Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:27 24.05.24 
Градове
   >> Пловдив
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Премахване на кондукторите?!!!нови  
АвторПлoвдивчaнин (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 14:36



Здравейте. Днес в "Марица" чета новата идея на нашия кмет Славчо за премахване на кондукторите и въвеждането на електронни карти и чипове. Идеята била от Ангел Батаклиев. Подобно нещо видяли в Турция. Инвестицията щяла да струва над 1 млн. лева. Вие съгласни ли сте затова? Според мен така много хора ще останат без работа, а парите ще идат пак в джоба на някои, транспорта ще поскъпне и ще има голям отлив от него. Аз пътувам много често и виждам, че има кондуктори, които си вършат работата много съвестно (разбира се, не всички са такива).
Възможна ли е тази идея?



Тема Re: Премахване на кондукторите?!!!нови [re: Плoвдивчaнин]  
Автор Бepeзka! ()
Публикувано05.02.08 14:51



Ако разсъждавахме като теб, то още щяхме да произвеждаме всичко в манифактури, щото всеки автомат може да замести ръчния труд на няколко човека...
В тази връзка трябва ли да се премахнат и кафе-автоматите?



Тема Re: Премахване на кондукторите?!!!нови [re: Бepeзka!]  
АвторПлoвдивчaнин (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 15:01



А няма ли така да се оскъпи пътуването? Картите за намаление как ще важат? Пенсионерите и инвалидите как ще пътуват (пак ли безплатно или не)? При това не сме сигурни дали това ще важи за всички превозвачи или само за линиите на Батаклиев.



Тема Re: Премахване на кондукторите?!!!нови [re: Плoвдивчaнин]  
АвторПлoвдивчaнин (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 15:08



Само ще допълня, че съм бил в София и като висях там как е - леле мале. Първо: билетите не се продаваха на всяка спирка, даже местата за продажба на билетите не беше и близо до спирката. Второ: няма кой да упъти хората какъв рейс да хванат, за да отидат донякъде. Продавачката не можа да ми помогне (все пак не може да знае за всички линии). Хората в автобуса бяха доста незапознати. Трето: аз си купувам днес например 20 билета, свършат ми след 10 дена, в даден монент трябва да ида някъде спешно и непредвидено, няма наблизо павилион за билети, какво да правя? Или променят цените на билетите неочаквано, на мен ми остават още доста, тъй като преди съм си купил повече? Има много недостатъци тая система според мен.



Тема Re: Премахване на кондукторите?!!!нови [re: Плoвдивчaнин]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 15:12



Стига с този селски манталитет. В София вдигаха цените и старите билети важаха. Като се притесняваш дали ще можеш да си купиш билет, купи си карта или си купи от шофьора, както правят хората в София.
И все пак ставаше въпрос за система с чипове и електронни билети, човек би трябвало да има карта със заредени пари в нея и при всяко пътуване да се взимат пари от нея. Другият вариант е електронни автомати за билети (това го има в Австрия например), които работят с монети.



Тема Re: Премахване на кондукторите?!!!нови [re: Плoвдивчaнин]  
Автор Бepeзka! ()
Публикувано05.02.08 15:16



Да споделя и аз малко "чужбински опит".


Качваш се в автобуса и си купуваш билет от автомат, който е вътре в самия автобус. Билетът важи 2 часа. Часът на покупката се отбелязва автоматично на самия билет. Та със същото билетче можеш и да направиш смяна на автобуса, ако ти се налага прекачване.

Иначе и аз съм изпитвала неудобствата на пътуването с градски транспорт в София.



Тема Re: Премахване на кондукторите?!!!нови [re: Бepeзka!]  
АвторПлoвдивчaнин (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 15:24



Моето мнение е, че така ще се налага да давам повече пари. Щом ще трябва да имам предварително заредени пари в електронната карта, значи ще трябва предарително да съм отделил пари, а аз нямам възможност да отделям толкова пари наведнъж. Ами картата ми за намаление? Тя ще важи ли?
А за упътването? Всеки знае, че шофьора не трябва да се залисва в никакъв случай, а пък ако трябва да го питам за дадена дестинация, това е отклоняване на вниманието му.
Истината е, че мутраджиите ще гушнат пак големите пари, какво ги интересува за хората. Те поне си имат лични автомобили, а аз нямам никакъв. В България доста хора са в доста лошо финансово положение и парите им стигат едва за храна, да не говорим за другите неща.



Тема Re: Премахване на кондукторите?!!!нови [re: Плoвдивчaнин]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано05.02.08 18:30



Идеята е много разумна и ако се приложи правилно - градският транспорт значително ще подобри обслужването си.

Първо, никак не е приятно постоянно някой да снове наляво-надясно в претъпкан автобус. И, представи си, че се разминете нещо и дойде контрола - сеир голям, два-три пъти съм виждал подобни ситуации. Ако, няма контрольор и шофьорът продава билети - още по-гадно - ти стоиш на опашка да си вземеш, той се разсейва да ти продава. Направо е смешно в 21 век да има контрольори, по-точно казано продавачи на билети в самия автобус.

Не знам защо те спохожда идеята, че билетът ще поскъпне с новите промени. Логичното е обратното - вече няма да се издържат контрольори, няма да се печатат билети и т. н. Сигурно събираемостта ще спадне, въпросът е с колко. В крайна сметка вероятно цената ще се запази съвсем същата.



Тема Re: Премахване на кондукторите?!!!нови [re: Плoвдивчaнин]  
Автор Cтaниcлaв! (Ачмонек)
Публикувано05.02.08 19:16



Подкрепям Саргон.
Недопустимо е в ЕС да ни таксуват кондуктори. От социална гледна точка - да, ще загубят някои хора работните си места, но от друга - обслужването ще се облекчи. А че ще се напълни нечий джоб - напълно логично и закономерно.



Тема Re: Премахване на кондукторите?!!!нови [re: Плoвдивчaнин]  
Автор oneandonly (новак)
Публикувано05.02.08 20:35



Аз съм против промяната. Защо?

- Стотици хора ще загубят работните си места.

- Таксуването чрез автомат в автобуса не е по-ефективно от таксуването от кондуктор. През декември бяхме с мои приятели в Солун за студентския празник, където билетът се купува от автомат в самия автобус. Еми десет пъти се качихме на рейс и нито един път не се таксувахме. Три дни си джъткахме из Солун гратис. Ако имаше кондуктор това нямаше как да се случи.

- Система за таксуване като софийската е безумна. Хиляди хора на ден пътуват без да си купуват билет. Колко от тях са хванати и глобени? Пловдивската система е много по-ефективна.

- Въвеждането на предплатени карти, марти, чипове и тем подобни представлява допълнително усложнение за пътниците, които сега си се качват, кондукторът си идва до тях, таксува ги и сичко си е ок.

Славчо, като му се правят промени в градския транспорт, да вземе да пусне една линия, която да минава през Голямоконарско шосе. Бизнес зоната там се разраства с дни, а работещите, които нямат автомобили, се налага да дават половината от зарботеното през деня за такси.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.