Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:39 16.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Към Mutevazi: разкол се превръща в ерес?  
Автор Kpacимиp (никой)
Публикувано16.02.05 01:31



Повод да повдигна тази тема ми даде твърдението
на Mutevazi , че разкол рано или късно се превръща
в ерес.
Бих искал да попитам на базата на какви факти
се обосновава това твърдение. Нима несъгласието
с определени действия в конкретния исторически
момент водят неминуемо до ерес.
Ако е така значи старостилието е ерес. Така ли ?
Тогава значи Йерусалимската, Сръбската, Руската
църкви са еретически ? Нима монасите от Атон са
еретици ?
Катакомбниците в Русия отелили се от РПЦ заради
Декларацията от 1927г и дали живота си в лагерите
на комунистическата власт също ли са еретици ?
Или пък Руската задгранична църква е еретическа ?

Уважаеми Mutevazi , преди да изказвате подобни
тези направете си труда да погледнете в
историята. Тя е безпристрастна, ако разбира се я
четете безпристрастно. Защото рискувате да
обидите Фамулос, Прокимен, Тимотей и др, като
им казвате, че рано или късно ще станат еретици.
А повярвайте ми това е смешно.

С уважение

Редактирано от Valentina на 22.07.05 16:45.



Тема Re: Обръщение към Mutevazi [re: Kpacимиp]  
Автор Prokimen (наблюдател)
Публикувано16.02.05 02:10



Оставете на мира СТАРОСТИЛИЕТО. Вземете случая с разкола на БЪЛГАРСКАТА ЕКЗАРХИЯ. Е и какво, до признаването на самоволно отделилата се Българска ЕКЗАРХИЯ, дали е станала ЕРЕТИЧЕСКА?

Македонската Църква ЕРЕТИЧЕСКА ЛИ Е?

Веднага ще Ви цитират какво казали светите Отци. Като приложите същите св. Отци за българските аномалии, започва се демагогията.



Тема Re: Обръщение към Mutevaziнови [re: Prokimen]  
Автор Kpacимиp (никой)
Публикувано16.02.05 02:42



А дали Светите Отци ако видеха полицейската
акция през лятото на 2004г щяха да се изкажат
в защита на това вероломство.
Да демагогията започва но докъде ще доведе тя.
На кой е нужна ?

Разбира се, че Македонската църква не е еретическа
и много жалко, че БПЦ мълчи по този проблем.
Но кога ли БПЦ през най-новата й история е вземала
кардинално решение ?



Тема Да, проповядва ереснови [re: Kpacимиp]  
Автор Xrisa (член)
Публикувано16.02.05 08:38



За пореден път се удивлявам на хаоса в клуба...

Да, Прокимен проповядва ерес в клуба и то най-префиненана днес, защото се проявява в острота едва в наши дни. И това е еклезиологичната ерес - както се нарича в трудовете на известни богослови.
И ето че в последните времена стигнахме и до края на Символа на вярата: Вярвам в една свята, вселенска и апостолска Църква. Светите отци от първите събори не са счели за нужно да доизяснят това твърдение, както са направили с учението на Светата Троица в началото на Символа, където всяко изречение оборва съвременно еретическо учение.
Еклезеологичната ерес учи, че всяка група хора, които възприемат за свое верую православното учение имат правото да образуват Православна църква. Уловката в която изпадат те самите, и хората които се подлъгват по тях се дължи на кризата в съвременната Православна църква, която се е идеологизирала. Мислим за православието като за идеология - което явно ни е неясно понятие в православния си контекст - тоест система от твърдения, приемането или отхвърлянето на които ни прави православни или не.

Всеки от нас, православните християни, абсолютно всеки, има разбирания, които не са православни и които ние постепенно изживяваме, изясняваме си ги и така нататък. Това важи включително и за светите Отци. Това обаче не ни прави еретици, защото сме в Църквата и благодатта възпълва недостатъка на просвещението ни. Ако православието бе желязна система от правилни твърдения, които спасяват поради правилността си, то всяко неприемане на някое от тези твърдения, ще ни изважда от Църквата, тоест от системата... Цялата църковна история обаче е свидетелство за противното.

Прочетете пътя на една протестантска община към православието, описан в книгата Да се завърнеш у дома. Как стигнали до извода, четейки и изследвайки историята, писанията и т.н. че православието е най-близко до древната църква и как си направили своя църква, абсолютно идентична на православието като учение, богослужение, одежди, нравствено учение... И каква криза изживели, как осъзнали голямата си грешка - играта си на Църква. Имат ценни размисли за това съвременно изкушение, през което минава абсолютно всеки, който влиза в Църквата.

Прокимен проповядва упорито и целенасочено тази ерес вече няколко години във форумите. Тя е основното послание в постингите му, стига да имаме очите да го видим. Останалото са добре подредени сайтове с препратки към православни линкове. Авторитетът на авторите им се смесва със собственото му учение, къде натрапчиво, къде не... Затова казвам, слава Богу за постингите, където разкрива един друг нелицеприятен образ. Защото от препълнено сърце говорят устата. Понякога стремежът към германска педантичност и подреденост на изказа (в случая постингите) е старателно поддържана маска... Но това е вече въпрос на лично виждане.

Еклезеологическата ерес учи, че всеки разкол е оправдан поради факта, че границите на Църквата са невидими... Всички разколници, парадоксално, са влюбени в църковната истина, че извън Църквата няма спасение. Убягва им контекста на тези думи - казани за тези, които напускат Църкват, а не за тези, които никога не са били в нея.

Движещата сила, която извежда жертвите на тази ерес от Църквата, е желанието да се присъединиш към една по-свята, по-нравствена, по-съвестна, по-християнска общност. Тънкото самомнение и прелест явно им убягва.

Всеки разкол преминава в ерес е от азбуката на православното учение. За това може да се приведат не един, а сто светоотечески текста. Достатъчен е фактът, че в ранното християнство те са синоними.

Примерът за Българската екзархия е любим на Прокимен и е според него от тежката му артилерия. Така де, по тънкото чувство на българщината свирим. Многократно съм му отговаряла и аз, и други хора.
В църковната история има разколи, които са свързани главно със самоуправлението на поместната църква - те са свързани главно с признаването или непризнаването на други по-стари поместни църкви. Колкото и болезнени да са, тяхната първопричина не е еретическа. Има друга далеч по-многобройна група разколи, които се образуват след като група хора напуснат Църквата в търсене на друга по-добра църква. Историята познава различни мотиви - в ранните векове - по-харизматична църква, после по-чиста, сега по-правилна. Мисля, че разликата е очевидна за всеки непредубеден. Апропо и в първия случай на политическите разколи, не мисля, че болестта на схизмата и разделението от Тялото на Църквата е оставало без последици.

Всеки разкол преминава в ерес по следните причини. Първо, поради еретическата закваска на първопричината, която с течение на времето заквасва цялото тесто. И второ, защото Светият Дух не напуска веднага отелилите се Негови чеда, а дълготърпи и ги призовава по различни начини към покаяние. С течение на времето, ако упорстват в отделянето си Той се отдръпва и тогава се отварят портите за всякакви ереси. Разбира се, този стадий включва и едно заслепение, което прави опомнянето и връщането на тези хора към Църквата почти невъзможно. Единственото, което ни остава да кажем тук, е слава Богу, че при все правилата, за Него няма невъзможни неща.

Никого не обиждам с горните думи.

P>S> Тимотей няма авторитета да проповядва ереси, по редица причини. При все че е напуснал Църквата, както многократно открито съм му казвала

Праволинейността му е далеч по-симпатична.

Поздрави на всички участници

Редактирано от Valentina на 17.02.05 00:41.



Тема Re: Да, проповядва ереснови [re: Xrisa]  
Автор White Raven (grachesht)
Публикувано16.02.05 11:46



В отговор на:

Движещата сила, която извежда жертвите на тази ерес от Църквата, е желанието да се присъединиш към една по-свята, по-нравствена, по-съвестна, по-християнска общност. Тънкото самомнение и прелест явно им убягва.




Дай Боже всекиму такава прелест.



Тема Re: Да, проповядва ереснови [re: Xrisa]  
Автор Kpacимиp (никой)
Публикувано16.02.05 12:09



Да явно Вие сте способни на всичко да очерните
колкото се може повече човек който не разбира
Вашите виждания. Питам се аджаба до къде
ще стигнете, след като вече обвинихте Прокимен,
в ерес ? По нагоре от това какво следва ?
От известно време само четях без да влизам в излишни
пререкания, не ми е в нрава да се заяждам.
Но питам Ви аз лично приемате ли друго мнение
освен Вашето ? Аз мисля, че не.
Доставя ли Ви душевно удоволетворение това да
нападате ? Вие виждате само грешките на другите.
А нали знаете, че първо трябва да почистиш своя
двор преди да даваш оценка за мърсотията в съседния.
Аз също се черкувам в църкви на БПЦ под ведоството на
патриарх Максим, но това значи ли, че сляпо трябва
да вярваш за неща които зная , че не са точно така ?
Или и аз съм еретик щом не вярвам сляпо и нямам
виждане като Вашето ? Не се съмнявам, че ще ме
анатемосате. Вие друго неможете.
Съжалявам са острия си език, но не издържам повече.
Просто се чудя как Прокимен е още тук. Тази лавина
от безпочвени обвинения много малко хора биха
понесли.

Но все пак поздрави Вие стигнахте върха на обвиненията.

Прокимене, брате, вече си и еретик.



Тема Няма да напусне, не се тревожинови [re: Kpacимиp]  
Автор Xrisa (член)
Публикувано16.02.05 12:57



За последното не се притеснявай - Прокимен ще продължи да участва в клуба, независимо колко е обиден и на кого.

Просто няма алтернатива, някъде трябва да излива напражението си.

И сега съм убедена, че не ви липсва, а
От къде знам ли? Личен опит и впечатления...
Всеки има право на избор - след като сте решили, че можете да пиете вода от някой извор, пийте си я.

Защо толкова се обсъжда Прокимен във форума? Ами защото явно личната позиция на един човек се превръща в явление и това явно провокира дискусии... Така е било винаги в Църквата и това не е лошо.

Редактирано от Legion на 16.02.05 18:09.



Тема Re: Да, проповядва ереснови [re: White Raven]  
Автор Xrisa (член)
Публикувано16.02.05 13:09



Вие го казахте.



Тема Re: Няма да напусне, не се тревожинови [re: Xrisa]  
Автор Kpacимиp (никой)
Публикувано16.02.05 13:14



Ако си спомням добре всички в клуба се
обединихме около предложението да
няма личностни нападки и обиди.

Колкото до това Ваше изречение:
"Защо толкова се обсъжда Прокимен във форума?
Ами защото явно личната позиция на един човек
се превръща в явление и това явно провокира
дискусии... "

Питам след като тази позиция поражда
толкова много дискусии, не мислите ли, че
и други споделят неговото мнение ?

Разберете, че човек с друго противоположно
на Вашето мнение не е враг.



Тема Re: Няма да напусне, не се тревожинови [re: Kpacимиp]  
Автор Xrisa (член)
Публикувано16.02.05 13:22



Не ми приписвайте твърдения, които не съм казвала.
Това е елементарно. Сам се изобличавате, като считате за враг човек с различно мнение.

Тука не става дума за мнения. Но всеки чете, което разбира. И разбира, което може.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.