Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:58 18.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Възможно ли е да се направи...нови [re: White Raven]  
Автор abi (mente)
Публикувано01.03.06 11:20



Неее не съм. Но имам мания към книгите. И ако прочета нещо, което ми е интересно, умирам да го споделя. И ако има с кого, а се налага да го напиша - не ми остава друг избор.




Тема Re: Възможно ли е да се направи...нови [re: abi]  
Автор geri® (циник)
Публикувано01.03.06 15:31



Браво Аби! Много добре си се справила, даже нямам някакви съществени забележки.

Колкото до въпросът "защо съществуваме" не е много смислен, когато думата "защо" се прилага за действие като "съществуване". Например, защо съществува бог? Някаква идея? За да създаде хората по-късно? Добър опит... :))

Виж, смисъл на "защо е създадено" нещо може да се търси, зависи от идеите и целите на създаващия, макар че този смисъл няма нищо общо с по-нататъшното съществуване на нещото - смисълът на съществуването се определя изцяло от интерпретацията на действията му, а не за какви действия е създадено... Да не се отвличаме по философия обаче :)

От физична гледна точка според мен си се справила много добре



Тема Re: Възможно ли е да се направи...нови [re: geri®]  
Автор abi (mente)
Публикувано02.03.06 19:10



еее заклевам се не очаквах такъв комплимент! поникнаха ми пера!

ако знаеш сега на какъв шедьовър попаднах....
"Биография на светлината" от Граматикакис. Този който направи новите опити с проникването на светлината и това може да се окаже революционно за технологията...и взе наград от ЕС, за научни постижения... Преподавател е по физика в университета в Крит. Незнам дали си чувал за него...
Книгата му е супер! Дано я преведат и при нас.



Тема Re: Възможно ли е да се направи...нови [re: abi]  
Автор geri® (циник)
Публикувано02.03.06 19:21




Не, не съм чувал нищо за Граматикакис...



Тема Re: Възможно ли е да се направи...нови [re: geri®]  
Автор abi (mente)
Публикувано02.03.06 19:37



А, минало ми било мението! Нещо дира....
Ще ти пусна утре инфо.

Редактирано от abi на 02.03.06 19:38.



Тема Re: Възможно ли е да се направи...нови [re: abi]  
Автор *Лия* (непредвидима)
Публикувано02.03.06 23:19



...пророчество, което да зависи от математически формули - не, прогноза - да.

Много ми беше интересно да видя как физиците разсъждават и ти благодаря за написаното.

Аби, много добре си посочила условията - естетство на събитието, място и време. Както и си пояснила мистичното откровение, което може да се дължи единствено на една непозната сила, която е в състояние да вмени информация, с която предсказващият не е разполагал.

Спомням си книгата на блажения старец Иаков, където той разказва за смъртта на майка си, за която той споделя: "Душата на майка ми беше монашеска". Ще напиша самия пасаж, за да се разбере какво е мистични откровения.

Минаха години и бях на 22, когато веднъж майка ми ме повика и каза:
- Чедо мое, Иакове, след три дни ще си замина.
- Какво да ти кажа на това, мамо? Ще заминаваш? Къде ще ходиш?
И тя ми отговори:
- Чедо мое, след 3 дни ще си замина, ще умра. Дойде моят Ангел и ми каза това.
- Мамо, ти си видяла твоят Ангел? Как стана това? Как го видя? Какво ти каза той?
- Видях го, чедо мое. Как стана - не питай. Дойде и ми каза: " Теодора, след 3 дни, когато слънцето се издигне на изток над тръстиката, ще дойда и ще те взема. Гледай да се приготвиш."

Колко се огорчих от тези думи, може да се разбере, ако се вземе предвид връзката, която имах с моята майка, връзка естествена и емоционална, но главно духовна, душевна.

И почти веднага майка ми легна тежко болна, сякаш от пневмония. Беше понеделник. В сряда тя се повдигна с усилие, облече си единствения кат бельо, който имаше - всичко останало беше раздала като милостиня - и легна върху вълнено покривало гледайки на изток. Слънцето се приближаваше към върха на една тръстика, когато тя ме повика, прегърна ме и ми даде своето благословение като каза:

- Чедо мое, ще станеш свещеник и братятта ти ще ти целуват ръка. Ти ще тръгнеш по предопределението си, но аз ти оставям една грижа - сестра ти, защитавай я, устрой я и после тръгни по предопределението си с моето благословение.

Щом каза това, тя направи три мълчаливи въздишки и почина. Смърт наистина преподобническа. От болка и жалост не бях на себе си.

Често ходех на гробището и плачех на гроба на майка ми толкова дълго, че от дълбоката си покруса не бях на себе си. Казвах: "Бог ме наказва и взе майка ми, и аз няма да ходя повече на църква."

Тогава майка ми дойде при мен на сън и ми каза:
- Защо, чедо мое, идваш на гробището и плачеш в моя памет и мокриш със сълзи премяната ми? Бог не те е наказал, а на мен ми дойде времето и Бог ме взе. И тези думи, които казваш, че повече няма да ходиш на църква не ги казвай; ходи, както ходеше до сега.

Тогава аз се утеших и послушах тези свещени слова. Продължавах същия аскетичен живот до 27-мата си година, когато ме взеха войник.




Тема Re: Възможно ли е да се направи...нови [re: *Лия*]  
Автор geri® (циник)
Публикувано06.03.06 15:52



"Както и си пояснила мистичното откровение, което може да се дължи единствено на една непозната сила, която е в състояние да вмени информация, с която предсказващият не е разполагал."

Всъщност според физиката всяка така "получена" информация има статус на предположение, и може да се (или не се) окаже вярна в бъдеще, когато се стигне до проверката и. Сега, ако наричаме оказалите се верни предположения (или сбъднати прогнози) "вменени от някаква сила", а неверните предположения - наши си измислици, това не променя нещата.

Т.е. нямаме никакви основания да си мислим, че разполагаме с някаква вярна информация до момента докато не бъде извършена проверка, т.е. докато не се реализира пророчеството. Затова такива пророчества, които не са конкретни, не са сериозни. Все някога Земята ще загине (100% сигурност), краен срок до 5 млрд. години ще я погълне слънцето, несериозно е това да свързваме с някакво пророчество за края на света например.



Тема Re: Възможно ли е да се направи...нови [re: geri®]  
Автор abi (mente)
Публикувано06.03.06 18:21



Грешна ми беша информацията. Книгата, която чета е от Граматикакис. А откритието е от фруг физик. Объркването стана, защото опитите са правени от екип от същия университет - Крит. Както и да е.

Идеята относно темата явно е станала ясна за всеки, за което много се радвам. Опасявах се, че така поствена и с толкова много текст ще се отклоним от главния въпрос. Мистичното откровение.

Гери да те питам, как мислиш? Ако в едно "мистично" откровение има поразително точна информация, която е "повече от предположение" и сме убедени за неинформираността на даващия го...
Не се сещам да ти дам пример, но схващаш. Как би го анализирал? През очите на физика.



Тема Re: Възможно ли е да се направи...нови [re: abi]  
Автор geri® (циник)
Публикувано06.03.06 18:54



Ами аз и в предния постинг споменах, че преди реализиране на пророчеството може да се говори само за предположение. И, разбира се, всяко предположение може да се окаже вярно, независимо колко е малка вероятността за това. Хора познават дори шесте числа на тотото, което хич не е малко постижение.

При такива случаи обаче е неотличимо простото познаване-предположение с умишлено съобщената но еднократно информация от някаква "висша сила", и наричането на едното с другото име не е оправдано. Според мене това предположение противоречи и на идеята за свободна воля, защото никога няма да е ясно сами ли сме взели някакво решение, или ни е подтикнала споделена някак информация, и изобщо вземаме ли решения по свободна воля или само така си мислим (може би пак под натиска на споделена някак информация) :))

Особен случай би представлявало обаче системно отклонение от статистиката за предположенията, например някой редовно да печели шестици от тотото, или да прави други (оказващи се верни) и малковероятни предположения. Това за мен би била интересната ситуация. Но не знам за такива случаи.

Още повече, че в случая на притежаването на някаква информация още не става дума за пророчество, след като ние можем да оценим тази информация с вярна/невярна в момента. Тука трябва да се анализират възможните пътища за получаването и. Това че някой знае кога съм роден, или как се е казвала баба ми, не е точно пророчество, а може да е плод на целенасочена обработка.

Доколо можем да сме сигурни в неинформираността на даващия, е друг въпрос. Има много добре развита технология за манипулации в тази насока, която свързана с НЛП-програмирането и съвременният социален инженеринг могат да ни изненадат с резултатите си и информацията, която всъщност е изтеглена от самите нас... Разни врачки и гадателки са най-нисшата илюстрация тука.

Аз като физик бих се опитал да създам чиста среда и да изследвам като начало дали наистина става дума за неинформираност при предположенията, и дали това наистина не са само предположения. По-нататъшните действия бих коригирал в зависимост от резултатите.



Тема Re: Възможно ли е да се направи...нови [re: geri®]  
Автор abi (mente)
Публикувано06.03.06 19:18



Така съвпада и с моите изводи.

В подкрепа на казаното за свободната воля...Въпросът с библейските пророчества опира до това, че се очаква част някои да се случи и да бъде прав пророкът. От друга страна се иска другата част от него в никакъв случай да не се случи...Обаче едното върви ръка за ръка с другото. Всяко отклонение прави пророчеството невалидно.

Мисля, че темата се изчерпа. Казахме каквото имахме да кажем. Освен ако някой не измисли по завъртян въпрос.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.