Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:34 10.06.24 
Професионални
   >> PR
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Investor relationsнови  
АвторBиkтop Cтeфaнoв (Нерегистриран)
Публикувано30.11.01 12:39



Уважаеми колеги, мисля, че трябва да отбележим едно събитие. Един важен дял от нашата професия се институционализира - това са връзките с инвеститорите (акционерите). В поправките в Закона за публичното предлагане на ценни книжа се въвежда императивна норма всички публични дружества да назначат директор по връзките с инвеститорите. Това е изключително важно постижение за инвестиционната общност и за ПР-колегията.

Един от проблемите е дали ПР-практиците ще могат да посрещнат това предизвикателство. Засега няма обучени хора, няма сериозна практика - просто специалистите по финансов ПР са малко, дори във финансовите организации.

Дано БДВО и БАПРА, пък и отделните агенции, които обслужват корпоративни клиенти направят нещо, като организират семинари, курсове, поканят чуждестранни специалисти.
Не зная някоя агенция да предлага услуги по връзки с инвеститорите (та коя ли корпорация има програми за връзки с инвеститорите или се сеща за тях само когато трябва да публикува съобщение за общо събрание в Държавен вестник). Но вероятно ще преосмислят портфейлите си. Занапред съответните директори в публичните дружества сигурно ще ползват услугите и на опитни агенции, особено ако са притиснати от ограничения при назначаване на експерти.

Можем да дискутираме тази тема и бъдещето на професията тук.



Тема Re: Investor relationsнови [re: Bиkтop Cтeфaнoв]  
АвторHeдoвoлнa (Нерегистриран)
Публикувано30.11.01 21:07



темата е страхотна, интересна, адски вълнуваща, предизвикателна и каквото още ти хрумне. обаче ми звучи като "авокадо с месо от броненосец" в менюто на нашенска кръчма... т.е. има хипотетичната възможност да ти го приготвят, ама на практика...

P.s. ако искаш публично ме заклейми за ретроградните твърдения, дет разсипват великолепието на блестящата краткосрочна футористичност, ама съм си скептичка и тва си е!



Тема Промените са EU заемка...нови [re: Bиkтop Cтeфaнoв]  
АвторK. (Нерегистриран)
Публикувано01.12.01 22:23



... доста ПР фирми на запад с това си изкарват немалка част от парите с investor relations. сега остава да има малко повече компании, които въобще са на борсата, макар че и тези в момента не са никак малко ;-)



Тема Re: Investor relations [re: Heдoвoлнa]  
АвторBиkтop Cтeфaнoв (Нерегистриран)
Публикувано03.12.01 09:59



Напълно разбирам скептицизма ти, макар изразен малко по-така. И вярвам, че поне в началото ще е много трудно публичните дружества да разчупят поведението си по отношение на една от най-важните им публики - инвеститорите. Но ще са длъжни да го направят, най-малкото заради закона и изискванията отчетите да се представят всеки три месеца, а не на шест. А реалната полза ще започне да се усеща постепенно, успоредно с развитието на капиталовия пазар.

Ето какво ми се случи преди около две години. Работих като ПР по проект на американска консултантска фирма и участвах на дискусия по корпоративно управление. В нея участваха и двама вицепремиери - един настоящ - Лидия Шулева, и един бивщ - Валентин Карабашев - и двамата в управите на големи публични дружества. Общо взето техните оплаквания бяха насочени към това колко проблеми имат с дребните акционери от предприятията, които държат в рамките на бившите приватизационни фондове. (После промениха закона и те лесно започнаха да отписват дружества от регистъра на ДКЦК.) Когато ги попитах имат ли програми за работа с инвеститорите те в хор започнаха да ме убеждават как топло се отнасяли с тях и колко ефикасно. Всъщност ако беше така проблемите им щяха да са по-малко и по-лесно решими.

Сега за пръв път тази функция на мениджмънта се институционализира, което ще насочи подобни спорове именно към изпълнението й.



Тема Re: Промените са EU заемка...нови [re: K.]  
АвторBиkтop Cтeфaнoв (Нерегистриран)
Публикувано03.12.01 10:02



Че са заемка, заемка са. Но не само на ЕС, а от всички страни, които развиват капиталови пазари.

Иначе си е точно така - трябва да има повече интересни компании и вярвам, че ще има. А малките, които сега са на борсата или ще излязат от нея, или ще се стремят да станат интересни за инвеститорите. Друг път няма. Не е нужно да има стотици фирми там.



Тема Re: Investor relationsнови [re: Heдoвoлнa]  
АвторПeнчo (Нерегистриран)
Публикувано01.02.02 11:39



Еуфорична, скъпа наша Недоволна!
Всички разбират прекрасно скептицизма ти относно "великолепието на блестящата краткосрочна футОристичност". Това, обаче не е толкова проблем на ПР-а колкото на липсата на т.нар. среден/дребен инвеститор и акционер. Колко хора се хванаха на въдицата още преди години да "инвестират" и "купуват дялове" в личните проекти на мастити мошеници, които и до ден днешен си остават недокоснати от прокуратурата...

Мисля, че тази малка, но важна стъпка към институционализирането (гадна думичка) на ПР и в сферата на банкирането и пр. финанси си я бива. Все от някъде трябва да се започне. Нямало специалисти... - не се стряскай, ще се появят, ще се обучат млади хора, че то вече и нашенският ПР се парцелизира, но това е друга тема!

Хайде със здраве, че работа ме чака. Затова и сега ти пиша този отговор.
Успехи в бизнеса!
Пенчо



Тема Парцелиране на ПР бизнеса?нови [re: Пeнчo]  
АвторKacaндpa (Нерегистриран)
Публикувано01.02.02 13:10



Това също е добра тема за обсъждане.
Защо не я изведеш като нова?



Тема Re: Парцелиране на ПР бизнеса?нови [re: Kacaндpa]  
АвторBиkтop Cтeфaнoв (Нерегистриран)
Публикувано01.02.02 14:53



Наистина темата е важна, тъкмо заради бъдещето на професията. Но бих нарекъл парцелирането специализация на ПР-а. И трябва да я "преболедуваме" най-после.

По света специализацията даже вече натежава и омръзва, но нито на теория, нито в практиката може да се намери по-добро решение. Заради глобализацията в бизнеса, обществените отношения и ПР-а, който ги обслужва.

Връзките с инвеститорите си е специализация на ПР в глобален мащаб, така както и публичните компании са глобални. Същото е както да правиш ПР на Amnesty International, например, но вече в специалност NGO.



Тема Re: Парцелиране на ПР бизнеса?нови [re: Bиkтop Cтeфaнoв]  
АвторПeнчo (Нерегистриран)
Публикувано01.02.02 16:12



Много ми харесва как мислиш. Има разни неща в твоята глава.
Аз имах предвид нещо по-злободневно и не особено лицеприятно. Нямате ли чувството, че поради ограничения пазар, основните играчи са нещо като ЕТ "Пенкилер". Май взех да се заяждам, но като се огледаш повечето от тях са бивши журналисти или бизнес-щуки, оградили с колчета своя парцел. Еди-кой си работил в еди-коя си компания или медия, след това (а някои дори и паралелно!!!) се впускат успешно в ПР бизнеса...
Около тях има млади ентусиасти, които работят като пчелички за славата на ЕТ-то. Няма начин, трябва да се чиракува, ще кажат някои. Дано да са прави, защото иначе е много тъжно за тези пчелички. Просто познавам много хора в ПР, които се опитват да направят нещо сами, но уви само със самоувереност и ентусиазъм не се напредва в тази професия, тук и сега.

Какво мислите вие? Много ми е любопитна вашата гледна точка.
Даже може да проведем тайно преброяване колко от гореизброените агенции познавате. Аз се сещам за пет.

Много се заяждам, я да се заловя отново с копането на моя си парцел.



Тема Re: Парцелиране на ПР бизнеса?нови [re: Пeнчo]  
Автор Add (ъъъъъ?)
Публикувано01.02.02 16:43



Първо, Пенчо започваш за изместваш фокуса на темата, като вкарваш откровен офф-топик. Това с преброяването на пилците е абсолютно безсмислено! Aко те интересуват истинските ПР агенции, то обърни се към БАПРА, ако просто искаш да настане повсеместно плюене кой е истински и кой фалшиф - първо си регистрирай ника, за да ти пускат и лични бележки, а най-вече, за да са сигурни пишещите, че зад името Пенчо не стоят около 1000000000000000000 юзъри.

Add




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.