Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:25 01.05.24 
Градове
   >> Пловдив
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Кризата, съкращенията, морални проблеми...нови  
Автор Vetrim (сталкер)
Публикувано23.06.09 22:09



Привет на всички клубари!



Най-сетне дойде и моя ред да усетя отблизо Кризата.
Само след броени дни ще се разделя с фирмата, към която работя.
По нейно настояване - намаляване на щата и т.н.

И проблемът, който стои на дневен ред пред мен не е, че оценката на персонала изобщо не се извърши (на практика по незнайни пътища е взето решение за елиминиране на определените),
а това каква позиция да заема - дали защитна, пасивна или трудово активна...

Пояснявам:
Когато някой е предупреден за раздялята, той би могъл (чисто теоретично) да се разболее сериозно и, застъпвайки болничните, да удължи раздялата достатъчно дълго. След това - вече на борсата, би могъл да продължи с това си поведение, като на практика с това да отсрочи за по-насетне получаването на обезщетенията, които му се полагат, а междувременно да "издои" държавата с още болнични, изчислени на проценти от последната заплата...

До дни трябва да реша дали да се "разболея"; дали нищо да не предприемам, понеже донякъде ме устройват условията да безделнича, за което да ми плащат или да си плюя на ръцете и да се хващам да си изкарвам прехраната с труд, като пренебрегна другите 2 възможности.

В момента имам предложение за започване, което е с по-ниско възнаграждение от полагащото ми се на борсата.
Какво би следвало, според вас, да направя?...











.

"Робът се бори за свобода,
свободният - за съвършенство!"<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Vetrim на 23.06.09 22:12.</EM></FONT></P>

Редактирано от Vetrim на 23.06.09 22:28.



Тема Re: Кризата, съкращенията, морални проблеми...нови [re: Vetrim]  
АвторPaлицa (Нерегистриран)
Публикувано23.06.09 22:31



Бъди максималист!
Венс, нали знаеш кои не са съкратени? Курвите и курварите! Това е принципа в днешна България. Посъветвай се с близък адвокат как да процедираш.
Ако можеш вземи болнични, отиди на борсата и същевременно започни новата работа без трудов договор като за начало. Изцеди всичко на макс и без много нерви, че смисъл няма. Посъветвай се с близък приятел от отдел Личен състав или счетоводител.



Тема Re: Кризата, съкращенията, морални проблеми...нови [re: Vetrim]  
Автор Бepeзka! ()
Публикувано23.06.09 23:32



Имаш ли нужните връзки, за да удължаваш болничния? Нали знаеш, че за болничен над 10 дни се минава комисия.

Според мен отивай на борсата и търси активно нова работа. Щото да работиш за по-ниско възнаграждение, отколкото обезщетението за безработица ми се струва доста демотивиращо. То верно сега заплатите са паднали драстично, ама чак пък толкоз...
И аз утре съм на интервю. Девет часов работен ден за 400 лв. заплата.
Още се чудя дали си струва изобщо да ходя.



Тема Re: Кризата, съкращенията, морални проблеми... [re: Vetrim]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано23.06.09 23:49



Ако не ме лъже паметта, не много отдавна ти работеше на държавна работа и се оплакваше от малкото пари, като разсъждаваше над възможността да започнеш в частния сектор. Не помня подробности и не ми се рови, но тогава те предупредих, че не е толкова лесно и работата е несигурна. Сега май се убеждаваш в този факт. Моят съвет е да се върнеш на държавната работа, ако все още можеш. С оглед на кризата и ниските заплати в частния сектор в нашия град, това е най-правилното решение.



Тема Re: Кризата, съкращенията, морални проблеми...нови [re: Vetrim]  
Автор Linchpin (откровен)
Публикувано24.06.09 00:32



Ако до сега са те осигурявали на що-годе добра заплата въобще не се замисляй, а се разболявай за възможно най-дълъг период от време.След това борса.След това...трябва вече да си го измислил!
Дали да приемеш по-ниско заплатената работа зависи( според мене) само и единствено от това колко време можеш да си позволиш да търсиш работа без да работиш!Естествено трябва да имаш и някакъв поглед върху моментното състояние не пазара на труда, т.е. въобще има ли шансове да намериш нещо по-добро.
Специално нашето предприятие кризата го удари жестоко, а имаше и още по-зле (говорим за машиностроене). Общо-взето в отрасъла положението е много зле.В други отрасли кризата като че ли премина вече (в смисъл вече имат работа , но все още няма пари, докато до скоро нямаха и работа и пари)!
Като за финал лично ми се иска да благодаря на станишеффф и на Фсичкото бсп, че ми било запазило работното място и ми били вдигнало заплатата, но ако ги сложа веднъж в ръце, аз мамицата им бих..............некадърна.



Тема Re: Кризата, съкращенията, морални проблеми...нови [re: Бepeзka!]  
Автор Linchpin (откровен)
Публикувано24.06.09 00:40




Ако мога да направя нещо за тебе ще го направя!
Все пак отиди на интервюто, поне да разбереш дали не са объркали нещо в цифрите мамицата им и изедници!
К'во толкова съгрешихме, та се родихме в България?
Обичам Родината, мразя държавата!



Тема Re: Кризата, съкращенията, морални проблеми...нови [re: Linchpin]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано24.06.09 09:55



човече, според мен трябва да се успокоиш.
и стига с това "обичам Родината, мразя държавата" щото първо, вече се изтърка и второ, държавата това сме си самите ние.



Тема Re: Кризата, съкращенията, морални проблеми...нови [re: Vetrim]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано24.06.09 09:56



аз не мисля, че си струва да се занимаваш с борсата.
търси си работа. Искрено ти желая да имаш успех час по-скоро



Тема Re: Кризата, съкращенията, морални проблеми...нови [re: f(x)dx]  
Автордoбpoжeлaтeл (Нерегистриран)
Публикувано24.06.09 10:23



Vetrim, ето и още една гледна точка - като човек, осигуряван на пълна заплата години наред си плащал данъци на държавата. Сега най-малкото, което можеш да направиш е да си вземеш обратно част от тези данъци под формата на болнични. В момента наближаваме разгара на лятото и пазарът на труда традиционно е свит (изключвам кризата). Най-рано септември нещата се активизират, ето защо ако имаш възможността:
1. си вземи възможно най-дългия болничен, за който ще получиш ако се не лъжа 90% от нетната си работна заплата, изчислена на база броя болнични дни.
2. регистрирай се на борсата, където ще получаваш обезщетение и ще ти се води непрекъснат трудов стаж - в зависимост от броя години и членът от КТ, по който си освободен - до 9 месеца, ако не се лъжа. Разбира се за дните на болничния пропорционално няма да получиш обезщетение, но за сметка на това сумата от болничния далеч ще покрие нещата.
3. Използвай времето на затишие за почивка, ориентиране в обстановката и приритетите, за да не вземеш прибързано решение. Следи обявите.
4. Винаги можеш да започнеш работа, на която да получаваш по-ниско възнаграждение от предлаганото на борсата.
Колкото до изцеждането на държавата - помисли, откъде тази държава е била напълнена и е ли това цедене. А колкото до безделниченето - вярваш ли си, че ще безделничиш наистина?
Успех, независимо какво решение вземеш.
ПС. Относно болничните - можеш да се разболееш бързо и с това да отложиш освобождаването. Спокойно можеш да се разболееш и след като напуснеш - до 45 дни от датата на напускане имаш право да регистрираш първия си болничен и имащ право на обезщетение за него.



Тема Доколкото си спомням...нови [re: Sargon lll]  
Автор Бepeзka! ()
Публикувано24.06.09 11:27



Ветрим търсеше втора работа (допълнителна). Но може и да греша.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.