Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:38 01.05.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Банкова грешка или машинация?нови  
Автор Ивoтo (егоист)
Публикувано24.01.13 19:58



Възниква ми един странен казус с една от водещите банки, да не я споменавам сега, във връзка с една дебитна карта, която е била ползвана преди близо 5 години. Обаждат ми се от фирма за събиране на дългове, и ми казват, че им е възложено от въпросната банка да търсят необслужван от 5 години потребителски кредит. В пълен шах се обаждам в банката, и се оказва, че имало, както се изразяват, изтеглена и след това непокрита сума по тази карта, преди 5 години. На пълното ми недоумение как може от дебитна карта да се изтегли повече от наличността, след като не е имало договорен никакъв овърдрафт, нещо мучат и нищо смислено не ми казват. Трябвало да отида в някой клон, да ми дадат движението, щял съм да видя. Аз разбира се ще взема да видя какво ще ми дадат, обаче аз самият си пазя месечните извлечения отпреди 5 години, и много добре се вижда от тях, че не е имало никакво задължение. В последствие ми е оформено такова със задна дата, не знам в какъв момент, и за да е пълен купонът, били текли и лихви върху него!
Имам следните въпроси:
- очевидно става въпрос за някаква или грешка на банката, или вътрешна машинация на някой служител. Те могат да ми извадят, разбира се, всякакви разпечатки. Към кой независим орган мога да се обърна в такъв момент за разследване на случая? Комисия за защита на потребителите, банков надзор? Каква е процедурата за подаване на оплаквания?
- извлеченията, които банката ми е пращала, имат ли силата на официален документ пред институции, съд и т.н.?
- за лихвите по ЗЗД няма ли давностен срок от 3 години?

Вероятно ще възникнат и други въпроси, но ще бъда благодарен за компетентно мнение по такъв казус, а също за информация ако някой се е сблъсквал с подобни случаи, да сподели опит и практика.



Тема Re: Банкова грешка или машинация?нови [re: Ивoтo]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано25.01.13 12:18



Зорлем се чудят как да създават на хората проблеми...явно някакъв нов номер!



- извлеченията, които банката ми е пращала, имат ли силата на официален документ пред институции, съд и т.н.? - според мен разбира се, че са официални документи.

за лихвите по ЗЗД няма ли давностен срок от 3 години? -за лихвит е-да...за главниците е 5г.

Вчера случайно се зачетох в гугъла, след един разговор в друг клуб-изпиши там "колекторски фирми" и чети на воля, какви абсурди...дават и съвети по случаите.

Ако те притесняват брутално прочетох, ч етрябв аи жалба в полицията и прокуратурата. Абе тъпотии.

Нямам ни един миг свободен...аз съм непрекъснато със себе си. - Ставри Калинов

Тема Re: Банкова грешка или машинация?нови [re: Ивoтo]  
Автор !Roxana! (пристрастен)
Публикувано25.01.13 21:49



Очевидно е машинация.


При мен се получи същото, когато емигрирах. Платих всичко по банковите си сметки, и понеже полета ми беше много скоро, оставих в последната минута пълномощно на баща ми да ги закрие.


Е, опитаха се да вземат отново същите пари и от него....със същите начини....особено когато обяснил, че вече съм извън страната....



Попаднал си на измамници (не трябва да се чудиш, банковите чиновници до един са измамници и изнудвачи). Ас съм имала случай, в който банкови чиновници с моите данни са идвали в къщи да изнудват баща ми....възрастен човек на 72 години.....



Плати всичко, погрижи се да унищожиш личните си данни в банката - примерно смачкай банковата карта яко, изгори невалидните хартиени носители на които съществуват твои данни. Банката е длъжна също, след получаване на дължимите суми, да ти издаде така наречената запис на заповед - че вече не дължиш никакви суми към нея, с подпис, печат и дата и прочие атрибути на документа. На бланка на банката, и прочие.


Също така банката е длъжна да унищожи личните ти данни, щом в момента не си и клиент (справка: Закон за лични данни и администрирането им, не помня сега точното название на закона, но има закон за личните данни и това е положението!)

И прочие.


ПС: съмнявам се, че ше ти простят някакви пари - по-добре си плати, но по начин, че плащането не може да бъде оспорено. После незабавно закрий сметката си и НИКОГА ВЕЧЕ НЕ СЕ СЕЩАЙ ЗА ТАЗИ БАНКА И УСЛУГИТЕ Й!

Редактирано от !Roxana! на 25.01.13 21:49.



Тема Re: Банкова грешка или машинация?нови [re: !Roxana!]  
Автор entrix (богата работа)
Публикувано30.01.13 01:14





Редактирано от entrix на 30.01.13 01:16.



Тема Re: Банкова грешка или машинация?нови [re: Ивoтo]  
Автор Ивoтo (егоист)
Публикувано20.03.13 12:24



Междувременно стана ясно, че според банката преди време са били превели по тяхна грешка повече пари по картата. Които са били похарчени, естествено. За такива случаи, доколкото разбирам, би трябвало евентуално банката да заведе иск за неоснователно обогатяване и да си търси парите на тази база. Вместо това обаче банката оформя едностранно това, което счита, че е превела в повече, като кредит на клиента, което искам да попитам може ли да е законно, звучи ми доста налудничаво да е възможно такова едностранно действие да е законно.



Тема В такива случаинови [re: Ивoтo]  
Автор KiroGermaneca (Експонат)
Публикувано22.03.13 20:47



банката го духа и може да се прости с парите - така е по закон.
Да оформят иск - и ти ще си помислиш...

Кучкоразводач...


Тема Re: Банкова грешка или машинация?нови [re: Ивoтo]  
Автор potr (пристрастен)
Публикувано23.03.13 21:13



Ако е по тяхна грешка - подарена къща и т.н. А все пак кое е името на банката? Много странно че не го споменаваш.



Тема Re: Банкова грешка или машинация?нови [re: potr]  
Автор Ивoтo (егоист)
Публикувано24.03.13 00:45



Няма да ги споменавам засега името, щото наистина не е изключено да се видим в съда, интересното е, че един от служителите на банката се изпусна, че не съм единичен случай, имало и други.





Тема Re: Банкова грешка или машинация?нови [re: Ивoтo]  
Автор !Roxana! (старо куче)
Публикувано27.03.13 15:03



Междувременно стана ясно, че според банката преди време са били превели по тяхна грешка повече пари по картата.


Тоя момент е много неясен.


Първо, ти си страна в това договорно отношение. твое задължение е да следиш наличностите в банковата си сметка и да реагираш, ако нещо е било в повече или по-малко. Ако това е грешка на банката и ти се обадиш в някакъв разумен срок, тогава банката трябва да ти изпрати извинително писмо (а моята британска банка с извинителното писмо ми изпраща и компенсации).



Ако пък ти си похарчил парите и си знаел, че те са преведени по погрешка, тогава това наистина си е твое опущение и банката реално има право да те държи отговорен.



На мен не ми се е случвало да ми преведе банка повече пари по погрешка - тука си има софтуер за всичко, както и онлайн банкиране, та аз мога да си достъпя банковите сметки по всяко време на денонощието даже от телефон, отделно и по телефона мога (имам предвид гласово). Отделно, бранча на банката ми козирува целия, когато ида на крака да уреждам нещо. барабар с мениджърите.


Банката е била длъжна да те уведоми ВЕДНАГА с писмо (в писмена форма, но и по други начини) в мига, в който е била установена грешката и че това е тяхна грешка, и да те уведомят какво се предвижда в твоя случай по закон.


Просто, немам идея с къф акъл ползвате банки в баЛхария - не че ас не съм ползвала, но със сегашния си акъл - НИКОГА!


Тука виждам маса закононарушения - такава ситуация е просто тотално невъзможна в УК! тука нищят банки за подобни законови нарушения отпреди 50 години - и в регистрите се пазят записи на всички транзакции! хващат се нищожни суми дори от порядъка на няколко пенса!



Мамата си трака, и с подобни пиорядки не виждам как скоро може балхарието да се оправи - нито има съзнание, нито хората си търсят правата, нито на некой му пука - е нема и смисъл да се дават съвети - ясно е, че беззаконието си действа и мъти водата.....



Съчувствия за проблема - но ако си беше проверявал редовно сметката и да беше по-информиран за правата и задълженията си...ама защо ли го казвам? и ас ревах от балхарски банки.....НО НИКОГА ПОВЕЧЕ!









По-добре ше се зарова жива в гроба, но в балхарска банка повеке нема да стъпа!



Робът се бори заз свобода. Свободният - за съвършенство.

Редактирано от !Roxana! на 27.03.13 15:03.



Тема Re: Банкова грешка или машинация?нови [re: !Roxana!]  
Автор Ивoтo (егоист)
Публикувано27.03.13 21:06



То неясните моменти са много.

Макар да звучи логично, няма такова задължение по закон или договор, да си следиш наличностите, има задължение на банката периодично, примерно на месечна база да изпраща извлечения, а за извънредни операции в закона се казва, че трябва да информира незабавно.

Отделно проблемът е, че картата е на мое име, но сметката е на друг човек, и аз формално нямам достъп до информация по нея. Обаче банката има право и мен да ме гони - готино законодателство верно имаме.

По закон нещо, което е придобито неправомерно, се счита за неоснователно обогатяване и следва да се върне. Обаче банката не завежда такъв иск, което би било правилното, за неоснователно обогатяване, ако изобщо е вярно това за грешния превод, а сама си прави някакви операции, записи по сметката, което определено е превишаване на пълномощия. За съжаление, у нас такова е възможно, защото банките бяха обявени от политиците за свещени крави и никой не смее да ги пипне за нищо, а мърльотиите им са безкрайни.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.