Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:10 24.06.24 
Градове
   >> Пловдив
*Кратък преглед

Тема Как да се отърва от диалекта си?нови  
АвторstalKer (Нерегистриран)
Публикувано29.11.10 00:00



Здравейтех мисълтах их въпросът мих ех как дах сех отървах от селският мих диалект?
Сега пиша така както хората в моето село говорят, обаче иначе си пишем ето така нормално. Обаче когато говорим слагаме едно "х" след думите, завършващи на гласна (освен ако следващата не започва с Х). Нарочно пиша така, за да ви покажа какъв е диалекта ми на мен и в моето село. Питам защото станах студент тук в Пловдив и тук хората не говорят така!!!



Тема Re: Как да се отърва от диалекта си?нови [re: stalKer]  
Автор e2e (Plovdivian)
Публикувано02.12.10 15:30



Родопски, като направиш жителство 3-4 години, таман за дипломирането вече ще си го проговорил пловдивския...

Чрез нахалство, към прогрес...


Тема Re: Как да се отърва от диалекта си?нови [re: e2e]  
Авторpoдoпчaнин (Нерегистриран)
Публикувано04.12.10 14:57



Най-добре да накара пловдивчаните да заговорят по негово. Все пак ние майните хич не говорите правилно!



Тема Re: Как да се отърва от диалекта си? [re: stalKer]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано08.12.10 20:58



Интелигентният човек не пита "как да..", а в най-кратко време коригира говора си, за да не го осмиват на всяка втора дума.
Казвам го от дългогодишен опит. Наложи ми се да се оженя за жена от Тетевен (все пак Северна България...) и после да живея доста години в най-тъпия град на България - Ботевград, където хората говорят не само отвратително неправилно, но и през ум не им минава да спазват нито правописни, нито правоговорни правила.
Произволен пример от живота, пристига дъщерята на комшията над мене и словообразува следното словотворение: "Чичо ......., можеш ли да ми ОТслужиш с едно триВонче, че тати иска да прави нещо в кАЛидора"...
А това е едно твърде "културно" словотворчество, останалите примери са направо потресаващи...
Та, докато бяхме в Ботевград, жена ми на три-четри пъти ми направи шеговита забележка, че говоря на "пловдивски" диалект и това рязко ме отличава от ботевградчани. След месец контрол над изговора вече никой не можеше да каже, че не съм от Ботевград...
Това е, не питай, а постави строг контрол над изговора си и не след дълго ще говориш "пловдивски".
Апропо, винаги ме е възмущавало, че руснаци, живееще по 40 години в България, все още не могат да говорят нормално български, да не говорим за руски арменци и др. подобни.
За съжаление, виетнамци и африканци достатъчно бързо се научават...




Тема Re: Как да се отърва от диалекта си?нови [re: Sapiens]  
Автормaдaнчaнин (Нерегистриран)
Публикувано09.12.10 22:55



Пф той има много повече парвило да ви се присмива майнички надути!!!



Тема Re: Как да се отърва от диалекта си?нови [re: Sapiens]  
Автормaдaнчaнин (Нерегистриран)
Публикувано09.12.10 22:56



Хахах бил тъп град, пред тъпото Филибе е по-малко тъп. Писнало ми е от откачени майнички дано някое земетресение да отърве България от вас, да ви срине града до основи дано!!!



Тема Re: Как да се отърва от диалекта си?нови [re: Sapiens]  
АвторMишo (Нерегистриран)
Публикувано09.12.10 22:57



Какво ти пречат руснаците? Варненците и търновците говорят по-зле от тях, пък са българи. Освен това варненците и търновците в говора си звучат като руснаци.



Тема Re: Как да се отърва от диалекта си?нови [re: мaдaнчaнин]  
Автор e2e (Plovdivian)
Публикувано10.12.10 00:28



мадански, ходи копай в рудника и не се обяснявай много...

Чрез нахалство, към прогрес...


Тема Re: Как да се отърва от диалекта си?нови [re: мaдaнчaнин]  
Автор Linchpin (откровен)
Публикувано12.12.10 12:28



Нека позная- трудно детство?!?
Баща ти е бил миньор и като малък те е бил с чука по главата?




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.