюзданост.

- Вярно ли е, че сте анатемосали гинеколожка заради абортите?

- Няма непростим грях. При мен са идвали жени, които са преживели трагедията на аборта, но се разкайват. И трябва цял живот да се молят за тези деца. Но случая с гинеколож-ката бе друг. Тя дойде на изповед. Настоях да престане с тази си дейност. Тя отказа, а е православна християнка. И беше отлъчена от църквата... Според официалната статистика през 2000 г. у нас са извършени 60 хиляди аборта. Вероятно още толкова са нелегалните прекъсвания на бременността. Трябва да се спре тази престъпна машина за правене на платени убийства.

- Как да отглеждаш дете, ако нямаш средства? Ако не можеш да се погрижиш за самия себе си, как да направиш това за едно дете?

- (Смее се.) Аз имам шест деца. Учудвате се? Да, само на 34 години съм. Съпругата ми е на 33 години.

Най-малкото е на една година, най-голямото - на 14. Аз вземам 200 лева заплата като свещеник. Съпругата ми получава 180 лева майчински. Отделно - 120 лева детски. Децата ни са нахранени, облечени. Не е лесно.

- Как се справяте?

- Вярващият човек поглежда на живота немате-риалистично. Господ е казал да не се грижим какво ще облечем на утрешния ден, защото той мисли за това. Като се появи детето, сякаш всичко се нарежда... И при нас, в моето семейство, сме били „на ръба", като свършат парите. Ама на другия ден се намират.

Не се оплакахте от нищо...

- Какво да се оплаквам? Но има неща, които ме смущават. Наскоро свещеникът в Стралджа, Ямболско, ми сподели, че той и жена му, като родители на три деца, имат право да пътуват с преференции в БДЖ. А то се оказало, че не могат да ползват тази привилегия! Трябвало да пътуват с влак с всичките си деца, за да им я признаят! Последния месец в Сливен премахнаха намаленията на таксите за детските градини за многодетните семейства. Още не съм плащал и не зная как ще ни се отрази.

- Какво очаквате да се случи след вашия призив?

- Сливенският митрополит ме подкрепи. Разчитам на неговото съдействие да получим подкрепа и от Светия синод за искането ни пред правителството за закон срещу абортите.





""


Благословен човек, който се уповава на Господа.

Редактирано от Eжko_ на 22.03.07 13:28.



Тема Къде е моралът, ако убиваш за 80 лева нови [re: Eжko_]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано22.03.07 13:26



В някои болници и за 60. . .




Благословен човек, който се уповава на Господа.

Редактирано от Eжko_ на 22.03.07 13:27.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позицнови [re: JoroH]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано22.03.07 13:30



В отговор на:

Майката например решава че вече има едно и не и трябва второ и отива да прави аборт. Ще вземе да и излезе много скъпо, пак няколко кошмарни месеца няма да може да спи; ще трябва да позабрави за заведенията и дискотеките, а тя е още млада. Или пък я е страх да не си развали фигурата или кариерата. Вече гаджето и няма да я иска и т.н. Най-често става дума просто за нежелание за поемане на отговорност. Да убие човечето вътре в нея се приема за по-отговорно решение.




Е това ли само успя да измислиш като повод за аборт?
Ами ако майката е болна от СПИН? Ами ако детето е с увреждания, и така или иначе ще умре до година-две след раждането? Забраната на абортите по принцип не е решение. Както и поставянето на проблема в стриктно религиозна форма.

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!

Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позицнови [re: headhunter]  
Автор JoroH (ВРИД)
Публикувано22.03.07 14:55



В отговор на:

Ама я се хванете да осиновявате деца от сиропиталище за да им създадете поне елементарни условия за развитие. А колко от "добрите християни" са ще си осиновят дете на 3 годинки? А над 6? А над 12? Колкото са по-възрастни с вече изградени в сиропиталищата характери, толкова са по-нежелани... Лесно е да дадеш N лева на сиропиталището, ама на никой не му се живее в такова...




Ако питаш за мен, аз не съм женен и при това положение не е много подходящо да осиновя дете, но бих го направил, особено, ако имам поне минимална материална възможност. Иначе съм работил със сирачета, и то с увреждания и мога без лицемерие да кажа, че сърцето ми е привързано към тези деца. Много от дечицата с увреждания са по-ценни членове на обществото от самите нас. Ако им се възложи нещо да направят, те го правят с отговорност и отдаденост, каквато не съм виждал в здрав човек. Ако бях работодател, със сигурност бих наел човек с увреждане - от опит знам, че на тях може да се разчита.
Що се отнася до примера, който даваш за майка, болна от спин, това слава Богу е все още изключително рядък и екзотичен случай, поне в България. Причините, които изредих аз са хиляди пъти по-често срещани като причина за аборт. Възможно е също аборт да се наложи, за да се спаси живота на майката и тогава няма как - единия трябва да умре - или майката или детето. И това обаче е безкрайно рядъл случай поне според думите на един гинеколог, който казва, че не е срещал в 36-годишната си практиката такъв казус - дете да бъде абортирано, защото застрашава живота на майката.



Тема Re: Радвам се, че Православието зае достойна позициянови [re: JoroH]  
Автор JoroH (ВРИД)
Публикувано24.03.07 16:25



Аз се появих съвсем скоро. Засега седя в коремчето на мама, но след 9 месеца ще се появя на бял свят. Тук ми е толкова хубаво и удобно! Мама се грижи за мен, често ми пуска спокойна музика и аз и се наслаждавам заедно с нея и понякога дори се унасям. Всяка вечер от работа си идва тате. Той прергръща мама и гали коремчето, където живея аз. Когато се появя на бял свят, ние ще бъдем най-щастливото семейство, аз толкова ги обичам!
През повечето време мама си е у дома. Татко ми се старае във всичко да угоди на мама. Само да се родя и аз всяка вечер ще ги прегръщам и целувам и след това пак ще допълзявам при тях и те ще си играят с мен. Ех, колко хубаво ще бъде!
С всеки ден аз израствам все повече и повече. Вече си имам ръчички и крачета. Аз всичко виждам и чувствам, а моите родители изглежда не знаят това. Колко интересно! Аз разбирам какво правят, а те не могат да погледнат в коремчето и да видят как аз махам с ръчички и се усмихвам. Толкова ми е весело и хубаво! Понякога ми се иска да изляза от маминото коремче през нощта, да целуна мама и тате и да се върна обратно, понеже съм още малък, а съвсем малките деца трябва да си седят в коремчето.
Понякога ме посещава и баба. Тя е много нежна и грижовна. Баба донася на мама храна, макар че тук има предостатъчно, а също и пеленки и дрешки за мен, въпреки че още не знаят дали ще се роди момченце или момиченце. Толкова ми е приятно, че всички мислят и се грижат за мен! Все пак, колко е хубаво да си малко детенце и да си седиш в уютното и меко коремче.
Мина месец. Аз ставам все по-голям и по-голям. Вече си имам любими храни, с които ме храни мама, и музика, която тя често слуша. А също вчера татко сложи ухото на коремчето на мама и потропа с пръст. Той каза, че е чул как дишам. Колко е глупав!
Днес мама нямаше уроци, защото учениците заминаха на екскурзия. Тя отвори вратата и видя тате с някакво момиче. Според мен тя също беше нежна и ласкава като мама и затова тате я целуваше, прегръщаше я и се усмихваше. Но, защо ли, на мама това не и хареса. Тя започна да крещи на тате. Момичето бързо си събра нещата и излезе, а мама и тате започнаха да се карат. Аз досега никога не бях ги виждал да се карат. Мама крещеше силно и удари тате по лицето. Тате се обиди и излезе нанякъде, а мама му каза повече никога да не се връща. След това седна и заплака. Беше ми толкова мъчно! Толкова исках да и помогна но не можех! Тогава реших, че когато се появя на света, аз винаги ще успокоявам мама и тя никога повече няма да плаче. Нали толкова силно я обичам!
За пръв път в коремчето и ми стана неуютно. Защо ли ме заболя лявата ръчичка. Може би затова, че мама плачеше и беше нервна? Изведнъж тя стана и започна да ходи из стаята, а сълзите и се стичаха по лицето и. Аз исках вече да ям, а мама съвсем забрави. Странно, това никога преди не се беше случвало. Но нищо, аз ще изтърпя, важното е на мама да и стане по-добре и тя да се сдобри с татко.
Сега мама си легна сама, а тате така и не дойде. Не ми беше хубаво без него и аз се разстроих. А и мама много лошо ме нахрани с някакви сухи неща. Беше ми много трудно да се храня с тях, понеже те изобщо не бяха вкусни. Скоро ли ще се сдобрят с тате...
Горката мама, тя не може да заспи и отново плаче. Колко много искам да изляза от корема и и да я прегърна с малките си ръчички! Може би ще и стане по-леко...
Дойде утрото. Мама вече се събуди, но още лежи на дивана. Пак съм гладен. Защо не ми обръща внимание, защо не се грижи за мен както преди? И къде е тате, той вече толкова силно ми липсва!
Ето, най-после мама стана от диована и тръгна към кухнята. Може би ще ме нахрани! Не, тя седна на стола и отново плаче. Ех, как искам да и кажа: "Мамо, не плачи! ето, аз съм при теб, не мога без теб и много те обичам!" Аз внимателно галя с ръчичка коремчето и и и шепна нежно. Колко жалко, че тя не може да ме чуе...
Мама отваря чекмеджето, взима нещо и прещраква. Интересно, какво ли прави...
Ух, задушавам се. Какво е това, Господи, каква е тая гадост. Какво прави тя! Какъв е тоя дим! В малкия и уютен корем такова нещо досега не се беше случвало. Пфу! толкова ми е лошо, люти ми на очите и аз кашлям.
Мамо, пожали ме, какво правиш, толкова е неприятно! Но не, тя не чува и продължава да поема някаква гадост. Разстройвам се и започвам да плача. Мама се хваща за корема. Повдига и се. Накрая тя спира да пуши. Но вътре димът е толкова много! Аз го издухвам и той бавно си отива. А мама отново плаче, и аз плача с нея, понеже от тоя ужасен дим кашлям и започва да ме боли сърчицето.
Мама отново ме нахрани, но за съжаление отново не с това, което ми се искаше. Защо всичко така неочаквано се промени? Може би аз съм обидил с нещо мама, но с какво?
Мама днес не отиде на училище. Вместо това тя си остана в къщи и плака цял ден . Сърчицето ми ме заболя още повече. Тя отново вдиша някаква гадост. На мен все повече ми се иска да избягам някъде от коремчето и. Тук вече не ми е добре. Мирише лошо и дима пари в очите, а аз съм гладен.
Днес мама стана рано. Не и се спеше. Даде ми да ям нещо. Не беше вкусно, но беше по-добре от предишното. Сега искам да пия. Мама сякаш прочита мислите ми, отива до хладилника и взима някаква бутилка. Налива си в малка чашка една прозрачна течност. Аз съм толкова щастлив! Най-накрая си спомни и за мен така, както преди. Мама приближава чашата към устата си и рязко преглъща. Боже, каква отрова, какъв ужасен вкус. Повръща ми се. Много ми е противно и обидно. Защо мама така ме мъчи, защо се държи така сякаш мен ме няма? Не, не може да бъде. Тя ме обича така силно, както и аз нея. . Тя не може да ми желае злото. Просто и е лошо. Но аз все пак не разбирам, наистина ли и е по-леко като пие тази отрова и пълни коремчето, където живея, с дим. Как може да се чувства добре, когато ми причинява вреда? Не, по-рано не беше такава. Така ли ще бъде винаги? Не искам това, не мога да издържа така...
Изнизаха се още няколко дни. Всичко стана още по-зле. Мама почти не ме храни, само всмуква оня дим, пие по це,ли дни, лежи на дивана и плаче. Много ми е зле! Често ме боли главата и сърчицето и понякога се задушавам. В някога нежното и меко коремче стана невъзможно да се живее. Понякога тропам с ръчички и се надвам скоро да се измъкна оттук. Но, уви, това е невъзможно. Задушавам се. А тате нито веднъж не дойде да ни види. Може би той вече не ни обича и ние вече не сме му нужни! Не това не може да бъде - той толкова се грижеше за нас преди да се скарат с мама. Какво ли се случи? Вече никой не ми обръща внимание. Аз седя и плача. Тук ми е толкова самотно...
Минаха още няколко дни. При нас дойде баба. Тя дълго спори с мама и си тръгна обляна в сълзи. С какво мама така я обиди! Сякаш се скараха за нищо. Отначало кротко си говореха, мама каза само една дума и баба заплака. Аз изобщо нищо не разбирам. Какво каза тя?.. "Трябва да се направи апорт или "аборт"... Точно не помня, но не е и толкова важно. Едва ли може да е по-лошо от това да вдишвам дима и да ми се гади от оная глупава напитка. Само скоро мама да се вземе в ръце, да се сдобри с всички, и всичко ще бъде хубаво и спокойно, както преди...
Мама пак се събуди рано и забрави да ме нахрани. Но аз вече не плача. Вече свикнах да не ми обръща внимание. Тя се облече и тръгна нанякъде. Вървеше и плачеше, а минувачите се обръщаха на другата страна и нещо си шепнеха. Мама се приближи до някакво непознато здание.. Пред входа се прекръсти и си слижи забрадка на главата. Вътре имаше много хора. Някой палеха свещи, а други се молеха. Мама взе свещичка, постави я пред иконата и започна да се моли на някого да и прости, че иска да направи нещо, но нямала друг изход. Колко странно се държи мама. Тя никога преди не беше идвала тук. Странно място, но ми харесва. За какво мама иска прошка? Може би, че ме е обидила и не ме е нахранила? Дали не се замисля да се върне при тате? Дали все още нещо може да се подобри?..
Накрая мама спря да се моли и излезе от сградата. На улицата тя си свали забрадката, сложи го в чантата, качи се в една кола и замина нанякъде.
В колата започна да ми прилошава. Силно ми се вие свят. Отново ми е зле. Най-накрая колата спира. Мама влиза в някаква сграда по-странна и от първата. Вътре бързат някакви хора с бели престилки и смешни шапки на главата. Мен - защо ли - ми става страшно и се свивам на кълбо. Мама е в сградата и се движи по някакъв дълъг коридор. . Тя се приближава до човек с бял халат, той я хваща под мишница и я завежда в една стая. Там има още двама лекари. Отвътре кабинетът е целият бял, в средата има нещо като легло, а над него светят лампи. Аз започвам да се плаша още по-силно. Толкова ме е страх, мамо. След това отново започва да ме боли сърчицето... Лекарите слагат мама на това странно легло, което те наричат "операционна маса", затварят вратата на кабинета и започват да се готвят за нещо. Един от лекарите донася метален поднос, на който са подредени зловещи предмети: някакви ножове и огромни щипци. Господи, какво мислят да правят? . Какво значи всичко това, какво прави тук моята мама?.. Тя иска да ме изплаши? Недей любима моя мамичко, аз и без това съм много изплашен! Искам по-скоро да се родя, да порасна и да ти помагам, само не позволявай на тези лекари да ме докосват, моля те, ето, толкова силно те обичам!..
Неочаквамо лекарят взима спринцовка и изсипва нещо в мама. След няколко минути тя заспива. Но аз не спя, аз всичко виждам и всичко чувствам... Лекарите взимат в ръце зловещите инструменти и се навеждат над мама. Боже, какво става?.. Защо е толкова страшно, защо ми текат сълзи и така силно тупка сърчицето ми? Защо така плашещо светят тези лампи? А светлината им сякаш ме пронизва? Какво са замислили тези хора в бели престилки, за какво се готвят и защо приспаха моята мама?.. Тя никога не би допуснала те да ми сторят нещо лошо, нали тя толкова ме обича...
Ето, лекарят взима щипците ги вкарва в мама. Господи, те са вече при мен. Аз се свивам все повече, за да се скрия, но въпреки това те закачат крачето ми и от него потича кръв. Боже, как боли... Аз хващам крачето си и опитвам да спра кръвта. Но всичко е безполезно, раната е доста дълбока... Как може те да наранят крачето ми със своите железни инструменти? Мен толкова много ме боли, защо те са толкова жестоки и безсърдечни?.. Мамичко, къде си, защо спиш и не ги спираш? По-добре да остана в този мръснен и лошо миришещ корем, но не искам да умирам... Не, моля ви... И аз отново плача, а безжалостните им инструменти ми нанасят следващия удар, този път в беззащитните гърдички.
Кръвта става все повече... Чувствам, че умирам. Колко ме боли, Господи, защо те правят това с мен, за какво съм виновен? Защо са тези мъчения?.. Аз вече не плача. Аз викам, макар че вече имам все по-малко сили и чувствам, че животът постепенно ме напуска.
Ето, те идват пак. С последни сили им се съпротивявам, но стоманата е много по-силна от неукрепналите ми малки ръчички. Те захапват тънкото ми вратле и го дърпат навън.
Вече нямам сили да се съпротивявам и да плача.. Така или иначе никой няма да ме чуе. Аз се задъхвам, кръв извира от тялото ми. Лекарите ме извличат от коремчето на мама, но аз още не съм умрял.
Те гледат равнодушно на останките от мен и без огризения на съвестта ги хвърлят в кофа за отпадъци, а мама след известно време я преместват в друга стая.
Скоро тя ще се събуди и е си отиде у дома. Всичко ще бъде както преди. Само аз вече никога няма да бъда в утробата и никога няма да порасна. Завинаги ще си остана тук, в кофата за отпадъци. Никога няма да мога да я прегърна, да се притисна до нея и да я целуна. Аз никога няма да отида в детска градина и в училище и мама никога няма да види моите първи крачки и да чуе първите ми думи. И никога няма да разбере колко силно я обичах.
Александър Андрианов




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.