Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:36 29.05.24 
Градове
   >> Пловдив
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Някой би ли пояснил какво е това ЛАРП?  
Автор Vetrim (сталкер)
Публикувано03.04.10 21:24



Потомството се е запалило по тая нова мода и търся повечко инфо по въпроса.

Чувам, че и в Пловдив има клан - "Седемте хълма", Варна си имала свой, другаде - с разни названия. Имало свободни рицари и прочие...

та от 1 -2 седмици вкъщи се правят мечове, подготвят се щитове - превърнахме се в оръжейна, бях и спаринг, но съм твърде бавен в движенията и предимно ме побеждават многократно

Та бих бил благодарен, ако ме успокоите за това дали детето няма да е в недобра компания, когато отива на тренировка.










.

"Робът се бори за свобода,
свободният - за съвършенство!"


Тема Re: Някой би ли пояснил какво е това ЛАРП?нови [re: Vetrim]  
Авторrocт (Нерегистриран)
Публикувано07.04.10 19:09



Спокойно, няма нищо опасно за детето ти, даже напротив, ЛАРП-ът е едно много приятно и полезно занимание. Първо - мероприятията са навън, сред природата, така че децата дишат чист въздух и не седят заторени в къщи пред компютъра. Второ - това хоби не води до обездвижване, развиват се силата, бързината и издръжливостта - все пак ако си муден не можеш да се биеш добре - и се научават различни бойни техники. Трето - развива въображението, изобретателността и актьорските способности. Четвърто - придобиват се умения, на които иначе не се набляга - например бродиране, плетене на ризници, коване на брони и подобни. Пето - ... и така нататък и така нататък Както сам виждаш това занимание има много плюсове и единственият минус ( за който аз се сещам ) е че е много възможно в деня след тренировката детето ти да има мусколна треска.

Ти пишеш за клан "Седемте хълма", но в пловдив се намира и "Тъмната гвардия", а има представители и на "Вестителите на хаоса". По принцип клановете не са разделени по региони ( изключение правят хълмовете ), но определени кланове имат повече последователи от определени области на страната.

Ето няколко линка за по-подробна информация: 1) на националния сайт - http://www.larp-bg.org
и 2) на кралство "Седемте хълма" - http://larp-plovdiv.org

По-здрави от една гостенка!



Тема Благодарностинови [re: rocт]  
Автор Vetrim (сталкер)
Публикувано07.04.10 22:22



Благодаря.

Това ме успокои засега.

Аз съм свикнал с японски меч и не знам кога да спра (все пак цялото айкидо се основава на играта с меч - явана или не). Затова предпочитам да съм "пън", когато с детето сме един срещу друг. Защото рефлексите ми са да докарвам техниките докрай, което често е травмиращо за неподготвен отсреща.

Това, доколкото схващам, е завоалирано възвръщане на средновековни бойни умения. Няма лошо. До скоро бях запознат с Багатур (СТ. Загора) или Хала (Асеновград) или подобни в други райони на страната.

По-добре е това пред застоя пред "черната кутия" (компа).
Има позитивни промени, свързани с подобряване на кондицията и повишаване на физическата издръжливост.

Предполагам, че ако се върви в нормална посока, това движение би добило широка популярност сред тийните. Ако се съчетае и с фентъзито, това би добавило и елемент на романтичност. Все пак Толкин фестивала се прави в Пловдив от "Соларис"... Може клановете да се включат в програмата, както това правят групите за възстановка на средновековни бойни изкуства във Варна по време на Землеморията... В Стара Загора пък се прави Таласъмията... и т.н.

пп ех, времена... преди време бях един от водачите в "Експеримент 2001", а сега сме 2010!...











.

"Робът се бори за свобода,
свободният - за съвършенство!"


Тема Re: Благодарностинови [re: Vetrim]  
Авторrocт (Нерегистриран)
Публикувано07.04.10 23:45



Наистина има общо със средновековните бойни умения, но и се различава много от тях. По време на тренировките се развиват бойните умения, както и способността да "действаш като героя си". Последното е известно като роуплей (РП) и е широко разпространено из форумите. Там ти създаваш своя герой и описваш какво би правил той поставен в различни ситуации, как би взаимодействал с другите герои и т.н. Разликата между РП и ЛАРП (Лайв Акшън Роуплей) е че при ЛАРП-а ти не описваш действието, а го извършваш. Не описваш как се биеш, а го правиш. И всичко зависи от способностите ти. По време на играта ЛАРП ти ставаш героя си, мислиш като него, действаш като него. Това е и нещото което запленява обикновено хората - да се потопиш, макар и за малко, в един вълшебен свят, свят, който съществува само в приказките и легендите. И макар ЛАРП-ът да е с основна фентъзи насоченост, има различни видове - зомби ЛАРП, пост-апокалиптичен, военен, градски(действието се развива в модерен град), шпионски, вампирски... И, естествено, Фентъзи

.

Обикновено в един от дните на Толкин фестивала, за който спомена, се ходи в с.Храбрино и се прави ЛАРП по света на Толкин. Ако разгледаш линковете които приложих в предния си пост (особено първия от тях) ще намериш още полезна и интересна информация.

По-здрави от една гостенка



Тема Re: Благодарностинови [re: Vetrim]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано09.04.10 16:15



Браво на децата. Когато им писне да се занимават с Л.А.Р.П. и решат да се захванат с историческа реконструкция, задължително се обади.





Тема Непременнонови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Vetrim (сталкер)
Публикувано11.04.10 21:59



Видяхме какво правят варненци на есента, жалко че валеше.

Но се надявам това с реконструкциите да бъде едно от направленията на ларп-а или може да си е като занимавка, да кажем - на националните им срещи.

По-лесния вариант е като модно течение да се оформи към етнографските направления на читалищата. Защото там не са само дъртаци, независимо, че такива ги управляват. Призванието на читалищата е да са народните университети и неформалното там да се изпробва и оформи, като си даде среща с подобното от други кътчета на страната. После може да се роди и формализирано направление, което да бъде припознато от някоя наука или формално образование...











.

"Робът се бори за свобода,
свободният - за съвършенство!"


Тема Re: Някой би ли пояснил какво е това ЛАРП?нови [re: Vetrim]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано19.04.10 18:17



Няма да е в добра компания. Повечето ларпъри са меко казано инфантилни. Нали не мислиш, че някой 40-годишен е нормално да се смята за кръстоска между елф и мутирала катеричка?! Освен това, ударите с тези оръжия понякога са болезнени, не всички са достатъчно безопасни. Понякога, с цел да го направят по-хубаво, създателите му го правят и по-истинско... Чувал съм за доста неприятни контузии.

Бий му един шамар на детето и го засади пред компютъра, за да не ти се пречка.



Тема Re: Някой би ли пояснил какво е това ЛАРП?нови [re: Sargon lll]  
Автор Vetrim (сталкер)
Публикувано20.04.10 03:49



Аз съм говорил със сифу Багалев да го поеме под своя опека, ама детето още не е узряло за това.

Добре, че не съм му дал дървеното копие на японски меч от варен бук, че ако знаеш как боли...

Засега го гледам, че си направи 4 меча - един двуръчен, един - среден и два къси (тракийска бойна система). Предстои окомплектоване на плащ и щитове - поне 2 вида. Настървява се при двубой, което не е лошо.

пп преди години му показах 2 - 3 движения от айкидо за контраатака, та то неутрализирало побойник в летен лагер, да му се не надяваш - възприема добре.



Ще ги видя на Толкиновия фест - ходят до Храбрино и т.н., тогава ще реша кое - как да продължи.










.

"Робът се бори за свобода,
свободният - за съвършенство!"


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.