Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:28 27.04.24 
Професионални
   >> PR
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема PR v Bulgaria  
АвторAnnabella (Нерегистриран)
Публикувано03.06.01 00:31



Zdraveite,

v momenta sam v USA i karam master's po public relations, koeto mi e srashno interesno. Naskoro chetox edna statia (PR Review, Fall 2000), v koiato se predstavia mnenieto na bulgarskite PR professionals. Spored tiax, PR v Bulgaria se vazpriema kato "bezplatna reklama," marketing, etc., koito samo finansovo dobre osigurenite kompanii mogat da si pozvoliat. Interesno mi e kakvo e vasheto mnenie po vaprosa. I kak vizhdate razvitieto na PR v Bulgaria? Imame li izcialo PR agencii v Bulgaria, ili tova sa samo otdelcheta v reklamnite agencii?



Тема Re: PR v Bulgariaнови [re: Annabella]  
АвторAвaтapчe (Нерегистриран)
Публикувано03.06.01 11:46



ми
определено има "izcialo PR agencii" и тук. верно няколко са - обаче тва идва точно от ситуацията, че само големите компании отделят бюджети за "чист ПР". и това са основно чуждите компании, в чиито бюджети това си е залегнало по дифолт.
аз примерно работя точно в "изцяло ПР агенция"

и... интересно ми е - дали в статията която визираш се споменават имена на тези професионалисти, които смятат че в БГ - ПР-а се възприема като "безплатна реклама и маркетинг"?



Тема Re: PR v Bulgariaнови [re: Aвaтapчe]  
Авторvictors (Нерегистриран)
Публикувано04.06.01 17:26



Интересно, че някой с поглед отвън се намесва в нашите дискусии. Това ще е само от полза, особено ако се споделят идеи и предложения. Та и аз бих искал да науча имената на български ПР специалисти, които са дефинирали по този начин българския ПР. Не че ПР индустрията е вече развита, но прави решителни крачки напред. Трябва да се съгласим обаче, че бързите крачки в последните няколко години нямаше да са факт, ако не бях чуждестранните компании с бизнес тук, приватизираните предприятия от чуждестранни купувачи и чуждестранните мисии на правителствени и неправителствени организации. Заради тях отвориха и големите рекламни и ПР агенции или пък се откриха вътрешни отдели. Така се повлече крак. Но в същото време знам редица огромни индустриални и финансови структури, които не познават ПР. От време на време се сещат за реклама, като част от маркетинга им. В други немалки вкл. известни чуждестранни фирми, ПР е включен в маркетинговия отдел като има някаква относителна самостоятелност. Наистина бъдещето е в интегрираните комуникационни възможности като път към увеличаване доходите на акционерите или постигане на интересите на организацията, но ПР не трябва да се бърка с традиционната реклама.
А ако трябва да се върнем към статията в щатското издание, не бих се учудил, ако няма цитирани имена.



Тема Re: PR v Bulgariaнови [re: victors]  
АвторAnnabella (Нерегистриран)
Публикувано05.06.01 05:27



Mnogo viarno, imena niama spomenati. Avtori na statiata sa Lyudmil Karavasilev i Christopher Karadjov. Ima citat ot Diana Damianova, koto glasi che "public relations is still largely identified by managers as advertising by other means."

Osnovnata idea, koiato spored men e mnovo viarna, e, che

"public relations in Bulgaria is closely linked to media relations... In an ideal perception of the job, Bulgarian practitioners make deals with the press to keep unfavorable publicity out. A more serious problem is that they consider these activities legitimate PR strategies."

I oshte:
"No matter what PR strategies your organization uses, in the end it still has to hand
$50 or $100 to each journalist to get the sponsor's name in the newspaper."

Ppredi da zamina za USA rabotix v reklamna agencia i si spomniam, che pravexme niakakvi usilia da vmaknem PR techniques v cialata rabota. To biaxa pocherpki za jurnalistite, podaraci i prochee, ta belkim napishexa neshto - golemi PR texniki, niama shto. Ama statii imashe.

Vie kak mislite, naistina li Bulgarian PR e po skoro media relations?



Тема Re: PR v Bulgariaнови [re: Annabella]  
АвторPaskvil (Нерегистриран)
Публикувано05.06.01 10:59



Mislja, che PR po printsip e tjasno svurzan s mediite. Osnovna ideja na korporativnia PR e izgrajdane na polojitelen "image" na kompaniata i tova koeto tja pravi. Po pravilo povecheto PR-i v Bg sa bivshi ili sega dejstvashti jurnalisti. Logichno e da zalojat na vruzkite si v mediite.
Shto se otnasja za chistite PR firmi - da, te sa vzeli na otglejdane opredelen broj jurnalisti, za koito se organizirat naj-razlichni kuponi. Moje i da ne e pravilno, no e dosta efektivno. Ne moga da se suglasja s mnenieto che samo chujdite firmi imat PR otdeli. Dosta chisto bg companii imat pone 1 chovek kojto da se griji za tova, koeto govori za tova, che njakakvo otnoshenie kum profesiata veche ima. Predi njakolko godini kato kajeh che rabotja kato PR me gledaha s neduumenie. Sega ne e taka.



Тема Re: PR v Bulgariaнови [re: Paskvil]  
Авторvictors (Нерегистриран)
Публикувано06.06.01 11:36



Не казах, че само чуждестранни фирми имат ПР в България, а че те повлякоха крак за този бизнес. Има разлика.



Тема Re: PR v Bulgariaнови [re: Annabella]  
Авторvictors (Нерегистриран)
Публикувано06.06.01 11:54



Няма новина в написаното. Повечето опитни журналисти и ПР специалисти го знаят и за съжаление работят точно така. Лошото е, че и някои шефове на фирми налагат подобен модел - директен контакт с главни редактори на влиятелни вестници.
Това е т.нар. черен ПР, срещу който неотдавна IPRA излезе с декларация. За това си струва да се дискутира, въпреки че едва ли някой ще изнесе конкретни случаи.
Иначе е напълно нормално ПР активността да е насочена предимно към медиите - така е в цял свят. Около 60% от ПР е връзки с медиите, като се използват различни инструменти за комуникация.



Тема Re: PR v Bulgariaнови [re: victors]  
АвторAnnabella (Нерегистриран)
Публикувано07.06.01 18:07



Taka si e, no mediite sa samo edna ot taka narechenite "important publics" na edna organizacia.



Тема Re: PR v Bulgariaнови [re: Annabella]  
Авторvictors (Нерегистриран)
Публикувано08.06.01 12:20



Бих конкретизирал две неща по отношение на медиите и ПР.
1. Не толкова медиите са impotant public, а определени журналисти, работещи в тях.
2. Медиите са средство за достигане до публиките и всеки ПР ги използва най-широко.



Тема Re: PR v Bulgariaнови [re: Annabella]  
Автор amgul (ligav4e edno)
Публикувано12.06.01 10:51



napravo na vaprosa ti - DA, absolutno sam saglasna s tova 4e PR strategiite obshto vzeto tuk sa glavno li4ni poznanstva s jurnalistite, ugovorki, po4erpki i podaratzi. smeya da tvardya 4e poznavam /ne iz osnovi naistina, no do edna stepen/ i dvete strani na neshtata v BG shtoto u4a PR i sam rabotila malko predi godina v edin politi4eski prestzentar a sega rabotya v edin ot golemite ejednevnitzi!

Say the F-word loud!



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.