Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:56 17.05.24 
Градове
   >> Пловдив
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема За моста на Герджиканови  
Автор vanio_l ()
Публикувано29.05.09 09:14



Здравейте съграждани


Оказа се, че въпреки, че съм пловдивчанин си нямам и понятие откъде идва името на моста на Герджика? Защо този мост се казва така? И въобще какво означава Герджика?
Някой може ли да ме просветли - да не се излагам пред чужденците(гостите на града ни) де



Тема Re: За моста на Герджиканови [re: vanio_l]  
Автор portal (пристрастен)
Публикувано29.05.09 11:27



Михаил Иванов Герджиков е български общественик и революционер в Македония и Одринско.

Герджиков е роден в 1877 година в Пловдив. Детството си прекарва в Пловдив, където се запалва по идеите на анархизма. Силно влияние затова му оказва д-р Русел Судзиловски, личен приятел на Христо Ботев, който известно време пребивавал в родната му къща. Следва право в Лозана и Женева, където участва в т.нар. Женевски кръжок - анархистка група, където участва и Иванка Ботева (дъщерята на Христо Ботев). През 1899 г. се завръща в българските земи и става учител в Битоля и става член на ВМОРО. Герджиков се сближава с Гоце Делчев. През 1900 г. е изпратен в Солун, за да подпомогне дейността на ЦК на ВМОРО по изграждането на комитетската и мрежа и в Одринско. Когато е разкрит от османските власти, Герджиков постъпва в четата на Христо Чернопеев. Скоро след това сам сформира чета в Гевгелийски район. От лятото на 1902 г. ръководи организацията в Одринско и я масовизира. На конгреса на Петрова нива той е избран за член на Главно ръководно боево тяло на ВМОРО и е един от ръководителите на подготовката и провеждането на Илинденско-Преображенското въстание 1903 г.

Revolution, the only solution,
The armed response of an entire nation
System of a Down P.L.U.C.K.

Редактирано от portal на 29.05.09 11:28.



Тема Re: За моста на Герджиканови [re: portal]  
Автор vanio_l ()
Публикувано29.05.09 20:25



Благодаря за инфото!
Кофти е, че не знаем нищо (поне аз) за толкова много хора, за които трябва да се знае.



Тема Re: За моста на Герджиканови [re: portal]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано30.05.09 10:35



Добре де, но защо пък на моста му викат така? Да не е турска дума като Каршияка, Кичукпариж, Мараша, Долапа, Джумаята, Капана, и пр.?
Преди моста имаше едно много уютно ресторантче и то се казваше "Герджика".

Хубаво е че имахме революционери, ама не знам дали кръчмичката е също на негово име. Портал е изброил /моето уважение/ толкова много имена, които също така можеха да станат повод за поклоност и незабравимост.

То с нашите имена е странна история: ДЕСИ Тенекеджиева, НИКО Тупарев, Мануела Горсова - какви са тези имена? Пасва ли Деси към.......?
Така че и произхода на името Герджиков е също въпросно.



"На герджик дрехи наносих, На врано конче наездих"

Хубостта на момите определя коя ще е най-хубавата, или както се казва “герджик” седянка

Това е също един источник:
супруг върел – бъчва герджик - значи - гиздав

За Сопот:
Заради домашната си индустрия по това време започнали да наричат града: Герджик (т.е. хубав) Сопот и Кючук (малкия) Манчестър. ...

Ясно? Значи, Герджик е ХУБАВИЯ МОСТ - НОВИЯ И ХУБАВИЯ МОСТ



Тема Re: За моста на Герджиканови [re: Asen38]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано30.05.09 10:48



той верно много герджик стана





Тема Re: За моста на Герджиканови [re: f(x)dx]  
АвторPaлицa (Нерегистриран)
Публикувано30.05.09 11:38



Със същия успех мога да посоча Огнян Герджиков, само дето на Михаил му пасват повече нещата, тъй като е живял през 1930 година, когато е бил построен моста!



А бе голям шум за този мост..... Сякаш е Голгън гейт



Тема Re: За моста на Герджиканови [re: Paлицa]  
Автор engel2 ()
Публикувано30.05.09 20:50



Душичке, Ралицке, ти май се подиграваш. Човека попита искрено и май Асен /беше/ му отговори доста логично. Герджика си е турска дума както и многото други названия в Пловдив и името Герджиков /на Огнян или Михаил/ няма нищо общо с новия мост - чак до толкова заслужили - не са.
Пък нека да се радваме и гордеем с този мост - по него съм минавал ПЕША стотици пъти. И в кръчмиката сме вечеряли с кебабчета и биричка - и изобщо не сме знаели за Golden Geet Bridge. Така се променят нещата





Тема Re: За моста на Герджиканови [re: Paлицa]  
АвторPaлицa (Нерегистриран)
Публикувано30.05.09 23:11



Ами точно това исках да кажа, че колкото Михаил има нещо общо с моста, толкова и Огнян има



Май и вие сте рус



Тема Re: За моста на Герджика [re: Paлицa]  
АвторЛoko ПД (Нерегистриран)
Публикувано30.05.09 23:30



Раличке,кажи кога ще ходите с твойте приятелки мутреси на море тази година,в циганското гето Слънчев Бряг,за да дойда и аз с вас





Тема Re: За моста на Герджиканови [re: Paлицa]  
Автор engel2 ()
Публикувано31.05.09 06:23



Трябва да те разочаровам драга- дори съм вече доста почернял.


Ти видя ли как се пиши името на американското мостче?

Без шеги, аз поразпитах стари хора и те казаха че на моста са казвали НОВИЯ, а ГЕРДЖИКА бил само ресторанта на брега от страната на Кършияка.
Може би за да е по интересно името му, са го прекръстили сега.
Имат ли другите мостове имена? Стария, новия, панаирния, на захарната фабрика - другите не ги знам.

Все едно как му е името, да го направят сега хубав, че не съм го виждал от 19 години и дано да успее да ме възхити




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.