Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:10 17.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Препоръчване на Книжарници, Сайтове. - ОБНОВЕНО  
Автор LegionМодератор (предполагаеми)
Публикувано10.05.09 18:10



Книжарници и църковни магазини в София

Църковни магазини в храмовете

"Св. Седмочисленици", в градинката на ул. Граф Игнатиев 25,

, GSM 0888 658 097, поръчки и покупки на книги на Славянобългарския манастир "Св.Вмчк Георги Зограф", Света Гора, Атон

"Св. Неделя" в канаскията, площад Света Неделя 20,

"Св. Георги" - Ротонда, (във вътрешния двор между сградите на хотел Шератон и Президентството),

"Свети Николай Чудотворец" - руската църква, бул. Цар Освободител 3,

"Св. Покров Богодоричен", ул. Г. Д. Зографина 2 (зад хотел Родина),

"Св. Троица", бул. Константин Величков 28 (в градинката),

Книжарници, църковни магазини, книжна борса

Книжарница "Лествица", ул. Хан Аспарух 20, , раб. време понеделник до петък 10,30-19ч. събота 13,30-17,30ч.

Църковен магазин „Благолепие”, бул. Витоша 53,

Църковен магазин ул. Цар Самуил 111 (до Женския пазар), , тел.: 983 12 49, 0888 903 498

Църковен магазин ул. Цар Самуил 79 (на пресечката с бул. Стамболийски), , тел.: 986 68 87

Книжарница "Омофор", ул. Г. Бенковски 9 (до пресечката с Дондуков), , тел. 980 16 60, раб. време понеделник до петък 9-19ч. събота 10-16ч.

, ул. Аксаков 10,

Книжна борса „Искър” ет. 2, ст. 25
Поръчки и покупки на книги на Славянобългарския манастир "Св.Вмчк Георги Зограф", Света Гора, Атон
Книгите са изложени. Отстъпка от коричната цена - при покупка на 1 книга 20%, при 2 и повече книги 30%. Може да се поръчват книги за страната. Пращат се по пощата с наложен платеж.
ж.к. Дружба, ул. Поручик Христо Топракчиев 11 (срещу гара Искър), , авт. 604, 88, 10; тр. 20; 02 / 804 31 38; 0897 959 895; 0885 570 974
Раб. време от пон. до петък от 10 до 14/16ч., петък до 14ч. - необходимо е предварително обаждане за потвърждение дали ще е отворена борсата.

Книжарници и църковни магазини в страната

Варна

Книжарница в храм "Свети Архангел Михаил" - Духовно-просветен център “Св. Архангел Михаил”, ул. 27 юли № 9, , тел. 052/ 614 691

Книжарница в двора на храм "Света Петка", ул. Георги С. Раковски 36, , тел. 052/65 89 04

Църковен магазин до Митрополията, бул. Съборни,

Плевен

Храм "Света Троица", ул. Сан Стефано 7, , тел. 064/824-211, раб. време: 7.30 - 18.30 ч.

Храм "Св. Николай", площад Св. Николай, , тел. 064/837-208, раб. време: 7.30 - 18.30 ч.

Онлайн книжарници и доставка на книги


Онлайн книжарница на Православие.БГ

Книжна борса „Искър”,
Може да се поръчват книги за цялата страна. Пращат се по пощата с наложен платеж. (пълна информация по-нагоре).

Редактирано от фaмyлyc на 14.11.10 20:39.



Тема ЛАВСАИК или Животопис на Светите Отцинови [re: Legion]  
Автор *Лия* (непредвидима)
Публикувано31.10.04 00:00



Това е автентична книга, описваща живота в Църквата през IV-V век сл.Хр.


Нейният автор, преподобният Паладий, епископ на витинийския град Еленополис, е роден около 364 г. в малоазийската област Галатия. На 24-годишна възраст (388 г.) той става монах и се подвизава в Египет, люлката на християнското монашество. Ревността му да види високи образци за съвършено монашеско житие, за да им подражава, е била така голяма, че той, както сам пише, не е щадял себе си да върви често по 30 дни пеша, докато стигне да посети някой подвижник или подвижница, за които е слушал да се разказват необикновени и чудесни неща. Така той обходил цялата тогавашна Римска империя; видял и чул непосредствено най-известните аскети на своето време или, ако те били вече покойници, слушал пресни спомени за тях от техните ученици и съвременници. Тези лични впечатления и сведения той, изглежда, своевременно си е записвал, понеже когато неговият добър приятел и благочестив византийски велможа Лавс го моли да му изложи всичко, което знае за живи и умрели християнски подвижници на благочестието, той го прави с готовност, като написва тази именно книга.

Тя съдържа, следователно, отделни сведения за живота, делата и мъдростта на светите отци, имената на които са влезли в нея. Затуй подзаглавието й - "Животопис на свв. отци" - повече й подхожда. А името "Лавсаик", под което е известна в църковната история и литература, идва оттам, че е написана по молбата и настояването на придворния велможа Лавс, на когото е и посветена от автора. Лавсаикът като исторически документ е важен и интересен, защото автентичността му е доказана и следователно, истинността на разказите в него е гарантирана от достойнствата на автора му - достойнства на ревностен монах, непорочен архиерей, светец и очевидец; и още - защото в него е представен животът на Църквата и християните от IV и V век в неговата непосредственост и на оная висота, на която той е бил тогава и поради която е станал идеал за всички християнски поколения - и с преизобилието на човешко усърдие към богоугождение, и с богатството на Божията благодат и сила.






Тема Re: ЛАВСАИК или Животопис на Светите Отцинови [re: *Лия*]  
Автор lgnatius (ентусиаст)
Публикувано31.10.04 14:07



Браво за идеята.

Веднага препоръчвам книгата биография на отец Серафим Роуз. За жалост я няма на български.

Четох я на руски, там заглавието е: Не от мира сего.

Ако някой докопа линк за нея, моля ви пуснете го. Книгата засяга доста важни въпроси.



Тема детска книга "Цветя от Рила"нови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано01.11.04 22:04



Разкази за свети Иван Рилски от монахиня Валентина Друмева. Подходяща за деца 2-4 клас. Беше прочетена за 3 поредни вечери с коментар направен с широка усмивка: книгата наистина е хубава!



Тема Re: ЛАВСАИК или Животопис на Светите Отцинови [re: *Лия*]  
Автор 24O5 ()
Публикувано02.11.04 08:48



благодаря ти, Лия.
Изключително интересен и ценен източник за процесите, протичащи в християнската църква през втората половина на 4 век.
Браво на хората от http://www.sv-nikola.hit.bg, поредния добър извор, който публикуват на български език.



Тема Духовни полетанови [re: *Лия*]  
Автор orthodox_music (byzantine)
Публикувано02.11.04 11:26



"Духовни полета" от преподобни Иоан Мосх е подобна на "Лавсаик"

За съжаление в интернет намерих само цитати и позовавания на книгата.

1. “Луг духовный” (духовна ливада), заключаващ в себе си поучения, разкази за чудесата и подвизите на преподобните отци от Палестина, Египет и Сирия, събрани от монах Иоан Мосх († 622 г.) (взето от

)

2. ВРАГЪТ ОТСТЪПВА ПРЕД СМИРЕНИЕТО

Един старец разказал на Иоан Мосх следната случка: “Известно време живеех в лаврата на авва Герасим. Там имах един близък приятел. Веднъж седяхме заедно и разговаряхме за наша душевна полза. Спомних си думите на авва Пимен: “Всеки трябва да се укорява във всичко.” “Аз, отче - каза онзи брат, - от опит узнах силата и душевната полза на тия думи. Имах искрен приятел - дяконът на лаврата. Не зная защо, но той започна да ме подозира в една простъпка, която му причини скръб, и започна мрачно да гледа на мене.

Виждайки мрачния му поглед, помолих го да ми обясни причината. “Ето какво направи ти!” - най-накрая ми каза той. Понеже не бях извършвал такава простъпка, започнах да го уверявам, че не съм вършил нищо подобно. “Прощавай, но твоите оправдания не ме удовлетворяват” - каза братът. Като се оттеглих в килията, започнах да изпитвам сърцето си дали пък не съм направил наистина нещо подобно? И не намерих нищо такова. Един ден, като видях, че братът държеше Светата чаша за подаване на Светото Причастие, аз се заклех пред него, че не съм виновен в онова, което ми приписва. Но и тогава той не повярва на думите ми.

Обръщайки се отново към себе си, аз започнах да си припомням изреченията на Светите отци и както и те, казвах на себе си: “Дяконът искрено ме обича и подтикван от любовта, прямодушно ми говори за това, което му е на сърцето, за да пребивавам в трезвение и бодърстване над себе си и да не извършвам занапред нищо подобно. Да кажем, бедна моя душо, че ти не си извършила това. Но не си ли извършила множество други лоши неща и всички те ли са ти известни? Къде е това, което ти върши вчера или завчера или пък преди десет дни? Помниш ли го? Дали не си извършила и онова, което ти приписват, а после да си забравила?”

Размишлявайки по този начин, аз предразположих сърцето си така, сякаш наистина бях извършил нещо, но бях го забравил, както и другите свои дела. И започнах да благодаря на Бога и дякона, че чрез него Бог ми даде да позная греха си и аз можах да се разкая за него.

След тия размисли станах и отидох при дякона да помоля за прошка и да му благодаря, че ми помогна да позная греха си. Но едва почуках на вратата му, той отвори и се хвърли в нозете ми с думите: “Прости ми, дяволът се погаври с мене и ми внуши подозрение към теб! Наистина Сам Бог ме вразуми, че си невинен.” И каза, че не ще позволи да му поднеса своето извинение. В това нямало никаква необходимост.

Така получих голямо назидание и прославих Отца и Сина и Светия Дух. Томува сила и великолепие во веки веков! Амин.” (Духовна Ливада)



Има и други, търсете в google.com Иоан Мосх

А книгата може би се продава все още, горещо я препоръчвам.



Тема Езерни молитвинови [re: kaмъчe]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано02.11.04 18:28



И на мен ми хареса. Но не разбрах защо някъде използва трудни за децата думи, коите те не разбират - даже и аз не ги разбирах добре.

Купих си "Езерни молитви" от св. Николай Велимирович. Не е възможно да се разкаже за нея. Може би 10 години ако съм жив ще ми бъде настолна книга.

Затова справедливо е наречен "новият Златоуст".

Редактирано от Tимoтeй на 02.11.04 18:33.



Тема Re: Езерни молитвинови [re: Tимoтeй]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано02.11.04 22:44



Специално попитах малкия читател дали е разбрал всички думи и каза че да. Но по сегашната програма те още от първи клас учат много архаизми (идея нямам защо), които и на мен не са ми ясни но им ги поясняват като чужди думи, та явно е свикнал.



Тема романнови [re: Tимoтeй]  
Автор Anima Mea Tibi Amandi (минаващ)
Публикувано02.11.04 22:50



Преди 6-7 години, на "Солунска", ровейки се из кашоните с книги за по един, два и три лева, попаднах на една напълно неизвестна за мен книжка от известен автор - финландеца Мика Валтари, автор на "Синухе египтянина". Книжката се казва "Черният ангел". Тя не е на богословска тематика, а е един майсторски написан /според мен/ исторически роман, пропит с духа на онази драматична епоха от средата на ХV век - в политически, но най-вече във верови аспект. Написан е под формата на дневник от Йоханес Ангелос – грък по баща, латинец по възпитание. Действието обхваща последните шест месеца преди падането на Константинопол през фаталния 29 май 1453 година. Героите са реални, силни и изпълнени с противоречия личности - и император Константин, и небезизвестният Лукас Нотарас с неговата крилата фраза за турския тюрбан и папската тиара, и монаха Генадий Схоларис, и униатските кардинали Висарион и Исидор, и лъжепатриарха Мамас, и Св.Марк Ефески, Сфорцас, кондотиера Джустиниани, Мехмед, Мурад, Константинопол, Ферара, дори и Варна ...... и унията, и филиоквето, предсмъртната агония, любовта, греха, страданието и изкуплението ....

****
Пп - “Езерните молитви”, воистина е прекрасна книга. Въпреки всичко продължавам да бъде смутен от факта, че канонизирания /наскоро/ от СПЦ Николай Велимирович, е управлявал Охридската епархия в най-мракобесния за православните българи период – период в който се е проляла в пъти повече мирна християнска кръв, от колкото през Илинден или войните, период в който българските свещеници и монаси са били или избивани като кучета или прогонвани и жестоко малтретирани, вкл. и Екзархийските ни владици. И в които престъпления – за съжаление – активно са участвували представителите на сръбските църковни власти.

Редактирано от Anima Mea Tibi Amandi на 02.11.04 22:54.



Тема детска книга "Какво трябва да знае всяко ...нови [re: kaмъчe]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано11.11.04 22:11



"Какво трябва да знае всяко православно момче" от Алексей Грачов.




Тема Една СТРАШНА книга!нови [re: Legion]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано15.11.04 11:06



Наистина СТРАШНА книжка!
Книжката се казва:

Покаен акатист за жени, убили деца в утробата си

Страшна в истинският смисъл на думата. Който не е в София, може да си я поръча на тел:07142/ 34 66 – издателство “Витезда”. И мъжете трябва да я четат – добре се разбира защо!

Отбелязвам само две неща. Първото е:
Как може да бъде изкупен този грях?
1. Майката да се изповяда и да понесе наложената от изповедника епитимия.
2. Да не търси оправдание за постъпката си в съпруга си или в обстоятелства, а да поеме цялата отговорност за греха върху себе си.
3. Да се грижи за други деца сираци и изоставени или за болни възрастни.
4. Да се моли на Пресветата Богородица и да чете поне веднъж седмично /препоръчително в сряда/ “Покаен канон към Пресветата Богородица”.
5. Да чете този “Покаен акатист ...” до смъртния си час!

ВТОРОТО, което искам да отбележа е Видението на св. Иоан Кронщатски –светецът, който е направил, чрез Божията сила, толкова многобройни чудеса, както никой друг светец в цялата църковна история:

“След това ми се яви ново чудно видение. Ангели пееха: “Свят, свят, свят, Господ Саваот!”, и вървеше много народ със свещи в ръце, с радостни сияещи лица. Тук бяха царе,... патриарси,... иереи,... миряни, юноши, младенци; серафими и херувими ги съпровождаха в райската небесна обител...

Старецът каза: “Всички тия раби Христови са пострадали за Светата Църква...” Аз отново попитах: “кажи, отче, а тези младенци какви са?” Старецът отговори: “Тези младенци също са пострадали за Христа и това са светите 14 хиляди младенци, убити от цар Ирод; между тях са и младенците, получили венци от Царя Небесен, които са убити в майчина утроба, и са без име!” Прекръстих се: “Какъв грях велик и страшен за тези недостойни майки е абортът – непростителен!”

Същественото в това видение е пълното покритие на видението с Видението на св. Иоан Богослов в Откровението! То напълно опровергава протестантските самочинни тълкувания на видените души на старците в Откровението.


ГОСПОДИ ИИСУСЕ ХРИСТЕ, ЗАРАДИ МОЛИТВИТЕ НА СВЕТИТЕ 14 ХИЛЯДИ МЛАДЕНЦИ, ИЗБИТИ ОТ ИРОД, ВРАЗУМИ ВСИЧКИ МАЙКИ БАЩИ И ЛЕКАРИ ПОВЕЧЕ НИКОГА ДА НЕ ПОСЯГАТ ДОРИ НА НИТО ЕДИН ЖИВОТ В МАЙЧИНАТА УТРОБА!



Тема "Гордост и смирение" архимандрит Серафим (Алексиевнови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано15.11.04 13:24







Тема книги от архимандрит Серафим (Алексиевнови [re: kaмъчe]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано15.11.04 13:27









Тема издателство ТАВОРнови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано15.11.04 14:52





Има възможност книгите да се теглят като PDF файл, а някои да се четат online.



Тема Re: книги от архимандрит Серафим (Алексиевнови [re: kaмъчe]  
Автор lgnatius (пристрастен)
Публикувано15.11.04 18:55



Камъче, архимандрит Серафим е наистина прекрасен автор.



Тема On-Line книжарница Пингвинитенови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано15.11.04 18:58




Има доста книги, за съжаление не само християнски в раздел "теология".
Може да се поръчват по интернет, правят доставки и в чужбина. Книгите се продават и в книжарници.

Редактирано от kaмъчe на 15.11.04 19:01.



Тема Вяра, Надежда, Любов от арх. Серафим (Алексиев)нови [re: kaмъчe]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано15.11.04 19:25



"Вяра, Надежда, Любов" от арх. Серафим (Алексиев) - наистина чудесна книга!



Тема Живота след живота от арх. Серафим (Алексиев)нови [re: kaмъчe]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано15.11.04 19:28



Беседи за живота след живота 2 тома от архимандрит Серафим (Алексиев)



Тема "Вражда и помирение" Aрх. Серафим (Алексиев)нови [re: kaмъчe]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано15.11.04 22:42



oт Aрх. Серафим (Алексиев)





Тема www.pravoslavieto.com ПРАВОСЛАВНА ЧИТАЛНЯнови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано15.11.04 22:46







Тема pravoslavie.domainbg.com Православна читалнянови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано15.11.04 23:30











Тема Re: Една СТРАШНА книга!нови [re: Tимoтeй]  
Автор iordanOO1 ()
Публикувано17.11.04 00:05



Това е много добре, че го писа тука! Това е един добър принос и за една друга тема, в която се обсъждаше абортът!

С поздрави




Тема On-Line книжарница www.book-bg.comнови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано17.11.04 11:18




Безплатна доставка за района на София. Доставка и за страната и чужбина. Отстъпка - 10% от коричната цена.



Тема Re: Една СТРАШНА книга!нови [re: iordanOO1]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано17.11.04 12:14



Може би Легион трябва да я прехвърли като главна тема защото тук малко хора го видяха.

А е незаслужено. Почти всички са причастни към този страшен грях. И мъже и жени!



Тема Re: Една СТРАШНА книга!нови [re: Tимoтeй]  
Автор LegionМодератор (предполагаеми)
Публикувано17.11.04 12:22



Ама разбира се - пуснете го като отделна тема, която е голяма и важна, и по-добре да се обсъжда отделно.



Тема малък текст (брошура) за абортитенови [re: Legion]  
Автор beggins (новак)
Публикувано17.11.04 12:30



на адрес http://www.omophor.com/omophor/files/other/broshuraabort.zip

от сайта на издателството могат да се свалят отделни статии от списание Мирна, както и части от книги.



Тема Re: романнови [re: Anima Mea Tibi Amand]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано17.11.04 12:30



Ако прочетеш книгата на св. Николай Велимирович "Воините и Православието" ще разбереш много важни неща и за това коя държава колко е сгрешила през Бога и точно колко е наказана чрез всички тези войни.



Тема Re: Препоръчване на книга, обзор, рецензиянови [re: Legion]  
Автор LegionМодератор (предполагаеми)
Публикувано27.11.04 11:37



Тема Юродиви ради Христа
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано 26.11.04 19:48

Една книга на издателство “Св. Евстатий Плакида” от гръцки професор Марку.

Книжката струва около два лева и ще я представя с няколко изречения.

Светът не търпи и трудно понася острите изобличения на тези, които напълно са се отрекли от него и служат на истината с пълна преданост и самоотречение. Те са приели доброволно тежкия кръст на преследване, поругание, нищета, унижения и гаври, за да свидетелстват по свой начин, че друг път, истина и живот освен в Спасителя на Света – Господ Иисус Христос – няма.

Тяхното изобличение на фалшивите и илюзорни ценности, на които светът служи и се кланя, е остро, необичайно и шокиращо. Затова реакцията на пленените от тази измама е най-често дълбоко враждебна, сурова и безпощадно жестока.

Но тези юродиви ради Христа отговарят с кротост и незлобие – в действителност те са тези, “за които светът не беше достоен” /Евр.11:38/.

В книжката са дадени много примери като този на св. Ксения Петербургска, която сочела един бидон с мед на пазара и казвала, че вътре мирише на смърт – катурнала бидона и вътре се показал един умрял плъх. Един друг юродив хвърлял камъни по Църквата, а после се оказало, че той виждал демони, които обикаляли около храма и той започнал да ги замеря с камъни...

Даден е и един разказ на Татяна Горичева за руските просяци: “ В Ленинградския храм “Св. Николай” стоеше просекиня, една едра жена с трагично лице, пълно със сила. Тя протегна ръка и каза с печален глас: “Пресвета Богородице, просвети ме със светлината на твоя Син.” В лицето и в гласа й имаше такова достойнство, каквото твърде рядко се среща в напрегнатия ни живот. Тогава разбрах какво означава бедността на просякинята, а именно – героизъм и форма на святост, победоносен Кръст, изпълнен с радост”.

Ако прочетете тая книжка на професора по богословие, ще разберете защо нашият малък богослов говори тъй остро срещу зилотите, които днес изглеждат за света, дори и за “богословския свят” ТОЧНО КАТО ЮРОДИВИ!!

По молитвите на всички юродиви ради Христа, Бог да ни спаси!



Тема нов брой на списание Мирнанови [re: Legion]  
Автор beggins (новак)
Публикувано01.12.04 09:26



Драги приятели,

излезе от печат поредният 23-ти брой на списанието за православна беседа Мирна, издание на ИК Омофор.

Текстовете в броя са посветени на:

• църковното разбиране за човека и за смисъла на пола
• духовното призвание на жената
• любовта и свободата като избор и като път към Бога
• Света Богородица като архетип на женското начало

Съдържание:

Редакционен материал
Илиана Александрова

Служението на жените в Църквата
Архиеп. Константин
Жената и мъжът – отношения през вековете
Владимир Легойда
«И ще остави човек баща си и майка си...»
интервю с дякон Андрей Кураев
Християнско поведение и сексуална нравственост
К. С. Луис
Лъжи и истини за феминизма
Павел Евдокимов
Може ли жената да влиза в храма, когато е «нечиста»?
Сръбския патриарх Павле
Жените в Православната църква
Архиеп. Хризостом
Жените-мироносици
Александър Шмеман
Света Богородица – архетип на женското начало
Павел Евдокимов
Майка Мария (Скобцова)
Майка Гаврила

за поръчки по интернет: www.omophor.com



Тема Re: Препоръчване на книга, обзор, рецензиянови [re: Legion]  
Автор Prokimen (наблюдател)
Публикувано07.12.04 19:17





Настоятелно препоръчвам книгата "ФАБИОЛА", ако все още се намира на български език.


Редактирано от Prokimen на 07.12.04 19:19.



Тема Re: Препоръчване на книга, обзор, рецензиянови [re: Prokimen]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано07.12.04 20:05



Koй е автора и на каква тема е (защото от заглавието не си личи)?

Редактирано от kaмъчe на 07.12.04 20:06.



Тема Re: Препоръчване на книга, обзор, рецензиянови [re: kaмъчe]  
Автор Prokimen (наблюдател)
Публикувано07.12.04 20:40



Чел съм я преди 25 години в ксерокопие. Едва неотдавна узнах, че авторът й е католически епископ. Разказва се за първите християни, тяхната жива вяра и дейна евангелска любов до саможертва. Много интересно четиво е, а и полезно бих подчертал.



Тема "Смисълът на страданията" Архим.Серафимнови [re: kaмъчe]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано08.12.04 22:04



"Смисълът на страданията" от Архимандрит Серафим

"Сине мой, не презирай наказанието от Господа и не отпадай духом, кога те изобличава.
Защото Господ наказва, когото обича; бичува всеки син, когото приема".
Ако търпите наказание, Бог постъпва с вас като със синове. Защото кой е тоя син, когото баща му не наказва? .......
Всяко наказание изпърво не се показва да е за радост, а за скръб; но отпосле на обучените чрез него то принася мирен плод на праведност.



Тема Св. Теофан Затворник - Душеполезни поучениянови [re: Legion]  
Автор *Лия* (непредвидима)
Публикувано21.12.04 02:45



Монашеското братство от Славянобългарския манастир "Св. Вмчк Георги Зограф" в Света гора, Атон е благословило първото издание на български в превод от руската книга, отпечатана с благословението на Н.С. Алексий II, Патриарх Московски и на цяла Русия - "Душеполезни поучения" на Светителя Теофан Затворник.

Светителят е роден на 10 януари 1815 г. в семейство на баща свещеник и майка, дъщеря на свещеник. Проникнат от духа на християнската любов, ма 18 години постъпва в духовно училище, а през 1837 г. завършва семинарията с отличие, а след това и Киевската Духовна академия. Последната година от своето обучение взима решение да се посвети на служението на Светата църква в монашески чин. Става магистър по богословие, йеродякон, йеромонах, ректор на Новгородската Духовна семинаиря, професор в Санкт-Петербургската Духовна академия.

През 1847 г. е назначен в Руската Духовна мисия в Йерусалим, където изучава писанията на Светите Отци по старинни ръкописи, устава и житията на древните подвижници. През 1855 г става архимандрит. През 1856 г. става настоятел на църквата към Руското посолство в Константинопол, където продължава да изучава аскетическите писания на православния изток и встъпва в най-тясно общение с манастирите в Атон. В 1859 г. става епископ. През 1866 г. подава молба до Светия Синод да се оттегли на покой във Вишенската пустиня, като замени епархиалното управление с дългоочакваното уединение.

22 години продължил венценосния етап в живота на епископ Теофан, който му дал и второто име - Затворник. Многобройните му творения - писма, статии, преводи, лекции, проповеди - поразяват с всеобхватната енциклопедична широта на неговите богословски интереси. Светителят извършва огромна работа по превода на петте тома на "Добротолюбие", "Невидимата бран", написва "Тълкувание на Апостолските послания", "Начертание на християнското нравоучение".

През 1988 г. на Поместния събор на Руската Православна Църква, посветен на 1000-годишнината от Покръстването на Русия, епископ Теофан Затворник бе причислен към лика на светиите.

Предлаганата книга представлява тематичен сборник от поученията на Светителя, избрани от многобройните му трудове и е в пет части.

Първата част "Божествената основа на света и църквата" има догматичен характер и е представено светоотеческото учение за Бога, в Троица прославян, за Изкупителя, за Христовата църква и нейните пастири.

Втората част "Строежът на човешкото естество в творението" има антропологически характер - човека, облечен в Божията благодат, в неговото трисъставно устройство, за силите на човешката душа и християнските добродетели.

В третата част "Човешкото естество след падението" е показан източникът на злото в тварния свят, човешките грехове и страсти и как да им противостоим.

В четвъртата част "Завръщане към първоначалното състояние на благодатта" се говори за това, че целият ни живот трябва да бъде християнски подвиг за сподобяване с Божията благодат, която е и залог за вечното спасение.

В петата част са събрани отделни мисли на епископ Теофан за насъщните проблеми на обществото и Църквата.


Книгата може да се намери в църквата "Св. Неделя".



Тема Re: Св. Теофан Затворник - Душеполезни поучениянови [re: *Лия*]  
Автор PPP (една)
Публикувано21.12.04 10:23



Много ценна поредица! Радвам се, че се издава.



Тема Re: Св. Теофан Затворник - Душеполезни поучениянови [re: *Лия*]  
Автор Prokimen (наблюдател)
Публикувано21.12.04 21:24



Твърде много монастири устройват вътрешния си духовен живот по творенията на св. Теофан Затворник. Неговите творения са ръководство за душеспасение и на сестрите в Покровския манастир в кв. Княжево - София.

Не зная колко отварят линковете, които натоварвам клубното пространство и колко пък от отварящите ги четат. С положителност зная, че Лия е една от най-големите читатели и резултатите са очевадни. Затова и предлагам на вниманието й този труд на Тоболския Архиепископ


- Сообразование с Божественной Волей



Тема Илиотропион - Съобразяване с Божествената Волянови [re: Prokimen]  
Автор *Лия* (непредвидима)
Публикувано21.12.04 21:59



Много благодаря за линка, Prokimen!

Само бях чувала за тази книга и съм признателна, че ми давате възможност да я прочета.





Тема две нови книгинови [re: Legion]  
Автор beggins (новак)
Публикувано22.12.04 09:13








Тема Re: Препоръчване на книга, обзор, рецензиянови [re: Legion]  
Автор zoi (непознат)
Публикувано24.12.04 01:16



Излезе от печат Православен календар (джобен формат, 200 стр.) за 2005 г., в който са включени множество светии за всеки отделен ден, като са взети предвид различните традиции в почитането на светиите – българска, гръцка, руска, сръбска, галска, келтска, грузинска и пр. Дадени са също така и указания за четивата в неделните и празничните дни, а като допълнение са поместени и два материала: “Принадлежим ли на Христовата Църква” на Архиеп. Аверкий Таушев и обзорния материал за “Светото Кръщение в Православната Църква (Против съвременното изопачаване на смисъла и формата на тайнството)”.
Ако желаете да получите бройки от това издание, пишете на

и , за да уточним начина на получаване. Цената е 2. 50 лв.



Тема Re: Препоръчване на книга, обзор, рецензиянови [re: zoi]  
Автор Prokimen (наблюдател)
Публикувано24.12.04 05:16



Правилно ли е изписана цената 2 лева и 50 ст. за този колосален труд по създаването и изданието на календар от 200 стр?

Живо съм заинтересуван да се сдобия с такъв.

Многая и благая лета за тружениците по издаването на календара.




Тема От Архимандрит Рафаил (Карелин)нови [re: Legion]  
Автор iordanOO1 ()
Публикувано08.01.05 13:54



Книгата се казва "Без Църквата няма спасение"

В нея има и други части, които се казват

"За Митрополит Антоний Блум или как повяхва православният цвят на ствола на икуменизма"

"Унията"

"Беседа с една журналистка, която счита себе си за християнка"

"Какво да правим ние, християните?"

"Свободата"

"За годростта на ума"


-----------

книгата се издава от славянобългарски манастир "Свети Вмчк Георги Зограф", Света Гора, Атон


-----------

От книгата ми направиха впечатление например следните мисли

(из "Унията")

"Ако преминаването в протестантски секти е явно свързано с отричане от Православието и с промяна на традицията и на целия начин на живот, то съществува друга, по-скрита и замаскирана опасност от страна на католическите мисионери, които твърдят, че хората могат да си останат православни, като приемат католицизъм под формата на уния. Тези идеи са популярни сред определена част от "околоцърковната" интелигенция - временни "спътници", които не са включени в църковния живот на Църквата, рядко участват в храмовите богослужения, не изпълняват елементарните устави на Църквата и в същото време смятат себе си за имащи право да учат Църквата и даже да се изказват от нейно име.
...

... Не по-малко трагично разделение на народа предизвика унията в Украйна. Фактически Украйна се раздели на две части: западна - униатска, и източна - православна, в резултат на което тя за дълго време стана поле на междуособици. Значителна част от арменците, живеещи в Турция, бяха приети в католицизма, но по време на геноцида от 1915 година, когато бяха избити два милиона арменци, католическите страни не напоравиха опит да спасят своите единоверци, макар в Турция да имаше германски и австрийски войски, които бяха предварително осведомени за готвещото се престъпление, и станаха очевидци на кървавата трагедия.

----------

из "Какво да правим ние, християните?"

...
Какво да правим ние, християните? В Апокалипсиса има такъв образ: жена с дете на гърди бяга от дракон в пустинята. Трябва да живеем в този свят като в пустиня, минавайки покрай отровните му примамки. Трябва да бягаме от света в своето сърце.

------------

из "Свободата"

Християнството ни посочва в какво се състои свободата. Тя се състои във възможността на човека да следва своето главно призвание и да осъществява вложения в него потенциал - Божия образ и подобие. Всеки може да види в своя вътрешен опит как страстите правят човешкото сърце по-тясно, и обратно - победата над страстите дава на душата някакъв вътрешен простор.
...
Страстите изглеждат наши, част от нашето църце; но когато ги изпълним, ще видим, че са ни измамили, че са чужди. Заповедите на Евангелието ни изглеждат далечни от реалния живот, почти неизпълними, но ако се постараем да ги изпълним, ще почувстваме как сърцето ни оживява.
Свободата - това е освобождаване на сърцето от всичко чуждо. То е създадено за Бога, затова свободата е в Бога. Свободата - това е изливаща се от вечността светлина. Само е Бога човек намира себе си и става самия себе си.

-----------

Пожелавам на всички душеполезно четене!






Тема издаденият ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАРнови [re: zoi]  
Автор Prokimen (наблюдател)
Публикувано20.01.05 10:11



Безкрайно Ви благодаря за стореното внимание да оповестите в клуба за издадения от Вас и о. Людмил ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР. Иначе нямаше да узная за него навреме.

Благодаря и на лицата, които съдействаха да получа желаната бройка календари. Завчера подарявах календари в Германия и много се харесаха на църковните ръководства. Ако Бог споспешествува епархийските ни трудове, то без никакво съмнение, ще прибегнем към вашите богословски трудове за нуждите на българското задграничие.

Бог да възнагради стократно жертвения Ви труд по издаването на този календар.

Питам се да ли ще е необходимо занапред да се натоварват страниците с всички чествани светии за деня? Дали няма да е по-душеполезно ако се употреби повече място за богословски или просветни материали? Да се надяваме, че един ден календарът Ви ще бъде нещо подобно на Джорданвилския православен календар с богослужебните указания.

Моля, не приемайте тези ми размисли като критични. Далече съм от всякаква критика. Само статията за КРЪЩЕНИЕТО оправдава купуването на календара. Точно този въпрос и беше засяган в събеседванията ми. Занапред всички кръстени в сегашната полуезическа Б.П.Ц., би следвало да бъдат прекръщавани.

Крайно време е да се спрат демагогичните брътвежи кой е каноничен и кой не е каноничен, защото такова понятие не съществува. Има само православни и неправославни. Основната тема за евентуални богословски събеседвания може да бъде единствено въпросът за благодатното и невалидното псевдоправославно кръщение. Последното небрежно подменя истината и засега не се е намерил нито един архиерей от т.н. "Б.П.Ц.", който да обърне критично внимание на вкореняващите се аномалии.




Тема ПРЕХОДЪТ ПОСЛЕДНАТА БОЛЕСТ, СМЪРТТА И ПОСЛЕнови [re: Legion]  
Автор kaмъчe (.)
Публикувано21.01.05 15:23





Неща, за които е добре да се замислим.



Тема Re: издаденият ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАРнови [re: Prokimen]  
Автор zoi (непознат)
Публикувано21.01.05 23:37



Благодарим за хубавите думи. Радваме се, че изданието се харесва и предизвиква дискусии.
Една от целите на този календар беше именно сравнителната пълнота на честваните светии за всеки ден, нещо, което струва ми се досега не е правено в България. Съгласен съм, че има необходимост и от по-пълни богослужебни указания.
Що се отнася до допълнителните богословски текстове към календара, по мое мнение те не могат да бъдат по-големи по обем от самия календар. Хубаво ще бъде да се издават на отделни брошури, но това е свързано с много проблеми - финансови, разпространителски и пр. Но полека-лека, да ни дава Господ сили, ще се опитваме да работим в тази посока.
Очевидно е, както показват и много от дискусиите в този клуб, че църковността и богословската грамотност у нас почти липсват и съществува необходимост от истинска православна просвета.



Тема "За тайните недъзи на душата"нови [re: Legion]  
Автор kaмъчe (.)
Публикувано04.02.05 14:16






Какво е особено важно в началото на духовния живот
Къде и как да се научим на светото покаяние
Бързо ли се изцелява душата
Какви са особеностите на нашето време
Боят ли се от ада ревностните християни
Как може самоунижението да се съчетава с вътрешния мир
Как демоните, предлагайки наглед добро, могат да ни улавят в мрежите си

По какво се различава евангелското от човешкото добро
Кога нашата ревност към християнски подвизи не е угодна на Бога
Как външното християнско дело е свързано с вътрешното
Как можем да се заблуждаваме, като мислим, че имаме в себе си истинска любов към Бога
Как можем да се заблуждаваме, като мислим, че обичаме ближния
Как душевната, плътската ревност може външно да се представя за ревност свята и благочестива

Полезно ли е за начинаещия християнин да учи ближните по въпросите на вярата
Полезно ли е за начинаещия християнин да размишлява за високи духовни въпроси
Кога послушанието не е угодно Богу
Какви прелести застрашават упражняването в молитвата
Защо идват сълзите и кога те са правилни
Какво значи "да се трудим безразсъдно"
Как смирението може да се окаже измамно
Как да се научим да разпознаваме хитроумията на страстите и коварството на лукавите духове

Примери за покайно самонаблюдение
Молитва за дара на покаянието на свети Игнатий (Брянчанинов)
Из псалмите на преподобни Ефрем Сирин

Редактирано от Valentina на 26.02.05 13:54.



Тема ГРЕХЪТ И ПОКАЯНИЕТО в последните временанови [re: Legion]  
Автор kaмъчe (.)
Публикувано26.02.05 12:48



Книга на Архимандрит Лазар :







Тема Живот след смъртта - Eпископ Александр (Милеант)нови [re: kaмъчe]  
Автор kaмъчe (.)
Публикувано21.04.05 22:24



и на английски
Много хубава книга. Жалко, че я няма на български за да могат повече хора да я прочетат и да се замислят за вечната си участ докато все още има възможност за промяна.

. . .

Тема ЛИТУРГИКАнови [re: Prokimen]  
Автор Prokimen (наблюдател)
Публикувано16.05.05 05:01






Узнавам че в България е излязла в свръх ограничен брой ЛИТУРГИКА на архимандрит Авксентий.

Може ли някой да ме информира дали се продава все още някъде по църковните магазини и по какъв начин бих могъл да се сдобия с този труд на уважаемия отец Архимандрит Авксентий?




Тема книга на св. Иоан Златоустнови [re: Legion]  
Автор beggins (новак)
Публикувано18.05.05 18:04



здравейте.

по време на Пролетния панаир на книгата в НДК (от 25 до 29 май – НДК, етаж 7), издателство Омофор (щанд 48 на панаира) ще представи новата си книга от поредицата Светоотеческо наследство:

“Шест слова за свещенството” на Св. Иоан Златоуст.



заповядайте!



Тема ПРАВОСЛАВНИ КНИЖАРНИЦИ - обновенонови [re: Legion]  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано13.06.05 18:22



Книжарници и църковни магазини в София


Църковни магазини в храмовете

"Св. Седмочисленици", в градинката на ул. Граф Игнатиев 25,

, GSM 0888 658 097, поръчки и покупки на книги на Славянобългарския манастир "Св.Вмчк Георги Зограф", Света Гора, Атон

"Св. Неделя" в канаскията, площад Света Неделя 20,

"Св. Георги" - Ротонда, (във вътрешния двор между сградите на хотел Шератон и Президентството),

"Свети Николай Чудотворец" - руската църква, бул. Цар Освободител 3,

"Св. Покров Богодоричен", ул. Г. Д. Зографина 2 (зад хотел Родина),

"Св. Троица", бул. Константин Величков 28 (в градинката),

Книжарници, църковни магазини, книжна борса

Книжарница "Лествица", ул. Хан Аспарух 20, , раб. време понеделник до петък 10,30-19ч. събота 13,30-17,30ч.

Църковен магазин „Благолепие”, бул. Витоша 53,

Църковен магазин ул. Цар Самуил 111 (до Женския пазар), , тел.: 983 12 49, 0888 903 498

Църковен магазин ул. Цар Самуил 79 (на пресечката с бул. Стамболийски), , тел.: 986 68 87

Книжарница "Омофор", ул. Г. Бенковски 9 (до пресечката с Дондуков), , тел. 980 16 60, раб. време понеделник до петък 9-19ч. събота 10-16ч.

, ул. Аксаков 10,

Книжна борса „Искър” ет. 2, ст. 25
Поръчки и покупки на книги на Славянобългарския манастир "Св.Вмчк Георги Зограф", Света Гора, Атон
Книгите са изложени. Отстъпка от коричната цена - при покупка на 1 книга 20%, при 2 и повече книги 30%. Може да се поръчват книги за страната. Пращат се по пощата с наложен платеж.
ж.к. Дружба, ул. Поручик Христо Топракчиев 11 (срещу гара Искър), , авт. 604, 88, 10; тр. 20; 02 / 804 31 38; 0897 959 895; 0885 570 974
Раб. време от пон. до петък от 10 до 14/16ч., петък до 14ч. - необходимо е предварително обаждане за потвърждение дали ще е отворена борсата.

Книжарници и църковни магазини в страната

Варна

Книжарница в храм "Свети Архангел Михаил" - Духовно-просветен център “Св. Архангел Михаил”, ул. 27 юли № 9, , тел. 052/ 614 691

Книжарница в двора на храм "Света Петка", ул. Георги С. Раковски 36, , тел. 052/65 89 04

Църковен магазин до Митрополията, бул. Съборни,

Плевен

Храм "Света Троица", ул. Сан Стефано 7, , тел. 064/824-211, раб. време: 7.30 - 18.30 ч.

Храм "Св. Николай", площад Св. Николай, , тел. 064/837-208, раб. време: 7.30 - 18.30 ч.

Онлайн книжарници и доставка на книги


Онлайн книжарница на Православие.БГ

Книжна борса „Искър”,
Може да се поръчват книги за цялата страна. Пращат се по пощата с наложен платеж. (пълна информация по-нагоре).
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от фaмyлyc на 14.11.10 20:30.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от фaмyлyc на 14.11.10 20:32.</EM></FONT></P>

Редактирано от фaмyлyc на 14.11.10 20:33.



Тема Re: Препоръчване на книга, обзор, рецензия; книжарницинови [re: Legion]  
Автор cvete13 (усмихната)
Публикувано09.08.05 15:08



К.С.Луис - "Великата раздяла" - прекрасна книга



Тема нова книга на митр. Антоний Сурожкинови [re: Legion]  
Автор beggins (новак)
Публикувано02.09.05 09:01





Молитвата и животът
Митрополит Антоний Сурожки
Издателство: Омофор
Превод от руски: Венета Дякова
Редактор: Илиана Петрова
2005 г., първо издание
формат 16/, 376 с.
ISBN 954-9700-47-Х
цена 9,50 лв.

За книгата

„Молитвата и животът” е сборник, който акцентира върху връзката между активния живот в света и индивидуалното молитвено общение с Бога.
Предлаганият превод е по руското издание „Школа молитвы” на издателството на фонда “Христианская жизнь”, Клин 2002 г., подготвено с благословията на Негово Светейшество Алексий II, Патриарх на Москова и на цяла Русия
Разбира се, книгата не изчерпва темата за молитвата, необятна като Бога, към Когото тя е обърната. Но този сборник може да стане настолна книга за цял живот на всеки читател. Словото на митрополит Антоний, основано на светоотеческите традиции в молитвената практика, изхождащо от дълбините на личния опит, е обърнато непосредствено към съвременния човек - мако запознат с традициите, рядко притежаващ собствен молитвен опит, но изпитващ духовен глад и потребност от молитвено общение с Бога.
Митрополит Антоний никога не пише предварително своите беседи и изказвания. Всичко издадено печатно първоначално се е родило като живо слово, насочено непосредствено към слушателя. Настоящият сборник обединява три книги на митрополит Антоний за молитвата

За автора

Митрополит Антоний Сурожки (19 юни 1914 – 4 август 2003 г.) е ръкоположен в йеромонашески сан през 1948 г. След това бъдещият архиерей е изпратен на пастирско служение във Великобритания; следва епископска хиротония (1957 г.); архиепископ на Руската православна църква за Великобритания и Ирландия (1962 г.). От 1963 г. е Патриаршески екзарх на Западна Европа, а от 1966 г. и митрополит към Московския патриархат. Митрополит Антоний е освободен от тази длъжност по собствено желание през 1974 г., за да се посвети изцяло на пастирска дейност. Участва в делегацията на Руската църква на Световния съвет на църквите в Ню Делхи през 1961 г. и в Женева през 1966 г.
Дълги години митрополит Антоний носи православното свидетелство за Христа на Запад, проповядвайки в различни църковни общини, университетски аудитории, радио и телевизия в много страни по света, без да прекъсва връзката си с Руската църква. От 1969 г., в продължение на десетилетия чете радиобеседи по руските предавания на Би Би Си. Неговите посещения по време на комунистическото управление в Русия се превръщат в радостно и обнадеждаващо събитие за руското православие. Заслугите му са отбелязани с почетна докторска степен от няколко богословски факултета. Абърдийнският университет му присъжда тази титла („почетен доктор на богословието”) „за проповедта на Словото Божие и за обновяването на духовния живот в страната”; Кеймбриджкият университет и Московската духовна академия – за съвкупността от неговите научно-богословски, пастирски и проповеднически трудове.

Откъс
*****
Молитвата и животът трябва да бъдат едно цяло. Няма време да говоря за това дълго, но бих искал да кажа следното: станете сутрин, застанете пред Бога и кажете: „Господи, благослови ме и благослови днешния начеващ ден”, а после се отнесете към този ден като към дар Божи и възприемайте себе си като Божи посланик в онова неизвестно, което представлява сам по себе си започващият ден. А това означава да приемете, колкото и да е трудно, че каквото и да се случи през този ден – нищо не е чуждо на Божията воля; всичко без изключение са обстоятелства, в които Господ е пожелал да ви постави, за да бъдете вие Неговото присъствие, Неговата любов, Неговото състрадание, Неговият творчески разум, Неговото мъжество… И всеки път, когато се сблъсквате с една или друга ситуация, вие сте този, когото Бог е поставил в нея, за да принесе християнско служение, да бъде частица от Тялото Христово и от делото Божие. Ако постъпвате така, лесно ще забележите, че всеки миг ви се налага да се обръщате към Бога и да казвате: „Господи, просвети ума ми, укрепи и направлявай волята ми, дай ми пламенно сърце, помогни ми!”. В други мигове пък ще кажете: „Господи, благодаря Ти!”. И ако сте разумни и умеете да благодарите, ще избегнете всички глупости, които се наричат тщеславие или гордост и се изразяват в самомнението, че сме извършили нещо свръх силите и възможностите си, нещо кой знае какво. А всъщност всичко е свършил Бог. Бог ни е дарил изключителната възможност да го извършим. И когато вечерта отново застанете пред Бога и набързо прехвърлите в паметта си отминалия ден, ще можете да възхвалите Бога, да Го прославите, да Му благодарите, да плачете за другите и за себе си. Ако започнете така да съединявате живота си с молитвата, между тях никога няма да има разрив, животът ще стане пламенен, всеки миг ще се разпалва нов огън, който ще се разгаря все повече и все по-ярко и който постепенно ще ви преобрази в онази горяща къпина, за която говори Писанието.
****[image][/image][image][/image]



Тема Re: нова книга на митр. Антоний Сурожкинови [re: beggins]  
Автор kaмъчe (.)
Публикувано02.09.05 18:02



откъса е много хубав.



Тема ПЕРЕЛАНДРАнови [re: Legion]  
Автор cuddly ()
Публикувано20.10.05 20:17




Много ми харесва!

днес (по)каза ли "Обичам те"?

Тема Св. Нил Сорски - "Борбата със страстите и греха"нови [re: Legion]  
Автор *Лия* (непредвидима)
Публикувано30.10.05 23:14



Това е една книга на преподобния и богоносен наш отец Нил Сорски, издадена от Зографския манастир.

В първия раздел на книгата се разглеждат различните действия на помислите, с които е необходимо да се борим - прилог, съчетание, съгласие, пленяване, страст.

Във втория раздел се обръща внимание на помислите, пораждащи греховете - чревоугодие, блуд, сребролюбие, гняв, скръб, униние, тщестлавие, гордост.

В третия раздел са разгледани молитвата към Бога, вътрешното съкрушение и опазването на самия себе си от зли помисли.

Книгата завършва с Духовното завещание на преподобния Нил Сорски и Проповедта на иеросхимонах Нил в деня на паметта на преподобния Нил Сорски Чудотворец.

Приятно четене!



Тема Re: Препоръчване на книга, обзор, рецензия; книжарницинови [re: Legion]  
Автор Xpиcтoвa (непознат)
Публикувано02.11.05 22:04



Скъпи братя и сестри!
Горещо ви препоръчвам да прочетете следните книги:

1. "ЩЕ ВИДИМ БОГА КАКТО СИ Е" от Архим.Софроний, издателство "ОМОФОР"
2005 година
Ето какво казва архим.Софроний: "Моят път, моят опит навярно са необичайни. Тяхното съдържание обаче ми разкри трагедията на милиони страдащи хора, разпилени по лицето на земята. Затова не е изключено изповедта ми, или по-точно духовната ми автобиогафия, да помогне поне на някои от тях да намерят благоприятното решение в сполетелите ги изпитания. Онова което стана с мене, не беше плод на моя инициатива, съвсем не. Бог, по Своя единствено Нему известен Промисъл за нас, благоволи да ме посети и допусна да се докосна до Неговата Вечност. Святата Му ръка безпощадно хвърляше мене нищожния, в неописуеми бездни. "Там" в изумление, стигащо до силен ужас, съзирах реалности, които превъзхождаха моя разум. За тези неща се опитвам да разкажа на следващите страници."

2. "ОТЕЦ АРСЕНИЙ" е следващата книга, която ви препоръчвам.
Тя представлява сборник от литературно обработени свидетелства за живота по лагерите на този изповедник на вярата. Спомените са събрани и записани от негови духовни чеда, очевидци на разказваните събития. Много са разказите за жизнеутвърждаваща прослава на благодатната сила на вярата и любовта към ближния в името на Христа.



Тема Игумен Никоннови [re: Legion]  
Автор Д-p Poceн T Pyceв (без титли тук)
Публикувано02.11.05 23:12



Дано не се повтарям с някого, като препоръчвам горещо тоя ресурс:

- линк към цялата книга с писма на тоя подвижник отпреди 20-30 години. Свято смирение, без надути богословски и философски фрази, без нездрави екзалтации - свято смирение, единствената ни надежда за спасение. Не съмнителните видения и йогистки по същество медитации, не разсъжденията с цигарка между зъбите за троичността на Бога и други недостъпни и за ангелите тайни - святото смирение е спасителният пояс за нас. Да се хващаме здраво за него, защото нямаме много време...

Multi consurgunt adversus me

Тема Re: Препоръчване на книга, обзор, рецензия; книжарницинови [re: Legion]  
Автор Xpиcтoвa (непознат)
Публикувано03.11.05 11:06



Препоръчвам ви още две книги, издадени от Славянобългарси манастир
"Св.великомъченик Георги Зограф" 2005 година:

"ДУШЕПОЛЕЗНИ ПОУЧЕНИЯ " на преподобния старец АМВРОСИЙ ОПТИНСКИ
Тук могат да се намерят отговори на най-разнообразни въпроси: богословски,
нравствени, житейски, утвърждаващи във вярата, възвръщащи надеждата за спасение. Обединява в себе си много от казаното от стареца по различно време и на различни хора.

Другата книга, която е извор на духовна благодат е "ОТЕЧНИК" - творения
5 том /или избрани изречения от светите монаси и разкази за живота им, предимно египетски, чиито имена са стигнали до нас/
Събрал: Свети Игнатий Брянчанинов

Ако имате проблем с доставката, ангажирам се с това.

Бог да ви пази и ви дава духовна благодат!

Обичам Ви.



Тема Re: Препоръчване на книга, обзор, рецензия; книжарницинови [re: Xpиcтoвa]  
Автор cuddly (дивото зове)
Публикувано03.11.05 11:09



а къде могат да се намерят?

днес (по)каза ли "Обичам те"?

Тема Re: Препоръчване на книга, обзор, рецензия; книжарницинови [re: cuddly]  
Автор Xpиcтoвa (непознат)
Публикувано03.11.05 14:21



Верно, пропуснах!

За СОФИЯ : има книжарница за правослвна литература в храм "Свети Седмочисленици" , а след 3 /или 5/ дена се открива книжарница към Фондация
"Покров Богородичен" на ул. "Г.Бенковски" №9, на пресечката с "Дондуков"

За ВАРНА : Книжарница в храм "Свети Архангел Михаил"
Книжарница в храм "Света Петка"
Църковен магазин до Митрополията



Тема ?нови [re: Xpиcтoвa]  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано03.11.05 17:23



А други книжарници извън София? Хайде да допълним списъка, плс
ТОЗИ

.



Тема АНГЕЛА ПАЗИТЕЛнови [re: Legion]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано08.11.05 20:34



ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!

В тази връзка, Ви препоръчвам книжката "РАЗМИСЛИ НА ХРИСТИЯНИНА, ПОСВЕТЕНИ НА АНГЕЛА ПАЗИТЕЛ, ЗА ВСЕКИ ДЕН ОТ МЕСЕЦА"

Издателство "ВИТЕЗДА"

Желая Ви здраве и духовна благодат!



Тема СВЕТИ МАКАРИЙ ЕГИПЕТСКИ - Духовни бесединови [re: Legion]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано08.11.05 21:02



СВЕТИ МАКАРИЙ ЕГИПЕТСКИ - Духовни беседи, послание и слова
Издава Славянобългарски манастир "Св.вмчк Георги Зограф" 2002 година

Благословение : "Ето Господ още милосърдва и дълготърпи, очаквайки нашето покаяние, и ако падаме, не се срамува да ни приеме отново, както е казал Пророкът:нима падналите не стават, и отклонитите се от пътя не се връщат/Иерем.8:4/? Само да се отрезвим , да придобием добра мисъл, по-скоро и по правилен начин да се обърнем към Него, търсейки Неговата помощ; и Той е готов да ни спаси; защото очаква горещото, по мярата на нашите сили, устремяване на нашата добра воля към Него от разпололжението на вярата и усърдието, и Сам извършва в нас всяко преуспяване. Затова , възлюбени, отхвърляйки всяко предубеждение, нерадение и разленение, като чеда Божии, да се постараем да станем мъжествени и готови да вървим след Него, да не отлагаме това от днес за утре, увличани от порока; защото не знаем кога ще бъде нашето излизане от плътта. "


Обичам Ви и Бог да ви дава духовна благодат!

Редактирано от Xpиcтoвa на 08.11.05 21:16.



Тема "НА ПРАГА НА ОГНЕНАТА ГЕЕНА"-Еписк.Алекс./Милеант/нови [re: Legion]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано12.11.05 12:53



Тази душеполезна книжка е издадена от Православно издателство
"СВЕТИ ЕВСТАТИЙ ПЛАКИДА", София - 2001 година

За православното учение за злите духове и за Божия съд над тях.

ВЪВЕДЕНИЕ:
Ако човек живее само с материалните си интереси и физическите си усещания, той не се замисля над такива "отвлечени" въпроси, като съществуването на Бога, на духовен свят с добри и зли духове, на задгробен живот. Такъв човек изцяло е погълнат от ежедневните си грижи. Но когато го сполетят неочаквани сътресения, той започва да чувства необходимост да осмисли живота си, той бързо се убеждава, че науката, в която досега е вярвал безусловно, е напълно безсилна да му помогне да си отговори на най-дълбоките и животрептящи въпроси.
Ако в този човек не е напълно убито религиозното чувство, той ще почувства потребност да се обърне към Бога, да започне да се моли и да чете Свещеното Писание. И ако това не е само мимолетно и повърхностно отклонение, а действителен прелом в живота му с най-искрено желание да стане по-добър, то Бог започва да обновява сърцето му и да открива нови хоризонти пред вътрешния му взор. Тогава чавек започва ясно да усеща водещата ръка на Господ, Неговата близост и Божествена любов. Той започва да разбира, че светът е много по-широк и съдържателен, отколкото му се е струвал преди.Той започва много по-отчетливо да различава доброто от злото, започва да съзнава, че има духовен свят иневидими същества, които влияят на живота му:едни в добро, а други - в лошо направление, че освен Бога съществуват и ангели и бесове.
Запознаването с духовния свят е интересно и важно. Но откъде да узнаем от него? Литературата по тази тема е много обширна, противоречива, пълна и исмислици и най-различни фантастики. Учението в Свещеното Писание учи, че съществуват светли и добри ангели и всеки християнин има свой Ангел хранител.
Освен ангелите съществуват и бесове. Свещеното Писание и житейският опит ни убеждават, че те действително съществуват и представляват за всички не измислена, а реална и постоянна опастност. Както в човешкото общество наред с нормалните и благонамерени хора, съществуват и всякакви престъпници, психопати, садисти и дградирали личности, така и в света на духовете освен светлите и добри духове , съществуват и "кал и тиня"на духовния свят - дяволът и бесовете. Както в нашия свят никой не се ражда престъпник, садист или развратник, а става такъв следствие на безпорядъчните си и греховни действия, така и в този невидим свят, всички същества поначало са били добри и благонамерени, а после някои от тях, избирайки лош път, се развратили и станали съзнателно зли. В резултат на престъпната им дейност ангелският разум се помрачил и те станали зли, импулсивни и безпорядъчни. Те изпитват удоволствие, когато причиняват страдания на другите и сеят всякакви злини.
Тази книга читателят се запознава с православното учение за падналите ангели. Разяснява какви са техните цели и методи, с които съблазняват хората и сеят злото и в крайна сметка обяснява как да оградим и запазим себе си от техните коварни помисли. Специална глава е посветена на проблемите на съвременния окултизъм и демонизъм, който все повече и издълбоко завладяват човешкото общество. Наблюдавайки с тревога успехите на съвременната "черна духовност", не може да не си спомним предсказанието в Писанието "Горко вам, които населявате земята и морето, защото дяволът е слязъл при вас с голям гняв, като знае, че му остава малко време /Откр.12:12/.Утешително е това, че самият успех на княза на мрака предизвестява наближаването на пълното му поражение и наказание, когато отново ще се върне на земята Господ Иисус Христос, обкръжен от ангели и светии. Тогава "дяволът, който ги лъстеше, биде хвърлен в огненото и жупелно езеро...те ще бъдат мъчени денем и нощем вовеки веков... Весели се за това , небе, и вие свети апостоли и прроци, защото Бог е отсъдил вашата съдба с него"/Откр. 20:10, 18:20 / След поражението на всички сили от царството на презиподнята ще настъпи нова фаза на битието. Тогава праведниците, които са преодолели съблазните н духа-прелъстител, ще се просветят като слънца в Царството на своя Отец.

Приятно четене братя и сестри. Надявам се да получите още по-голяма утеха и упование в Безсмъртния наш Цар и Бог! А м и н!

Господ да ви даде здраве и духовна благодат!

Редактирано от Xpиcтoвa на 12.11.05 14:07.



Тема ПСАЛТИР НА СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИНнови [re: Legion]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано12.11.05 14:44



от Православно издателство "Витезда"


Скъпи братя и сестри !
Във връзка с предстоящия Църковен пост ви препоръчвам Псалтира на Свети Ефрем Сирин. Възползвайки се от молитвите написани в Псалтира , душата ни ще достигне пълно покаяние.

Постът като духовна борба на християнина е трудно дело. Борбата се преодолява с голямо търпение.

Лек и спасителен пост!
Бог да ви дава здраве и духовна благодат!

Редактирано от Xpиcтoвa на 12.11.05 14:56.



Тема Интернет ресурснови [re: Legion]  
Автор famulus (щастливец)
Публикувано12.11.05 21:55



мног интерсен



Обърнете внимание на Шизофреника - там има толкова източници, че човек не може да обхване



Тема КАНОН нови [re: Legion]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано14.11.05 15:15



*** Текстът е изтрит със съгласието на участничката, тъй като се оказа, че текстът не е преведен или одобрен от православен духовник. ***
Валентина

Редактирано от Valentina на 14.11.05 21:25.



Тема ТЪЛКУВАНИЕ НА АПОКАЛИПСИСА-Св.А.Кесарийсинови [re: Legion]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано14.11.05 16:15



"Тълкование на Апокалипсиса" от Св.Андрей Кесарийски
Издава манасатира"Св.Вмчк Георги Зограф"- Света Гора , Атон - 2003 г.

БЛАГОСЛОВЕНИЕ ОТ МАНАСТИРА:
" Помни, прочее, как си приел и чул, и пази, и се покай. Ако ли не бъдеш буден, ще дойда върху тебе като крадец, и няма да узнаеш в кой час ще дойда върху тебе." (3:3)



Тема Re: КАНОН НА ПРЕПОДОБНИЯ ПАИСИЙ ВЕЛИКИнови [re: Xpиcтoвa]  
Автор famulus (щастливец)
Публикувано14.11.05 16:57



Цитат:

Затова и премахнал мрака на своята плът, си стигнал тъмнината н бесовете, Паисие, монашествуващ първи, моли Христа Бога да даде прошк на греховете н тези, които почитат твоята свята памет.

Какво ще каже това - че преп Паисий е стигнал тъмнината на бесовете



Тема Re: КАНОН НА ПРЕПОДОБНИЯ ПАИСИЙ ВЕЛИКИнови [re: famulus]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано14.11.05 20:23



СЪРДЕЧНО БЛАГОДАРЯ!

Веднага коригирах текста! Допуснах грешка в преписа!
Още веднъж Ви благодаря!



Тема Re: Интернет ресурснови [re: famulus]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано14.11.05 20:30



Защо препоръчвате този интернет ресурс?
С какво ви впечатли?



Тема "православно фентъзи"нови [re: Legion]  
Автор beggins (минаващ)
Публикувано14.12.05 12:21





за книгата на Юлия Вознесенска

Редактирано от beggins на 14.12.05 14:37.



Тема Re: "православно фентъзи"нови [re: beggins]  
Автор ЛюбимeЦ 12+1 (Masse Merkava)
Публикувано05.01.06 10:20



Не знам преведена ли е "Азбука на вярата" от Христос Янарас..

Много полезно "катехизично" четиво.

"И разумните ще сияят като светилата на твърдта.. вовеки, за всякога".


Тема Къденови [re: ЛюбимeЦ 12+1]  
Автор isihia (член)
Публикувано10.01.06 14:47



все още може да се намери 12 томното издание на Зограф със житията на светиите ?



Тема Re: Къденови [re: isihia]  
Автор ЛюбимeЦ 12+1 (Masse Merkava)
Публикувано10.01.06 16:03



За съжаление не обичам подобна книжнина,не мога да ви бъда от полза..съжалявам.

"И разумните ще сияят като светилата на твърдта.. вовеки, за всякога".


Тема Преиздаваненови [re: isihia]  
Автор *Лия* (непредвидима)
Публикувано10.01.06 16:52



Предстои преиздаване на Зографските издания на:
12-томните жития
Тълкувание на Евангелието
Тълкувание на Апостола
Тълкувание на Деянията

Ще ги има със сигурност в храм "Св. Вмчк Георги" - Ротонда, както и в другите църковни магазини.



Тема Re: Препоръчване на книга, обзор, рецензия; книжарницинови [re: Legion]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано21.01.06 14:54



"Преподобни Лаврентий Черниговски" - животоописание, поучения,пророчества
Издава манастир "СвВмчк Георги Зограф" Света гора, Атон



Тема Св. Силуан Атонски - Писаниянови [re: Legion]  
Автор *Лия* (непредвидима)
Публикувано24.01.06 23:46



Издание на Зографския манастир, 2003 г.

Посланието, което Старецът отправя към всички хора - послание на Божията любов, изречено от една покаяна, облагодатена душа, към цялата земя:

Милостиви Господи, научи всички нас чрез Светия Твой Дух да живеем по Твоята Воля, за да познаем в Твоята Светлина Тебе, Истинния Бог, защото без Твоята Светлина ние не можем да разберем пълнотата на Твоята Любов. Просвети ни с Твоята Благодат и тя ще съгрее сърцата ни, за да Те обичаме.



Тема он-лайн книжарница за православна литературанови [re: Valentina]  
Автор beggins (минаващ)
Публикувано12.02.06 18:58





над 500 заглавия на различни езици (към февруари 2006 г.)



Тема архим. Серафим "Молитвата на св. Ефрем Сирин"нови [re: Legion]  
Автор kaмъчe (.)
Публикувано10.03.06 13:59



особено подходяща за този пост е книгата на

архим. Серафим Алексиев

"Молитвата на св. Ефрем Сирин в светлината на светоотческото нравоучение"


++++++++++++++++++++++++

Господи и Владико на моя живот,
не ми давай дух на безделие, униние,
властолюбие и празнословие.

Но дух на целомъдрие, смиреномъдрие,
търпение и любов дарувай на мене,
Твоя раб.

Ей, Господи Царю!
дарувай ми да виждам моите прегрешения
и да не осъждам моя брат,
защото си благословен во веки веков.
Амин.




Тема www.orthodoxie.comнови [re: Legion]  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано26.03.06 23:09



За франкофоните:
нов сайт



Father Jivko Panev and I are very happy to annonce the recent launching of the Internet site Orthodoxie. Its goal is to spread information in French on Orthodoxy in France and the world. The address is www.orthodoxie.com

We invite you to get to know the site and to visit it regularly. In the right-hand column, you can sign up on the site to receive updates once a week. For a more information, click here.

In Christ,Christophe Levalois

Тези от вас, които разбират френски - какви са първите впечатления?




Тема Червеният Великденнови [re: Legion]  
Автор kaмъчe (.)
Публикувано23.04.06 23:45



Червеният Великден

За тримата
Оптински новомъченици
убити на Великден 1993 г.



На 18 април 1993 г. в първия ден на Великден в Оптинския манастир приеха мъченическа смърт от ръката на сатанист трима от братята на манастира - йеромонах Василий, монах Трофим и монах Терапонт. Това остави дълбока следа в сърцата и душите на хората и промени живота на мнозина.
От тогава по молитвите на тримата новомъченици стават много чудеса. Книгата разказва за техния живот и монашеския им подвиг, който ги изведе при Господа.

Издателство Витезда, 2004 г.



Тема Невидимата браннови [re: kaмъчe]  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано24.04.06 01:29



Христос воскресе, камъче!
Много ме радваш с тези православни книги. Четеш ли четеш! :)

За убийството на иноците мъченици има и в нета на български

по-кратичък -



и по-подробен разказ -

Да им дари Бог Царството Небесно!



Тема ИЗПОВЕДАЛЕН ЛИСТнови [re: Legion]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано04.05.06 01:27



ИЗПОВЕДАЛЕН ЛИСТ

Седемте смъртни гряха

1) Гордост, 2) Алчност – сребролюбие, 3) Прелюбодеяние,
4) Завист, 5) Чревоугодие, 6) Гняв, 7) Отчаяние, безверие,
равнодушие

1) ГОРДОСТ:
а) тщестлавие, суетност, празнословие, пустословие, празномислие, празновъображателство, вятърничевост, глуповатост, безплодност;
б) самодоволност, славене, самохвалство;
в) самомнителност, високомерие, надменност, надутост, пренебрежение, презрение;
г) неподчинение, независимост;
д) осмиване, недсмиване, подиграване, присмехулство, комедианство, шутовщина, очерняне, опозоряване, унижаване
е) лицемерие, преструвки, преобразяване (актьорство), подражаване, имитиране, ласкаене, разкрасяване.

2) АЛЧНОСТ - СРЕБРОЛЮБИЕ:
а) алчност, користолюбие, скъперничество, властолюбие, печалбарство, обогатяване с излишества;
б) немилостивост, безжалостност, жестокост;
в) суровост, коравосърдечие, жестокърдечие;
г) кражба, укриване, “законна”кражба, лихварство, подкуп, подаръци;
д) грабеж, разбойничество, отвличане, похищение, отнемане имущество
е) несправедливост, противозаконност, онеправдаване, обиждане, оскърбяване, злина;
ж) коварство, лукавост, хитрина, измама,интригантство,подправяне, изопачаване
з) клетвопрестъпничество, лъжлива клетва
и) симония (купуване на “благодат);
к) светотатство, кощунство, ограбване на храмове.

3) ПРЕЛЮБОДЕЯНИЕ:
а) блудство, разврат, езичество, неубозданост, разпуснатост, безчинство, разюзданост;
б) прелюбодеяние, мъжелоство, лезбийство, покваряване, подмамване, съблазняване, приемане съблазънта чрез зрение, слух и представи (порнофилми, списания и други скверни предмети);
в) противоестествен разврат, скотоложство, содомия;
г) кръвосмешение, езически жертви на животни и хора, сатанизъм;
д) детеубийство, аборти, противозачатъчни средства;
е) сводничество, подстрекателство;
ж) самозадоволяване, онанизъм;
з) безсрамие, нахалство, безочие, дързост, разголеност и всяко изкушаване на ближния.

4) ЗАВИСТ:
а) омраза, злоба, неприязън, вражда;
б) коварство, козни, интриги, заговори, вероломство, измяна, зла умисъл;
в) осъждане, злословене, клевета, обвиняване, говорене против някого, отегчение с приказки;
г) честолюбие, съперничество, укорливост, спор, свадливост, свада, кавга, караница;
д) измама, лъжа, прилъгване, прелъстяване, хитрост, лукавост, мошеничество;
е) предателство, измяна, изоставяне;
ж) убийство, жестокост, кръвожадност, подбуда за убийства;
з) неблагодарност, неуслужливост, непризнателност, липса на вежливост, грубост.

5) ЧРЕВОУГОДИЕ:
а) лакомия, ненаситност, угаждане;
б) пиянство, опиянение, гуляене, употреба на наркотици, пушене на цигари
в) безпътство, разпуснатост, разточителство, прахосничество;
г) сладострастие, похотливост, разврат.

6) ГНЯВ :
а) вълнение, страст, възбуждение, буйност, негодувание, гняв, лудост, дивост, свирепост;
б) злословие, хула,богохулство;
в) злопаметство, подклаждане на омраза, хранене на омраза;
г) омраза, отвращение, ненавист, презрение, пренебрегване, нехаене, женозразство, мъжемразство, феминизъм, детемразство, богомразство;
д) кълнене, проклятие, пожелание за лошо;
е) оскърбление, ругатня, псувня;
ж) спорене, дрязги, караници, сбиване.

7) ОТЧАЯНИЕ, БЕЗВЕРИЕ, БЕЗГРИЖИЕ, РАВНОДУШИЕ, НЕБРЕЖНОСТ, НЕМАРЛИВОСТ:
а) малодушие, плахост, низост, боязън, дребнавост, тесногърдие, дребнаво честолюбие;
б) женственост, женоуподобяване, женсколичие (бръснене на лице и крака);
в) отчаяние, безнадеждност, самоубийство;
г) неверие, безверие, езичество, съмнение, недоверие, непостоянство, подозрителност, липса на желание за разсъдителност, непослушание, неподчинение;
д) липса на добри дела.



Препис от книгата "Тайнстово на изповедта и покаянието" автор Архиепископ на Атина и цяла Гърция Андрей, издадена 1995 година

Редактирано от Xpиcтoвa на 04.05.06 01:35.



Тема Re: ИЗПОВЕДАЛЕН ЛИСТнови [re: Xpиcтoвa]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано20.06.06 16:03



Изключително пълно и всеобхватно ми се видя описанието на 7-те смъртни гряха. При добро желание все би могъл да намери своя смъртен грях! Или даже грехове!

Изненадах се от това, че бръсненето на лицата от страна на мъжете, което е повсеместна практика дори за православните, се счита за СМЪРТЕН ГРЯХ!

Ей мъже, мъжкари, пускайте си бради, спасете се от смъртния грях ЖЕНСКОЛИЧИЕ!



Тема Re: ИЗПОВЕДАЛЕН ЛИСТнови [re: Tимoтeй]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано20.06.06 19:34





Ако намеря по-подробен изповедален лист и него ще предоставя на нашето внимание.




Получавам заслуженото според делата си.Спомни си за мене Господи, кога дойдеш в царството Си.

Тема Re: ИЗПОВЕДАЛЕН ЛИСТнови [re: Xpиcтoвa]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано21.06.06 15:55



Може би, уважаема Христова, такива текстове важни и дори страшни трябва да се пускат като нови теми, за да се получи дускусия и повече душевна полза за участващите. Тук изглежда не се влиза редовно и не се чете, защото рядко се дава инфо за нови книги.



Тема Re: Препоръчване на книги. Kнижарници. Сайтове.нови [re: Legion]  
Автор mitar (непознат )
Публикувано27.06.06 11:45



zdraveite :) preporachvam edena kniga : bachkovskiat album , snimki stari i novi
na ikoni ,na vsichi bogoslujiteli stari i novi , stari kopirani rakopisi, i vsichko za istoriqta
avtora e sekretaria na manastira kisiuov :)

;p
p sega se registriram i se zanimavame s ikoni :)



Тема Re: Препоръчване на книги. Kнижарници. Сайтове.нови [re: Legion]  
Автор mitar (непознат )
Публикувано27.06.06 11:56



preporachvam sashto taka oshte edna kniga , imam dosta hubavi knigi ,no shte kaja edna po obiknovenna**** kazva se stremej kam savarsentvo,ot nikodim svetogorec,:)

;ppp



Тема Re: Препоръчване на книги. Kнижарници. Сайтове.нови [re: Legion]  
Автор mitar (непознат )
Публикувано01.07.06 14:00



zdr

www.hadjimishev.com ;p ;p



Тема АКАТИСТ на Господ Иисус Христос за починалнови [re: Legion]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано28.11.06 17:01



Наскоро се представи в Господа моят любящ баща...
Когато ни напуснат нашите обичани близки, приятели и роднини, единственото което можем да направим за тях и от което имат нужда са нашите молитви към Милостивия Господ, да прости съгрешенията им и да ги упокои в най-доброто място, където няма скръб, мъка и въздишка - Царството Небесно.


АКАТИСТ НА ГОСПОД ИИСУС ХРИСТОС ЗА ПОЧИНАЛ
(Издава манастир Св.Вмчк Георги Зограф”, Света Гора)

Чете се всекидневно до четиридесетия ден, а след това на всяка годишнина



КОНДАК 1

Избрани Ходатаю и Първосвещениче, положил душата Си за грешния свят, дал ни власт да бъдем чеда Божии и да обитаваме в незалязващия ден на Твоето Царство! Дай прошка и вечна радост на починалия, за когото с молба Ти зовем: Иисусе, Съдия Всемилостиви, сподоби Своя раб с рая на сладостта.


ИКОС 1

Ангеле, свети пазителю, даден от Господа, ела и се помоли за твоя раб, когото си съпровождал по всички пътища на живота, позил си и наставлявал, и въззови с нас към Всещедрия Спасител:
Иисусе, заличи списъка с греховете на Твоя раб (името).
Иисусе, излекувай дешевните му язви.
Иисусе, да няма на земята горчиви спомени за него.
Иисусе, помилуй огорчилите го и обидените от него.
Иисусе, покрий неговите несъвършенства със светоносната риза на Твоето изкупление.
Иисусе, развесели го с Твоето милосърдие.
Иисусе, неизречени, велики и чудни, яви му се Сам.
Иисусе, Съдия Всемилостиви, сподоби Твоя раб с рая на сладостта.


КОНДАК 2

Като безутешна гълъбица се носи душата над земната долина, съзерцавайки от висотата на божествения разум греховете и съблазните на изминалия път, скърбейки горчиво за всеки невъзвратим ден отминал без полза; но помилуй Твоя раб, Владико, нека влезе в Твоя покой, зовейки: Алилуя.


ИКОС 2

Ако Ти си страдал за целия свят, ако Ти си проливал сълзи и кървав пот за живите и мъртвите, то кой ще ни възпре от молитви за починалия. Подражавайки на Теб, слезлия даже до ада, се молим за спасението на Твоя раб:
Иисусе, Подателю на живота, озари го с Твоята светлина.
Иисусе, нека той да бъде едно с Теб и с Отца.
Иисусе, призоваващ всички в Твоето лозе, не забравяй да го озариш с Твоята светлина.
Иисусе, щедри Подателю на вечни награди, покажи го светъл в Твоя чертог.
Иисусе, върни на душата му благодатните сили на първосъздадената чистота.
Иисусе, нека да се умножат добрите дела в негово име.
Иисусе, съгрей осиротелите с Твоята тайнствена отрада.
Иисусе, Съдия Всемилостиви, сподоби Твоя раб с рая на сладостта.


КОНДАК 3

Свързан с връзките на плътта Твоят раб е падал греховно, но неговият дух чезнеше по Твоята вечна правда и святост, а сега, когато плътската немощ е скована от гробното тление, нека душата му се възнесе по-високо от слънцето, към Теб, Всесветия, и да запее песен на избавлението: Алилуя.


ИКОС 3

Твоят върховен апостол при огъня, в хладната нощ, три пъти се отрече от Тебе и Ти го спаси. Едничък познаващ немощта на човешкото естество, прости и на Твоя раб (името) многообразните отпадания от Твоята воля.
Иисусе, всели го там, където няма заблуди.
Иисусе, избави го от тежките терзания на съвестта.
Иисусе, да изчезне навеки споменът за греховете му.
Иисусе, не си спомняй съблазните от младостта му.
Иисусе, очисти го от тайните му беззакония.
Иисусе, осени го с тихата светлина на спасението.
Иисусе, Съдия Всемилостиви, сподоби Своя раб с рая на сладостта.


КОНДАК 4

Житейските бури са отминали, земните страдания са завършени, безсилни са враговете в своята злоба, но силна е любовта, избавяща от вечния мрак и спасяваща всички, за които Ти се възнася дръзновена песен: Алилуя.


ИКОС 4

Ти си безкрайно милостив към нас. Ти си единственият Избавител и какво можем да добавик към подвига на Твоята спасяваща любов, но Симон Киринеец ти помагаше да носиш кръста, на Теб, Всесилния; така и сега на Твоята благост е угодно спасението на близките да се извършва с нашето участие.
Иисусе, Ти си заповядал да носим теготите си един другиму.
Иисусе, Ти сиположил съюза на любовта между мъртвите и живите.
Иисусе, нека да послужат подвизите на любящите за спасение на Твоя раб (името).
Иисусе, чуй сърдечния му вопъл, възнесен от нашите устни.
Иисусе, приеми в нашите сълзи неговото покаяние.
Иисусе, Съдия Всемилостиви, сподоби Твоя раб с рая на сладостта.


КОНДАК 5

Боже, да бъде приета от Тебе неговата предсмъртна въздишка на съкрушение като малбата на благоразумния разбойник. Той угасна на житейския кръст, дай му да наследи Твоите обетования, както на разбойника си дал с думите:”Истина ти казвам, днес ще бъдеш с Мен в рая”, където сонмовете на разкаялите се грешници радостно пеят: Алилуя.


ИКОС 5

Разпънат за нас, измъчен за нас, простри ръка от Твоя Кръст и с капки от пролятата Си кръв умий съвършено неговите прегрешения и с благообразната Твоя голота съгрей оголената осиротяла душа:
Иисусе, Ти си познавал живота му, преди да се роди, и си го възлюбил.
Иисусе, Ти си го видял отдалече, от висотата на Твоя Кръст.
Иисусе, Ти отдалеч си простирал към него изранените Твои обятия.
Иисусе, Ти си призовавал да му бъде простено на кървавата Голгота.
Иисусе, Ти кротко си умирал за него в тежки мъки.
Иисусе, претърпял полагане в гроба, освети неговия гробен покой.
Иисусе възкръснал, възнеси към Отца неговата изранена от света и спасена от Теб душа.
Иисусе, Съдия Всемилостиви, сподоби Твоя раб с рая на сладостта.


КОНДАК 6

Той е заспал вечен сън в гроба, но душата не дреме, очаква Тебе, Господи, жадува Тебе, вечния Жених. Да се изпълнят над починалия Твоите слова:”Който яде Моята Плът и пие Моята Кръв, има вечен живот.” Дай му да яде от съкровената манна и да пее пред Твоя Престол: Алилуя.


ИКОС 6

Смъртта го раздели с всички близки, душата стои далече, познатите се съкрушават и само Ти Едничък си останал близък. Разрушиха се преградите на плътта и Ти й се откриваш с непристъпното величие на Божеството в очакване на отговор.
Иисусе, Любов, превишаваща всяко разбиране, помилуй Твоя раб.
Иисусе, отдалечавайки се от Теб, той тежко е страдал.
Иисусе, прости неверността на сърцето му.
Иисусе, излъганите надежди са раждали скръб по Тебе.
Иисусе, спомни си часовете, когато душата му е трептяла от възторг по Теб.
Иисусе, дай на починалия неземна радост и покой.
Иисусе, едничък верни, неизменни, приеми го.
Иисусе, Съдия Всемилостиви, сподоби Твоя раб с рая на сладостта.


КОНДАК 7

Вярваме, че нашата раздяла няма да бъде дълга. Ние те погребваме, както зърно на нивата, за да израснеш в друга страна. Да погинат в гроба плевелите на твоите грехове, а добрите ти дела да просияят там, където семената на доброто принасят нетленни плодове,където душите на светиите пеят: Алилуя.


ИКОС 7

Когато забравата стане дял на починалия, когато неговият образ избледнее в сърцата и времето заличи гроба и ревността по молитва за него, Ти не го оставяй, дай отрада на самотната душа.
Иисусе, Твоята любов не охладнява.
Иисусе, Твоето благоволение не свършва.
Иисусе,с нестихващите молби на Църквата да се умият греховете му чрез принасяне на Безкръвната Жертва.
Иисусе, по застъпничеството на всички светии, дай му благодат да се моли за живите.
Иисусе, в дните на нашите изпитания, приеми неговото ходатайство за нас.
Иисусе, Съдия Всемилостиви, сподоби Твоя раб с рая на сладостта.


КОНДАК 8

Да се молим със сълзи, когато споменът за покойния е мъчително пресен, да поменаваме неговото име денем и нощем, да раздаваме милостиня, да храним гладните, зовейки от дълбините на душата: Алилуя.



ИКОС 8

Тайнозрителят Иоан Богослов съзерцаваше у Престола на Агнеца Божий голямо множество хора, облечени в бели ризи: това са тези, които идват от голямата скръб. Те радостно служат на Бога ден и нощ и Бог обитава с тях, и мъка няма да се докосне до сърцата им.
Иисусе, присъедини към тях и Твоя раб (името).
Иисусе, той много е страдал и скърбял.
Иисусе, Ти знаеш всичкинегови горчиви часове и тягостни минути.
Иисусе, на земята той е имал скърби и печал, дай му отрада на небето.
Иисусе, услади го от извора на живата вода.
Иисусе, изтрий всяка сълза от очите му.
Иисусе, всели го, където не опалва, но оживотворява слънцето на Твоята правда.
Иисусе, Съдия Всемилостиви, сподоби Твоя раб с рая на сладостта.


КОНДАК 9

Привършено е земното странстване, какъв благодатен преход в мира на Духа, какво съзерцание на нови, неведоми за земния свят неща и неземни красоти, душата се задръща в своето отечество, където светло слънце – правдата Божия – просвещава пеещите: Алилуя.


ИКОС 9

Ако отблясъкът и следата от Теб полага сияние върху лицето на смъртните, то какъв ли си Сам Ти. Ако делата на Твоите ръце са така прекрасни и земята, отразяваща само Твоята сянка, е пълна с неизразимо величие, то какъв ли ще е Твоят невидим лик. Открий славата Си на починалия Твой раб (името).
Иисусе, изостри неговия слух за възприятие на Твоето Божество.
Иисусе, да бъде преизпълнена радостта му.
Иисусе, подкрепи го с надежда за среща в обителите на блажените.
Иисусе, дай ни да почувстваме благодатната сила на заупокойната молитва.
Иисусе, Съдия Всемилостиви, сподоби Твоя раб с рая на сладостта.


КОНДАК 10

Отче наш, приеми починалия в Твоето Царство, където няма грях и зло, където е нерушима Святата воля, където в сонма на най-чистите души и непорочни ангели свети Твоето благодатно име и благоухае хвала:Алилуя.


ИКОС 10

В този ден ангалите ще поставят Твоя Престол, Съдниче, и Ти ще възсияеш в славата на Твоя Отец, носейки въздаяние на всеки човек. Погледни милостиво тогава на смирения Твой раб (името) и му кажи:”Застани отдясно на мен.”
Иисусе, като Бог Ти имаш власт да прощаваш греховете.
Иисусе, прости съгрешенията му, забравени или премълчани от срам.
Иисусе, прости беззаконията по немощ или неведение.
Иисусе, избави го от неосветените дълбини на адското отчаяние.
Иисусе, да бъде наследник на Твоите животворящи обетования.
Иисусе, присъедини го към благословените на Твоя Отец.
Иисусе, дай му нескончаемо блаженство навеки.
Иисусе, Съдия Всемилостиви, сподоби Твоя раб с рая на сладостта.


КОНДАК 11

Владико Всеблаги, да се отворят за починалия слънцевидните райски врати, да го посрещнат с ликуване съборите на праведните и светиите, сонмовете на близките и на обичащите го, да се възрадват за него Твоите светоносни ангели, да види и Вечноблажената Твоя Майка там, където победно звучи:Алилуя.


ИКОС 11

Под Твоето дихание оживяват цветята, възкръсва природата, пробуждат се санмовете на Твоите най-малки създания. Твоят взор е по-светъл от пролетните небеса. Твоята любов, Иисусе, е по-топла от слънчевите лъчи. Ти си възкресил от земния прах бренната плът на човека за вечната пролет на нетленния живот, затова озари и Твоя раб (името) със светлината на Твоите милости.
Иисусе, в Твоята десница е благоволението и животът.
Иисусе, в Твоят взор е светлината и любовта.
Иисусе, избави починалия от вечна духовна смърт.
Иисусе, той е заспал с надежда, подобно на реката през студена зима.
Иисусе, пробуди го, когато оголените клони се облекат с цветовете на вечността.
Иисусе, да не омрачи нищо земно неговия последен сън.
Иисусе, Неизменно Щастие и цел нанашия живот.
Иисусе, Съдия Всемилостиви, сподоби Твоя раб с рая на сладостта.


КОНДАК 12

Христе! Ти си Царството Небесно, Ти си земята накротките, Ти си обител на многото, Ти си питие съвършено ново, Ти си одеяние и венец на преподобните, Ти си ложе на упокоение на светиите, Ти, Пресладки Иисусе! На Тебе подобава хвала: Алилуя.


ИКОС 12

Под образа на тихи градини с неземна красота и светли като слънце обители и във великолепието на небесни песнопения Ти си ни открил блаженството на обичащите Те.
Иисусе, нека Твоят раб влезе в радостта Ти.
Иисусе, облечи го в сиянието на славата на Отца.
Иисусе, просвети го с озарение на Светия Дух.
Иисусе, нека възхожда от слава в слава.
Иисусе, нека Те види лице в лице.
Иисусе, Съдия Всемилостиви, сподоби Твоя раб с рая на сладостта.



КОНДАК 13

О, Безсмъртни Женише, идващ с ангели от небесата в полунощния час на греха и неверието, за да съдиш целия свят. Отвори дверите на Твоя славен чертог на Твоя раб (името), за да Ти пее с безчислените сонмове на светиите навеки: Алилуя.

(Този кондак се чете три пъти, след това се чете Икос 1 и Кондак1.)


МОЛИТВА

Боже на щедростите и на всяка благодат! Погледни от висотата на Твоето свято жилище към нас, грешните и недостойно Твои раби, молещи и просещи опрощение надълговете на починалия Твой раб (рабиня).
Молим Те, вечна Благосте, не влизай в съд със Своя раб като създание на Твоята Премъдрост, но го сподоби с милост; яви му Твоето благоутробие, Всеблагий Владико, и не го отхвърляй от лицето Си, Човеколюбче Господи: спаси от вечна смърт душата му, за да не престане да славослови Твоята безконечна благост и да превъзнася името Ти во веки.
За Теб, Сърцеведче, са знайни делата, намеренията и мислите на починалия Твой раб и всички извършени от него добри и лоши неща са открити и явени пред Теб. Но какво са пред Тебе, Светий, всички наши добрини? Като капка в морето, така са пред Теб и пред Твоята правда и Святост всички наши добри дела, извършени в този живот. Безмерни обаче са съгрешенията ни; велико и тежко е бремето на нашите грехове, но неизказано велики и безпределни са заслугите на Единородния Твой Син, нашия Господ Иисус Христос, Който по безмерната Твоя любов си дал на нас, грешните, та всеки, който повярва в Него, да не загине, но да има живот вечен.
Твърде грешни сме пред Тебе и недостойни за Твоята милост, но Твоето човеколюбие ни прави достойни, велики са нашите беззакония, но неизтощимо е Твоето милосърдие: безмерните заслуги на възлюбения Твой Син, принесъл Себе си в жертва за нашите грехове, побеждава всеки грях, всяко беззаконие; затова с умиление и с дръзновение Те молим, Източниче на нашия живот, с дръзновение в упованието те молим да се усвоят на Твоя починал раб (рабиня, име) тези драгоценни за нас изкупителни и спасителни заслуги на Единородния Твой Син; умоляваме Твоето милосърдие със сълзи на съкрушение, покрий греховете на Твоя починал раб с величието на тези най-скъпи заслуги на нашия Изкупител; прости всичките му съгрешения и не го погубвай заради беззаконията му в огнената геена. Пощади, пощади, Владико, отишлия при Теб Твой раб (името) и го избави от вечните мъки, избави го заради безмерните и неизказани душевни скърби и болка на Единородния Твой Син, понесени от Него, преди да изпие горчивата чаша на Своите страдания; пощади го и го спаси от вечната смърт заради оскърбленията и раните на нашия Спасител, заради плесниците и заплюването; помилуй заради безценната Негова Кръв, пролята от пречистите Му ребра. Молим Те, Отче на щедростите и на всяко милосърдие, с пречистите и животворящи Негови рани, с Неговата свята Кръв изцели смъртоносните и греховните язви на
починалия Твой раб и таза оздравен духовно и да се сподоби в непристъпната Твоя светлина, Светодавче Господи, да славослови и прославя Твоето пресвято име во веки. Амин.





------------------------------------------

Спомни си за мене Господи, кога дойдеш в царството Си.


Тема Re: АКАТИСТ на Господ Иисус Христос за починалнови [re: Xpиcтoвa]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано01.12.06 23:39



Моите съболезнования за твоя починал баща! чак сега забелязах този хубав акатист. Благодаря ти!

Ти нещо се позагуби...



Тема Re: АКАТИСТ на Господ Иисус Христос за починалнови [re: Tимoтeй]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано02.12.06 12:47



Благодаря ти, за съчувствието!
Имах повечко грижи, но навестявам понякога клуба. Тук почти ставаме роднини - дори понякога разочаровани, не можем един без друг. :)))))

Много радости.

По молитвите на Богородица, Бог да ни спаси.




--------------------------

Спомни си за мене Господи, кога дойдеш в царството Си.


Тема Умирениенови [re: Xpиcтoвa]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано02.12.06 15:46



ьБлагодаря, Христова! Радости и за теб - има някаква връзка между мъката и радостта. Радостта следва мъката, както пролетта следва лятото...

Намерих в една нова книга " На висотата на духа" от Сергей Болшаков една нова дума УМИРЕНИЕ, което означава да се смириш и нищо да не очакваш в земния си живот, а да очакваш с надежда небесния.

Да се умирим, това означава да се успокоим, но и да не грешим!



Тема нови (няколко) книги на Омофорнови [re: Legion]  
Автор beggins (минаващ)
Публикувано08.12.06 14:44



Омофор предстява няколко нови книги наведнъж:





Тема Слова I том на стареца Паисий Светогорецнови [re: beggins]  
Автор isihia (минаващ)
Публикувано08.12.06 19:22



Издателство на Зограф. Още ли не сте я прочели?
Словата са записвани в продължение на 28 години от монахините, на които старецът е бил ефимерий.
Тема: последните времена и спасението на човека.
Оценка 10 по шестобалната система!





Тема тема - спасението и последните временанови [re: isihia]  
Автор muradkhanМодератор (Худавендигяр)
Публикувано08.12.06 21:34



"Благословен да бъде Бог и Отец на нашия Господ Иисус Христос, Който поради голямата Си милост чрез възкресението на Иисус Христос от мъртвите ни роди отново и ни изпълни с жива надежда за нетленно наследство, чисто и неувяхващо, съхранено на небесата за вас, които поради вярата си с Божия сила сте пазени за спасение, готово да се открие в края на последното време. Затова, радвайте се, дори ако е необходимо сега малко и да изпитате страдания в различни изкушения. Така вярата ви ще бъде изпитана, за да се покаже по-ценна от нетрайното, макар и чрез огън изпробвано злато, за похвала, чест и слава, когато дойде Иисус Христос. Него вие обичате, без да сте Го видели, в Него вярвате и сега, без да Го виждате, и сте изпълнени с неизказана и възторжена радост, защото достигате крайната награда на вашата вяра - спасението на душите."

.......нима някой е успял, макар и за 28 години, да каже повече от светия апостол?





Тема Re: тема - спасението и последните временанови [re: muradkhan]  
Автор isihia (минаващ)
Публикувано08.12.06 21:54



Всички "работим на Божията нива" и не е уместно да се правят такива забележки.
В този дух мога да цитирам Господ Иисус Христос - нима някой апостол е могъл да го каже по-добре от Него, макар и за 2000 години?
А ти прочети книгата и после ще коментираме.





Тема ОТГОВОРнови [re: Legion]  
Автор rata_luna (непознат )
Публикувано17.02.07 23:41



Предаването на християнските доктрини без посредничеството на Възрастния е най-голямата злина на Христовото послание за опрощението. Посланието е било опорочавано през цялата история, за да подхожда на различните игри, характерни за всяка култура, в която е било въвеждано. Посланието АЗ СЪМ ДОБЪР - ТИ СИ ДОБЪР е било изопачавано отново и отново до позицията НИЕ СМЕ ДОБРИ - ВИЕ НЕ СТЕ ДОБРИ. По силата на тази присъда евреите са били преследвани, расовият фанатизъм се е установил като нещо морално и законно, водили са се религиозни войни, вещиците са били изгаряни, а еретиците - убивани.
Ранната християнска литература е всъщност предаване на това, което се е случило и което е било казано. Първите християни са се събирали, за да разговарят за една вълнуваща среща с човек, наречен Исус, който вървял с тях, който е плакал с тях и чиято откритост и състрадание към хората е основен исторически пример на АЗ СЪМ ДОБЪР - ВИЕ СТЕ ДОБРИ



Тема Архим. Рафаил Карелин Изобличителни слованови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано08.02.08 10:24



Архим. Рафаил Карелин
Изобличителни слова

срещу половото развращение и греха на аборта
издадена от "Св.Вмчк Георги Зограф" Атон 2005

"... От всичко, що е за пазене, най-много пази сърцето си, защото от него са изворите на живота, тоест: "Пази го по-усърдно, отколкото богаташът пази съкровищата си от грабители и крадци". Нескромните разговори и шеги, нечистите образи, гнилите думи - това са отровни семена, хвърлени в собствената душа. Нищо не преминава безследно. Човек заплаща за невниманието със загуба на благодат.
Сега живеем в такова време, когато всички забрани са премахнати и потоци кал се изливат от всички страни в душата на човека: разтвори човек списание, включи телевизора, и пред него застават картини с най-безсрамен разврат. Най-често не му достига порядъчност за да скъса това списание или да се отдалечи от телевизора, и той попива сладката мърсотия, като при това заявява, че не чувства нищо лошо. Това е лъжа или самоизмама. Но най-страшното е, че се развращават детски души. Господ е казал: Бъдете като деца, а сега вече са останали малко деца – те са се превърнали в малолетни старци. Детските очи са престанали да бъдат чисти.
Сравнително до неотдавна разрушаваха храмовете и правеха с техните камъни свинарници и тоалетни; сега разрушават храма на човешката душа, превръщайки я в някакъв публичен дом и наричат това прогрес и култура. А призивите да бъде поставена преграда пред това престъпление наричат средновековен фанатизъм….”

За всяка празна дума, която кажат човеците, ще отговарят в съдния ден.


Тема Re: Архим. Рафаил Карелин Изобличителни слованови [re: kaмъчe]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано08.02.08 20:42



Силни думи и не само в тая книга, а и в други негови книги. Например "Без Църква няма спасение"



Тема За старицата схимонахиня Антониянови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано03.03.08 18:26



За старицата схимонахиня Антония
Поменете моята любов
от Вячеслав Медушевски



Много хубава книга.

За всяка празна дума, която кажат човеците, ще отговарят в съдния ден.


Тема Нова книга: Златна книга за Православния постнови [re: Legion]  
Автор alba_alba (непознат )
Публикувано05.03.08 16:56



В навечерието на Великия пост имам огромното удоволствие да ви съобщя, че излезе от печат и от днес на пазара е една, според мен, полезна книга –

„Златна книга за Православния пост“.

Книгата се състои от три части:
Смисъл и история на поста; постът в Стария и Новия Завет; Православният пост и постът при неправославните и инославните; постните дни в годината, таблица с датите на Великден до 2030 г.;

Над 100 въпроса и отговора за правилно провеждане на постните дни и организиране на ежедневието според тях;

Над 200 избрани рецепти за постни ястия – салати, супи, основни ястия, десерти.

„Златна книга за Православния пост“ е написана за широк кръг читатели. В над 250 страници авторите са се постарали да дадат изчерпателен отговор на всеки аспект на Православния пост:
Историческата част обосновава необходимостта от поста и обяснява богословската му същност.
Въпросите във втората част са продиктувани от бита и от ежедневните питания, които възникват по пътя на поста.
В раздела с рецепти са събрани лесни и евтини предложения за постещите.

Книгата е дело на авторски колектив:
Дарин Алексиев
Албена Симеонова
Валентина Николова.

Книгата се издава с благословението на Сливенския митрополит Йоаникий, който е и главен редактор на изданието. В предговора към изданието Негово Високопреосвещенство казва: „Тази книга е със златно заглавие, защото чрез нейните духовни напътствия човек, мисля, ще открие в себе си онзи духовен потенциал, който ще го обнови и възроди за духовни подвизи“.

Интересното при книгата е, че страниците и са украсени със стилни графики, дело на художника Добрил Андреев, а самата книга наистина е оформена в цвят злато.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от alba_alba на 05.03.08 17:00.</EM></FONT></P>

Редактирано от alba_alba на 05.03.08 17:06.



Тема Животът на схиархимандрит Виталийнови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано22.03.08 14:04



Животът на схиархимандрит Виталий
Спомени на духовни чеда. Писма. Поучения.

За всяка празна дума, която кажат човеците, ще отговарят в съдния ден.


Тема За покаянието и изповедтанови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано22.03.08 14:08



За покаянието и изповедта
на православно издателство "Св.Евстатий Плакида" 2001г.

Книгата дава много добро систематизирано описание на греховете и може да е от голяма помощ при подготовката за изповед.

За всяка празна дума, която кажат човеците, ще отговарят в съдния ден.


Тема Re: Св. Николай чудотвори и днеснови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано28.04.08 13:27



Св. Николай чудотвори и днес
Съвременни чудеса на православната вяра

Православно издателство "Св. апостол и евангелист Лука" 2003

За всяка празна дума, която кажат човеците, ще отговарят в съдния ден.


Тема Re: Нова книга: Златна книга за Православния постнови [re: alba_alba]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано28.04.08 15:25



Книгата е много хубава, имам само една забежка: в края има рецепти с желатин, който е животински продукт (прави се от кожата и костите на животните).

За всяка празна дума, която кажат човеците, ще отговарят в съдния ден.


Тема Блажената старица схимонахиня Ниланови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано11.09.08 10:36



Блажената старица схимонахиня Нила





Тема Книги в нета от/за Стареца Паисий Светогорецнови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано01.01.09 17:16



На този линк

са поместени книги от/за Стареца Паисий Светогорец, които могат да се четат и теглят свободно.

"Старецът Паисий от Света Гора"
"С болка и любов за съвременния човек"
"За семейния живот"
"Животът на Стареца Пaисий"
"Да превърнеш чуждата болка в своя"
"Светогорски отци и светогорски живот".

На сайта има поместени и други книги на издателство "Света Гора".



Тема Мъченици, изповедници и подвижници в Русия ХХ векнови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано01.01.09 17:31



"Мъченици, изповедници и подвижници на благочестието на Руската Православна Църква от ХХ век"

от иеромонах Дамаскин Орловски
издател Славянобългарски манастир "Св. Вмчк Георги Зограф" 2008г.



Тема Свети Йоан Шанхайски и Сан Франциски Чудотворецнови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано10.05.09 18:10



Един от големите светци от по-ново време.

Свети Йоан Шанхайски и Сан Франциски Чудотворец
Автор: Монах Мартиниан (Боянов) - съставител
2009 г.





Тема Свети Нектарийнови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано17.05.09 20:35



Свети Нектарий (Егински)
Светецът на нашия век
автор Сотос Хондропулос
издадена 2008





Тема Свети Арсений Кападокийскинови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано06.06.09 20:12



Свети Арсений Кападокийски

Автор: Монах Паисий Светогорец





Тема Пятикнижие Моисеевонови [re: Legion]  
Автор Absinthe Ducrosfils (kind)
Публикувано09.06.09 15:26



Рускоезичен коментар на Петокнижието.

Д. В. Щедровицкий, Введение в Ветхий Завет. Пятикнижие Моисеево, Изд. 4е, испр.


С начала 1990х годов Д. В. Щедровицкий приглашается к чтению курсов по биб
леистике в крупнейших светских и духовных учебных заведениях Москвы. Такие
курсы были им прочитаны в МГУ (на филологическом факультете в рамках Универ
ситета истории культур), в Московской пресвитерианской духовной академии, в Свято
Филаретовском институте и в Российском Православном университете св. ап. Иоанна
Богослова, где он заведовал кафедрой библеистики. Опора прежде всего на текст
самого Священного Писания, живость и доступность изложения, научная эрудиция,
уважение к различным религиозным направлениям — все это в совокупности при
влекло широкое общественное внимание к лекциям автора, вывело их за пределы
вузовских аудиторий и способствовало постепенному превращению в письменный
текст. Так появилось «Введение в Ветхий Завет» — многотомное издание, не имеющее
аналогов в отечественной религиознокультурной традиции. В своем отзыве на пер
вые тома «Введения в Ветхий Завет» академик В. Н. Топоров написал: «…появление
у нас такого искушенного библеиста, ученого и богослова, как Д. В. Щедровицкий,—
редкая и отчасти неожиданная удача… Хочется выразить надежду на то, что автор
получит возможность довести свой труд до конца. Если это произойдет, то можно
будет с полным основанием говорить о возобновлении библеистики в России».

10 MB, pdf
Download:









Тема Светогорски отци и светогорски животнови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано12.06.09 09:22



Светогорски отци и светогорски живот
Старецът Паисий





Тема Книжарницанови [re: Legion]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано03.07.09 15:53



Православната книжарница на "Бенковски", малко под "Дондуков" в София до старата фабрика с чайната е доста добра. Купих си оттам Нов завет на църковнославянски и се поогледах. Имаше разнообразна литература. Хареса ми, че видях вътре етнология, културология и гръцки митове. Имаше не само книги от църковни автори, но и книгите на Питър Браун за ранната Църква, "Маркови сватби" на Кюизение (това е етнографско изследване на българските сватбени обичаи в Банско в наше време), "Самуиловата държава" на Пириватрич (парадоксално, но това е ново сръбско изследване на историята на цар Самуил и династията му, в което черно на бяло се излага българският характер на царството му) и други хубави неща. Чудесна книжарничка.
Същевременно имаше и съчинения на изцяло църковни автори. Напоследък и CLC ми харесва повече, но тази на "Бенковски" хем пак ми е наблизо, хем е по-богата. Всъщност двете по някакъв начин се допълват



Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...

Тема Обожението като цел на човешкия животнови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано21.09.09 19:59



Обожението като цел на човешкия живот
от Архимандрит Георги (Капсанис), игумен на манастира "Св. Григорий", Света Гора, Атон





Тема ЗА ЧЕТЕНЕТОнови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано25.09.09 21:26





ЗА ЧЕТЕНЕТО

Трябва да се чете колкото се може повече, докато има възможност. Това се дава от Господа, а след това се отнема. Четенето пък ще се претворява в дело постепенно, неведнага.

И древните не живеели с една книга, а вземали от един старец едно, от друг - друго.

Чистотата на ума се постига с молитва и четене. Ако искаме да очистим ума и душата си от впечатленията на заобикалящия ни свят, трябва да четем Словото Божие, вниквайки в смисъла му. Трябва да четем Словото Божие с молитва и според очистването на сърцето ни ще ни се открива и истината. Следва да се чете Словото Божие по малко, но своевременно, и както храната се претворява в организма, така и то ще подхранва душата ни, превръщайки се в нейни живи клетки.

Свойство на Словото Божие е да разделя хората на такива, които го приемат, и на такива, които не го приемат. Четенето съответства на духовната възраст на човека. При упадък на духа е полезно да се чете Псалтира.

Четенето на Евангелието е като огледало, в което виждаме своите грешки.



Тема Старецът Ефрем Светогорец - Отечески съветинови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано27.09.09 15:17



Старецът Ефрем Светогорец

Отечески съвети


издател "Св.Вмчк Георги Зограф", Света Гора 2007г



Тема Проповединови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано27.09.09 20:39



Проповеди, публикувани на сайта на Славянобългарски манастир "Св. Георги – Зограф" в Света Гора Атон



и др.



Тема Наръчник на православния християнинови [re: Legion]  
Автор kaмъчe (просто)
Публикувано04.10.09 20:06



"НАРЪЧНИК НА ПРАВОСЛАВНИЯ ХРИСТИЯНИН" може да се изтегли от тук



Наръчник на православния християнин е кратък сборник, предназначен за тепърва навлизащите във вярата. Той дава най-основни познания за десетте Божии заповеди, за Св.Литургия и за седемте тайнства на църквата. В него можете да намерите изповедален лист, молитви и препоръчителна литература за израстване в духовния живот.



Тема Re: детска книга "Цветя от Рила"нови [re: kaмъчe]  
Автор pyж (Акиба Рубинщайн)
Публикувано23.11.09 07:06



свети Иван Рилски най-добре на левчето е осветен



Тема Старецът Паисий томове 1-ви, 2-ви и 4-тинови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано04.12.09 17:11











Тема 2 книги за Старецът Паисийнови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано04.12.09 17:11









Тема Re: "православно фентъзи"нови [re: beggins]  
Автор Abraksas ()
Публикувано08.12.09 02:29



Православно фентъзи по истински случаи казват...

брей, брей, брей...

Редактирано от Abraksas на 08.12.09 02:30.



Тема Бисери от духовната съкровищница на светите отцинови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано09.12.09 21:55





Съставител и превод: † Сливенски митрополит Йоаникий

Синодално издателство 2009г.


Редактирано от kaмъчe на 09.12.09 22:00.



Тема ВСЕКИДНЕВНА ИЗПОВЕД НА ЧОВЕК, КОЙТО ЖЕЛАЕ ДА СЕнови [re: Legion]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано11.12.09 18:04



ВСЕКИДНЕВНА ИЗПОВЕД НА ЧОВЕК, КОЙТО ЖЕЛАЕ ДА СЕ СПАСИ
св. Димитрий Ростовски, # 1709 г.
Превод от руски: Архимандрит Методий Жерав

Избери си уединено място и като се оттеглиш самичък, седни, размисли за живота си и приведи в ума си всички извършени от тебе още от детинство грехове, както изповядани, така и /особено/ неизповядани. И като си ги припомниш, въздъхни от дълбочините на сърцето си, бий се в гърдите и, ако можеш, плачи. И като станеш, падни на колене и издигни ума си от земята към Божия престол, окръжен от херувими и серафими. Там, като съзреш с умствените си очи Бога, седящ на висок и издигнат престол /Исая 6:1/, да гледа твоето обръщане, да предвижда всички твои пътища и да слуша това, което ще Му кажеш – падни пред милосърдните Му нозе и с благоговеен страх почни да Му говориш така:
“Боже преблаги, източниче на благостта, бездно на милостта! Създателю, Изкупителю и Спасителю мой! На Тебе, Който знаеш скритите тайни и изпитваш сърца и утроби /Пс. 7:10/, изповядвам греховете си и донасям пред Твоето всевиждащо око и пред всички Твои ангели и архангели моите беззакония. Съгреших, Господи мой и Творче мой, /в това и това: тук подробно изречи с устата си тихо всички твои грехове, шепнейки ги като на ухо със срам на лицето си, треперейки в сърцето си и ронейки сълзи, казвайки: с това и това Те огорчих, Господи...; и като свършиш изповедта на греховете си, говори написаното по-нататък/:
Ето моите язви и гнойни рани, о всемилостиви Лекарю! Ето тежкия ми товар, о благи Господи! Ето моя срам и моята голота, о дълготърпеливи Съдия! С тези мои деяния огорчих и прогневих Твоята благост, оскверних с тях Твоя образ, оскърбих Твоя Дух Свети и моя ангел пазител прогоних от себе си! С тях потъпках и не зачетох Твоята драгоценна Кръв, за мене пролята! С тях погубих душевната си красота, лиших себе си от Твоята благодат и станах свърталище на разбойници, жилище на бесове и страсти! С деянията си развалих телесната си църква, оскверних членовете си, като ги направих членове на блудница /1 Кор. 6:15/, оскверних душата си с хули, горди, скверни, блудни помисли! С това станах радост на бесовете и плач на ангелите, душата ми умря от това и лежи като в гроб, засипана с пръстта на безчувствието и затисната с камъка на ожесточението. Ето, Господи, моите беззакония, които “превишиха главата ми” /Пс. 37:5/, умножиха се повече от космите на главата ми, повече от морския пясък! Като изповядвам всичко това, сам се изобличавам и не само в това, което споменах, но и в онова, което не помня и което не разбирам, че е грешка и което не умея да изповядвам – всичко това пред Твоето превелико милосърдие излагам, всемилостиви и незлобиви Боже!
След толкова много и толкова големи мои срамни дела, след толкова голямо помрачение на моя ум, след такова безумие, след толкова люти падения и безчувствия едвам дойдох на себе си и от дълбочините на отчаянието си погледнах към Твоето велико милосърдие, което е ненадминато от всички човешки грехове, и видях, че Ти не искаш смъртта на грешника, но милостиво очакваш обръщането му, и само заради грешниците Ти доброволно си пролял Кръвта Си, за да ги призовеш към покаяние.
Това, като разбрах, аз окаяният, най-грешният, който по злите си дела станах втори дявол, подражател на Юда, съучастник на Твоите разпнители, аз беззакон-ният, който съм дълбоко море от всякакви мерзости, бездънна пропаст от всякакви нечистотии, аз, безсрамният вършител на всяко зло – прибягвам и припадам пред Тебе, Всемилостивия и Всещедрия, и от болките на сърцето си с покаяние Ти викам: съгреших, Отче, против небето и пред Тебе, съгреших и върших беззакония, станах престъпник на Твоите заповеди, съгреших както никой никога не е грешил и не съм достоен да се нарека Твой син /Лука 15:18-19/, не съм достоен да дигна очи и да видя небесната висина, не съм достоен да отворя устата си пред Тебе, защото досега съм бил Твой враг! Но моля Твоята благост и поднасям молбата си към Твоето незлобие: помилвай ме, Боже, по Твоята голяма милост и по многото Твои щедрости, изглади беззаконието ми /Пс. 50:3/. Помилвай, прости и очисти, защото милостта идва от Тебе, Господи! “Господи, ако искаш, можеш ме очисти!” / Мат. 8:2 /. Зная, че искаш всички да се спасят /1 Тим. 2:4/, тогава спаси и мене, защото всичко, каквото пожелаеш, можеш! Приклони се към милости /Пс. 24:6/ и прости всичките ми прегрешения, забрави моите зли деяния, не влизай в съд с Твоя раб /Пс. 142:2/, не ми въздавай по делата ми, да не ме изобличиш в яростта Си, да не ме накажеш в гнева Си /Пс. 37:2/! Отвори ми дверите на Твоята благост, дверите на покаянието, приеми ме в покаяние, призови ме в разум, дигни падналия, потърси заблудения, загиналия, излекувай ранения, възкреси мъртвия! Господи Боже на силите! Обърни ме, яви ми лицето Си и ще бъда спасен! Докога, Господи, ще бъда забравен? Докога ще отвръщаш лицето Си от мене? Отвърни лицето Си от греховете ми, а не от мене, защото скърбя, чуй ме, Господи, защото зная, че не съм достоен за Твоето човеколюбие и милосърдие, но съм достоен за всички мъки, които има в ада – достоен съм за незаспиващия червей, за скърцането на зъбите, за крайната тъмнина, за неугасимия огън, приготвен за дявола и ангелите му. Достоен съм за тартара, от който и сам сатаната трепери!
Но колкото е голямо величието Ти, толкова е голяма и милостта Ти и няма грях, който да победи човеколюбието Ти. Затова не се отчайвам, но се надявам на Твоята неизчерпаема благодат, която непрестанно и изобилно се излива върху всички, и на Твоето неизказано милосърдие! На Тебе се надявам, Господи, и уповавам – да не се посрамя во веки! Ти си мое упование, Боже, а упованието не посрамва! Не ме посрамвай, Господи, на Твоя страшен съд пред безбройните небесни сили и пред всички Твои светии! Сърдечно съжелявам, че Те прогневих – Тебе, моя Създател, че наскърбих с моите зли дела вечната и безкрайна благост! Да, Когото трябваше непрестанно да обичам и заповедите Му да пазя, Него сякаш възненавидях и отдадох себе си на безчислени грехове! Когото трябваше усърдно да желая, за Него едва ли някога мъничко съм помислил, с Когото трябваше сладостно да се насищам, Него преогорчавах и отхвърлях; към Когото трябваше да съм привързан, от Него бягах; Едничкия, заради Когото трябваше да живея – за Него бях мъртъв, а живеех за греха; от Когото трябваше да се боя и да Го почитам, Него обидих и презрях в по-малките мои братя и в себе си, като се оскверних с думи, дела и мисли. Комуто трябваше да благодаря и славословя, непрестанно пребивавайки при Него, от Него се отвръщах, бягах по криви пътища и се ленях да отворя устата си за слава на Неговото пресвято име!
О желание мое, о милостиви мой Боже – не се прогневявай на мене докрай! С болка на душата си съжелявам за всичко това и не ще престана да съжелявам. О, ако можеше, Господи мой, да не Те огорчавам никога вече! О, по-добре да бях умрял, отколкото да разсърдя Тебе, моя благ Господ! Защо съм се родил, защо живея досега, за да оскърбявам Тебе, Моя Творец! О, да можеше да се разцепи сега сърцето ми, да се стопя цял като восък, задето загубих моя Бог, оскърбих благо-утробието Му, отчуждих се от благодатта Му, скъсах връзката си с Него! Да текат сега ден и нощ потоци от сълзи от очите ми, задето не опазих Твоя закон, понеже много съгреших, много престъпих пред Тебе! Поради това сърцето ми се смути и трепери не толкова от мъката, че се лишавам от небесните блага, колкото от това, че огорчих Тебе, Всеблагия, Пресладкия, Вселюбезния и само затова не ще престана да съжелявам от сега и до века! Нека изчезне в болки животът ми и годините ми да изнемогват в тежки въздишки за това, че моя Бог, моя Владика и моя Изкупител така тежко огорчих!
И какво да направя? Зная, зная, че Ти си благ, Боже мой, че Ти си милосърден, Спасителю мой, милостив и щедър си Ти, Изкупителю мой – толкова милостив, че и душата Си не си пощадил, а за нас грешните си я положил, и не си ни сторил според нашите беззакония, нито си ни въздал според нашите грехове /Пс. 102:10/.
Това ще направя: ще падна в пречистите Ти нозе, ще се поклоня, ще заплача с висок глас пред Тебе, Господи, Творче мой! Аз – бездната от грехове, се хвърлям в бездната на Твоето милосърдие, Боже мой! И Те моля: поведи ме в пътя на истинското покаяние и ме доведе в съзнание – мене, безчувствения до сега и окаме-нения! Ти си приел много разкаяли се велики грешници: Давид, Манасия, Иосия, митаря, блудницата, блудния син, разбойника, апостолите Петър и Павел, самарян-ката Фотиния, Таис, Пелагия, Мария Египетска; не отхвърляй и мене, който ги надминах по грехове; защото не си дошъл да призовеш праведните, но грешниците към покаяние. И тъй, призови и мене, най грешният от всички, макар и нищо добро да не съм направил пред Тебе, но дай по Твоята благодат да положа добро начало! И удостой ме да Те възлюбя, както обикнах някога греха, и да Ти послужа без леност, както служих преди на измамника-сатана – да послужа на Тебе, моя Господ Бог Иисус Христос, през всички дни на живота ми, ако ми дадеш в помощ Твоята всесилна благодаг!
Учудвам се наистина на Твоето дълготърпение, о Всемилостиви! Учудвам се, че през време на моя тъй греховен живот Ти не прати върху мене Твоята праведна присъда,нито ме изобличи с Твоята ярост, нито ме наказа с Твоя гняв, нито ме порази отвисоко с мълния, нито пък заповяда на земята да ме погълне и свали в ада жив и не допусна някоя нагла смърт да ме грабне! И след като много се чудих на това, разбрах, че Твоето безмерно човеколюбие очакваше дълготърпеливо моето покаяние! И ето, аз разбрах това и покайно притичвам при Тебе, не от самосебе си, но пак Ти си ме привлякъл към Себе Си! И защо си направил това, кое Те подвиква към такова голямо милосърдие, и каква потреба имаше Ти да ме повикаш? – Не зная! Това само зная, че съм грешен и безотговорен, че до сега бях Твой враг и все още не съм изряден. Но понеже Ти сам ме повика и ме доведе пред Себе Си, тогава просвети ума ми, научи ме какво да говоря пред Тебе и очисти многото мои беззакония, поръси ме с исопа /босилека/ на Твоята милост, направи ме по-бял от снега, та да не бъда така нечист пред Тебе! Защото по-добре да бях скрит някъде в тъмните земни недра, отколкото в такъв срам пред величието на Твоята непристъпна слава да стоя съблечен и окалян, да ме гледат всички предстоящи пред Тебе херувими и серафими! Но никъде няма място, което може да ме скрие от Твоите по-светли от слънцето очи!
И така, учудвам се и недоумявам как Ти не се гнусиш от мене и ме допускаш да стоя и с дръзновение да говоря с Тебе! Как предстоящите Ти ангели с огнените си оръжия не ме отхвърлят и изгонват от лицето Ти? Как не ме вържат в крайната тъмнина? Но не това иска Твоето незлобие, Твоето безкрайно благоутробие. Защото голяма, наистина велика е Твоята милост, по-висока от небето, по-дълбока от бездната на ада, по-широка от земята и от морето е Твоята благост, която не желае моята гибел, но очаква обръщането ми и се радва на покаянието на грешника. Велика и безгранична е Твоята милост, Господи, щом ме търпиш тъй дълго, мене, който много пъти Ти обещавах да се покая и с клетва потвърждавах това, обаче излъгвах, окаяният аз! Кая се, треперейки и мисля дали наистина, Господи, няма да ме поразиш? И След малко – пак същото съм вършил! И Ти пак и пак си милосърден към мене и не ме погубваш с моите беззакония. И тъй:
Слава на Твоето дълготърпение, слава на Твоето милосърдие, слава на Твоето благоутробие, слава на множеството Твои щедрости, слава на безкрайната Твоя благост, слава на Твоето всемилостиво лице, пред което сега стоя, Господи Боже мой, и Ти принасям моята благодарност, моята воля, моите твърди намерения отсега, от този ден, от ей този час, от тази черта, според слабата ми сила да поправя лошия си окаян живот, и за миналите си грехове до смърт да се мъча, с най-голямо съжеление и зорко да се пазя от бъдещи грехове, с Твоята непобедима помощ. Ти знаеш, Господи Боже мой, че сега аз най-после ненавиждам мръсните си дела, та дори и самия себе си и не желая повече да огорчавам Тебе, моя благ Господ Бог; сам Ти, Господи, дай ми помощ, защото без Твоята всесилна помощ никога не ще мога да се освободя от лошите си дела и от греховните си привички и никакво добро дело не бих могъл да върша, както Ти сам си казал: “без Мене не можете да вършите нищо” /Иоан 15:5/. Имам силно желание и воля да се кая – ако Ти, Боже, ми помогнеш, и само така да стана силен с Тебе, затова Ти викам: Господи, помогни ми и ще се спася.
Вярвам, Господи, на Твоето благоутробие, помогни, Господи, на моята слаба вяра – вярвам, че Ти си близо до всички, които Те призовават в истина /Пс. 144:18/. Истински, истински, истински искам от все сърце в покаяние да се обърна към Тебе, моя Бог! “Побързай, Боже, да ме избавиш, побързай, Господи, да ми помогнеш!” /Пс. 69:2/.

След това, като станеш от земята, утвърден в пълна надежда в Господа и като размишляваш за Неговата велика благост и милосърдие, чети псалом 102, за да се утеши душата ти: “Благославяй, душе моя, Господа и цялата моя вътрешност да благославя Неговото свето име” и нататък целия псалом. И тогава, напълно утвър-ден в надеждата за великата Божия милост към тебе, иди при духовния си изповедник и направи пред него пълна изповед, за да бъдеш освободен от всичките си грехове по реда, установен от Спасителя.




Тема Re: Препоръчване на книги. Kнижарници. Сайтове.нови [re: Legion]  
Автор delphisea (elvira)
Публикувано31.12.09 15:37



http://pravkurs.ru/ интересен библеиски курс по Православие .От оипит ви го препоръчвам .АКО ПО НЯКАКВА ПРИЧИНА ЛИНКА НЕ РАБОТИ НАПИШЕТЕ pravkurs.ru
в Google и се отваря този сайт.Основите на катехизиса поднесени от богослови и общуване с братя и сестри във вярата.
[http://pravkurs.ru/<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от delphisea на 31.12.09 15:59.</EM></FONT></P>

Редактирано от delphisea на 31.12.09 16:02.



Тема православна музиканови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано04.01.10 20:24



Сайт с православна музика



Редактирано от kaмъчe на 04.01.10 20:25.



Тема Безплатни аудиокнигинови [re: Legion]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано01.02.10 11:53








Тема Re: Безплатни аудиокнигинови [re: Eжko_]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано23.02.10 23:29



Прегледах съдържанието. Стигнах до "Глава втора: Мъртвите са живи и могат да се отзоват и да ни помогнат" и се сетих за евангелския мъртвец Лазар (Лука 16гл.), дето могъл и помогнал на неразумните богаташови братя.

И понеже сме в темата за книгите, да споделя за последната "православна" книга (ама "православна", като тая, препоръчаната от Ежко). Та от тая книжица научих, че за ишиас и лумбаго обезателно помага св.Серафим Саровски. От гинегологични пък заболявания изцерявал св.пророк Захария (брех да му се невиди). Атеросклероза лекувал някой си свети блажен и т.н. Андрей. При висока температура книжката съветва непременно да търсим помощ от св.ап. Петър. Когато ни излезе цирей (или гнойна пъпка) помощ да очакваме от Кир и Йоан, несъмнено безсребърници. От книжката научих също, че покровител на месарите и колбасарите е св.арх. Михаил, а на електротехниците е св.пр.Илия.
Разбира се, този шедьовър на благочестието е дело на прочутия "християнин" Иван Николов, издателството е "Витезда".
Четете, братя, четете и плачете.



Тема Re: Безплатни аудиокнигинови [re: spanishcaravan]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано24.02.10 00:01



Шшшт! Поп Ставри дебне за нови попълнения , да напълни прословутите си теми в Християнство.





Тема Ами, отсей хубавото и душеполезнотонови [re: spanishcaravan]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано24.02.10 11:42



Никой не ни е казал, че трябва да четем и приемаме всичко - остави Иван Николов да го четат служителите на буквата.




Тема Библиологический словарь, Александр Меньнови [re: Legion]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано19.03.10 16:01





Библиологический словарь. Том I, II, III.
Автор: Александр Мень
Издатель: Фонд имени Александра Меня
Год: 2002

Предлагаемый "Библиологический словарь", надо полагать, был задуман не только как средство пояснить "кто есть кто" и "что есть что", но также как методическое инструментальное пособие, необходимое для самого автора в его исследованиях как исторического, так и перспективного порядка. Для этого труда, как, впрочем, и для других, принадлежащих перу замечательного православного богослова и писателя, характерны богатство аргументации и точность библиографического аппарата.

Нет сомнения, что все сколько-нибудь знакомые с творчеством отца Александра Меня пожелают словарю благословенного успеха, т.е. доступа не только к книжным полкам и глазам внимательных читателей, но и к уму и сердцу каждого из них.







Попско чедо, дяволска унука. (народна пословица)

Тема Re: Библиологический словарь, Александр Меньнови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано21.03.10 13:43



О, много благодаря.
Това сигурно ще ти хареса -





Тема Re: Библиологический словарь, Александр Меньнови [re: spanishcaravan]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано21.03.10 16:15



Мерси, прекрасни материали, особено интерлинеарните преводи/ двуезичните издания.

Попско чедо, дяволска унука. (народна пословица)


Тема Re: Препоръчване на книги. Kнижарници. Сайтове.нови [re: Legion]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано06.04.10 23:09



За раннохристиянските символи и изображения:
Успенский Л. А. 'Богословие иконы Православной церкви'
Первохристианское исскуство:


Голубцов А. П. Места молитвенных собраний христиан 1-3 вв.:

Произхождение, назначение и устройство римских катакомб:

Символический характер древнехристианской живописи и причины его обусловившие:

Из истории изображений креста. Как рано христиане начали почитать крест:




Тема Блогът на Венцислав Каравълчевнови [re: Legion]  
Автор glishevМодератор (Immoderatus)
Публикувано13.04.10 03:08





Много приятен блог на вярващ, начетен, добре артикулиран, спокоен и нерадикален православен. Текстовете са с доста добро качество. Не знам нищо за автора, но ми харесва начинът му на писане и мислене. Особено препоръчвам материала му за преподобния Калист Ангеликуд.



Тема Haeresis Bulgarica най-сетне издадена у наснови [re: Legion]  
Автор glishevМодератор (Immoderatus)
Публикувано26.04.10 21:03



Споменавал съм тази книга. Тя най-сетне излезе на български благодарение на усилията на проф. Панайот Карагьозов от Факултета по славянски филологии на Софийския Университет. Препоръчвам я много горещо. Предполагам, че в Полския институт и в университетските книжарници ще я има. Не зная цена.
Нарочно не пускам информацията само в темата за книги и сайтове, защото не знам кой отваря и чете там.

Гражина Шват-Гълъбова


376 с.
Превод от полски език Вера Деянова и Грета Коминек
Университетско издателство "Св. Климент Охридски", София, 2010. Библиотека "Световна българистика"

Съдържание:
В отговор на:

Трон, амвон и клада за богомилството и неговите фабулации - Панайот Карагьозов
Към българския читател
Увод
- Богомилството - елементарен разказ
- Космогония на богомилите
Глава І. Богомилството като тема на историческото повествование (1762-1944)
- Проблеми с идентичността
- Спирачка на прогреса
- Предвестник на прогреса
- Загорчиновата "утопия на ордена"
Глава ІІ. Окултистки опити за съживяване на богомилството
- Теософската версия. Магове
- Намерената книга на маговете. Фалшификатът на Глогов
- Версията на Учителя Петър Дънов
Глава ІІІ. Инспирации от богомилството по времето на комунизма (Българинът в търсене на съвременна идентичност)
- Марксистката версия
- Окултистката квазимарксистка версия
- Хиликът и пневматикът у Стефан Цанев
- Парадигмите на еретичката. Богомилката на Блага Димитрова
- - Слънчова невеста
- Емилиян-Станевата духовна беография на изгнаника
- - Аристократ и плебей
- "Пуритани" в клопката на хедонизма
- - Скептикът в света на идеите
- Антихристът (мистик - агностик - гностик)
- - Исихия
- - В света на хаоса
- - Идеолог
Глава ІV. Литературни транспозиции на богомилството в епохата на Ню Ейдж и постмодернизма
- Още веднъж към утопия на прогреса
- Ню Ейдж версия за странстванията на Тайната книга из Европа
- Постмодерно усъмняване в аксиологичния център?
- В гностическия Ад
Заключение
Използвана литература
Именен показалец
Summary
Гражина Шват-Гълъбова. Избрана библиография




Представянето на българското издание с участието на авторката, преводачката Вера Деянова и редактора проф. Панайот Карагьозов бе днес, 26 април 2010, в Полския институт в София. Безплатни екземпляри бяха предоставени на публиката, което бе възможно благодарение на съдействието на Института.

Пет години след издаването си в Полша у нас е преведена и публикувана монографията относно употребите на богомилството в българската литература, национално самосъзнание и разнопосочни идеологически моди. Матихеи, гностици, павликяни, богомили, павликяни, албигойци - еретиците на средновековния дуализъм ту са приемани за носители на истинска чистота на вярата и на духовна свобода, ту са отхвърляни като рушители на обществото и отрицатели на всичко земно. В България от следосвобожденската епоха, в годините на социалистическата власт и днес богомилите представляват интерес за писатели, историци и народопсихолози. Начините, по които гледаме на богомилството, са разгледани в книгата на проф. Шват.
Български филолог от Варшавския университет, бивш заместник-директор на Полския институт в София, ценител на Радичков и познавач на новата българска литература, Гражина Шват събира и обобщава наблюденията си върху присъствието на представите за богомилството в художествената ни литература - която пък по различни начини влияе върху обществените разбирания.
Трезв външен поглед - западнославянски, централноевропейски, университетски и може би малко католически. Поглед върху амалгамата от атеизъм, неясни представи за няколко езически традиции, обагрено с националистически нюанси полухристиянство, склонност към псевдоориенталски мистицизъм и смътната симпатия към богомилството, която изпълва художествената литература в България поне от времето на Николай Райнов насам.

За мен книгата представлява интерес преди всичко от религиозна гледна точка. Друг може да я чете като историк. Или като теоретик на литературата.

На самото представяне, разбира се, се прояви и магарията в най-чистия й вид. Г-н Петър Петров, представил се като "историк-националист" (и, както разбирам, водещ на предаване за история по т. нар. "Национал-патриотична телевизия", излъчваща само в Интернет) си позволи да обиди авторката в дълъг коментар, отричащ приноса на книгата (която г-н Петров все още няма как да е чел). Позицията му беше, че богомилството не може да бъде наричано "ценност". Разбира се, г-н Петров не си беше направил труда да чуе думите на самата проф. Шват, която недвусмислено заяви и във всъпителните си думи, а го заявява и в самата книга, че не застава зад (или против) богомилството като такова. Тя излага разказ за възприемането на това учение в различна среда. А за комунистите, да речем, богомилството или това, което те смятат за богомилство, наистина е ценност.

Expellendus est Staurius



Тема Re: Библиологический словарь, Александр Меньнови [re: spanishcaravan]  
Автор oldfrog (ентусиаст)
Публикувано02.05.10 16:47



Здравей Спаниш,
Ето ти един линк за 1Йоан 5:7, който се каня отдавна да ти изпратя. Използвам случая да представя сайта на Издателство Библеист, който се оказа неочаквано добър. Най-доброто от протестантското богословие и сканирани творби на едни от най-добрите дореволюционни православни професори.

Самият раздел "статии" съдържа доста интересни неща.




Забележка
В каталога на библиотеката има четири коментара за преводачи върху Матей, Марко, Лука и Деяния. В момента могат да се свалят само първите два. Те са сканирани в пидиеф формат издания, които са големи по обем и са разположени на други сайтове, които съдържат неща от този вид. Стоят по три месеца след последното сваляне и след това автоматично се изтриват, докато не бъдат качени отново. Така че сваляй, ако те интересува, когато имаш възможност.

Когато видях съдържанието на Библеист, оплезих език от кеф, с който спокойно можех да хвана муха кацнала на "статуята на свободата". Е, аз съм си у бугарско, сещай се къв кеф става на вОпрос.

Да поставим и другия добър сайт за библеисти.


От този не можеш да свалиш Брюс Метцгер, но от Библеист нЕма такива проблеми.<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от oldfrog на 02.05.10 16:51.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от oldfrog на 02.05.10 16:53.</EM></FONT></P>

Редактирано от oldfrog на 02.05.10 16:54.



Тема The Beauty of Maps/Красотата на картитенови [re: Legion]  
Автор glishevМодератор (Immoderatus)
Публикувано03.05.10 20:19





Английски документален филм в четири части за красиви древни географски карти. Всеки мъж си остава малко нещо момче и просто не мога да си представя същество от мъжки пол, което да не обича картите, атласите и топографските скици. Вече изгледах първата част и съм в лек възторг. Става дума за Херифордската Mappa mundi, т. е. карта на света, изложена в катедралата в Херифорд, западна Англия. Картата е стенна, изрисувана е върху цяла волска кожа, размери 4х5 фута (120х150 см.), от началото на ХІV в. Самата катедрала е изключително красива, типичната величествена английска готика като в Дърам. За моя изненада, вътре има и олтар на св. Богородица, което, разбира се, е нещо като оазис в опразнената от Марииното присъствие северна вяра. Както и да е, първата част на филма включва много проницателен коментар за предназначението на картата - дълбоко религиозно, дълбоко духовно, може би донякъде като Вечния календар в нашите църкви. Защото старинната карта не е просто схема, а е imago mundi, образ на Мирозданието, опит за икона на Божието творение.
Вълнуващо беше. Тия дни ще изгледам останалите части, но първата свири на две тънки струни, които ме вълнуват - географията и вярата.

Попаднах на този филм случайно - ровичках из последните качени торенти след като си изтеглих "Легенда за княгиня Олга" по препоръка на Ксенокс. Честно казано, Замунда много би ми липсвала. Това си е нова Александрийска библиотека - майната му на порното и чалгата - там има невероятни книги и филми, които иначе трудно бих намерил. Моите възхищения за всички ъплоудъри и автори на субтитри, а най-вече за модераторите и администраторите. Ясно ми е, че Замунда се издържа с реклама на неща, които са ужас за благочестивите вярващи, но като попадна на някое съкровище, не мога да се сърдя. В крайна сметка всеки намира каквото търси.

Expellendus est Staurius



Тема Точно изложение на православната вяранови [re: Legion]  
Автор glishevМодератор (Immoderatus)
Публикувано12.05.10 19:17



Свети Йоан Дамаскин, "Точно изложение на православната вяра" на български език онлайн - линкът достига до вас със скромното съдействие на юзър, пожелал анонимност, а сайтът е този на предишната ни модераторка Валентина.



Expellendus est Staurius

Редактирано от glishev на 13.05.10 10:14.



Тема Акатист "Слава Богу за всичко"нови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано16.05.10 20:03









Тема "Стъпала" Марина Младенованови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано22.05.10 18:42



Книга „Стъпала четиридесетница - хроника на преживяното” от Марина Младенова, издадена 2009г.



Тема "Между вярата и компромиса"нови [re: Legion]  
Автор Maнyил ГpиropaМодератор (eusebestatos)
Публикувано15.06.10 12:23





Момчил Методиев. Между вярата и компромиса. Българската православна Църква и комунистическата държава (1944-1989). Изд. Сиела, София, 2010. Цена: 25 лв. (при поръчка по Интернет 21 лв.).

Доста интересна книга, тия дни я чета. В нея има и позорни страници, за съжаление. Но за моя много приятна изненада има и такива, заради които да се гордеем като българи, като вярващи и в частност като православни. Подробна книга, ако има пропуски, изложението все пак е доста плътно. Определено я препоръчвам.

Книгата в "Пингвините":


Тук има интервю с автора относно книгата му:


Изглежда, че поне още една от книгите му представлява интерес от религиозно-историческа гледна точка: "Папите и тяхната империя, ІІ-VІІ в." Интересен период е подбрал. Всъщност периодът на излизане от катакомбите и на първите стъпки към административната власт в Рим и околностите. В VІІ в. patrimonium Petri още не е образуван, но папата вече изпълнява длъжността на дукс на Рим от името на византийския василевс.

не е възможно християните да имат Църква, а да нямат император

Редактирано от Maнyил Гpиropa на 15.06.10 13:35.



Тема СБОРНИК СВЕТООТЕЧЕСКИ НАПЪТСТВИЯнови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано29.06.10 21:16



Книга в нета



публикувана на сайта на



Тема Св. Теофан Затворник 1-ви и 2-ри том слованови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано02.07.10 15:06



Излязоха от печат първите 2 тома от поредица със слова и проповеди на светителя Теофан Затворник.

Светител Теофан Затворник. Творения,
том 1. Врати на покаянието. Слова и проповеди.
2009 г.



Настоящият том включва слова на светителя Теофан Затворник за подготвителните дни преди Великия пост и за дните на самия пост, а също и слова и проповеди за различни дни на Църковната година, посветени, на благочестивия и богоугоден живот. Темите, които те разкриват, са: увещаване за промяна на недобрия живот в добър, потребността от Покаяние и Изповед, достойно пристъпване към Светите, Пречисти и Животворящи Христови Тайни и устояване в доброто намерение да се живее изправно, което се полага в Покаянието и се запечатва чрез Светото Причастие.


Светител Теофан Затворник. Творения,
том 2. Простите истини на сърцето. Слова и проповеди.
2009 г.



Сборникът със слова и проповеди „ПРОСТИТЕ ИСТИНИ НА СЪРЦЕТО” – том ІІ от Събраните творения в 23 тома на светителя Теофан Затворник е издание на манастира „Св. вмчк Георги Зограф”, Света Гора, Атон. Книгата излиза с благословението на Негово Преосвещенство Знеполски еп. Йоан. Преводът е направен от руски език по изданията: Слова на ректора на Санкт-Петербургската Духовна академия архим. Теофан 1859 г.; Епископ Теофан - Слова към тамбовското паство 1869 г.; Епископ Теофан - Писма за християнския живот 1880 г.

Сборникът „Простите истини на сърцето” съдържа слова и беседи, които касаят вътрешния живот на християнина: „Три слова за носенето на кръста”, "Четири слова за молитвата”, „За съвършеното обръщане към Бога от съблазните на света и греха”, „Пет поучения за пътя към спасението” и др. Всички те са продиктувани от желанието на светителя да събуди у хората стремеж към усърден духовен живот и да насочи тези усилия в правилното русло.
Какво трябва да правим, за да се спасим? Как да приемаме болестите и скърбите, та да не ни бъдат те не за гибел, а за спасение? Как да се научим да се молим? Как да очистим сърцето си от страстите? – това са някои от въпросите, на които светителят дава прости, конкретни и достъпни отговори. Поученията правят тази книга настолна за всеки, който се стреми към богоподобие и който съзнателно и сериозно се е заел с тежката и сложна задача да следва Христос, да очиства душата си от всички страсти и да води богоугоден живот.

Редактирано от kaмъчe на 02.07.10 15:10.



Тема Re: Св. Теофан Затворник - Душеполезни поучениянови [re: *Лия*]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано08.07.10 20:36



Мисли от книгата "Душеполезни поучения" на Светител Теофан Затворник за четенето:

"Да се чете за знание е едно, а да се чете за назидание - друго. В първия случай се чете много, а при втория - не е нужно много да се чете, а щом само нещо от прочетеното трогне сърцето, спирайте и мислете, като се стараете да си разясните , а още повече - да вкорените в сърцето си тази мисъл. ... Така ще храните душата си и тя ще расте, а не да я тъпчете като чувал."

"Атонците имат книги: "Пътят към спасението", "Какво е духовен живот", "Писма за духовен живот", "Невидимата битка" ...... Намерете ги и се учете от тях .... не за да знаете, а за да вършите."

"Когато четете, не оставяйте прочетеното като общо положение, а винаги го приспособявайте като правило за себе си - частно, приложимо към вас, при това общото винаги търпи накрая някои леки изменения. - Така ще започне да расте вашата практическа мъдрост."

".... четенето на словото Божие и светите отци. Добре е да се чете всеки ден дневното Евангелие и дневният Апостол. ..... Но четете с размисъл, като се задълбочавате в силата на думите и колкото може, довеждайки всичко до сърцето....."

"... От светите Отци: св. Исаак Сирин, Ефрем, Макарий Египетски, Достопаметни сказания, Лествицата, Варсануфий и Иоан и др. От тях всеки ден четете по малко. Много не е нужно да се чете... Като прочетете нещо, дъвчете го, докато стигне до сърцето. И достатъчно. Ето ви признака на полезното четене! Когато някое място ви завладее така, че всички мисли и цялото внимание се съсредоточат върху него, това е добре. Всяко друго четене е празно...."



Тема Re: Св. Теофан Затворник - Душеполезни поучениянови [re: kaмъчe]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано09.07.10 09:25



"Атонците имат книги: "Пътят към спасението", "Какво е духовен живот", "Писма за духовен живот", "Невидимата битка" ...... Намерете ги и се учете от тях .... не за да знаете, а за да вършите."

Атонците хубаво ги имат тия книги, но е интересно все пак, че не всички са православни по произход ;).
"Невидимата битка" - Лоренцо Скуполи (Lorenzo Scupoli), монах от ордена на театините.



Тема Re: Св. Теофан Затворник - Душеполезни поучениянови [re: spanishcaravan]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано09.07.10 18:17



Даже мислех и да не ги цитирам, защото основното беше "не за да знаете, а за да вършите."



Тема Re: Препоръчване на книги. Kнижарници. Сайтове.нови [re: Legion]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано10.08.10 20:48



на мен ми хареса този справочник, събрал около 200 снимки на православни храма в България:





Тема Библията онлайннови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано14.08.10 20:11




Книгите на Свещеното Писание на Вехтия и Новия Завет
издаден на хартия от Св. Синод на Българската църква, София 1992 г.



Превод от 1940 г.
Цариградски превод
King James Version.



Тема Re: ПРАВОСЛАВНИ КНИЖАРНИЦИнови [re: Valentina]  
Автор kaмъчe (просто)
Публикувано29.08.10 16:19



Допълнение към информацията за книжарниците:

ЦЪРКОВНИТЕ МАГАЗИНИ В ХРАМОВЕТЕ в София

- "Св. Седмочисленици" - в градинката на ул. "Граф Игнатиев", м/у "Раковска" и "Патр. Евтимий"
0888 658 097 Латинка Димитрова - Поръчки и покупки на книги на Славянобългарския манастир "Св.Вмчк Георги Зограф", Света Гора, Атон



КНИЖАРНИЦИ в София

Поръчки и покупки на книги на Славянобългарския манастир "Св.Вмчк Георги Зограф", Света Гора, Атон
Книжна борса „Искър” ет. 2, ст. 25
София, ж.к. „Дружба”, ул. „Поручик Христо Топракчиев” 11 (срещу гара Искър); авт. 604, 88, 10; тр. 20;
02 / 804 31 38; 089 79 59 895; 088 55 70 974 – Мариела Хетимова



КНИЖАРНИЦИ в страната

Пловдив
На ул. Д-р Вълкович - пресечката с отец Паисий.


Колко е добро и колко е угодно да живеят братя в единодушие! Псалом 132:1

Тема Православна музиканови [re: Legion]  
Автор kaмъчe (просто)
Публикувано03.09.10 10:54



Православна музика



„И ако праведният едвам се спасява, то нечестивият и грешният къде ще се явят?”

Тема сайт Православна младежнови [re: Legion]  
Автор kaмъчe (просто)
Публикувано07.09.10 21:06



Православна младеж - енорийски сайт на храм "Св. София"



„И ако праведният едвам се спасява, то нечестивият и грешният къде ще се явят?”

Тема Re: ПРАВОСЛАВНИ КНИЖАРНИЦИнови [re: kaмъчe]  
Автор пoлckи щypeц ()
Публикувано12.10.10 16:41



В допълнение на изброените книжарници в София могат да се споменат и щандовете с православна литература (включително много руски издания), предлагани от Книгомания -

в едноименните и Orange книжарници, както и онлайн.



Тема Re: Препоръчване на книги. Kнижарници. Сайтове.нови [re: Legion]  
Автор _Sisilia ()
Публикувано07.11.10 08:16



Открита е нова православна книжарница "Лествица"в София.
Намира се на ул. "Хан Аспарух" № 20 (в отсечката между бул. "Витоша" и храм "Св. Георги").

Редактирано от _Sisilia на 07.11.10 08:29.



Тема Мир и радост в Светия Духнови [re: Legion]  
Автор vyprosche ()
Публикувано08.11.10 19:09



"Мир и радост в Светия Дух" от Старецът Тадей Витовнишки - издание на манастир "Св.Вмчк Георги Зограф-2010.
Чудесна книга, сборник от проповеди, наставления на Стареца /1914-2003/.



Тема Св.Ириней Лионски - Против ересите, кн.1нови [re: Legion]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано20.11.10 22:44







Тема "Азбука Православия"нови [re: Legion]  
Автор Eжko_Модератор (бодли_дрешко)
Публикувано13.01.11 13:21








Тема Сайт "Православието по света"нови [re: Legion]  
Автор Глишeвyл (Гявол)
Публикувано21.02.11 17:39





Интересен православен сайт. Блог със статии на собственика на различни теми, включително църковноисторически, копирани материали от други автори (включително из "Народ от исихасти", доста любопитна статия от Деян Енев), данни за поместните православни Църкви по света, манастири, линкове към други православни сайтове и религиозни събития.

Месер Глишевул, гявол


Тема Игумен Никон За нас е оставено покаяниетонови [re: Legion]  
Автор kaмъчe (загубенo)
Публикувано29.03.11 12:05



Книга от Игумен Никон (Воробьов) поместена в нета





Тема Re: Препоръчване на книга, обзор, рецензиянови [re: Prokimen]  
Автор Prokimen ()
Публикувано12.04.11 14:31





- N. IORGA

- Троицкий

- прот. В. Марков



Тема филм Форпостнови [re: Legion]  
Автор kaмъчe (загубенo)
Публикувано05.08.11 11:27



Един филм, който трябва да се види

.



Тема Книги и брошури, публикувани на Pravoslavieto.comнови [re: Legion]  
Автор kaмъчe (загубенo)
Публикувано26.09.11 23:01







Тема Re: Препоръчване на Книжарници, Сайтове. - ОБНОВЕНОнови [re: Legion]  
Автор Слави Георгиев (непознат )
Публикувано12.04.12 09:38



Книжарницата от Бенковски 9 се е преместила и преименувала в
Ателие книжарница "Къща за птици"
ул. "проф. Асен Златаров" 22



Тема Re: Синодалната Библия в аудиовариантнови [re: Legion]  
Автор Дeя ()
Публикувано16.08.12 13:55



Вече имаме възможможност не само да четем, но и да слушаме Словото Божие.

Слава Богу!







Тема Re: Препоръчване на Книжарници, Сайтове. - ОБНОВЕНОнови [re: Legion]  
Автор Brabantia ()
Публикувано31.10.12 16:49



Искам да препоръчам:

Книжарница за християнска литература "Анджело Ронкали"

1504 София, ул. "Проф. Асен Златаров" № 7,

тел. 483-97-55

РАБОТНО ВРЕМЕ

Понеделник - Петък

10.00 - 13.30

14.00 - 18.00



Тема Re: Препоръчване на Книжарници, Сайтове. - ОБНОВЕНОнови [re: Legion]  
Автор iztochnoprhristiqnka (непознат)
Публикувано27.12.12 20:17



http://bg-patriarshia.bg Духовен наставник и ръководител. Българска Православна Църква - Българска Патриаршия

http://www.pravoslavieto.com/ Най-богатата колекция от четива в Интернет относно историята, доктрината и живота на Православната църква: новини, анализи и интервюта;

Православна беседа
pravoslavie.domainbg.com/ -Да пазим Православието си като очите си — това е най-висока и свещена длъжност на всеки честен българин. Да се не лъжем, братие. Архив на списание «Православно слово» от 1993 до сега

КАТЕДРАЛЕН ХРАМ СВЕТА НЕДЕЛЯ
www.sveta-nedelia.org/ НАВЪРШИХА СЕ 40 ДНИ ОТ БЛАЖЕНАТА КОНЧИНА НА НАШИЯ ПЪРВОИЕРАРХ НЕГОВО СВЕТЕЙШЕСТВО ПАТРИАРХ БЪЛГАРСКИ МАКСИМ



Това са умни сайтове, в тях няма нищо нечестно. Те се водят по нашата Българска православна църква - Българска патриаршия е древна автокефална поместна източноправославна църква. Проверете и няма да сбъркате. Календара по който се водят е Православния календар на Българската патриаршия - Св. Синод. Потвърждавам днес е 27 декември- Св. първомъченик и архидякон Стефан.St. Stephen the Deacon, Protomartyr. † 37 г. година. Чества се на 27 декември, заедно със св. Теодор и св. Теофан Начертани, а на 2 август се възпоменава Пренасянето на светите му мощи.

Публикувано на 27.12. 2012 година.



Тема Безплатно и полезнонови [re: Legion]  
Автор Bai Bradyr (ентусиаст)
Публикувано17.01.13 23:26



Виртуалната Нереалност, Догматичните Матрици, Мисловни Матрици, Еволюция на представите и др. статии на Сфера са безплатни :-)





Тема Re: Препоръчване на Книжарници, Сайтове. - ОБНОВЕНОнови [re: Legion]  
Автор Brabantia ()
Публикувано25.01.14 08:03



Бих искал да препоръчам книжарница "Анджело Ронкали" на ул. "Асен Златаров" 7 в София. Там има много интересни православни книги, освен това има и доста католическа и протестантска литература.

Хубавото е, че могат да се поръчат всички книги безплатно по интернет по куриер на адрес

.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.