Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:47 28.05.24 
Професионални
   >> PR
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема За рекламните послания на нашите политицинови  
Автор ГPAФИHЯTA (зрителка)
Публикувано18.06.01 04:14



Здравейте!
Уча PR вече 5-та година, но след проведените предизоборни кампании останах с впечатлението, че явно не разбирам нищо от PR.
Ще се радвам ако вие като спецалисти ми дадете отговори на въпросите, които ме вълнуват:
1. Какво ще кажете за лозунга на Коалиция за България - "Сбогом на омразата!" Не намирате ли думата "омраза" за отблъскващо силна?
2. Удачно ли е да се използват рекламни послания, които не целят да изтъкнат предимствата на съответната политическа сила, а директно критикуват конкурента? Визирам телевизионния клип на ОДС срещу Симеон II. Лично моето мнение е, че такива послания имат по-скоро обратен ефект и носят повече негативи за този, който ги отправя, отколкото позитиви. Но както вече казах, имам чувството, че нищо не разбирам от PR.
3. Отказът от участие на Симеон II в шоуто на Слави е добър или лош PR?
Отчитам предимствата и недостатъците на тази стратегия, но ми е интересно да чуя вашите мнения: ако вие бяхте PR на Симеон какво щяхте да го посъветвате - да участва или не?

Който говори каквото си иска, ще слуша каквото не иска


Тема Re: За рекламните послания на нашите политицинови [re: ГPAФИHЯTA]  
Автор MeдapkoМодератор (сънчо)
Публикувано18.06.01 11:58



В отговор на:

1. Какво ще кажете за лозунга на Коалиция за България - "Сбогом на омразата!" Не намирате ли думата "омраза" за отблъскващо силна?



Това, според мен, е търсен шок. Така или иначе БСП не може да отблъсне твърдия си електорат повече, отколкото го направиха с даването на съгласието си за присъединяване към НАТО. Не са си правили илюзии, че ще привлекат огромна част от "плаващия" електорат с кампания поради появяването на "голямата новост" - НДСІІ и "малката неизвестна" - Гергьовден - ВМРО. Още повече, че приблизително в тяхната част на политическия спектър бяха Хайтов, Каракачанов и Гайтанджиев с открито социалистичесто-популистко-антинатовски слова, и Евролевицата с послания, които могат да бъдат определени дори и само чрез две думи - "социална държава".

Затова са играли ВА БАНК.

В отговор на:

2. Удачно ли е да се използват рекламни послания, които не целят да изтъкнат предимствата на съответната политическа сила, а директно критикуват конкурента? Визирам телевизионния клип на ОДС срещу Симеон II. Лично моето мнение е, че такива послания имат по-скоро обратен ефект и носят повече негативи за този, който ги отправя, отколкото позитиви.



Права си, не е удачно. Те затова и имат само 0.9% разлика с БСП. Оттук въпроса за P.R.-а на СДС по време на тази кампания, който беше катастрофален. Да вземем като пример дори само банерите, които се въртяха тук в Дир.бг: кой измисли този лайт мотив - "Защо да гласувам за Костов?" Ама много моля, това коалиция за парламентарни избори ли е или мажоритарни избори за кмет? И още куп недомислици. Наистина, мен лично като човек, който беше гласувал за тях на миналите избори, такъв клип ме изкара от кожата ми, ама...

В отговор на:

3. Отказът от участие на Симеон II в шоуто на Слави е добър или лош PR?



Амиииииии... Егаси трудния въпрос! Първата ми реакция беше, че това е феноменална глупост и че Слави го размаза като покани, знаете кого... След това обаче се замислих и се опитах да си представя брилянтните сценаристи на Слави на какво щяха да го направят "Н.В." и като си представих леко ироничните подмятания на Слави и този така добре изработен и умело поднесен ироничен поглед... Накрая просто се сетих, че факта/акта, че/да не отиде е добре премерен риск: не загуби много като имидж,защото вече бяха сигурни в изборната победа, но си спести конфузни моменти и евентуална грешка. Защото към края на кампанията и Симеон, и текстописците и въобще целия P.R. екип се беше изчерпал, та не се знаеше, дали нямаше да бъде по-вредно за имиджа да имаме един мънкащ субект, без възможност да поеме инициативата или един сънародник от друг етнос... Не знам дали си забелязала, но след катастрофалните, абсолютно лишени от реално съдържание първи две интервюта на живо /bTV и след това в Канал 1 - Екип 4/, "Н.В." избягваше медийно присъствие, в което инициативата не му е гарантирана...

This cold war just got hot!

Редактирано от Meдapko на 18.06.01 17:11.



Тема Re: За рекламните послания на нашите политицинови [re: ГPAФИHЯTA]  
АвторПackвил (Нерегистриран)
Публикувано18.06.01 12:31



Според мен то се видя на кого му беше успешна кампанията и на кого не. Първо държа да отбележа, че се допуснаха много ПР грешки от всички политически сили. Това ще рече, че политиците още не са си научили урока в този смисъл.
На въпрос 1
Думата "омраза" в слогана е енигматична. Изобщо не е ясно какъв точно смисъл носи, но навява асоциации за "доброто", "променено" отношение на БСП. Един вид "Ние сме едни добрички и казваме сбогом на омразата в политическия живот". Обаче както е видно това не им помогна особено много.

На въпрос 2

Негативната кампания на СДС им "помогна" да дозагубят малкото гласове, които се колебаеха дали да гласуват за тях. Мнооооого непрофесионално.

На въпрос 3

Отказът на Симеон да участва при Слави беше според мен ход, който му донесе бонификации от средите на интелигенцията. Виждате ли - да си седи човека на симфоничен концерт е едоста по-интелектуално от риска да се изправи пред сарказма на Слави и екипа сценаристи. Който и да го е посъветвал да не ходи е бил доста умен, за да прозре, че безплатния 30 минутен ПР в това предаване е риск, който не си заслужава усилията.

Та така...... И снощи на пресконференциите се видя колко хората, които ни управляват са се научили да не отговарят на кокретни въпроси.....Май ще забравим за тях за известно време.



Тема Re: За рекламните послания на нашите политицинови [re: ГPAФИHЯTA]  
Авторvictors (Нерегистриран)
Публикувано18.06.01 14:00



Интересни въпроси и мисля, че всеки има своите отговори.
По въпрос 1. Действително думата омраза е прекалено силна и БСП преигра с нея. Омразата е черта, типична за чисто човешки взаимоотношения, но е крайно неподходяща за политическо послание към избиратели.
По въпрос 2. Никой не може да каже, че точно този клип е предизвикал обратен ефект и е отнел гласове. Няма как да се измери ефективността на тази реклама, въпреки мненията. Вярно, аз съм против рекламни послания, отправени изцяло срещу конкурент, вместо по-меката форма - сравнителната реклама. Но не в този клип и съдържанието му е проблемът на СДС. Проблемът е в липсата на адекватен ПР на партията и правителството през последните няколко години. На практика СДС (и правителството му) не успяваха да свялят от плещите си информационния товар на тежките обвинения, отправяни предимно от медиите и сипещи се почти всеки ден. Няколко примера - конкурсите на държавни институции за обслужващи банки, които СИбанк печелеше; случаите на обвинения срещу висши служители от администрацията, приватизационни сделки, фондация "Бъдеще за България". От друга страна - липса на успешен ПР за конкретните тежки реформи във всички области. Всеки случай трябваше да получава адекватна реакция под различни ПР форми. Така СДС губеше всеки ден през последните години.
Въпрос 3. Този въпрос е най-лесен. Нищо не загуби Симеон Борисов, неявявайки се на шоуто. Никога не е имал и идея да го прави. Той се има за омесен от съвсем друго тесто и за него е далеч, далеч под царското му достойнство да участва в такива предавания, гледани предимно от простолюдието. ПР тук не е толкова пропускането на това мероприятие, а демонстративното посещение на концерта в зала "България".
С интерес бих прочел и други мнения.



Тема Re: За рекламните послания на нашите политицинови [re: victors]  
Автор Aвaтapчe (little one)
Публикувано18.06.01 15:13



благодаря!
винаги се бях имал за простолюдие - но сега и някой ми го каза...

Lorem ipsum dolor sit amet!


Тема намери се някой да ни отвори очитенови [re: Aвaтapчe]  
Автор Assencho (Поназнайва нещо)
Публикувано18.06.01 15:29



Мноо си прост, ма напрау няаш идея колку сми прости дваматъ с теби

Сипи по една мастика

Нямах намерение да се включвам точно в тая дискусия, ама търпило не трае - генерализацията, скъпи ми Викторе, никога не е обяснявала нещата, даже напротив. Иначе за кампанията на Симеон би трябвало да си говорим след време, защото една предизборна работа нищо не значи - после идва многото работа, повервайте ми.



Тема Re: намери се някой да ни отвори очитенови [re: Assencho]  
Авторvictors (Нерегистриран)
Публикувано18.06.01 16:52



Някои хора се засегнаха, защо ли? Ставаше дума за предаването "Шоуто на Слави" и за отказа от участие на г-н Симеон Борисов Сакскобурготски. Онова което имах предвид бе, че този човек явно поставя себе си НАД това предаване и неговите зрители и е преценил, че е по-добре да избере друго АДЕКВАТНО място за собствената си поява. (Това май никой не го отрича, а?) Все пак зрителите на симфоничния концерт и на въпросното предаване със сигурност не се припокриват в огромното си мнозинство. Това са различни публики и всеки има право да се идентифицира с тази, която му е по на сърце.
И нещо за генерализацията. Естествено генерализацията не е добър съветник. Но самото дискутиране на трите въпроса си е чиста генерализация. Ако искаме да избягаме от нея, просто не се намесваме.



Тема Re: За рекламните послания на нашите политицинови [re: victors]  
АвторKacaндpa (Нерегистриран)
Публикувано18.06.01 17:00



Ave, victors!

Принципно си прав, драги victors, че Симеон Втори нямаше полза от участие в Шоуто на Слави Трифонов. Защото обаче трябваше да поддържа ролята "не си виновна ти, от другий свят съм аз"...
Пък и нищо-речието му в шоуто щете да лъсне болезнено за "простолюдието", което впоследствие го избра.
Опасявам се, че демонстрираното от теб претенциозно мислене и презрение към една рядко успешна формула на шоубизнеса и към неговата аудитория, те поставя в неразбиране към публиките, с които ти вероятно работиш като ПР специалист.



Тема Re: намери се някой да ни отвори очитенови [re: victors]  
Автор Aвaтapчe (little one)
Публикувано18.06.01 17:26



"Той се има за омесен от съвсем друго тесто и за него е далеч, далеч под царското му достойнство да участва в такива предавания, гледани предимно от простолюдието."

"Онова което имах предвид бе, че този човек явно поставя себе си НАД това предаване и неговите зрители и е преценил, че е по-добре да избере друго АДЕКВАТНО място за собствената си поява."

Хммм... така и не разбрах кое точно имаш в предвид...
Шоуто на Слави се гледа от 2 милиона - невиждан досега рейтинг и доста повече от "електората" гласувал за г-н Борисов. От тази гледна точка не мислиш ли, че ако си прав - той смята собствения си електорат за "простолюдие"?

Толкоз от мен - няма да коментирам останалото - лично за себе си съм прекалено пристрастен и разбирам, че преценката ми ще е емоционална - което както разбрахме миналата нощ - никак не е хубаво!

Lorem ipsum dolor sit amet!


Тема Re: намери се някой да ни отвори очитенови [re: Aвaтapчe]  
Авторvictors (Нерегистриран)
Публикувано18.06.01 18:22



Сам казваш, че си пристрастен и все още под влиянието на емоциите. Тогава защо си сигурен, че Той не възприема своя електорат точно по този изкривен начин?!
А иначе темата поставена от Графинята е доста по-широка.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.